Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja OKI MB451 - drukuj, kopiuj szybko i wygodnie
    

 

Recenzja OKI MB451 - drukuj, kopiuj szybko i wygodnie


 Autor: DYD | Data: 04/09/13

Recenzja OKI MB451 - drukuj, kopiuj szybko i wygodnieUrządzenie wielofunkcyjne OKI MB451dn wykorzystujące do druku technologię LED, oferuje możliwość szybkiego wydruku mono, także bez użycia komputera, poprzez port USB w drukarce, a także pełny dupleks, czyli automatyczny dwustronny wydruk, funkcje kopiarki dokumentów, skanowanie plików także bezpośrednio na pamięć USB (np. do PDF) oraz szybkość druku 29 stron na minutę. Graficzny wyświetlacz LCD, wraz z dotykowymi przyciskami natychmiastowego wyboru umożliwia dostęp do funkcji drukowania, kopiowania, skanowania i faksowania. Zapraszamy do recenzji urządzenia OKI MB451dn pracującego lokalnie i w sieci.

Specyfikacja techniczna

Drukarka oferowana jest w dwóch wersjach, testowana przez nas OKI MB451dn oraz OKI MB451dnW zawierająca dodatkowo złącze Wi-Fi do druku bezprzewodowego. W cenie urządzenia powyżej 1000zł można by już w standardzie dołożyć wsparcie dla Wi-Fi. Nie można jednak zbytnio narzekać, bo otrzymujemy wiele przydatnych funkcji takich jak choćby w pełni automatyczny dwustronny druk oraz dwustronne skanowanie z funkcją RADF. W miejsce Wi-Fi pozostaje złącze LAN 10/100 Ethernet, umożliwiające rozbudowaną konfigurację urządzenia w sieci oraz jej zdalną prace, również przez Internet. Na uwagę zasługują także rozsądne ceny za materiały eksploatacyjne, w tym oryginałów.





Wstęp

Urządzenie MB451dn firma OKI kieruje jako produkt używany w mikro firmach lub do domowego biura, które wymagają obciążenia w wydrukach w zalecanych granicach do 2000 miesięcznie. Urządzenie wielofunkcyjne bazuje nie na technologii laserowego druku, lecz wykorzystuje w tym celu diody LED emitujące światło. Co ciekawe OKI wprowadziło swoją pierwszą generacje drukarek opartych na technologii LED już w 1989 i kontynuowało rozwój technologii przez ostatnie dwie dekady. Obecnie stosowana jest trzecia generacja drukarek OKI z technologią LED. Firma OKI uznaje, że technologia LED może być alternatywą dla drukarek laserowych, dzięki niższym kosztom eksploatacji, redukcji wpływu na środowisko, a w efekcie oferować bardziej efektywne wydruki. Poniższe video prezentuje nową, trzecią generacje drukarek OKI z technologią LED, w wersji kolor.

Technologie laserowa i LED są bardzo podobne i dają wydruk o porównywalnej jakości. Główną różnicą jest fakt, że mechanizm LED posiada mniej ruchomych części niż laserowy, który korzysta ze skomplikowanego systemu zwierciadeł wielobocznych i soczewek kierujących promień lasera półprzewodnikowego na bęben światłoczuły. Zwarty system optyczny głowicy drukującej LED składa się z szeregu diod świetlnych (LED - Light Emmiting Diodes) i soczewek. W porównaniu z systemami optycznymi mechanizmów laserowych, diody zajmują mniej miejsca a światło pada bezpośrednio na bęben - co jest kluczowym czynnikiem zapewniającym zmniejszenie rozmiarów całego systemu LED. Dodatkowo, mechanizm cyfrowy LED przy wyższej rozdzielczości nie zmniejsza swojej nominalnej prędkości drukowania, w przeciwieństwie do drukarek laserowych.



Budowa i wygląd

Gabaryty urządzenia nie są specjalnie duże, ale nie są też małe - jednak jak na oferowane możliwości nie powinno się narzekać na te około 20 kilogramową i 43 cm kostkę przypominającą nieco geometryczny sześcian (zarówno szerokość, wysokość jak i długość to około 43 cm, dokładne wymiary podaliśmy w specyfikacji technicznej). Jedynie z tyłu mamy od podstawy do 3/4 wysokości urządzenia kilkucentymetrowe wcięcie, przeznaczone na okablowanie i złącza. Spójrzmy teraz na budowę wielofunkcyjnego urządzenia OKI MB451dn.


OKI MB451dn w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

U góry znajduje się pierwszy automatyczny podajnik papieru dla drukarki i skanera, z definiowanymi rodzajami papieru w rozmiarze A4, B5, A5, A6 a także koperty (C5, DL, Com-9, Com-10, Monarch). Tutaj można zmieścić do 100 arkuszy; dodatkowo podajnik wyposażony jest z funkcję RADF, o którym powiemy szerzej przy opisie funkcji skanowania. Górna część posiada również otwierany element z dostępem do papieru i rolek. Można też klasycznie podnieść górną pokrywę, aby w ten sposób skorzystać z funkcji skanujących nie tylko arkusze, ale też bardziej przestrzenne przedmioty. Pokrywa skanera otwiera się dodatkowo szerzej, przydatne przy skanowaniu przedmiotów grubszych, np. książek.


OKI MB451dn 'transformers' (poczekaj na animację)

Wymiana materiałów eksploatacyjnych jest prosta - szybki dostęp do tonera uzyskamy podnosząc klapę przy skanerze i wciskając tam niewielki przycisk. On uwalnia blokadę i umożliwia otwarcie całej górnej części urządzenia. Dzięki temu uzyskuje się swobodny dostęp do klapki przykrywającej toner, w naszym przypadku był to model 44992402 o pojemności 2500 stron, zaś startowy toner posiada pojemność 1000 stron. To już niestety standard, że firmy dają mniej pojemne tonery przy kupnie urządzenia.

Urządzenie wyposażono w ruchomy (lekko uchylny) wyświetlacz graficzny LCD, wraz z czterema dotykowymi przyciskami natychmiastowego wyboru z dostępem do funkcji drukowania, kopiowania, skanowania i faksowania. Oprócz tego jest klawiatura alfanumeryczna, kilka przycisków funkcyjnych, klawisze skrótów faksowych, klawisze kursorów - służą one do zarządzania urządzeniem bez korzystania z komputera oraz do obsługi faksu.




(kliknij, aby powiększyć)

Patrząc na urządzenie z przodu, znajdziemy w prawym, górnym rogu port USB2.0 do wydruków i zapisu korzystając z pamięci przenośnych USB. Pod tym złączem umiejscowiona jest szeroka komora ujścia drukowanych dokumentów. Pod nią znajdziemy klapkę, po otwarciu której pojawi się kolejny, tym razem ręczny podajnik wspierający szeroką gamę nośników o różnym formacie: koperty, A4, B5, A5, A6 do długości 1321 mm (w tym banery) i gramaturze do 160 g/m2. Na samym dole znajduje się kaseta z głównym podajnikiem na 250 arkuszy, która na płaskiej powierzchni wychodzi z drukarki z oporem, a to przez bardzo niskie nogi urządzenia, przez co kaseta może ocierać o powierzchnię blatu. Drukarka nie posiada opcjonalnego podajnika na dodatkowe arkusze. Z przodu w dolnym prawym rogu jest jeszcze główny włącznik zasilania OKI MB451dn.


Tył urządzenia (poczekaj na animację)

Lewa i prawa strona drukarki zawiera jedynie wyloty powietrza i nie posiada żadnych innych właściwości. Z tyłu znajdziemy m.in. klapkę po otwarciu której mamy dostęp do rolek i papieru, na wypadek zacięcia się papieru w drukarce (podczas testów ani razu nie zdążyło się zakleszczenie papieru, także przy wydruku na kopertach i z dupleksem). Z tyłu znajdują się również złącza w postaci dwóch RJ11 dla faksu, gniazda 10/100 TX Ethernet, złącza USB 2.0 do połączenia komputera przez port USB oraz gniazda zasilającego.



OKI MB451dn przegląd funkcji


Instalacja

Instalacja z płyty przebiega poprawnie, choć oprogramowanie jest podzielona na kilkanaście odrębnych sterowników, narzędzi i dodatków. Ręcznie wybieramy elementy, które nas interesują, do wyboru jest sterownik dla drukarki (PCL5e driver), faksu, skanera, sterownik języka PS, XPS, narzędzia do obsługi skanera, narzędzia sieciowe. Sterowniki dostępne są dla Windowsa (w tym 64bit), Macintosha, a ze strony producenta można pobrać drivery pod Linuksa w różnych dystrybucjach. Trzeba pamiętać, że aktualizacja sterowników z sieci nie odbywa się "hurtem", lecz oddzielnie pobieramy sterownik dla drukarki, faksu, skanera, języka drukowania... Update sterowników mógłby być bardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika, w tym przydałaby się aktualizacja automatyczna przez Internet . Urządzenie OKI możemy zainstalować w formie drukarki lokalnej (USB) lub po podłączeniu do sieci lokalnej, jako drukarkę sieciową, która dostępna będzie pod numerem IP. Summa summarum drukarka poprawnie instaluje się i aktualizuje zarówno w wersji lokalnej jak i sieciowej.

Instalacja sieciowa jest bardziej rozbudowana w konfiguracji od wersji USB. Po znalezieniu i dodaniu drukarki sieciowej w sieci lokalnej otrzymujemy dostęp do panelu konfiguracyjnego w formie webowej, przypominający konfigurację routera. W panelu dostajemy szczegółowe dane o urządzeniu OKI MB451dn na temat oferowanych usług druku, stanu tonera/bębnna światłoczułego, licznika wydruków/skanów/kopii z podziałem na podajnik/rodzaj papieru/etc, parametrach technicznych, bardzo szczegółowy status ustawień sieciowych drukarki. Konfiguracje i dodawanie usług sieciowych (NetWare PServer, NetWare RPrinter, EtherTalk, NetBEUI, SNMP, WEB Printing, Telnet) ustawiane są w sekcji Administratora, z dostępem na hasło (standardowy l/p: jest admin/aaaaaa). W Adminie jest na bogato z ustawieniami, co prezentujemy na zrzutach ekranowych. W tej sekcji m.in. można skonfigurować Mail Server do wysyłania dokumentów bezpośrednio z drukarki na dowolny adres e-mail. Znajdziemy zaawansowane ustawienia sieciowe, ustawienia funkcji kopiarki, faksu (w tym FaxSerwera i InternetFax), drukarki, skanera, drukowania z USB, zarządzenie urządzeniem i jego stanami pracy, czasem usypiania, etc. W panelu webowym OKI jest także zakładka z ciekawą funkcją 'Direct Print', która umożliwia drukowanie przez Internet wybranych przez nas dokumentów, lub przesyłania maili bezpośrednio na urządzenie, o tym napiszemy w dalszej części artykułu.


Funkcje i administracja sieciowa OKI MB451dn (kliknij, aby powiększyć)

Za pomocą narzędzia raportowania - 'PrintSuperVision' można zarządzać i kontrolować sieć posiadanych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Pozwala to administratorom IT na zarządzanie urządzeniami w całej sieci oraz rozwiązywanie bez interwencji użytkownika, zapewnianie kontroli i efektywności pracy drukarek, niezależnie od marki czy modelu. Z kolei 'Print Job Accounting' (rozliczanie zadań druku) to narzędzie, które z jednej strony pozwala określić koszty druku i zarządzać drukowaniem oraz kopiowaniem w ramach określonych budżetów, a z drugiej umożliwia ograniczenie dostępu dla poszczególnych użytkowników lub całych grup. Print Job Accounting oferuje również generowanie raportów z wykorzystania całej sieci urządzeń, zbierając informacje o zużyciu materiałów eksploatacyjnych, ilości i rozmiarze wykorzystywanego papieru, a także jego rodzaju.

Skanowanie

W urządzeniu wielofunkcyjnym nie może zabraknąć płaskiego skanera, w modelu MB451dn zastosowano skaner z kilkoma udogodnieniami. Można skanować dokumenty automatycznie korzystając z górnego podajnika papieru, mieszczącego do 100 arkuszy w trybie jednostronnym oraz 50 przy skanowaniu dwustronny poprzez automatyczny odwracający podajnik (RADF). Dzięki temu skanowanie wielu dokumentów, także dwustronnie odbywa się płynnie i automatycznie. Możliwe jest dwustronne skanowanie w formie długiego lub krótkiego boku.

