Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Coś dla melomanów? Nagłośnienie firmy Bose
    

 

Coś dla melomanów? Nagłośnienie firmy Bose


 Autor: NimnuL | Data: 30/11/06

Bose Companion 2 series II


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Nieduże pudełko już na etapie jego oglądania pozwala przypuszczać, że czekający wewnątrz sprzęt jest wysokiej klasy. Wyposażenie Companion 2 obejmuje komplet przewodów sygnałowych (z wtyczką RCA oraz minijack) o długości 120cm, zasilacz sieciowy oraz instrukcję obsługi.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Nieduże głośniki stereo wyglądają bardzo niepozornie i skromnie zarazem. Mierzące sobie 19cm wysokości, 8cm szerokości oraz 15cm głębokości obudowy także nie pozwolą wybić im się z tłumu konkurencyjnych produktów. Dodatkowo szaro-grafitowa kolorystyka, choć bardzo elegancka, to nie przykuwa wzroku. Czy zatem w Companion 2 jest cokolwiek wyjątkowego? Owszem. Elementami wyróżniającymi okazują się być tutaj jakość dźwięku oraz wykonania. To właśnie te dwa elementy stanowią solidne fundamenty, na których stoją omawiane tu głośniki. O tym jednak później.

Prawy głośnik jest elementem aktywnym, to w jego wnętrzu kryje się wzmacniacz. Do niego też za pośrednictwem przewodu długiego na 1,8m podłącza się lewy głośnik oraz źródła sygnału. Z tyłu znajdują się dwa zestawy gniazd wejściowych, dzięki którym możemy podłączyć parę źródeł sygnału jednocześnie. Na przedzie umieszczono natomiast pokrętło głośności oraz wyjście słuchawkowe. Niestety nigdzie nie znajdziemy diody sygnalizującej włączenie zestawu. Choć to drobiazg to niektórym osobom może jej brakować.

Magnetycznie ekranowane głośniki o średnicy 6,4cm zamknięte są w obudowie typu bass refflex, a wyjście kanału znajduje się z tyłu. Podstawa ścięta jest ukośnie, przez co przód głośników skierowany jest nieco do góry.


(kliknij, aby powiększyć)

Spód głośniczków podklejony jest gumowymi podkładkami, które zapewniają im świetną stabilność na podłożu. Nie ma mowy o tym, aby nawet pociągnięcie za przewód ściągnęło głośnik ze stołu.

Trudno życzyć sobie jeszcze lepszej jakości wykonania niż ta, z którą mamy do czynienia w Companion 2. Bardzo wysokiej jakości materiały użyte do budowy głośników oraz dbałość o najmniejsze detale to jest to co tygryski lubią najbardziej. Przednia maskownica wykonana jest z metalowej siateczki. Niestety nie da się jej zdjąć tym samym odsłaniając niewątpliwie urokliwe membrany głośników. Szkoda, że producent nie pozostawił użytkownikowi ostatecznego wyboru wyglądu. Reszta obudowy głośników wykonana jest z bardzo masywnego i sztywnego tworzywa. Wykończenie elementów jest nienaganne, nie doszukamy się tutaj nawet najdrobniejszych niedoróbek.

Wbrew pozorom jakie sprawiają te nieduże głośniczki, w praktyce potrafią one całkiem sporo. Jeszcze przed ich podłączeniem dość sceptycznie podszedłem do ich możliwości. Bo przecież czy jednodrożne głośniki stereo są w stanie dobrze zagrać? Ba, na tyle dobrze, by zdeklasować konkurencję oraz usprawiedliwić cenę 575zł? Tak moi drodzy, Bose Companion 2 kosztują, bagatela, blisko sześć stów. Absurdalne? Owszem, tak też pomyślałem. Jednak z pochopnym osądem warto chwilę poczekać. Dla porównania gościnnie wystąpi zestaw Creative GigaWorks T20. Jest to najwyższy model komputerowych głośników 2.0 istniejący w ofercie Creative. Kosztuje on połowę ceny jaką należy wyłożyć za Companion 2, a jego możliwości są bardzo znaczne. W końcu jest to dwudrożny zestaw, co z założenia już na wstępie powinno zapewnić im wyraźną przewagę. Nic bardziej mylnego. GigaWorks T20 oraz Companion 2 dzieli przepaść jakościowa.

Creative T20 grają przyjemnie, oferują znacznie szersze pasmo dźwięku niż typowe głośniki stereo, jednak brak w nich tzw. ognia. Wydobywający się z nich dźwięk odznacza się stosunkowo dobrą dynamiką, płytkim dołem, czystym środkiem i ciut skrzecząca górą. Jednakże jak na komputerowe głośniczki T20 grają bardzo dobrze, a efekt przez nie uzyskiwany jest nieporównywalnie lepszy niż tanich modeli stereo. Tak na szybko można scharakteryzować T20. Trudno sobie wyobrazić, aby z podobnej wielkości głośników można było uzyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Toteż po „odpaleniu” Companion 2 jeszcze trudniej sobie wyobrazić fakt, że jednak jest to możliwe. Jakość dźwięku uzyskiwana przez te maleństwa spod znaku Bose jest wręcz wyśmienita. Dźwięk jest bardzo dynamiczny i oferuje bardzo szerokie spektrum dźwięku. Czy z jednodrożnych głośników można uzyskać coś więcej niż tylko poprawny środek? Owszem. Tony niskie są na tyle wyraźnie obecne, że do głowy przychodzi tylko jedna myśl: gdzieś w kącie pokoju buczy subwoofer. Oczywiście nie ma tu mowy o sytuacji, w której biurowe przybory zaczną tańczyć po stole. Jednak efekt uzyskiwany przez Companion 2 jest trudny do zaakceptowania, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia jedynie z prostym zestawem 2.0. Bas jest miękki i dość głęboki. Bardzo ładnie przedstawia się też środek oraz górne pasmo dźwięku. Tony wysokie nie męczą i są bardzo klarowne, a dynamiczny środek jest bardzo przyjemny dla ucha. Płynący z głośników dźwięk odznacza się sporą szczegółowością, nie osiągalną nawet przez dobre, ale popularne głośniki komputerowe. W dźwięku nie słychać plastikowego czy syntetycznego brzmienia tak często spotykanego w głośnikach komputerowych. Całość sprawia, że muzyka płynąca z Companion 2.0 brzmi po prostu bardzo dobrze i słucha się jej ze smakiem. Dodatkowo aby głośniczki zagrały pełnym pasmem nie jest wymagane mocne wysterowanie poziomu głośności. Nawet ciche słuchanie pozwala cieszyć się bogactwem dźwięku. Ale to jeszcze nic. Wiecie co najbardziej urzekło mnie w głośnikach Bose? Stereofonia. Nie wiem jak inżynierowie z Bose to zrobili (a nazwali to technologią TrueSpace), ale oddzielenie źródeł pozornych od głośników jest bardzo wyraźne dzięki czemu scena jest znacznie szersza niż można się tego spodziewać. Nawet głośniki ustawione blisko siebie brzmią bardzo przyzwoicie, a rozmieszczenie ich na krawędziach biurka daje poczucie otoczenia dźwiękiem, zbliżonego do zestawu kwadrofonii. Dużą przestrzeń w dźwięku czuć szczególnie dobrze w grach.

Dodatkowo automatyczna regulacja równowagi tonalnej nie pozwala na przesterowanie dźwięku nawet przy bardzo dużym poziomie głośności. W praktyce głośniki te świetnie sprawdzają się nie tylko podczas słuchania muzyki w czasie pracy, ale także podczas grania czy oglądania filmów.

Czy Companion 2 mają jakąkolwiek wadę? Nie. Choć z drugiej strony cena wynosząca 575zł może przez wielu zostać uznana za poważną wadę. Czy jest to kwota uzasadniona i adekwatna do możliwości Companion 2? Na to pytanie nie łatwo odpowiedzieć jednoznacznie. W podobnej cenie można zakupić popularny, ale potężny system 2.1 (np. Logitech Z2300), a nawet 5.1. Jednak nie każdy ma miejsce lub chęci by pomieścić więcej niż dwa głośniki. Nie każdy też chce słuchać muzyki zdominowanej przez dudniący bas przesuwający szklanki. Companion 2 nie jest przeznaczony dla wszystkich. I to wcale nie ze względu na cenę. Głośniki Bose oferują dźwięk bardzo wysokiej jakości przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych rozmiarów zestawu. Dodatkowo najwyższa jakość wykonania oraz bardzo eleganckie wzornictwo daje swoiste poczucie luksusu. Czy jest w tym nutka snobizmu? Z całą pewnością tak. Czy zatem Companion 2 są warte swojej ceny? Według mnie tak. To bezwzględnie najlepsze głośniki w swojej klasie. Jeśli ktoś czuje się na siłach wydać blisko 600zł na głośniki i jednocześnie ceni sobie wysokiej jakości dźwięk to propozycja Companion 2 powinna zostać rozważona.


(kliknij, aby powiększyć)


PLUSY:

+ znakomita jakość dźwięku
+ bardzo szeroka scena oraz wyraźna stereofonia
+ eleganckie wzornictwo
+ świetna jakość wykonania
+ możliwość podłączenia dwóch źródeł dźwięku
+ wyjście słuchawkowe

MINUSY:

- wysoka cena, choć można doszukać się jej uzasadnienia







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Coś dla melomanów? Nagłośnienie firmy Bose
 
 » Garść informacji ogólnych
 » Dane techniczne?
 » Bose Companion 2 series II
 » Bose Companion 3 series II
 » Bose Triport OE
 » Słowo na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »