Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja obudowy SilverStone PS10 + opis ST50F-P i FQ121
    

 

Recenzja obudowy SilverStone PS10 + opis ST50F-P i FQ121


 Autor: DYD | Data: 11/04/14

Recenzja obudowy SilverStone PS10 + opis ST50F-P i FQ121Obudowa SilverStone PS10 to najnowszy model z rodziny Precision, którą ma cechować kompromis pomiędzy ceną a jakością wykonania wraz z możliwościami jakie ma do zaoferowania. Jest to dość budżetowe rozwiązanie (koszt około 219zł) jak na produkt firmy SilverStone, która przyzwyczaiła nas głównie do produktów wyższej klasy za odpowiednią - równie wysoką - cenę. W naszej recenzji sprawdzimy co ma do zaoferowania ten nowy model niedrogiej obudowy, a przy okazji rzucimy okiem na dwa inne produkty firmy SilverStone - w pełni modularny zasilacz Strider Plus ST50F-P (cena 299zł) o mocy 500W oraz chłodzenie do obudowy 120mm w postaci FQ121 (cena 49zł). Zapraszam.

Wstęp i specyfikacja

Precision PS10 jak już wspominaliśmy należy do niedrogiej serii pełnowymiarowych obudów ATX, zaprojektowanych z myślą o cichej pracy. Dość przestronne wnętrze modelu PS10 wyposażone w cztery zewnętrzne sloty 5.25 cala oraz pięć miejsc wewnątrz na dyski 2.5/3.5 cala, jest w stanie przyjąć na swój pokład zaawansowane i rozbudowane płyty główne ATX, a dolny montaż zasilacza wraz z elastycznym dostępem do napędów daje dość spory wachlarz rozbudowy. PS10 oferuje sporo przydatnych funkcji, takich jak dwa porty USB 3.0, osiem otworów wlotowych w tacce montażowej płyty głównej (przydatnych do prowadzenie okablowania pod spodem), łatwo wyjmowalne filtry przeciwkurzowe umieszczone w kilku miejscach oraz dużym otworem w tacy płyty głównej ułatwiającym instalowanie chłodzenia procesora. Dodatkowo producenta zadbał o wyciszenie wnętrza obudowy poprzez obicie matą bitumiczną bocznych paneli. Na wyposażeniu producent oferuje jeden przedni wentylator 120 mm, jednak opcjonalnie można dołożyć jeszcze cztery dodatkowe 120 mm (dwa u góry, z tyłu i dodatkowy z przodu). Górne wentylatory mogą mieć także większy rozmiar 140 mm. Z racji pewnych oszczędności w materiale , obudowa jest lekka a blacha niezbyt gruba, waga obudowy to nieco ponad 6 kg.

Specyfikacja SilverStone Precision PS10
  • Oznaczenie handlowe: SST-PS10B (Black)
  • Obudowa typu Midi-Tower przeznaczona dla płyt ATX, Micro-ATX, Mini-ITX
  • Cztery zatoki dla urządzeń zewnętrznych 5,25" montowane beznarzędziowo
  • Półka z 5 plastikowymi tackami na dyski HDD 3.5" / SSD 2.5"
  • Siedem slotów rozszerzeń dla zewnętrznych kart
  • Chłodzenie standardowe: Przód 1x 120 mm
  • Chłodzenie opcjonalne: Góra 2x 120 mm lub 2x 140 mm
  • Chłodzenie opcjonalne: Przód 1x 120 mm
  • Chłodzenie opcjonalne: Tył 1x 120 mm
  • Wyprowadzenia od frontu: 2x USB3.0 oraz Audio I/O
  • Zasilacza brak w zestawie, montowany jest od spodu, posiada łatwo wyjmowalny filtr przeciwkurzowy
  • Wsparcie dla kart graficznych maksymalnie 290 mm
  • Obsługa chłodzenia dla CPU do wysokości 169 mm
  • Maksymalna długość zasilacza: do 250 mm
  • Podświetlanie: niebieska dioda LED dla systemu i czerwona dla pracy dysków HDD/SSD
  • Dwa wyprowadzenia z tyłu np. na kable chłodzenia wodnego
  • Waga obudowy 6.2 kg
  • Wymiary obudowy (wysokość, szerokość, głębokość): 480 x 220 x 522 mm
  • Wspiera zabezpieczenie Kensington lock
  • Cena (IV 2014): 219zł




Precision PS10 od zewnątrz

Na początek rzut oka na opakowania testowanego sprzętu - obudowa SilverStone Precision PS10 przybyła zapakowana w skromne, szare pudło ze skromnym wyposażeniem w postaci śrub montażowych i krótkiej ulotki o obudowie. Zasilacz Strider Plus ST50F-P zapakowany został już w bardziej eleganckie pudełko, zaś wentylatory FQ121 opakowano w plastikowy blister. Szerzej o wyposażeniu zasilacza i wentylatorów napiszemy w osobnych rozdziałach, teraz skupimy się na obudowie.

SilverStone-Precision-PS10
Pudła testowanego sprzętu (kliknij, aby powiększyć)

Design obudowy Precision PS10 to klasyczna czerń i wytłoczenia po bokach, na górze i z przodu. Oprócz blachy użytej w konstrukcji PS10 zastosowano także plastikowy front z matowego plastiku względnie dobrej jakości imitujący delikatnie szczotkowane aluminium. Na obydwu panelach widać obwite wytłoczenia, które tworzą całkiem udany design z górnym wytłoczeniem, przy którym znajdziemy filtr chłodzący. Z przodu umieszczono gniazda wyprowadzeń, przyciski sterujące oraz nadrukowane białą farbą logo firmy.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

Przyglądamy się bliżej górnej części obudowy na której umieszczono filtr przeciwkurzowy (wykonany z wytrzymałego materiału) przyczepiany do metalowego wytłoczenia na magnesy. Jednym ruchem można łatwo zdjąć filtr i równie szybko założyć na miejsce. Magnesy umieszczano wzdłuż krawędzi filtra.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

Przechodzimy teraz na front obudowy, gdzie znajdziemy dwa gniazda USB3.0 a pomiędzy nimi wyprowadzenia audio (słuchawki/mikrofon). Duży odstęp pomiędzy portami USB3.0 ułatwia wkładanie szerokich pamięci pandrive. Powyżej gniazd USB znalazły się przyciski "Power" i "Reset", które mają dość oporny klik. Pomiędzy nimi umieszczono designersko diody LED dla systemu (duża niebieska) i pracy dysków (mniejsza czerwona). Natomiast po bokach umieszczono przednie filtry przeciwkurzowe, które łatwo można demontować.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

Rzut okiem na tył obudowy znajdziemy dwa otwory (blaszane do mechanicznego usunięcia) na ewentualne chłodzenie wodne, miejsca na jeden wentylator 120 mm oraz dolne mocowanie zasilacza. Przy gniazdach rozszerzeń umieszczono plastikowy zatrzask, który umożliwia wyprowadzanie elementów z wnętrza obudowy na zewnątrz.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

Właściwości zewnętrzne Precision PS10 kończymy przyglądając się od spodu obudowie. Po pierwsze mamy tam cztery plastikowe nogi, które są dość wysokie (około 20 mm) i za zadanie mają utrzymywać stabilnie sprzęt. Nogi jednak nie pokryto gumowymi obiciami, przez co np. na biurku obudowa będzie się trochę ślizgać i może lekko się kołysać. Po wyposażeniu obudowy w dość ciężkie komponenty będzie już trochę lepiej ze stabilnością. Oprócz niezbyt okazałych nóg na dole znalazł się jeden filtr przeciwkurzowy, chroniący przed kurzem zasilacz.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)





Precision PS10 w środku

Po zdjęciu panelu bocznego dobieramy się do wnętrza PS10. Warto wspomnieć, że obdywa panele montowane są dwie śruby, które możemy ręcznie przykręcić. Producent przyczepił do wewnętrznych konstrukcji kable oraz wyposażenie - w postaci śrub montażowych i ulotki. Jak widać konstrukcja jest sztywna, nie ma tam w środku ruchomych, blaszanych elementów - półka na dyski i urządzenia 5.25 cala prowadzi od góry do dołu w jednej linii, co poprawia sztywność obudowie. Dostęp do tacek dysków jest po zdjęciu prawego panelu bocznego (patrząc od przodu). Widać beznarzędziowy montaż 5.25" z obydwu stron, liczne wycięcia w tacce montażowej płyty głównej oraz całkiem obszerne wnętrze. Odstęp pomiędzy tacką montażową a panelem bocznym nie jest zbyt duży i wynosi około 11 mm. Są jednak pewne elementy o których później, poprawiające prowadzenie kabli pod tacką. Zaślepki kart rozszerzeń są jednorazowe, blaszane, a więc tak jak w tańszych rozwiązaniach. Do przykręcania kart rozszerzeń trzeba także użyć zwykłych śrub i śrubokręta.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

Pięć plastikowych szuflad na dyski umożliwia włożenie tyleż samo dysków 3.5 cala lub 2.5 cala. Dyski do szuflad montowane są na śruby. Do beznarzędziowego montażu urządzeń 5.25" służą zatrzaski, które można zdjąć i stosować tradycyjne śruby.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
Zatrzaski na 5.25 i wyposażenie: śruby i ulotka (kliknij, aby powiększyć)

Warto przyjrzeć się panelom bocznym, gdyż ich blaszane wytłoczenia kryją w sobie obicia bitumiczne, których celem jest lepsze wytłumienie wnętrza obudowy. Grubość obicia to około 5 mm. Konstrukcja panelu bocznego z wytłoczeniem usprawni nieco prowadzenie kabli po spodem tacki montażowej.

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone-Precision-PS10
(kliknij, aby powiększyć)





Rzut oka na zasilacz Strider Plus ST50F-P

Jednostkę zasilającą Strider Plus ST50F-P o mocy 500W cechuje wysoka sprawność na poziomie 80 PLUS Bronze oraz w pełni modularna konstrukcja, w której wszystkie kable są odczepiane. Kompaktowe wymiary (długość 140 mm) sprawią, że zasilacz nie zajmie dużo miejsca w obudowie. Na uwagę zasługuje pojedyncza linia +12V z natężeniem 34A do zasilania karta graficznych PCI-Express. Dzięki temu jednym kable zasili kartę graficzną wyposażoną w złącza 2x6pin lub 1x6pin/1x8pin. Zasilacz przyjmie na swój pokład pojedyncze karty z układami Radeon X770, HD7950 lub R9 270X a także rozwiązania SLI GTX650Ti lub Crossfire HD7770. Do chłodzenia zasilacza służy 120 mm wentylator, który pracuje względnie cicho (18dBA), choć do najcichszych i prawie bezszelestnych nie należy. Zasilacz wspiera standardy zasilające ATX 12V 2.3 & EPS 12V, obsługuje funkcje zasilające z procesorów Haswell oraz posiada aktywne PFC. Sprawność wedle danych producenta wynosi ~82% przy 20% obciążeniu oraz ~85% przy 100% obciążeniu. Lista wiązek w poniższej specyfikacji.

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Strider-Plus-ST50F-P
(kliknij, aby powiększyć)





Rzut oka na wentylatory FQ121

Przy okazji testów obudowy SilverStone PS10 wykorzystaliśmy także dwa dodatkowe wentylatory FQ121 niedawno wypuszczone przez SilverStone. Są to modele w rozmiarze 120 mm wyposażone w czteropinowe gniazdo FAN umożliwiające pełna kontrolę obrotów (PWM) przez płytę główną. Kolorystyka wentylatora jest biało niebieska. Śmigło zbudowane jest z dziewięciu ostrzy z aerodynamicznym kształtem zmniejszającym zawirowania powietrza, tym samym o niższym hałasie. Specjalna budowa ostrzy ma także usprawnić wydajność przepływu powierza poprawiając właściwości chłodzące. Wentylator pracuje w zakresie obrotów 1000 ~ 1800rpm generując hałas w przedziale od 16.4 do 24 dBA, więc w niskich obrotach jest praktycznie niesłyszalny. Łożyska wykonano wykorzystując miedzianą konstrukcję typu P.C.F (Powder Copper Fluid). Przy testach obudowy PS10 sprawdzimy co wniosły dołożone dwa dodatkowe wentylatory FQ121.