Następnie skanowanie z poziomu urządzania możliwe jest na kilka sposobów. Można skanować na adres e-mail, po uprzedniej konfiguracji serwera poczty na drukarce i wysyłać skan jako załącznik na podany wybrany przez nas adres e-mail. Następnie można skanować do komputera (sieciowego, zdalnego i lokalnego) lub bezpośrednio na pamięć USB. Format pliku może być PDF, TIFF, JPG i XPS. Nie ma problemu z ustawieniem szyfrowania plików PDF. Urządzenie współpracuje tylko z pamięciami z systemem plików FAT, z NTFS nie daje rady. Można oczywiście skanować dwustronnie także do pamięci na USB. Skanowanie do komputera polega na wybraniu z Menu docelowego komputera i jego rodzaju połączenia (USB/sieć), a następnie wyborze docelowego skanowania (aplikacja, folder, PC-fax). Skanowania możemy dokonywać z trybie Color (24bit), odcieniach szarości (8bit), czarno-białych i półtonie, w zakresach rozdzielczości od 75 do 600 dpi. Do pomocy przy skanowaniu na i z komputera służy aplikacja 'ActKey', gdzie definiujemy dwie wybrane przez nas aplikacje i PC-Fax do przyjmowania skanów oraz katalog do zapisu skanowanych plików. Problematyczne było skanowanie z poziomu komputera lokalnego i korzystaniu z aplikacji 'ActKey'. Otrzymywaliśmy komunikat, że urządzenie nie pracuje w trybie PC Mode? Aplikacja działała poprawnie, jeśli wpierw dokonało się czynności z poziomu Menu urządzenia OKI. Bez pominięcia tej czynności, nie dało się skanować z poziomu komputera.


ActKey i funkcje ustawień aplikacji

Jakość druków 2D, biurowych, dokumentów jest bardzo dobra, i jednocześnie szybka także w kolorze i 300 dpi. Dopiero kilkanaście sekund trzeba poczekać, kiedy skanujemy kolor w rozdzielczości 600 dpi. Do skanowania zdjęć również można z niego skorzystać i cieszyć się dobrą jakością skanu, co widać na poniższym przykładzie. Świetnie też skaner sprawdzi się przy skanowaniu np. okładek książek, magazynów czy folderów reklamowych. Nie skorzystamy ze skanera do druku obiektów trójwymiarowych, gdyż ich rejestracja jest nieostra. Bardzo wygodna jest funkcja skanowania dokumentów do PDF, w tym bezpośrednio na pamięć pendrive. Duże ułatwienie w domowym i małym biurze jest też automatyczny skan dokumentów w wersji dwustronnej. Dzięki skanerowi, nasze urządzenie jest także w pełni funkcjonalną kopiarką dokumentów, bez potrzeby używania komputera.


(kliknij, aby powiększyć)
Dwa skany wykonane w maksymalnej jakości, TIFF, pierwsza okładka w rozdzielczości 300dpi, druga w 600dpi. Po kliknięciu jest JPG w oryginalnej wielkości (lekko wy'crop'owany) - stąd można pobrać wersję TIFF: TIFF 300DPI (13MB) oraz TIFF 600DPI (60MB)


(kliknij, aby powiększyć)
Jeszcze jeden przykład skanu, na podstawie wydruku zdjęcia wysokiej jakości. Skan wykonany w rozdzielczości 600dpi do TIFF, następnie zapisany jako JPG


(kliknij, aby powiększyć)
Przykład skanu obiektu 3D



Drukowanie, pobór mocy, głośność pracy

Dzięki elastycznej obsłudze papieru, urządzenie MB451 oferuje możliwość drukowania różnego rodzajów dokumentów: od etykiet, po arkusze kalkulacyjne, faktury, oferty, formularze, rysunki techniczne, korzystając z różnego typu nośników papieru w postaci kopert, arkuszy A4, B5, A5, A6. Różne dokumenty firmowe można łatwo drukować, poprzez uniwersalny podajnik ręczny, który pozwala na drukowanie na szerokiej gamie nośników o różnym formacie (od A6 do 1321mm) i gramaturze (do 160 g/m2), oferując jednocześnie dodatkową elastyczność w doborze papieru. Automatyczne drukowanie dwustronne, czyli duplex bardzo usprawnia drukowanie, bez konieczności ręcznego przekładania papieru. Można drukować bezpośrednio z pamięci USB wpiętej w urządzenie OKI. Na oszczędność energii i druku wpływają tryby Eco i Deep Sleep, funkcja oszczędzania tonera, funkcja drukowania dwustronnego, która pomaga zmniejszyć ilość wydruków.

W sterowniach drukarki można ustawić jej parametry pracy. Drukowanie możliwe jest w trybie ‘Normalnym’ (600x600) oraz ‘Roboczym’ (300x300), z dwoma stopniami oszczędności tonera (wysoki i niski). Tryb drukowania grafiki można zmienić z rastrowej na wektorową. Możliwe jest także skalowanie od 25 do 400%. We właściwościach sterownika nie znajdziemy informacji o stanie zużycia tonera (oraz bębna) i monitoringu wydruków, jednak można te informacje uzyskać z poziomu Menu lub w zakładce sieciowej drukarki. Jeśli skonfigurujemy drukarkę w sieci lokalnej a także udostępnimy jej działanie przez Internet, można z pomocą funkcji DirectPrint (WebPrinting) drukować dowolne pliki zdalnie przez Internet na naszą drukarkę.


Właściwości sterowników drukarki OKI MB451dn (kliknij, aby powiększyć)

Jakość druku mono dla dokumentów jest wystarczająca dla wymagań biurowych małej firmy, która nie potrzebuje kolorowych wydruków wysokiej jakości. Zdjęcia, mapy, foldery, arkusze w odcieniach szarości drukowane są jak na urządzenie wielofunkcyjne poprawnie, szybko i nie powinniśmy narzekać na czytelność i jakość takiego wydruku. Szybkość druku pokrywa się z danymi producenta, uzyskujemy 30 wydruków na minutę.

Podczas rozgrzewania urządzenia pobiera ono chwilowo do 820W. Są to duże wartości jednak trwające sekundy, tu dygresja, dlaczego większość zasilaczy awaryjnych UPS nie pozwala na podłączanie drukarek, ano właśnie przez chwilowe przeciążenie mocy. Wróćmy jednak do MB451dn. Wydruk po włączeniu drukarki uzyskamy po 57 sekundach. Podczas drukowania również chwilowo zużycie wyniosło około 820W, a przez moment także 50W. Po włączeniu, w trybie normalnego działania, ale bez druku urządzenie pobiera 10W. Na pełny wydruk z tego trybu pracy urządzenia trzeba poczekać 12 sekund. Po kilkunastu sekundach braku aktywności i zadań, urządzenie przechodzi w początkowy tryb oszczędzania energii podczas którego pobiera 6W. Na skończony wydruk z tego typu pracy urządzenia trzeba poczekać tyle samo co poprzednio, 12 sekund. Dobry wynik . Urządzenie jest wówczas zupełnie bezgłośne (już w początkowym trybie uśpienia). Następnie drukarka przechodzi w tryb głębokiego uśpienia i pobiera już tylko 1W energii. Na pełny wydruk ze stanu głębokiego stanu uśpienia trzeba poczekać 35 sekund. Podczas rozgrzewania i wydruku hałas nie jest przeraźliwie uciążliwy.



Podsumowanie

Urządzenie wielofunkcyjne OKI MB451dn to ciekawa propozycja usprawniająca pracę w SOHO, czy mikro-firmie. Szybki i wydajny druk mono z bardzo wygodnym trybem druku dwustronnego w standardzie, w połączeniu z automatycznym, również dwustronnym skanowaniem i z zapisem dokumentów (m.in, jako PDF) bezpośrednio w urządzeniu na pamięć pendrive to cechy istotnie wpływające na komfort pracy z obiegiem dokumentów w firmie. Jest możliwość skorzystania z funkcji faksu, a także użycia urządzenia jako samowystarczalnej kopiarki dokumentów. Do sporej listy zalet, trochę nieprzyjemności wprowadził kłopotliwy sposób skanowania z komputera lokalnego. Być może to jednak jakaś wada w sterownikach, lub danej konfiguracji.

Ceny materiałów eksploatacyjnych, zarówno tych z firmy macierzystej, jak i od producentów zamienników przedkładają się na relatywnie niski koszt druku, co dodatkowo można zmniejszyć korzystając z dwóch trybów oszczędności tonera.

Dziwi trochę spora różnica w cenie modelu z Wi-Fi, wynosząca blisko 400zł, jednak brak Wi-Fi w urządzeniu można niejako obejść, podpinając drukarkę do routera z Wi-Fi, który w sieci, także bezprzewodowo udostępni drukarkę online.