Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test - FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430
    

 

Test - FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430


 Autor: Liluh | Data: 21/12/15

Test - FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430Firma AVM jest obecna na naszym rynku już od kilku lat. Przez ten czas jej produkty stały się szerzej dostępne także w dużych sieciach handlowych i w związku z tym bardziej rozpoznawalne. Co o nich sądzą użytkownicy? Produkty serii Fritz! może nie grzeszą urodą, nie należą do najtańszych, za to działają długo i niezawodnie. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanych poniżej urządzeń. Zapraszam do krótkiej recenzji FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430.

Fritz! WLAN Repeater 1750E

Repeater to urządzenie zwiększające zasięg sieci WLAN, czyli po prostu wzmacniacz połączenia. Używamy go tam, gdzie zasięg naszej lokalnej sieci WiFi jest słaby bądź w ogóle nie dochodzi. W tym celu, w połowie drogi pomiędzy naszym punktem docelowym, a stacją bazową (czyli punktem wysyłającym sygnał sieciowy) montujemy repeater. Na logikę, powinien być to najdalszy punkt,w którym łapiemy pełen zasięg, tak by urządzenie mogło "podać" równie mocny sygnał dalej. Wspominam o tym z kronikarskiej powinności, a nuż ktoś z Czytelników nie będzie obeznany z tematem.


(kliknij, aby powiększyć)

W repeaterze najmniej liczy się wygląd, a najbardziej solidność. Z racji swojej filozofii, najlepszy repeater to taki, który raz podłączony da o sobie zapomnieć na lata. Pod tym względem, to jak wygląda jest zupełnie nieistotne ponieważ i tak podłączony zostaje najczęściej w miejscu, gdzie nikomu nie rzuca się w oczy. Urządzenie powinno być solidne tak by pracować bez przerwy przez kilka lat i na tyle elastyczne, by nie zmuszało do irytującej rekonfiguracji po każdym spadku napięcia w sieci elektrycznej, albo resecie routera. Opisywany model 1750E idealnie spełnia te warunki. Jest tradycyjnie brzydki (jak większość produktów Fritz!), albo mówiąc łagodniej - ascetyczny (w końcu różne są gusta). Za to wytrzymały na tyle by firma obejmowała go 5 letnią gwarancją.

No dobrze, ale jedno i drugie to nadal za mało, jeśli nie idą za tym konkretne parametry techniczne. Spójrzmy poniżej.

Dane techniczne

• DualWLAN AC+N (Zakres częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz jednocześnie)
• WLAN 802.11ac o prędkości do 1300 Mbit/s
• WLAN 802.11n o prędkości do 450 Mbit/s
• WLAN 802.11g/a (54 Mbit/s) oraz 802.11b (11 Mbit/s)
• Kompatybilny z routerami WLAN ac, n, a, g i b, bez konieczności użycia WDS
• Port Gigabit LAN (Ethernet 10/100/1000 Base-T) )
• Szyfrowanie za pomocą WPA i WPA2 (802.11i)
• WPS, IPv6
• Podłączenie do zasilania przez gniazdko 230 V, 50 Hz
• Punkt dostępowy WLAN: 802.11ac (1 300 Mbit/s), 802.11n (450 Mbit/s)
• Wymiary (długość x wysokość x szerokość): ok. 76,5 x 155 x 62,6 mm Masa: ok. 151 g Łączny pobór mocy: ok. 5,5 W

Widać, że 1750E obsługuje wszystkie tryby WLAN, powinien więc w miarę bezproblemowo współpracować z różnymi typami routerów od różnych producentów bez potrzeby posiłkowania się wąskim gardłem WDS (most bezprzewodowy). Zwłaszcza, że repeater może działać jednocześnie w dwóch zakresach, np: od routera pobierać w częstotliwości 2.4Ghz, a podawać dalej sygnał w 5 Ghz. Samo połączenie z bazą może odbywać się w trzech trybach: smart repeating (dynamiczne optymalizowanie przekazu), crossband repeating (zawsze inny zakres przekazywania niż ten między bazą a repeaterem) oraz zwykłym (zakres jest zawsze taki sam). Obowiązkowo mamy też opcję WPS, która upraszcza konfigurację.

Warto zwrócić uwagę na dwustronnie wykorzystywany port LAN, tj. można nim podłączyć router, ale można też wpiąć urządzenia komputery, drukarki, odtwarzacze audio-wideo itp., które zostaną włączone do sieci. Zaznaczę, że nie testowałem możliwości wpięcia całego huba z kilkoma urządzeniami, ale wpięty w ten sposób laptop bez problemu zgłosił się w sieci domowej (i miał połączenie z internetem). Jeśli ciekawi Was czy można w ten sposób wpiąć do sieci kilka różnych urządzeń, możemy to dla was sprawdzić. Fritz!WLAN 1750E daje dość szerokie możliwości konfiguracyjne i jedynym problemem może tu być router bazowy - preferowanym jest oczywiście siostrzany Fritz!Box. Zanim jednak przejdziemy do oprogramowania, powiedzmy coś jeszcze o zasięgu i poborze mocy.

To nie jest repeater do niewielkich mieszkań, ponieważ tutaj wystarczy znacznie tańszy np: Fritz!WLAN 310, zaś 1750E to raczej urządzenie dla domu i biura. Mimo, że anteny są wbudowane, siła przekazywanego sygnału pozostaje na maksymalnym poziomie w promieniu circa~12 metrów w zamkniętej przestrzeni: podzielonej ścianami działowymi, korytarzami i drzwiami (w tym metalowymi wejściowymi). W dalszym przedziale zasięg szybko spada i gubi się przy ok. 17 metrze. Na otwartej przestrzeni sygnał jest naturalnie znacznie mocniejszy (mniej więcej dwukrotnie). Urządzenie podczas pracy nagrzewa się do ok. 38-39 stopni, a średni pobór mocy to 4 W (maksymalny 5.5 W).

poprzednia strona (Fritz! WLAN Repeater 1750E)    -   następna strona (Konfiguracja i oprogramowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test - FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430
 
 » Fritz! WLAN Repeater 1750E
 » Konfiguracja i oprogramowanie
 » Wnioski o Fritz!WLAN 1750E
 » FRITZ!WLAN Stick AC 430
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »