Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE
    

 

Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE


 Autor: SebaSTS | Data: 24/08/05

Montaż "Dużej Wody"

Na wstępie uściślę, że zestaw zamontowałem na dwóch platformach AMD (Athlon 64) i Intela (Pentium 4 Socket 478). Jednak testy i fotorelację z montażu przeprowadziłem na platformie Intela. Przejdźmy do opisu montażu.

Pierwszą rzeczą, jaką należy przemyśleć jest sposób zamocowania chłodnicy. Są dwie możliwości: wewnątrz i na zewnątrz obudowy. W obu przypadkach należy zadbać o to, aby wiatrak wysysał powietrze z obudowy. W skrajnym wypadku może się okazać, że bez modyfikacji (przygięcie blachy chłodnicy, dorobienie dodatkowych otworów w obudowie), w żaden sposób nie można zamontować chłodnicy w/na obudowie. /patrz zdjęcia AMD).

  

  
Przykładowy złożony zestaw na platformie AMD 64 (kliknij, aby powiększyć)

W przypadku biorącej udział w testach aluminiowej obudowy, w zamontowaniu wewnątrz pomogło przygięcie blaszki mocującej na chłodnicy. Natomiast na zewnątrz przeszkadzały śruby od wysuwanej kołyski płyty głównej.

Kolejna sprawa to sposób rozmieszczenia i zamontowania pozostałych części niezbędnych do prawidłowego działania zestawu chłodzenia wodnego. Jeśli platforma sprzętowa to nie socket A to, aby zamontować blok wodny musimy wyjąć płytę główną z obudowy. Na jej spodniej części przyklejamy gąbkę, której zadaniem jest zabezpieczenie wystających części płyty głównej, a następnie mocujemy blachę montażową bloku wodnego. Użytkownicy platformy Intela będą mieli dwa razy większą "zabawę" z dokręcaniem śrubek montażowych. Zalecane jest użycie podkładek! Ja użyłem po dwie sztuki na otwór.


Blacha montażowa bloku wodnego od spodu płyty...(kliknij, aby powiększyć)


...oraz od strony gniazda (kliknij, aby powiększyć)


Przygotowana platforma do dalszego montażu (kliknij, aby powiększyć)

Oczywiście przed zamontowaniem bloku wodnego, procesor został posmarowany pastą. W końcowym etapie montażu bloku wodnego przydały się kombinerki. Musi on solidnie przylegać do powierzchni procesora, aby zbyt gruba warstwa pasty termoprzewodzącej nie utrudniała oddawanie ciepła.

Teraz można przejść do przycinania węży na długość. Przy tej czynności należy kierować się zasadą, lepiej uciąć z małym zapasem niż za krótki wąż oraz poprowadzić je tak, aby nigdzie się nie załamywały. Przy ocenianiu długości rurek trafiających do zbiornika wyrównawczego, uwzględniamy to, iż będzie on wysuwany do napełnienia układu, a w przyszłości do uzupełniania poziomu płynu chłodzącego.


Pompa wodna (kliknij, aby powiększyć)


Zbiornik, do którego wlejemy płyn (kliknij, aby powiększyć)


Wlewamy płyn do zbiornika (kliknij, aby powiększyć)


Już prawie wszystko zamontowane... (kliknij, aby powiększyć)

Złożenie Big Water SE w działającą całość nie jest trudne, co najwyżej pracochłonne. Aby zachować prawidłowy obieg cieczy, trzeba podłączyć węże w kolejności od wyjścia z pompy do bloku wodnego, dalej do chłodnicy, z niej do zbiornika i dalej do pompy. Pozostaje już tylko napełnienie układu dołączonym chłodziwem. I tu pierwszy mankament. Otwór wlewowy jest za mały, do tego zakrętka sprawia wrażenie tandetnej.

Mając malutki lejek nie uroniłem ani kropelki płynu chłodzącego. Kolega bez odpowiedniego lejka wlewał ostrożnie płyn około 5 minut. Włączamy pompę na chwilę i zmora powraca, ponieważ zestaw łapczywie wypił całe chłodziwo. Kiedy już będzie pełny, można zabrać się za zmniejszenie generowanego szumu, odpowietrzając cały układ. Takie pęcherzyki powietrza na przykład w bloku wodnym, nie tylko szumią, ale i pogarszają osiągi układu. Chyba nie muszę pisać, jaki hałas potrafi generować powietrze znajdujące się w pompie. Aby pozbyć się tego grzechotania, potrząsamy energicznie pompą, można to robić w takcie jej działania. W nagrodę do naszych uszu docierać będą tylko kojące dźwięki przyrody, takie jak płynąca woda czy ćwierkające ptaszki za oknem. Jeden większy "bąbelek" powietrza usadowił się przy samym bloku wodnym i dopiero po około dobie działania zestawu zszedł.

Złożony zestaw wygląda tak:


Całość zamontowana (kliknij, aby powiększyć)


Widoczny blok wodny (kliknij, aby powiększyć)


Zatoka, widać zaznaczony min. i max. poziom cieczy (kliknij, aby powiększyć)


Jeszcze raz widok czarnej zatoki z płynem (kliknij, aby powiększyć)


W pełnej okazałości (kliknij, aby powiększyć)


Złożony zestaw "na powietrzu" (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Chłodzenie wodne: Thermaltake Big Water SE
 
 » Zawartość zestawu
 » Montaż "Dużej Wody"
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »