Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Ciekłokrystaliczna płaszczka: test LCD Benq FP72V
    

 

Ciekłokrystaliczna płaszczka: test LCD Benq FP72V


 Autor: NimnuL | Data: 16/09/05

... a ekran płaski jak stół

Otóż to, bardziej płasko się już nie da ;-) Monitory CRT miały wypukłe ekrany (wycinki kuli lub walca), a z czasem przykryto je płaską szybą. To dawało złudzenie płaskości ekranu. Wyświetlacze LCD nie potrzebują trików, są po prostu z natury całkowicie płaskie i to jest ich podstawową przewagą nad starszymi braćmi. Dzięki temu w monitorach takich nie ma mowy o zniekształceniach geometrycznych.

To ogólna cecha paneli LCD, a jakimi detalami charakteryzuje się nowy produkt Benq?


(kliknij, aby powiększyć)

Monitor Benq FP72V nie ma możliwości odczepienia podstawy, jednak po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Producent nie przewidział możliwości zamontowania panelu na ścianie, jednak dzięki tak dużej gibkości podstawy monitora można samemu opracować sobie patent przymocowania podstawy do ściany.


(kliknij, aby powiększyć)

Oczywiście nie taki jak na zdjęciu, jednak jak widać - gdy podstawa przylega do ściany, ekran jest do niej równoległy. Jak już uda się przymocować podstawę, nie będzie problemu z odpowiednim ustawieniem ekranu. W końcu Polak potrafi, prawda?

Niestety producent nie przewidział też możliwości obrotu ekranu o 90 stopni. Tego już nie da się przeskoczyć w sensowny sposób.


Skrajne położenia ekranu (kliknij, aby powiększyć)

Możliwości regulacji ekranu są dość spore. Dzięki dwóm przegubom z pewnością dopasujemy położenie ekranu idealnie do naszych potrzeb. Podstawa jest jednak dość duża. Przez to głębokość monitora jest znaczna. Owszem, mniejsza niż w tradycyjnych monitorach CRT, jednak przy takim ułożeniu nogi monitora idea cienkiego panelu traci troszkę sensu. Jeśli już producent zdecydował się jednak na tak dużą podstawę mógł zapewnić chociaż wykorzystanie jej powierzchni na biurku. Albo poprzez wyprofilowanie jakiegoś zagłębienia na biurowe "szpargały" albo po prostu dzięki całkowicie płaskiej powierzchni - można by tam było coś postawić i wykorzystać zajmowaną przestrzeń. No ale to takie moje życzenia.


(kliknij, aby powiększyć)

W podstawie z tyłu umieszczono panel z wszystkimi gniazdami komunikacyjnymi. Niestety nie jest to zbyt szczęśliwe rozwiązanie gdyż przez to właśnie nie można dosunąć podstawy do ściany. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłyby gniazda podłączane z boku podstawy bądź też z tyłu samego panelu. Z boku znajduje się natomiast HUB USB z dwoma dodatkowymi gniazdami, które działają również gdy monitor jest wyłączony.


(kliknij, aby powiększyć)

Z przodu monitor prezentuje się okazale. Wizualnie sprawia wrażenie jakby był modelem z panoramicznym ekranem. To głównie za sprawą doczepionych po bokach głośników (wyglądających jak uszy pluszowego misia ;-) oraz srebrnego paska na górze i na dole.

Ekran przykryty jest wypolerowaną (sic!) szybą, jak sądzę pokrytą powłoką antyodblaskową. Co do występowania powłoki AR pewności nie mam, czymś jednak szybę powleczono bo odbicia mają fioletowy kolor. No właśnie - odbicia. Niestety ten niepożądany efekt występuje Gdy wyświetlany obraz jest dość jasny, nie stanowi on problemu, jednak gdy pracujemy na ciemniejszym obrazie, wówczas zaczyna się zgrzytanie zębów. W najgorszym wypadku można się w ekranie przejrzeć.


Monitor wyłączony - można się przeglądać (kliknij, aby powiększyć)


Po włączeniu, na ciemnym tle jest lepiej, ale odbicia nadal występują ... (kliknij, aby powiększyć)


... i są zauważalne nawet na jaśniejszym obrazie. (kliknij, aby powiększyć)

Odbiciami w ekranie byłem początkowo przerażony, bo bez przerwy je widziałem i bardzo mi to przeszkadzało. Po kilku dniach pracy jednak przestały być dla mnie tak drażniące jak na początku. Nadal je zauważam, ale jakoś się z nimi oswoiłem. Niemniej jednak występowanie odbić w ekranie mimo wszystko to duża wada. Problem refleksów występuje głównie przy tylnym oświetleniu, występującym za monitorem, w momencie gdy my sami jesteśmy oświetleni. To oczywiste. Jednak już np. w momencie gdy światło bije prosto w ekran nie występuje spadek kontrastu i jasności obrazu często obserwowany w tradycyjnych, matowych powłokach paneli LCD. Cóż, coś za coś.

Na dolnej krawędzi monitora zainstalowano gniazdo słuchawkowe oraz szereg przycisków sterujących wszystkimi jego funkcjami.


Miękkie przyciski umieszczono pod dolną krawędzią monitora (kliknij, aby powiększyć)


Widok kilku zakładek menu (kliknij, aby powiększyć)

W menu ustawimy wszystkie najważniejsze parametry m.in. profil kolorów, geometrie obrazu, ostrość czy np. timer.

Wcześniej wspomniane głośniki są dobrej jakości jak na swoją klasę i przeznaczenie. Naturalnie nie można się po nich spodziewać cudów. Jednak jak najbardziej nadają się do posłuchania muzyki jako tło przy pracy czy nawet obejrzenia filmów. Oczywiście nie można spodziewać się ciężkiego, zbasowanego brzmienia jednak jakość dźwięku jest dobra, a moc wystarczająca do większości zastosowań. Niestety poziom głośności regulowany jest tylko z poziomu menu, szkoda, że nie zamontowano analogowego potencjometra gdzieś na krawędzi ekranu. Fajnym bajerem byłaby również możliwość odczepienia głośników i postawienia ich w innym miejscu ... no dobra, robię się marudny ;-)

W zestawie wraz z monitorem Benq FP72V otrzymamy zasilacz sieciowy, przewody VGA (DVI oraz D-Sub) przewód audio oraz USB, a także kamerkę internetową i bardzo uboga instrukcja obsługi wraz z oprogramowaniem. Zatem komplecik jest pełen.
Przewody zostawmy jednak w spokoju, skupmy się na kamerce internetowej.


(kliknij, aby powiększyć)


Kamerkę wpina się do złącza umieszczonego na górnej krawędzi monitora (kliknij, aby powiększyć)


Skrajne kąty patrzenia kamerki (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Ciekłokrystaliczna płaszczka: test LCD Benq FP72V
 
 » Liczby proste jak drut ...
 » ... a ekran płaski jak stół
 » Wrażenia użytkowe
 » Słowo na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »