Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Jeden dzień z CeBITu - mini relacja
    

 

Jeden dzień z CeBITu - mini relacja


 Autor: R4v | Data: 20/03/03

Jeden dzień z CeBITu - mini relacjaCeBIT 2003 odbywał się w tym roku w dniach 12-19 marca. Są to największe targi branży IT w Europie, a jak twierdzą niektórzy, także na świecie. W tym roku miało być ok. 7 tys. wystawców. Tereny targowe znajdują się na południu Hannoveru. Jak to bywa u Niemców, organizacja jest perfekcyjna, świetne oznakowanie, a z parkingów na tereny targowe dojedziemy darmowym autobusem. Wystawcy rozstawili się w 31 pawilonach, oraz pod namiotami. Wystawcy zostali podzieleni według kategorii: IT Equipment & Systems; Telecommunications & Networks; Software & Services; Human Resources, Automatic Data Capture; IT Security & Card Technology; Banking Technology & Financial Services oraz CeBIT Job & Career Market. Od razu mogę powiedzieć, że w jeden dzień nie da się zobaczyć całości. Nie da się nawet zwiedzić połowy. Ale postaram się przedstawić to, co udało mi się obejrzeć. Z góry przepraszam za ewentualną słabą jakość zdjęć.



Targi





Płyty główne

Wśród wystawców znaleźli się oczywiście wszyscy liczący się producenci płyt głównych. Można było zobaczyć produkty, wykorzystujący najnowsze chipsety Intela, VIA czy SISa. Dla procesorów Pentium 4 przeznaczone są płyty z chipsetami Springdale i Canterwood. Praktycznie wszyscy producenci mają w swojej ofercie takie płyty. W niektórych przypadkach (np. MSI) jest to nawet kilka różnych modeli. Nie zabrakło także platform dla najnowszego układu AMD, Athlona 64, wykorzysutjących chipsety VIA oraz nVidii (Epox). Były nawet działające systemy z tymi procesorami. Jak na ironię, na wszystkich była uruchomiona ta sama prezentacja, reklamująca układ.



Widać równieź tendencję do miniaturyzowania płyt i upakowania w nich jak największej ilości funkcji. Oprócz VIA i jej serii EPIA, także ECS pokazał płytę standardu Mini-ITX zbudowaną na układach VIA (C3VCm). Pojawiło się także kilku dość "egzotycznych" producentów z własnymi rozwiązaniami, wykorzystującymi procesory C3.

Karty grafiki

W dziedzinie kart grafiki wybór był bardzo duży. Praktycznie w 100% ograniczał się on do produktów nVidii i ATi. Nie mogło zabraknąć układu-widma, czyli GeForce'ów z serii FX. Swoje produkty pokazały m.in. MSI i Asus. Obie firmy dysponują dość szeroką ofertę kart z układami NV31, NV34 i NV30. "Suszarką" chwalił się także m.in. AOpen.






Karty z najnowszym układem ATi, Radeonem 9800, można było zobaczyć u Gigabyte'a i Sapphire. Można było sobie nawet pograć, np. w grę Black Hawk Down. Oprócz R350, były wystawiane także starsze karty. Ciekawą serię kart zaprezentował HIS. Są one oparte na układach R300 i wykorzystują układ chłodzenia podobny do słynnej "suszarki". Niestety, nie wiem czy są tak samo głośne. Na pewno jednak zajmują dodatkowy slot PCI, a w tym przypadku są dostępne coolery pasywne, jak np. konstrukcja ThermalTake'a.



Pecety, mini-pecety, pocket-pecety i tablety

Trendom miniaturyzacji poddają się również pecety. Co prawda można było obejrzeć mnóstwo standardowych obudów ATX, niektórych nawet bardzo oryginalnych, jednak widać, że koncepcja mini-barebone ma wielu zwolenników. Małe komputerki mają w swojej ofercie m.in. Soyo, AOpen, ECS, Asus, czy MSI ze swoim MegaPC. Najbardziej jednak eksponował swoją koncepcję Shuttle. Praktycznie całe stoisko było obstawione różnymi wersjami komputerów z serii XPC. Pojawiły się także wersje zmodyfikowane, chłodzone wodą, czy też z wbudowanym wyświetlaczem LCD zamiast przedniego panelu. Z wody skorzystał także Epox, chłodząc nią jeden ze swoich komputerów.



Pojawiło się także kilka komputerów typu Tablet PC. Były to m.in. konstrukcje FICa i Apluxa. Można było spróbować obsługi komputera w połączeniu ze zwijaną klawiaturą, lub przy użyciu stylusa.



Zupełnie inne podejście do roli komputera w domu zaprezentowały firmy Mitac i UM Digital. Ich pecety mają zastąpić w domu magnetowid i telewizor. O ile w przypadku Mitaca komputer sprawia wrażenie nieco futurystycznej maszyny, wyposażonej w tuner TV, to Trapezia firmy UM Digital całkowicie odbiega od standardu. Komputery z tej serii wyposażono w dwa, trzy lub nawet cztery wyświetlacze LCD. Trzeba przyznać, że taka konstrukcja sprawdza się w działaniu i doskonale powiększa dostępną powierzchnię ekranu.



Mało znana u nas firma SaintSong pokazała najmniejsze, według niej, pecety na świecie. Komputerki faktycznie są małe, a ich wymiary zewnętrzne są mniejsze od wymiarów płyt Mini-ITX. Co ciekawe, nie są to jakieś biurowe "rzęchy". Pecety wyposażono w procesory Pentium 4 taktowane zegarem do 2.8GHz.



Najmniejsze komputery znaleźć można było w kategorii palmtopów. Wśród nich znalazły się dość mało u nas znane komputerki Asusa czy, oparte na Linuksie, Zaurusy firmy Sharp. Ta ostatnia firma pokazała także ekrany 3D, zarówno w komórkach, jak i w monitorach. Efekt jednak był dość dziwny. Zdjęcia niestety nie oddają tego.



AMD i Intel

Wbrew pozorom, stoiska obu największych firm produkujących procesory x86, nie prezentowały się zbyt okazale. Intel ulokował się w hali 16, wśród producentów systemów sieciowych. Miało to związek z promowaniem platformy Centrino. Polegała ona na wystawieniu kilkunastu notebooków, pozostawionych do dyspozycji zwiedzających. Niewiele lepiej prezentowało się AMD. Na ich stoisku można było obejrzeć pełną gamę płyt dla procesorów Athlon, oraz notebooki z układami Athlon XP-M. Najszybszym wystawianym elementem był bolid Michaela Schumachera. Jednak i tu było widać problemy finansowe firmy. Bolid był zeszłoroczny a opony już nieco zużyte.



Telekomunikacja

Jedne z największych stoisk należały do producentów "komórek". Firmy japońskie (Sharp, NEC, Panasonic) eksponowały aparaty dla sieci trzeciej generacji (u nas występującej pod postacią UMTS). Nowoczesna komórka musi być obowiązkowo wyposażona w kamerę i kolorowy ekran. Dominują tu tzw. skrzydełka, które umożliwiają zachowanie rozsądnych rozmiarów po złożeniu, oferując jednocześnie duży ekran.



Europejscy producenci, jak Siemens, Sony Ericsson czy Nokia, niejako z konieczności skupiają się na systemie GSM. Jednak i w tym przypadku kamera i kolorowy ekran stają się standardem.



I koniec...

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że powyższa relacja, choć krótka, okazała się interesująca i chociaż w części pokazała, jak wygląda CeBIT.

Relację zdał: R4V








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Jeden dzień z CeBITu - mini relacja
 
Wyświetl komentarze do artykułu »