SilverStone FQ121
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone FQ121
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone FQ121
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone FQ121
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone FQ121
(kliknij, aby powiększyć)





Montujemy komponenty w PS10

Na początek lista sprzętu w co wyposażyliśmy obudowę PS10. Oto lista sprzętu, który znalazł się w obudowie:
  • Płyta główna Asus P8P67 Deluxe (LGA 1155) + CPU Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz)
  • Chłodzenie Arctic Freezer 13 + pasta Noctua NT-H1
  • Grafika Sparkle Calibre 560Ti
  • 2 x napęd SSD 2.5 cala Kingston HyperX 64GB
  • Pamięć RAM: 2 x 2GB DDR3 (Kingston 1833MHz)
  • Zasilacz SilverStone Strider Plus ST50F-P z modularnym okablowaniem
  • Opcjonalnie: dwa dodatkowe coolery FQ121
Zaczynamy wyposażanie PS10 od płyty głównej i umieszczenia dziewięciu kołków montażowych w rozmiarze ATX. Tutaj wyszły pierwsze niedoróbki ze strony producenta. Po pierwsze dwa gwinty pod kołki były nieprecyzyjnie wykonane i trzeba było narzędziem wkręcać kołki z dość dużą siłą. Druga skucha to niedostarczenie śrub pod te kołki - producent dodał wiele śrub, lecz tylko w dwóch rozmiarach, ale o tych do montażu płyty po prostu zapomniał.

Po osadzeniu płyt głównej i zasilacza można było puścić pierwszy kabel. Główny kabel zasilający płytę główną EPS/ATX 24-pin można wygodnie poprowadzić pod spodem tacki. Mimo że odstęp pomiędzy tacką mocującą płytę główną a panelem nie jest zbyt szeroki (11 mm) to jednak z boku tacki znajduje się wgłębienie, którym można właśnie poprowadzić gruby kabel od gniazda ATX 24-pin. Jeśli kable będą pod tacką będą mocno odstawały, wówczas może być problem z domknięciem bocznego panelu. W zasilaczu gniazdo ATX 24-pin jest blisko krawędzi płyty co jest dobrym rozwiązaniem, natomiast gorzej rozmieszczono gniazdo zasilania EPS/ATX 8-pin (sekcja procesora +12V). Umieszczono je zupełnie po przeciwległej krawędzi zasilacza, blisko panelu bocznego. Taki rozkład powoduje, że kabel zasilający z tej sekcji przy prowadzeniu go pod spodem tacki jest mocno naprężony i dosłownie na styk łączy się z płytą główną. Dużo wygodniej było by umieścić w zasilaczu gniazdo EPS/ATX 8-pin obok EPS/ATX 24-pin. W dodatku otwór w tacce jest za mały do wtyczki EPS 8-pin wtykanej w zasilacz, jedynie drugi koniec kabla 2x4-pin pasuje do otworu, drobna rzecz a trochę przeszkadza.


Kabel od gniazda ATX 24-pin, elegancko można poprowadzić w specjalnym wyżłobieniu (kliknij, aby powiększyć)


Niefortunny naprężony kabel EPS 8-pin (kliknij, aby powiększyć)


Montaż dysków SSD (kliknij, aby powiększyć)


Opcjonalnie dwa wentylatory SilverStone FQ121 (kliknij, aby powiększyć)

Teraz widok na skompletowaną obudowę PS10. Jak widać przestrzeni jest całkiem sporo, dzięki czemu można swobodnie umieszczać komponenty i prowadzić okablowanie pod spodem tacki płyty głównej. Pamiętajmy że miejsca na dyski wewnętrzne jest tylko na pięć sztuk, zaś długość grafiki może być maksymalnie 290mm nie licząc wtyków PCI-Express.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)





Testy temperatur

Testy temperatur przeprowadzone przy temperaturze otoczenia 25 °C. Obudowy były zamknięte, przednie drzwi były zamknięte (w obudowach które są w nie wyposażone). Wyposażenie wentylatorów standardowe, jakie dostarcza producent danej obudowy (chyba że zaznaczono inaczej). Testowane obudowy zostały wyposażone w jednakowy sprzęt, lista komponentów znajduje się w poprzednim rozdziale. Obudowy zostały sprawdzone w trzech scenariuszach: (1) obciążanie pełne aplikacją Aida64 przy minimalnych obrotach wentylatorów; (2) obciążanie pełne aplikacją Aida64 przy maksymalnych obrotach wentylatorów; (3) podczas bezczynności przy minimalnych obrotach wentylatorów. Ustawienie obrotów dotyczyło tylko wentylatorów dostarczonych z obudową - chłodziwa na procesorze, karcie graficznej i w zasilaczu automatycznie dobierały obroty.

Standardowe wyposażenie obudów:
  • SilverStone Precision PS10: 1x120 mm przód
  • SilverStone Precision PS10: 1x120 mm przód + (opcja) 2x120 mm góra/tył

  • Antec Eleven Hundred: 1x200mm góra / 1x120 mm tył
  • Fractal-Design Arc Midi R2: 1x140mm przód / 1x140 mm tył / 1x140 mm góra
  • Antec GX700: 2x140mm góra / 1x120 mm tył
  • Cooltek Antiphon: 2x120mm przód / 1x120 mm tył
  • Nanoxia Deep Silence 2: 2x120mm przód / 1x120 mm tył
  • Nanoxia Deep Silence 1: 2x120mm przód / 1x140 mm tył
  • Antec P280: 2x120mm góra / 1x120 mm tył
  • Fractal-Design Define R3: 1x120mm przód / 1x120 mm tył

Testy temperatur

(*) Wyniki posortowane wedle obciążania pełnego aplikacją Aida64 przy maksymalnych obrotach wentylatorów (niebieski pasek)
(**) Obudowy nie posiadające kontrolera zmiany obrotów, pracowały zawsze z jednakową prędkością wentylatorów (maksymalną z PWM)





Podsumowanie

Obudowa PS10 to całkiem udane budżetowe podejście od wydajnych konstrukcji typu MidiTower, jednak koniecznie musi zostać doposażone w dodatkowe chłodzenie, gdyż pojedynczy przedni wentylator nie poradzi sobie ze schłodzeniem tak obwitego wnętrza. Przestronność wnętrza umożliwi swobodny montaż sporej ilości sprzętu, w tym dość długich kart graficznych i wysokiego chłodzenia CPU, a dzięki przemyślanej konstrukcji również porządek w okablowaniu. Nie znajdziemy w tym modelu dopieszczonych elementów z droższych rozwiązań, jednak coś za coś - za niższą cenę trzeba przeboleć cienkie blachy, pewne niedoróbki w wykonaniu (nieprecyzyjne gwinty, kiepskie nogi, czy toporne przyciski) a także sporadyczne braki w wyposażeniu (śruby). Mamy jednak filtry przeciwkurzowe, gniazda USB3.0 (to już raczej standard nawet w tańszych produktach) , maty wytłumiające i możliwość prowadzenia okablowania pod spodem tacki montażowej płyty głównej, czyli rozwiązania oferowane zazwyczaj tylko przez modele z wyższej półki cenowej. Jeśli więc Twoja obudowa nie musi być designersko dopieszczona, ciężka jak czołg oraz przebolejesz pewne niedoróbki to model SilverStone Precision PS10 może być interesującym rozwiązaniem bez ponoszenia kosztownego wydatku. Trochę tylko razi nazwa "Precision" i jednocześnie niedopracowane gwinty... ;-)




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

SilverStone      SilverStone