Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy A8N32-SLI Deluxe + SLI GTX vs 1800XT od Asusa
    

 

Testy A8N32-SLI Deluxe + SLI GTX vs 1800XT od Asusa


 Autor: DYD | Data: 30/01/06

Testy A8N32-SLI Deluxe + SLI GTX vs 1800XT od AsusaW tym artykule przyjrzymy się najnowszej płycie głównej ze stajni Asus dla procesorów AMD. Model A8N32-SLI Deluxe charakteryzuje się w pełni pasywnym chłodzeniem i posiada chipset nForce4 SLI X16 wykorzystując dzięki niemu pełne PCI-Express x16 w trybie SLI. W tym celu przetestowaliśmy dwie "topowe" karty Asus Extreme N7800GTX TOP oparte na układach NVidia GeForce 7800GTX. Jako konkurencja wystąpił egzemplarz wagi superciężkiej w postaci karty Asus Extreme AX1800XT TOP/2DHTV napędzany układem 1800XT jednak z turbodoładowaniem rdzenia i pamięci. Co kryje płyta A8N32-SLI Deluxe i jak wypadły testy SLI GTX kontra solo GTX oraz firmowo podkręcony 1800XT ? - o tym w niniejszym artykule. Serdecznie zapraszam.

Asus A8N32-SLI Deluxe

Płyta główna A8N32-SLI Deluxe to na obecną chwilę najmocniejsza i najnowocześniejsza propozycja firmy Asus, przeznaczona dla procesorów pod gniazdo Socket 939 oraz ze wsparciem dla technologii SLI. Obsłuży ona procesory typu Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Athlon 64 Sempron oraz wykorzysta oba graficzne sloty PCI Express w trybie x16. Płyta zbudowana jest w oparciu o układ NVIDIA nForce4 SLI X16, który od niedawna jest także dostępny dla procesorów Intela. Poniżej tabela specyfikacji chipsetu nForce4 SLI X16 na tle pozostałych układów NVidii.

Technologia SLI (Scalable Link Interface umożliwia skalowalność wydajności podsystemu graficznego. W tym celu wykorzystuje zwiększoną przepustowość magistrali PCI Express, łącząc ją z rozwiązaniami sprzętowymi i programistycznymi, zaimplementowanymi w procesorach graficznych i procesorach obsługi mediów i komunikacji (MCP). Aby skorzystać z technologii SLI, konieczne są dwie karty NVidii obsługujące SLI, połączone specjalnym mostkiem oraz zaimplementowane MCP na płycie głównej w chipsecie. Obie karty mają dostęp do pełnej przepustowości magistrali, wcześniej było x8 (przy układzie nForce4 SLI), teraz przy nowym chipsecie jest już pełne x16.

Było o chipsecie, pora przejść do opisu płyty. A8N32-SLI Deluxe cechuje przede wszystkim konstrukcja chłodząca zastosowana w tym modelu. Płyta, jak wskazuje dopisek na pudełku (Gaming), skierowana jest dla ekstremalnych graczy, którzy oczekują maksymalnej wydajności i stabilności od swojej maszyny oraz przy okazji ciszy, a to nie zawsze jest możliwe do połączenia. Czy to się udało Asusowi, o tym dalej. W wyposażeniu pudełka znajdziemy zestaw kabelków, śledź z dwoma portami USB2.0, śledź z portami FireWire, mostek SLI, dodatkowy cooler, instrukcje obsługi, sterowniki i aplikacje użytkowe dla płyty oraz pakiet WinDVD Suite.


Asus A8N32-SLI Deluxe, BOX i wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

Aby wyeliminować zbędny hałas, na płycie nie zaimplementowano żadnego wiatraczka, lecz wykorzystano technologię heat-pipe. Specjalna miedziana konstrukcja łączy termoprzewodzącymi rurkami mostek południowy i północny, zaś kolejna rurka odprowadza ciepło do spore ożebrowanego radiatora w okolicę wiatraka przy procesorze. Wówczas tylny cooler w obudowie razem z wiatrakiem na procesorze usuwają na zewnątrz wysoką temperaturą zgromadzoną w radiatorze płyty. Do zestawu dołączono tradycyjny minicooler, w przypadku gdy wiatrak na procesorze nie poradziłby sobie z temperaturą płyty (np. gdy jest w pełni pasywny) lub gdy procesor chłodzony jest cieczą. Wiatraczek wówczas montuje się na radiatorze usytuowanym przy gnieździe procesora.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Na uwagę zasługuję ośmiofazowy system zasilania procesora, dwukrotnie większy niż u większości konkurencji. Dokumentacja Asusa stwierdza, iż osiem faz zwiększa stabilność procesora, poprzez zmniejszenie "falowania" napięcia. Inaczej mówiąc, zmniejszają się nagłe skoki napięcia procesora, które w przypadku overclockingu mogą spowodować nawet uszkodzenie układu. Oprócz poprawy stabilności, ośmiofazowy system redukuje apetyt procesora na konsumpcję mocy, dzięki czemu procesor zwłaszcza przy dużym obciążeniu jest chłodniejszy niż w 4 fazowych konstrukcjach. Podczas testów, procesor Athlon 64 FX-53 z wiatrakiem Pentagram w pracy w systemie wykazywał około 43 C°, zaś przy dużym obciążeniu z SLI temperatura nie przekraczała 52 C°.

Co dalej? W kwestii slotów mamy: 2 x PCI-E x16 ze wsparciem SLI w trybie x16, 1 x PCI-E x4 (obsługa kart PCI-E x4 lub PCI-E x1) oraz 3 x PCI 2.2. Pamięci (4 x DIMM) maksymalnie można obsadzić 4GB typu DDR 400/333/266, ECC, non-ECC. Zasilanie tradycyjne dla AMD: 24-pinowe i 4-pinowe. Dodatkowe złącze ASUS EZ Plug typu molex jest do wykorzystania w momencie podpięcia dwóch kart graficznych nie posiadających dodatkowych złącz zasilających.

W kwestii kart sieciowych mamy zintegrowany Dual Gigabit LAN w postaci układu Marvell 88E8053 PCI-E Gigabit LAN oraz wbudowanego w chipset gigabitowego MAC-a z zewnętrznym układem Marvell 88E1111 PHY wspierającego technologię: NV Firewall; NV RIS (Remote Installation Service); NV ActiveArmor oraz AI NET.


NV Firewall (kliknij, aby powiększyć)

Mostek północny NVIDIA nForce4 SLI X16 oferuje:
  • 2 x Ultra DMA 133 / 100 / 66 / 33
  • 4 x Serial ATA 3 Gb/s
  • NV RAID: RAID 0, 1, 0+1, 5 i JBOD w napędach Serial ATA
Z kolei kontroler Silicon Image 3132 SATA umożliwia:
  • 1 x wewnętrzny Serial ATA 3 Gb/s hard disk
  • 1 x zewnętrzny Serial ATA (SATA On-the-Go)
  • Support RAID 0, 1
Portów USB2.0 maksymalnie można podpiąć 10 (standardowo 4 dostępne są na tylnym panelu I/O) oraz dwa IEEE 1394a na dodatkowym śledziu. Za dźwięk odpowiedzialny jest ośmiokanałowy układ Realtek ALC850.




Codec Realtek ALC850 (kliknij, aby powiększyć)

Funkcje jakie oferuje BIOS w tym modelu powinny zadowolić każdego fana overclockingu. Zakres FSB od 200 do 400MHz (krok co 1MHz). Obsługa pamięci oprócz tej podanej w specyfikacji, także DDR433, 466, 500. Częstotliwość PCIe w zakresie 100-200MHz (co 1MHz), częstotliwość mostka NB do SB zakres 200-300MHz (co 1MHz). Napięcie procesora od 1.0V do 1.5625V (krok co 0.0125V) oraz dodatkowo vCore Boost 0.2V, co daje max vCore 1.7625V. Mnożnik CPU 4x-25x (co 0.5X). Napięcie pamięci DRAM od 2.6V do 3.2V (co 0,05v). PEG Link (zwiększenie wydajności układu graficznego): Auto, Disabled, Normal, Fast, Faster. Możliwość zwiększenia napięcia HyperTransport, mostka SB i NB. Częstotliwość HyperTransport: Auto, od 200MHz do 1600MHz (krok co 200MHz). Jest tego naprawdę sporo. Poniżej zrzuty z BIOSu.


BIOS (kliknij, aby powiększyć)


BIOS (kliknij, aby powiększyć)


BIOS (kliknij, aby powiększyć)

Oprócz manualnego podkręcania, jest możliwość automatycznego overclockingu, dzięki funkcji AI NOS (Non-delay Overclocking System). Funkcja wykrywa stopień obciążenia systemu i samoczynnie zwiększa wydajność komputera tak, aby zapewnić większą wydajność przy dużym obciążeniu (czytaj: gry). Można w ten sposób ustawić o/c na 1%, 3%, 5%, 8% i 10%. Z tym systemem połączona jest też aplikacja AiBooster, dzięki której w systemie można zmieniać parametry procesora (po zmianie w większości konieczny jest restart komputera).


AiBooster (kliknij, aby powiększyć)

Dostępna jest opcja aktualizacji BIOSu poprzez internet i specjalną aplikację Asus Update. Korzystając z niej można dokonać aktualizacji BIOSu z pliku lub z Sieci. Poniższe screeny ilustrują tą możliwość.


Asus Update (kliknij, aby powiększyć)

Oprócz aplikacji ASUS Update i ASUS AI Booster dostępne jest także znane posiadaczom Asusa narzędzie do diagnozowania i monitorowania płyty w postaci ASUS PC Probe II. Pokazuje ono m.in. wartość napięcia procesora, temperatury procesora i płyty głównej, monitoruje pracę zasilacza, pokazuje prędkość obrotową wiatraków. W przypadku przekroczenia limitów, odpowiednio alarmuje o tym fakcie.


Asus PC Probe II (kliknij, aby powiększyć)





Asus Extreme N7800GTX TOP @ SLI

Karta Asus Extreme N7800GTX TOP była już u nas przedstawiana w teście Krisa, więc pominę jej szczegółowy opis. Jedna karta N7800GTX to spora moc, zobaczymy jak zaprezentuje się zdublowany Asus Extreme N7800GTX TOP.


Dwia karty: Asus Extreme N7800GTX TOP (kliknij, aby powiększyć)

Budujemy system SLI. Na płycie Asusa umieszczamy dwie karty N7800GTX, spinając je mostkiem SLI. Mimo obudowy typu miditower, udało mi się zmieścić obie karty (nie było to łatwe) - co prawda zrobiło się dość gęsto, jednak karty siedziały poprawnie w slotach i prezentowały się następująco:


SLI (kliknij, aby powiększyć)

W systemie XP sterowniki ForceWare jednym kliknięciem uaktywniają tryb SLI. Dostępne są trzy tryby pracy SLI. W trybie pracy wspólnej (Multi-GPU) SLI obsługuje pojedynczy monitor i wykorzystuje moc dwóch kart. W trybie pracy rozdzielonej (Single-GPU) użytkownik ma możliwość podłączenia do 4 monitorów, korzystając z technologii nView Multi-Display oraz Windows XP Dualview. Trzeci tryb to "SLI antyaliasing", który moc dwóch kart wykorzysta jako specjalne tryby Antialiasing SLI 8x lub Antialiasing SLI 16x. W sterownikach tak to wygląda:


Strowniki ForceWare (kliknij, aby powiększyć)

Extreme N7800GTX TOP pracuje z większą częstotliwością rdzenia i pamięci niż referencyjny GTX. Dwie karty w systemie posiadają następujące parametry, podawane przez aplikację Asus SmartDoctor:

SLI gotowe, zobaczmy jeszcze jak prezentował się pojedynczy konkurent dla "bliźniaków" N7800GTX TOP.



Asus Extreme AX1800XT TOP/2DHTV

Przyszła pora na rozmiar XXXL i wagę superciężką. Przy tym rywalu, to nawet poprzednik gabarytowo nie może konkurować. Asus postanowił stworzyć kartę mocno wyróżniającą się od innych modeli. Na początek galeria, a potem opisanie karty.


Extreme AX1800XT TOP/2DHTV (kliknij, aby powiększyć)


Extreme AX1800XT TOP/2DHTV (kliknij, aby powiększyć)


Extreme AX1800XT TOP/2DHTV (kliknij, aby powiększyć)


Lusterko (kliknij, aby powiększyć)

Na karcie zamontowano olbrzymi radiator, obejmującą swoją wielkością 3/4 karty. Aby konstrukcja była stabilna, na górnej krawędzi karty umiejscowiono specjalną blaszkę utrzymującą radiator. Całość robi wrażenie sporego kloca! Dodatkową atrakcją radiatora jest to, że można się w nim przejrzeć... Gabaryty karty niestety "odbiły się" przy montażu - karta w obudowie miditower nie do końca dobrze się wpasowała i tylny panel lekko odstawał. Jednak rozmiary zobowiązują - zyskujemy za to dodatkowe megaherce. W porównaniu z referencyjną kartą ATI Radeon X1800XT rdzeń z 620 MHz rośnie do 700 MHz, zaś pamięci z 750 MHz skaczą na poziom 800 MHz. Karta posiada 512MB pamięci DDR3 (1.2ns).

Jeśli zasilacz będzie za słaby do obsłużenia karty, bądź podczas overclockingu zacznie brakować dodatkowych "watów", nic trudnego, bo w zestawie z kartą znajduje się zewnętrzny zasilacz! Podpinamy wówczas złącze zasilające karty specjalnym kabelkiem, a do karty zewnętrznie podłączamy 80 Watowy zasilacz. Być może ktoś skorzysta z tego, jednak z drugiej strony, użytkownik inwestujący w kartę za ponad 2000zł posiada raczej już odpowiednią moc zasilającą i nie potrzebuje pomocy w tym względzie.


Dodatkowe 80 Wat (kliknij, aby powiększyć)

Cooler na karcie jest cichy i lekko daje znać o sobie dopiero w momencie wzmożonej pracy. Nie jest zupełnie niesłyszalny, ale zdecydowanie pracuje ciszej niż referencyjny układ chłodzący w 1800XT, który i tak do głośnych nie należy.

W pudełku znajdziemy bardzo dużo, można powiedzieć jest "przepas". Oprócz już poznanej samej karty i zasilaczu w pudełku odszukamy: gamepad USB Asus XitePad, przejściówkę DVI to VGA, kabel 9 Pin S-Video dla HDTV, 9 Pin kabel VIVO, kabel Svideo, kabel RCA Composite, kabelek ATX. Jest także instrukcja oraz opakowanie na płyty CD/DVD.




Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

Jeśli chodzi o gry i oprogramowanie mamy: pełną wersję gry King Kong na DVD (szkoda, że nie dodano także wersji Gamer's Edition, w końcu karta zobowiązuje), GamePack (Second Sight, Chaos League, Powerdrome), Snowblind, Joint Operations, Xpand Rally, ASUS DVD XP, Power Director 3, Media Show, ASUS Utilities & Driver.

W kwestii sterowników, to Asus Extreme AX1800XT TOP/2DHTV, tak samo jak Extreme N7800GTX TOP, wykorzystuje technologię ASUS Splendid do poprawy kolorów i kontrastu przy odtwarzaniu video. Dzięki niej karta automatycznie dostosowuje parametry do rodzaju wyświetlanego obrazu. Splendid posiada pięć predefiniowanych ustawień obrazu do różnych zastosowań - standardowe, gra, film, krajobraz oraz noc. Z kolei Asus OSD służy do korekcji jasności, kontrastu i poziomu gamma w grach. Aby technologie były aktywne w sterownikach, należy zainstalować specjalne drivery Catalyst by Asus. Obok sterowników na płycie CD znajdują się następujące programy: GameFace Messenger - służący do komunikacji pomiędzy graczami w sieci; GameLiveShow - umożliwiający transmisję rozgrywki "na żywo" przez internet oraz ASUS GameReplay - przeznaczony do rejestracji rozgrywek w postaci filmu w formacie MPEG4.


Sterowniki (kliknij, aby powiększyć)


Sterowniki (kliknij, aby powiększyć)


Sterowniki (kliknij, aby powiększyć)



Na koniec opisu Asusa Extreme AX1800XT TOP/2DHTV zdjęcia karty po montażu w obudowie...


Extreme AX1800XT TOP/2DHTV w obudowie (kliknij, aby powiększyć)





Testy

Na początek parametry techniczne kart graficznych biorących udział w teście:
  • Asus Extreme AX1800XT TOP/2DHTV 512MB
  • Asus Extreme N7800GTX TOP 256MB
  • Asus Extreme N7800GTX TOP SLI
… w porównaniu do referencyjnych wyrobów:

Platforma testowa.

Sterowniki dla kart GeForce to NVidia Forceware 81.95, w przypadku ATI: Catalyst 5.13. System to Windows XP SP2. Vsync domyślnie wyłączony. Ustawienia sterowników takie, jak po ich zainstalowaniu. Metodologię w grach podałem przy konkretnym tytule. Pora na testy...

Call of Duty 2. Zaczynamy od COD2, która w opcjach posiada wsparcie dla SLI. Maksymalne szczegóły, pomiar przy pomocy timedemo. SLI daleko na przedzie, jednak 1800XT TOP w najwyższym trybie odrabia straty.


Doom3 v1.3. Pomiar przy pomocy demka Demo1. Ustawienia "Ultra Details".
Należy zwrócić uwagę, że ATI miało AAx6, zaś NVidia AAx8, stąd bardzo dobre wyniki ATI w tym teście. Solidny przyrost mocy w Doom3 w SLI.


F.E.A.R. v1.2. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
W nawiasach wartości minimalne fps.
SLI mocno daje o sobie znać, jednak 1800XT TOP świetnie wypadło w 1600x1200 AAx4 + Anizo x16.


X2 - The Threat. Pomiar przy pomocy wbudowanego benchmarku.
Test Direct3D, SLI daje czadu, 7800GTX TOP tym razem lepszy od 1800XT TOP...


3DMark 2003 v3.6.0. Pomiar Default.
7800GTX TOP łeb w łeb z 1800XT TOP. SLI szaleje.


3DMark05 v1.2.0. Pomiar Default.
Prawie najnowsza edycja FutureMark (wersji 06 nie było, kiedy testowałem te karty). 1800XT TOP lepiej od konkurenta. SLI działa!





Podsumowanie

Na początek werdykt o płycie głównej Asus A8N32-SLI Deluxe. Jednym słowem bardzo pozytywny. Budowa płyty i zastosowanie pasywnego chłodzenia oprócz waloru, jakim jest cisza, sprawdza się także w kwestii wydzielania ciepła. Praca przy dużym obciążeniu nie powoduje nadmiernego wzrostu temperatury, która oscyluje w zakresie 35 - 45 stopni. W przypadku korzystania z SLI warto jednak pomyśleć o odpowiedniej cyrkulacji powietrza w obudowie, aby platforma z bliźniaczkami na pokładzie miała chłodniej.

Wykorzystanie ośmiu faz zasilania na pewno zwiększy stabilność pracy procesora oraz ucieszy overclockerów, którzy będą mieli pole do popisu, dodatkowo uzupełnione, dzięki bardzo rozbudowanym funkcjom podkręcania różnych komponentów w Biosie. Z kolei amatorzy o/c mogą skorzystać z automatycznego trybu podkręcania, bez zagłębiania się w arkana wiedzy overclockingu.

Zewnętrzny port SerialATA, dwa układy gigabitowe oraz dwa kontrolery Raid to dodatkowe atuty. Za wadę płyty można uznać dość wysoką cenę - 800 zł, jaką należy wyłożyć, aby stać się posiadaczem A8N32-SLI Deluxe. Na minus także układ dźwiękowy Realteka, który nie powala jakością i można było tutaj zaproponować rozwiązanie o lepszej jakości dźwięku.

TwojePC WYRÓŻNIENIE!Asus A8N32-SLI Deluxe
Reasumując: Ekstremalni gracze, chcący wykorzystać od razu lub w przyszłości funkcje SLI, otrzymują produkt, który spełni ich oczekiwania - cicha i wydajna platforma, z nowoczesnym chipsetem nForce4 SLI X16 w pełni zapewni możliwości oferowane przez technologię SLI. Płyta otrzymuje od nas wyróżnienie!



TwojePC - OK!Asus Extreme AX1800XT TOP/2DHTV
W kwestii karty-potwora Asusa Extreme AX1800XT TOP/2DHTV, wypadł on w testach bardzo okazale. Firmowy overclocking, czyli automatyczne podbicie w aplikacjach 3D częstotliwości rdzenia i pamięci jeszcze bardziej wzmocniły wydajny układ 1800XT. Pojedynczy GTX7800 dostał w większości testów "łomocik" ze strony AX1800XT TOP, dopiero zdwojona moc GTX-a musiała wkroczyć na ring, aby sprostać wymaganiom stawianym przez "potwora". Unikalny system chłodzący oprócz lekkich problemów gabarytowych, spełnia swoją rolę znakomicie, utrzymując niską temperaturą rdzenia i niski poziom hałasu wytwarzanego przez cooler. Zasłużył na znaczek TwojePC OK!

Karta aktualnie wyceniona jest na około 2375 zł, w zestawie jednak otrzymamy sporo dodatków, czy w większości potrzebnych? - tutaj bym polemizował. Dodatkowy Pad czy też extra zasilacz 80-cio watowy to według mnie zbędne dodatki, które zapewne odpowiednio podwyższają i tak wygórowaną cenę. Z kolei dodatkowe oprogramowanie zawsze cieszy i tutaj Asus się w pełni popisał. Co do wysokiej ceny, właśnie na rynek wszedł układ ATI Radeon 1900, więc jest szansa, że cena kart z ATI 1800 trochę spadnie.


|~| Sprawdź ceny płyty Asus A8N32-SLI Deluxe w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|
|~| Sprawdź ceny karty Asus EAX1800XT TOP w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|

|~| Sprawdź ceny karty Asus EN7800GTX 512MB w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ASUS Polska      ASUS Polska