Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test - FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430
    

 

Test - FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430


 Autor: Liluh | Data: 21/12/15

Konfiguracja i oprogramowanie

Pierwsze uruchomienie wymaga od nas przeprowadzenia konfiguracji. Można to zrobić na trzy sposoby, pamiętając by na samym początku umieścić wzmacniacz jak najbliżej źródła sygnału (tak by ten był silny, a konfiguracja przebiegła bezproblemowo). Później możemy frycka dowolnie przenieść. Nie zaszkodzi mu odłączenie od napięcia - swoje już zapamiętał. To fajna opcja, która pozytywnie wpływa na stabilność systemu (żadne spadki napięcia nam go nie zresetują). Wróćmy do sposobów konfiguracji. Najprostszym jest opcja WPS, która automatycznie ustawi nam sieć. Wystarczy przydusić jedyny na obudowie przycisk (trzymać 6 sekund) i odpalić WPS w routerze. Krótkie naciśnięcie (1 sekunda) przycisku spowoduje wyłączenie WLAN'a, a dłuższe (15 sekund) przywróci ustawienia fabryczne. Drugą opcją jest konfiguracja online, czyli połączenie się z routerem za pomocą kabla ethernet albo przez Wifi. Teoretycznie powinniśmy też mieć aktywne połączenie z internetem, ale cała operacja sprowadza się do ściągnięcia odpowiedniego instalatora ze strony producenta. Można go więc pobrać wcześniej. Program powinien nas bezproblemowo przeprowadzić przez proces konfiguracyjny, ale czy tak jest nie mam pojęcia. AVM od lat bowiem nie zapewniło lokalizacji tego instalatora i nadal jest on tylko w języku niemieckim (którego nie opanowałem).

Ostatnia opcja to ręczna konfiguracja. Wystarczy wpisać w oknie przeglądarki "fritz.repeater" by uzyskać dostęp do panelu sterowania (hasło: 00000000 - osiem zer, o czym nie ma słowa w instrukcji). Na szczęście tym razem zadbano o lokalizację w kilku językach, w tym w polskim. Po trzech kliknięciach wybieramy sieć WLAN, ustawiamy hasło i resetujemy urządzenie. To wszystko. Wzmacniacz można przenieść, a czas potrzebny na zalogowanie się do sieci i podanie sygnału dalej to circa 40 sekund od włączenia.

Panel sterowania to w ogóle bardzo użyteczna rzecz, o dużych możliwościach. Teoretycznie, możemy w ten sposób zalogować się do repeatera z każdego punktu sieci. W praktyce zależy to od routera, który w przypadku sieci UPC, trochę miesza w adresach IP przez co frycek nam po prostu znika z sieci i żadne tam "fritz.repeater" nie pomoże, trzeba sprawdzić (albo przypisać) IP i wpisać je w przeglądarkę (np: 192.168.0.10). A sam panel? Możemy w nim oczywiście ustawić każdy możliwy parametr WLAN, hasła, tryb działania (mostek WLAN/LAN), zabezpieczenia, ale też sprawdzimy zużycie energii, czy sprawdzimy dostępne aktualizacje oprogramowania. A transfer? Ciężko zmierzyć go "na zewnątrz" z uwagi na ograniczenia połączenia internetowego, ale po wewnętrznej sieci udało się rozpędzić do ponad 950 Mb/s (UPC router<->repeater). Pamiętać należy, że deklarowane przez producenta maksymalne osiągi to wartości brutto.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Na potrzeby testu dokonaliśmy aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji 6.32. Urządzenie FRITZ!WLAN-Repeater-1750E skomunikowaliśmy z routerem Fritz!Box 7490. Oba urządzenia oddalone były od siebie w odległości około dwa metry, w oddzielnych pokojach przedzielonych dość grubą ścianą. Do repeatera podłączony był PC poprzez złącze gigabitowe. Transfery wyglądały następująco:

1) WLAN 2.4 + 5GHz identyfikował połączenie 433Mb/s i pracował z realnym transferem rzędu 24MB/s.
2) WLAN tylko 5GHz identyfikował połączenie 1.3Gb/s i pracował z realnym transferem rzędu 43MB/s.
3) WLAN 2.4 + 5GHz (włączona funkcja Cross Band Repeating) identyfikował połączenie 1.17 Gb/s i pracował z realnym transferem rzędu 44MB/s.

Korzystanie z procedury Cross Band Repeating (info pochodzi z panelu repeatera)
Zakres częstotliwości jest zawsze krzyżowany we wzmacniaczu WLAN. Oznacza to, że jeżeli urządzenie WLAN jest łączone ze wzmacniaczem WLAN np. przy użyciu zakresu częstotliwości 2,4 GHz, na potrzeby połączenia między wzmacniaczem WLAN a stacją bazową WLAN jest wykorzystywany zakres częstotliwości 5 GHz.


(kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test - FRITZ!WLAN Repeater 1750E oraz FRITZ!WLAN Stick AC 430
 
 » Fritz! WLAN Repeater 1750E
 » Konfiguracja i oprogramowanie
 » Wnioski o Fritz!WLAN 1750E
 » FRITZ!WLAN Stick AC 430
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »