Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy netbooka Asus Eee PC 900
    

 

Testy netbooka Asus Eee PC 900


 Autor: Homzik | Data: 27/11/08

Linux vs Windows XP

Standardowo komputer został wyposażony w zmodyfikowaną przez Asusa dystrybucję Linuksa opartą o uproszczoną wersję środowiska graficznego KDE. Jego wygląd oraz obsługa nie różni się zbytnio od produktów Microsoftu więc z przystosowaniem nikt nie powinien mieć większych problemów.

Pulpit podzielono na 6 zakładek, w których pogrupowano (darmowe) programy o podobnym zastosowaniu. W zakładce "Internet" znajdziemy zatem Firefoksa, Gmaila, linki do różnych produktów Google jak wyszukiwarka, Google News, Google Documents, link do Wikipedii, listy stacji radiowych, komunikator Skype, komunikator Pidgin (obsługuje sieć Gadu-Gadu), konfigurator sieci LAN i WLAN.

Zakładka "Praca" to z kolei dostęp do poszczególnych składników pakietu OpenOffice, klienta e-mail Mozilla Thunderbird, czytnika PDF Acrobat Reader, notatnika czy menadżera plików. W "Edukacji" znajdziemy m.in. układ okresowy pierwiastków, proste gry matematyczne, kalkulator, tłumacza czy edytor grafiki. Z kolei zakładka "Zabawa" zapewni relaks przy filmie bądź muzyce albo pozwoli się rozerwać przy jednej z prostych gier (np. Pasjans, Tetrisa, Frozen Bubble). "Ustawienia" pozwolą nam dopasować hardware oraz software do własnych potrzeb, zaś w zakładce "Ulubione" możemy zgrupować najczęściej używane przez nas ikony, tak aby wszystko było dostępne w jednym miejscu, bez zbędnego klikania.

Warto też wspomnieć, iż część aplikacji można zaktualizować przez Internet za pomocą modułu automatycznej aktualizacji.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W przypadku gdyby ktoś nie polubił Linuksa (a ten naprawdę nie jest straszny), zawsze można zainstalować Windowsa XP, jednak należy zaopatrzyć się w niego we własnym zakresie. Jako, że Eee 900 nie posiada wbudowanego napędu CD/DVD, będziemy musieli użyć zewnętrznego czytnika na USB, ewentualnie możemy spróbować spreparować instalkę Windowsa XP na pendrive (przyjaciel Google pomoże nam znaleźć odpowiednie poradniki), jednak ten sposób wymaga sporej wiedzy i jest przeznaczony raczej dla doświadczonych użytkowników.

Gdy w ten czy inny sposób uda nam się w końcu zainstalować Windowsa, instalacja sterowników powinna pójść nam zdecydowanie łatwiej. I znów w lepszej sytuacji będą posiadacze zewnętrznego napędu na USB - wystarczy użyć dołączonej płyty ze sterownikami, kilka razy kliknąć i voila - wszystko gra! Jeśli nie mamy dostępu do czytnika/nagrywarki CD/DVD na USB, trzeba będzie sterowniki ściągnąć samemu z Internetu i zainstalować pojedynczo.

Mimo wszystko jednak polecałbym pozostanie przy Linuksie. Jest darmowy (a licencję Windowsa zapewne musielibyśmy dokupić), posiada wszystko to, co niezbędne, a działa znacznie żwawiej. Niestety, mimo, że Windows XP nie posiada kolosalnych wymagań sprzętowych, potrafi zamulić. Często czekając na otwarcie Menu Start czy folderu wydaje nam się, że komputer się zawiesił, po czym po kilku sekundach okno się otwiera, a całość "ożywa". Aż strach pomyśleć co byłoby, gdybyśmy spróbowali zainstalować Vistę...

Gdyby ktoś mimo wszystko chciał eksperymentować z instalacją wszelakich systemów operacyjnych, może to czynić bez obaw. W przypadku chęci powrotu do fabrycznego Linuksa, używamy dołączonej płyty DVD, czekamy około 5 minut i mamy z powrotem w pełni sprawny system spod znaku pingwina.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy netbooka Asus Eee PC 900
 
 » Wstęp
 » Ale maleństwo!
 » W praktyce
 » Linux vs Windows XP
 » Benchmarki
 » Werdykt
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »