Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test obudowy desktop-HTPC SilverStone Grandia GD09
    

 

Test obudowy desktop-HTPC SilverStone Grandia GD09


 Autor: DYD | Data: 16/06/14

Test obudowy desktop-HTPC SilverStone Grandia GD09Obudowy typu desktop pamiętają zapewne starsi użytkownicy pecetów z lat 90-tych, kiedy pierwsze komputery klasy XT czy AT były oferowane głównie w tym typie obudowy. Następnie nastała era Mini i Midi Tower, która wciąż jest najpopularniejszą opcją przy wyborze obudowy, jednak pojawiają się inne rozwiązania. Mamy ciekawe i zgrabne obudowy Mini-ITX, a także do łask wracają desktopy, nie tylko w wersji dla HTPC, ale także biurkowej. Sprawdzimy właśnie takiego pełnowymiarowego desktopa klasy ATX - SilverStone Grandia GD09, który może pełnić także rolę mocnego HTPC. Będzie także rzut okiem na mini obudowę NUC PT14.

Wstęp i dane techniczne

Testowany model obudowy należy do rodziny "Grandia", która obecnie liczy ośmiu członków i właśnie GD09 jest najnowszą pozycją w tej serii. SilverStone planuje także wypuścić model GD10, nieco droższy, cechujący się aluminiowym frontem z zamykanymi drzwiczkami, różniącym się od plastikowego przodu w GD09 pozbawionego ruchomych elementów. Wszystkie obudowy z serii "Grandia" są typu Desktop, niektóre wyposażone od razu w pilota i wyświetlacz, z przeznaczaniem do budowy mocnego zestawu HTPC opartego na płycie Micro i pełnym ATX. Testowany GD09 pomieści w sobie pełnowymiarową płytę ATX wraz z chłodzeniem do wysokości 138mm i kartą graficzną ponad 300mm. Od razu uwaga na temat chłodzenie na CPU. Jeśli będzie zbyt szerokie, może kolidować ze wspornikiem, który służy do mocowania opcjonalnie napędu 5.25" i dysków 2.5/3.5 cala. Wspornik można jednak zdemontować, tracimy wówczas możliwość montażu dodatkowych napędów, ale o tym za chwilę. Mamy wiele slotów na karty rozszerzeń, możliwość zamontowania na lewym boku jednego chłodzenia w rozmiarze 120 lub 80 mm, z tyłu 2 x 80 mm oraz z prawej strony 2 x 120 mm. W wyposażeniu standardowym mamy jeden wentylator 120 mm z prawej strony, wdmuchujący powietrze do obudowy. Warto więc zamontować na starcie przynajmniej jedno dodatkowe chłodzenie wydmuchujące ciepłe powietrze z wnętrza obudowy. Zarówno z prawej strony jak i z lewej producent umieścił łatwo zdejmowalne filtry przeciwkurzowe, jest także dodatkowa perforowana przestrzeń w górnej blaszanej pokrywie w miejscu, gdzie osadzona jest karta graficzna. Z ilością napędów jest dość zagmatwana sprawa, co widać po zapoznaniu się z poniższą specyfikacją - jeśli coś będzie niejasne mam nadzieje wyjaśni się to w dalszych rozdziałach.

Specyfikacja SilverStone Grandia GD09, oznaczenie produktowe SST-GD09B(Black)
  • Obudowa typu Desktop przeznaczona dla płyt ATX, Micro-ATX
  • Wersje kolorystyczne: czarna
  • Użyte materiały: stal i plastik (z wykończeniem przypominającym szczotkowane aluminium)
  • Wspornik może pomieścić jedno urządzenie 5.25" - uwaga na długość urządzenia aby nie kolidowało z chłodzeniem CPU
  • Wspornik może zamiast 5.25" pomieścić napęd 3.5 lub 2.5"
  • Dodatkowo wspornik ma miejsce na napęd 3.5 lub 2.5"
  • Wewnątrz obudowy można jeszcze zamontować napęd 3.5 cala (częściowo kompatybilny z 2.5")
  • Jest także dodatkowe miejsce na montaż dysku 2.5"
  • Chłodzenie standardowe: prawy bok 1x 120 mm 3-PIN
  • Chłodzenie opcjonalne: prawy bok 1x 120, tył 2x 80, lewy bok 1x120/80 mm
  • Od frontu: 2x USB3.0 oraz 2x Audio
  • Zasilacza maksymalnie o długości 220 mm, zalecany 180 mm
  • Wsparcie dla kart graficznych maksymalnie 300+ mm
  • Obsługa chłodzenia dla CPU do wysokości 138 mm (uwaga na szerokość jeśli zależy nam na wsporniku)
  • Brak regulatora obrotów wentylatorów
  • Waga obudowy 4.2 kg
  • Wymiary obudowy (wysokość, szerokość, głębokość): 170 x 440 x 358 mm
  • Gwarancja: 2 lata
  • Cena (czerwiec 2014): 75 USD, cena w PL nieznana




GD09 bardziej wnikliwie

Obudowa GD09 zapakowana została w elegancki karton, przypominający bardziej sprzęt Hi-Fi niż typową obudowę do peceta. Ma ona jednak mieć reprezentacyjny design, aby jako pełnowartościowe i rozbudowane HTPC móc bez obaw znaleźć się w salonie czy sypialni. Może jednak również czynić honory na tradycyjnym biurku - taki jej urok dzięki odpowiednio dużym, gabarytom będącym w stanie pomieścić tradycyjną płytą ATX oraz co nieco dodatkowego osprzętu. Co ciekawe po otwarciu kartonu znajdziemy napis, że sprzęt jest "wyjątkowy" i producent radzi zapoznać się dobrze z instrukcją obsługi. Faktycznie, jest w niej kilka dość niezbyt często spotykanych rozwiązań, więc warto w razie nie pewności zajrzeć do manuala, który od razu dodam jest w kilku językach, ale wciąż bez polskiego.

SilverStone Grandia GD09 SilverStone Grandia GD09
Opakowanie z testowanym sprzętem (kliknij, aby powiększyć)

Po wyjęciu z pudła naszego desktopa od razu można ocenić jego wagę, nie jest ona zbyt ciężka, aby nie przytłoczyć gabarytami, a jednocześnie nie jest na tyle lekka, aby razić kiepską jakością blachy. Z początku rzucają się w oczy spore wentylowania z obydwu boków, na które nałożone zostały filtry przeciwkurzowe oraz elegancki, stonowany przedni panel, który mimo plastiku, imituje szczotkowane aluminium. Z zewnętrznych slotów jest miejsce na pełnowymiarowy napęd 5.25".

SilverStone Grandia GD09
GD09 w klasycznym stonowanym desktopie (kliknij, aby powiększyć)

Wspomniane rzucające się w oczy boki kryjące miejsca na chłodzenie elegancko komponują się w bryle obudowy. Poniżej widzimy prawy bok obudowy kryjący dwa miejsca na wentylatory w rozmiarze 120 mm. Jeden od razu jest oferowany przez producenta, reszta chłodzenia jest opcjonalna i użytkownik sam musi dokonać zakupu. Na prawym boku umieszczono jeden duży filtr przeciwkurzowy, który łatwo schodzi z obudowy, bez użycia narzędzi.

SilverStone Grandia GD09

SilverStone Grandia GD09
Prawy bok GD09, miejsca na 2 x 120 mm i filtr (kliknij, aby powiększyć)

Przejdźmy teraz szybko na lewy bok, gdzie jest nieco podobnie, choć miejsce jest tylko na jeden wentylator - 120 mm lub 80 mm. Drugi wylot powietrza służy dla wentylatora wbudowanego w zasilacz. Filtry przeciwkurzowe zostały tutaj rozdzielone i mamy ich sztuk dwa - również łatwo zdejmowalne. Ciekawy układ blachy w miejscu chłodzenia, powoduje fajny efekt wizualny podczas pracy wentylatorów, kiedy obudowa już pracuje.

SilverStone Grandia GD09

SilverStone Grandia GD09
Lewy bok, miejsce na chłodzenie 80/120 mm (kliknij, aby powiększyć)

Góra obudowy jest prawie cała jednolita poza pewnym wentylowanym wycięciem w miejscu, gdzie umiejscowiona będzie karta graficzna. Dzięki temu jest dodatkowe ujście ciepłego powietrza, które generuje GPU. Spód przypomina sprzęt H-Fi. Są eleganckie dwie przednie nogi (z aluminiowymi wstawkami) oraz mniejsze, gumowe tylne, dzięki czemu obudowa ładnie się prezentuje i bardzo stabilnie stoi na podłożu. Od spodu, w prawym-dolnym rogu są cztery otwory - posłużą do montażu dysku 2.5" w środku obudowy.

SilverStone Grandia GD09 SilverStone Grandia GD09
Góra i spód obudowy GD09 (kliknij, aby powiększyć)

Plastikowy front jak już wspominałem został dość stonowanie wykończony a'la szczotkowane aluminium, faktura jest delikatna. Jakość i wygląd sprawiają dobre wrażenie, nie wieje tandetnym rozwiązaniem. Oprócz białego logo mamy wyprowadzenie 2 x USB3.0 odseparowane od siebie gniazdami audio. Są także dyskretne przyciski Reset i Power, a także zaślepka slotu 5.25 cala.

SilverStone Grandia GD09

SilverStone Grandia GD09
Front obudowy (kliknij, aby powiększyć)

Z tyłu znajdziemy eleganckie, aluminiowe zaślepki na 7 gniazd rozszerzeń, a także jedno dodatkowe poziome. Jest miejsca na montaż opcjonalnego chłodzenia w postaci dwóch wentylatorów 80 mm. Z tyłu są także dwie śruby przytrzymujące górną pokrywę oraz dodatkowe śruby i zaślepki, które trzeba będzie odkręcić i zdjąć przy instalacji kart rozszerzeń.

SilverStone Grandia GD09
Tył obudowy, m.in. miejsce na chłodzenie 2 x 80 mm (kliknij, aby powiększyć)





Zaglądamy do środka i montujemy sprzęt

Po zdjęciu górnej pokrywy, która przykręcana jest do reszty obudowy dwiema śrubami mamy wgląd w nasze wnętrze. Od razu warto dodać, że pokrywa jest bardzo dobrze spasowana, precyzyjnie schodzi z obudowy i ma dobrą sztywność. W jednym miejscu jest jest przyklejona guma izolującą pokrywę od belki usztywniającej. Widać całość na poniższym zdjęciu.

SilverStone Grandia GD09
Zdjęta pokrywa (kliknij, aby powiększyć)

Wewnątrz obudowy znajdziemy wyposażenie oraz instrukcję, z którą jak pisaliśmy wcześniej warto się przed montażem zaznajomić. Środek jest jak widać dość obszerny, przedzielony belką usztywniającą oraz blaszanym wspornikiem dla napędu 5.25 cala i dysków 3.5/2.5 cala. Są także wyprowadzenia kabli z frontu, w tym USB3.0, HD Audio i przyciski sterujące. Spasowanie elementów i jakość wykonania bez zarzutu. Warto podczas montażu przemyśleć prowadzenie kabli, gdyż pod spodem płyty głównej ich nie poprowadzimy, są jednak miejsca wewnątrz obudowy, które pomagają "zarządzać" okablowaniem.

SilverStone Grandia GD09
Wnętrze (kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
Wnętrze raz jeszcze (kliknij, aby powiększyć)

Przed montażem komponentów trzeba zdemontować wspornik dla napędów oraz belkę usztywniającą. Pierwszy element mocowany jest czterema śrubami, drugi korzysta z dwóch. Po odkręceniu swobodnie będziemy mogli włożyć płytę główną oraz zamontować (lub nie) wspornik z napędami. Na poniższym zdjęciu widać oba elementy, jest także wdmuchujący schowany wentylator 120 mm, jedyny na standardowym wyposażeniu.

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

Po przeciwnej stronie jest miejsce na zasilacz, dodatkowy cooler 120 lub 80 mm, a pod kablami jest miejsce na montaż jednego dysku 2.5 cala. Mamy wiele miejsc na karty rozszerzeń, z eleganckimi, srebrnymi zaślepkami.

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

Zaczynamy montaż komponentów. Jak wspominałem, wpierw należy zdemontować wspornik i poprzeczną belkę, aby mieć bezproblemowy dostęp do instalacji płyty głównej z procesorem i chłodzeniem. Następnie mogliśmy od razu włożyć płytę główną wyposażoną w chłodzenie oraz dysk SSD na spodzie. Producent mógłby tutaj zaproponować możliwość instalacji dwóch lub trzech dysków 2.5 cala nad sobą, bo miejsca jest sporo. Jeśli będziemy montować wspornik, a warto, bo dzięki niemu mamy więcej napędów, trzeba zwrócić uwagę na chłodzenie, gdyż np. w takim położeniu jak poniżej (kierunek wylotu powietrza na prawy bok), radiator blokował wspornik. W położeniu z wylotem na tył nie było tego problemu. Zależy do oczywiście od rodzaju chłodzenia CPU jakie zastosujemy. Warto dodać, że użycie pamięci z nawet wysokimi radiatorami nie przeszkadza instalacji wspornika wyposażonego w napędy.

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

W miejscu do którego montujemy wspornik jest możliwość montażu dysku 3.5 cala, mamy odpowiedni rozstaw otworów i dodatkowo maty tłumiące wibracje. Jednak w jego miejsce zamontowałem 2.5" SSD, mimo iż nie ma dla niego tam przewidzianych otworów, więc nieoficjalnie da się go tam wstawić.

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

Następnie zamontowaliśmy dodatkowe jedno chłodzenie przy sekcji CPU, które wydmuchiwało ciepłe powietrze z wnętrza obudowy. Jak widać jest jeszcze miejsce na dwa coolery 80 mm z tyłu oraz jeden 120/80mm z lewej strony.

SilverStone Grandia GD09
Dodatkowy jeden wentylator 120 mm (kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

Karty rozszerzeń montowane są po zdjęciu specjalnej blaszki blokującej. Wymaga to odkręcenia trzech śrub. Później można swobodnie włożyć karty, w naszym przypadku dwuslotową kartę graficzną. Pozostaje montaż zasilacza i już mamy prawie gotową maszynę. Trzeba jeszcze zamontować belkę usztywniającą oraz ewentualnie nasz wspornik z napędami.

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
(kliknij, aby powiększyć)

Teraz jeszcze bliżej przyjrzymy się wspornikowi, do którego można doczepić np. napęd 5.25 cala i 3.5 cala. Można jednak w miejsce 5.25" zamontować dysk 3.5/2.5" a w miejsce 3.5" dysk 2.5". Jest więc spora elastyczność. Sumując wszystkie napędy można do obudowy włożyć jednocześnie kombinacje: 5.25", 2 x 3.5", 2.5". Inna kombinacja dysków to 2 x 3.5" i 2 x 2.5". Można też trochę pokombinować i np. na spodzie położyć dyski SSD (i jakoś sprytnie je spiąć ze sobą) jeden na drugim, dzięki czemu zyskamy jeszcze jedno miejsce 2.5" "nieoficjalnie". Można więc nieco modyfikować układ wnętrza wedle własnych preferencji. Wróćmy do naszego wspornika. Jak widać na poniższym zdjęciu, ma on sporo otworów, aby umożliwić montaż różnych wersji napędów. Dodatkowo miejsce na 3.5" pokryte zostało 2mm warstwą maty pochłaniającej wibracje.

SilverStone Grandia GD09
Wspornik (kliknij, aby powiększyć)

Do wspornika włożyliśmy dwa napędy. Pierwszy 5.25 cala to nagrywarka DVD o długości 170 mm. Taką długość mają standardowo nagrywarki DVD, a także nagrywarki Blu-ray, mogą mieć nawet 2mm więcej. Trudno znaleźć krótszy napęd. Jak ktoś słyszał o takowym niech się wiedzą podzieli w komentarzach. Do nagrywarki dołożyliśmy też dysk 3.5 cala. Spójrzmy jak wyglądał wspornik z tymi napędami.

SilverStone Grandia GD09 SilverStone Grandia GD09
Wspornik z dwoma napędami (kliknij, aby powiększyć)

Teraz spójrzmy jak jeszcze pusty wspornik wkomponował się z innymi komponentami. Zmieniliśmy kierunek chłodzenia, aby móc w ogóle zamontować wspornik. Nie koliduje on teraz z chłodzeniem, a także poniżej umiejscowionymi z pamięciami Kingston HyperX z wysokimi radiatorami.

SilverStone Grandia GD09
Wspornik w obudowie (kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
Jest prawie na styk z chłodzeniem (kliknij, aby powiększyć)

Teraz przymierzamy nasz wspornik z napędami wcześniej włożonymi. Wspornik niby wszedł, zmieścił się, ale jeden problem uniemożliwił pracę. Zabrakło miejsca na okablowanie SATA do napędu, który stykał się z wentylatorem. Wnioski są takie. Jeśli będziemy chcieli skorzystać ze 170mm napędu BD/DVD trzeba odpowiednio dopasować chłodzenie CPU, aby w żaden sposób nie uniemożliwiało dostępu do nagrywarki czy jej okablowania.

SilverStone Grandia GD09
170mm napęd DVD prawie zetknął się z chłodzeniem Arctic (kliknij, aby powiększyć)

SilverStone Grandia GD09
Nie było jednak miejsca na kable SATA (kliknij, aby powiększyć)





NUC PT14 - rzut okiem

NUC czyli Next Unit of Computing, to platforma Intela o wyjątkowo niewielkich rozmiarach, mniejszych jeszcze od Mini-ITX. Wydawane są gotowe rozwiązania oparte o płyty Intel NUC, lecz także można nabyć same płyty główne i zbudować sobie takiego malca. SilverStone posiada w ofercie na razie jeden model takiej obudowy NUC PT14, wydany jednak w trzech wersjach, różniących się kompatybilnością z daną płytą główną i różnymi rodzajami portów wizyjnych. Dostępne wersje to:
  • SST-PT14B-H2 (HDMI x 2)
  • SST-PT14B-H1T1 (HDMI + Thunderbolt)
  • SST-PT14B-H1D2 (HDMI + Display port x 2)
Każde wydanie danej obudowy kompatybilne jest z konkretnym modelem (lub modelami) płyty głównej NUC Intela. Sama obudowa jest oczywiście niewielkich rozmiarów o łącznej pojemności 0.5 litra, wymiarach 106mm x 38mm x 122mm (szerokość, wysokość, długość) i wadze 322g. Można więc ją spokojnie przyczepić np. do pleców monitora lub wyświetlacza dzięki mocowaniu VESA w rozmiarze 75 mm × 75 mm oraz 100 mm × 100 mm. Obudowę wykonano z aluminium, zaś system chłodzenia oparto o dwa rozwiązania. Po wewnętrznej stronie górnej pokrywy jest miedziany heat-pipe, który dodatkowo odprowadza ciepło z komponentów płyty głównej do obudowy, dzięki czemu NUC może pracować bezgłośnie. Kiedy wymagana jest praca z aktywnym chłodzeniem, mamy na dole zamontowany płaski wentylator 60x60x10mm pracujący w zakresie 0 - 2800 obr/min. Maksymalny hałas jaki generuje to chłodzenie to 22.37dBA wedle danych producenta. 4-pinowe podłączenie daje możliwość dopasowania obrotów coolera do PWM z płyty głównej. Na przednim panelu umieszczono jeden port USB, zaś na górnej pokrywie są miejsca dla diod LED oraz otwór dla przycisku zasilania.

W naszej redakcji znalazł się model SST-PT14B-H2, wyposażony w otwory dla dwóch portów HDMI. W wyposażeniu jest specjalna blaszana płyta ze wspominanym standardem mocowania VESA do monitorów, do której można łatwo przymocować naszego NUC-a. Wymaga to na wstępie użycia kilku śrub, po czym później wyjęcie i włożenie komputerka nie wymaga żadnych narzędzi. Aby dostać się do wnętrza NUCC-a należy odkręcić łącznie 8 śrub. We wnętrzu znajdziemy na górnej pokrywie dwa elementy pokryte pastę termoprzewodzącą, które stykać się będą z chipami płyty głównej, wytwarzającymi ciepłą temperaturę. Nasza obudowa kompatybilna jest z modelem płyty o oznaczeniu Intel DCP847SKE lub D33217GKE. Koszt tej pierwszej to około 440zł (Intel QS77 Express/Celeron Dual Core 847), druga to już droższy wydatek ok. 1000zł (Intel QS77/Core i3 3217-U). Na razie jednak nie udało nam zdobyć takiej płyty do testów, więc póki co odkładamy temat i powrócimy do testów NUC-a po zdobyciu testowego egzemplarza. Sama obudowa wygląda jednak na solidnie wykonaną z możliwością pracy w wersji pasywnej. Cena NUC PT14 wynosi 169zł.

NUC PT14
Szary kartonik z obudową (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Pełne wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Góra obudowy, widać miejsce dla dwóch diod i otwór na przycisk Power (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
NUC mieści się w dłoni... (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Przód obudowy i miejsce na 1 port USB(kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Bok (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Tył i wyprowadzenia, m.in. na 2 x HDMI w tej wersji (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Spód i wylot dla wentylatora, są też otwory mocowania dla systemu VESA (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
W środku (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Radiatory połączone z obudową, w zasadzie cała górna pokrywa jest radiatorem (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Chłodzenie aktywne 60 mm(kliknij, aby powiększyć)


Płyta DCP847SKE (kliknij, aby powiększyć)





Testy

Testy temperatur w obudowie przeprowadzone zostały przy temperaturze otoczenia 26 °C. SilverStone Grandia GD09 standardowo wyposażona jest w jeden wdmuchujący wentylator 120 mm, więc została doposażona w drugi 120 mm wydmuchujący (firmy SilentiumPC). Pomiary zostały sprawdzone poprzez pełne obciążanie aplikacją Aida 64 (poprzez System stability test / Test all łącznie z GPU i dyskami):

(1) Temperatura procesora [temperatura rdzeni]
(2) Temperatura otoczenia procesora
(3) Temperatura płyty głównej
(4) Temperatura układu graficznego NVidia

Wyposażenie testowego zestawu było następujące:
  • Płyta główna Asus P8P67 DELUXE
  • Procesor Intel Core i7-2700K o/c do 4.40 GHz: dostarczył Intel
  • Grafika Sparkle Calibre X 560 Ti DF
  • 2 x SSD 2.5 cala Kingston RAID0
  • Pamięć RAM 2 x DDR3 (Kingston HyperX DDR3-2000)
  • Zasilacz SilverStone Strider Plus ST50F-P

Testy wykonane zostały w dwóch scenariuszach. Przy standardowo działającym procesorze Intel Core i7-2700K z zegarem Turbo do 3.90GHz i podkręconym do 4.40GHz. Na wykresie zaznaczono skrajnie wysokie temperatury uzyskane po 30 minutach wygrzewania.

Zestaw spokojnie może służyć jako wydajna jednostka do pracy czy intensywnego grania w nowe tytuły na mocnym sprzęcie. Podczas bardzo obciążonej pracy w o/c hałas w obudowie już był dość intensywny, głównie generowany przez GPU i zasilacz, przy pracy w standardowym ustawieniu było trochę mniej hałasu. Oryginalne pojedyncze chłodzenie w obudowie pracuje cicho i możemy poprzez zastosowanie dobrej jakości chłodzenia stworzyć bardzo cichy HTPC, który w razie potrzeby może pełnić rolę mocnej jednostki do pracy i rozrywki.



Podsumowanie

SilverStone Grandia GD09 do udana pozycja w segmencie obudów typu Desktop, który być może będzie miał swój mały renesans w dzisiejszych czasach, w których MidiTower nie ma już wyłączności na jedyny, słuszny typ obudowy. Desktop też może być ładny, dobrze wykonany pod względem jakości i użytych materiałów, a także być stabilną konstrukcją mogącą pomieścić pełnowymiarowe komponenty włącznie z typową płytą główną ATX, długą kartą graficzną i innymi komponentami. Poradzi sobie spokojnie ze schłodzeniem podkręconego, silnego procesora, a kiedy trzeba będzie pracować na niskich obrotach wydając z siebie jedynie szmer pełniąc rolę mocnego HTPC czy też silnej jednostki do pracy i rozrywki. Trzeba jednak pamiętać przy montażu napędu 5.25 cala o dopasowaniu z chłodzeniem procesora, aby nie było konfliktu tych dwóch urządzeń. Płaskie chłodzenie lub wysokie i dość wąskie jest zalecane do tej obudowy. Obudowa w Polsce na razie nie jest dostępna, powinna niebawem trafić na półki sklepowe, cena sugerowana tego modelu za oceanem to około 75USD, więc wydaje się być dość atrakcyjna.




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

SilverStone      SilverStone