Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Starcie na dwie głowy: test Athlona 64 X2 4800+
    

 

Starcie na dwie głowy: test Athlona 64 X2 4800+


 Autor: DragonGC | Data: 26/07/05

Podkręcanie

Przed opisaniem wrażeń związanych z podkręcaniem procesorów musze napisać kilka słów o samej płycie Asus-a (niestety mało pozytywnych). Na samym początku jak tylko otrzymałem cały zestaw, wykazywał on niestabilność w każdej aplikacji do testowania. Zajęło mi trochę czasu, żeby znaleźć przyczyny tego problemu. Okazały się nimi ustawienia Bios-a, a konkretnie opcje związane za ustawienie timingów pamięci i szyny procesora. Jeśli tylko wartości te były ustawione na auto lub zwiększyłem timingi nawet tylko o 1, powodowało to niestabilność całego systemu (nie pomagało przekładanie pamięci w inne sloty czy zamiana miejscami). Z tego powodu wszystkie testy były wykonywane przy nominalnych timingach dla pamięci Corsair (2-2-2-5). Taka sytuacja nie wróży dobrego podkręcania. Drugi problem to aplikacja Asusa (PCProbe), która służy do monitorowania stanu płyty (napięcia, temperatury, obroty wentylatorów, itp.). Zarówno wersja 32 bit-owa dołączoną do płyty oraz najnowsza ze strony producenta nie chciały się poprawnie zainstalować. Wersja 64-bitowa (Win XP 64 bit) zainstalowała się poprawnie, ale podczas uruchamiania pojawiał się błąd związany z biblioteką dll. Wyżej wymienione sytuacje miały zarówno miejsce przy 4000+,jak i 4800+.

4800+ jest zbudowany w wymiarze technologicznym 90 nm, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że ma lepsze rezultaty przy podkręcaniu. Jak już wspomniałem, problemy na linii płyta/pamięć skutecznie blokowały możliwość podkręcania (ram synchronicznie z szyną). W trybie asynchronicznym wygląda to już trochę lepiej. Daje nam małą informacje o tym, co można z tymi procesorami zdziałać. W dwóch ostatnich testach pokazane jest ile maksymalnie udało mi się uzyskać przy uruchomieniu Windowsa oraz Biosa.

Proszę też wziąć pod uwagę fakt, że celem tego testu nie było uzyskanie wyśrubowanych rezultatów, tylko pokazanie w przybliżeniu potencjału testowanych procesorów AMD.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Starcie na dwie głowy: test Athlona 64 X2 4800+
 
 » Trochę teorii
 » Testy standardowe
 » Testy wielozadaniowe
 » Testy 64 Bit
 » Testy ze sterownikami 80.40
 » Podkręcanie
 » Temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »