Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Potęga wszechstronności? Test odtwarzacza Creative ZEN
    

 

Potęga wszechstronności? Test odtwarzacza Creative ZEN


 Autor: NimnuL | Data: 07/11/07

Ciemna strona mocy

Jakość dźwięku oceniałem na podstawie odsłuchu muzyki różnych gatunków zapisanej w możliwie najlepszej jakości. Do odtwarzacza podłączałem zarówno słuchawki z kompletu jak i Sennheiser PMX100.

Oceny końcowe dotyczą konkretnych rozdziałów i przydzielane są w skali szkolnej od 1 do 6.

  1 - funkcja bezużyteczna
  2 - poniżej oczekiwań
  3 - przeciętniak
  4 - powyżej średniej
  5 - powyżej oczekiwań
  6 - lepiej się nie da

- Słuchawki


(kliknij, aby powiększyć)

Dołączone do kompletu słuchawki to zwyczajny model douszny z gąbkowymi osłonkami. Pchełki te w najmniejszym stopniu nie wykorzystują potencjału odtwarzacza. Grają. Po prostu. Przeciętnie. Płasko. Sztucznie. To typowe wśród słuchawek dołączanych do zestawów. Oczywiście można się nimi zadowolić i przetrzymać pewien okres, ale po co? Do odtwarzacza kosztującego kilkaset złotówek powinny być dołączone słuchawki znacznie wyższej klasy. Przecież Creative ma w swojej ofercie znacznie lepsze modele. Owszem, omawiane tutaj słuchawki grają czysto i wyraźnie, jednak nie pozwalają cieszyć się dźwiękiem nawet w najmniejszym stopniu.

Inna sprawa to fakt, że pchełki te leżą w uszach bardzo niepewnie.

Słuchawki: Ocena ogólna: 2+

- Odtwarzacz muzyki


(kliknij, aby powiększyć)

Podczas odtwarzania muzyki, na ekranie wyświetlany jest podstawowy zestaw informacji. Począwszy od najważniejszych jak tytuł i wykonawca, przez pasek postępu, czas trwania utworu, a na dodatkach jak poziom naładowania akumulatora oraz aktualna godzina skończywszy.

Poprawnie odtwarzane są pliki MP3 (do 320kbps), WMA, AAC (.m4a) oraz WAV. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego w nowoczesnym i nietanim odtwarzaczu producent poprzestał tylko na tych czterech formatach. Dlaczego nie uwzględniono obsługi plików OGG oraz FLAC? Przecież wiele znacznie prostszych i tańszych playerów oferuje obsługę tych popularnych plików.

Kolejność odtwarzania muzyki można ustalić ręcznie lub skorzystać z indeksowania i wybierać utwory sortowane np. według gatunku czy wykonawcy. Możemy również tworzyć własne playlisty, o czym wspomniałem już w rozdziale Oprogramowanie.

Jakość odtwarzanego dźwięku jest dobra. Śmiało można jednak powiedzieć, że zaledwie dobra, biorąc pod uwagę półkę cenową omawianego tu sprzętu. Owszem, odpowiednio ustawiony EQ sprawia, że dźwięk jest dynamiczny, czysty i szczegółowy. Ustępuje jednak temu, co można usłyszeć na produktach np. iriver i to znacznie tańszych od ZEN-a. Wymagający melomani poczują w tej kwestii zdecydowany niedosyt. W dźwięku brakuje przestrzeni, a scena jest wyraźnie zawężona i nie czuć w niej głębi. Konieczne jest użycie korektora dźwięku by z muzyki wydobyć dynamikę i nieco życia. Wyłączenie ustawień EQ zaowocuje dźwiękiem bezbarwnym, wypłowiałym i nudnym. Owszem, nie można powiedzieć złego słowa o tym, co usłyszymy. Jednak nie ma się też czym zachwycać. A szkoda. Przeciętnością jeszcze nikt świata nie zwojował.

Niestety dostęp do ustawień dźwięku podczas odtwarzania jest niewygodny. Należy wyjść do menu głównego poczym pięcioma kliknięciami zjechać na dół, wejść do System i kilkoma kolejnymi kliknięciami wybrać ustawienia audio. Ścieżka jest więc stanowczo zbyt długa.

Tak czy inaczej do dyspozycji mamy 9 profili dźwięku w tym jeden własny. Dodatkowo dla miłośników tonów niskich jest opcja Bass BOOT, która według mnie masakruje dźwięk przekraczając wszystkie granice przyzwoitości.

Muzyka: Ocena ogólna: 3

- Odtwarzacz filmów


(kliknij, aby powiększyć)

Jak możemy przeczytać na opakowaniu, Creative ZEN nie ma certyfikatu DivX Video. Dodatkowo klip filmowy musi spełniać konkretne warunki: mieć rozdzielczość nie większą jak 320x240 i kompresję DivX 4 lub 5, choć i to nie gwarantuje poprawności odtwarzania. Oczywiście technologie GMC i QPEL nie są obsługiwane.

Z pewnością domyślacie się co to może oznaczać. Otóż w efekcie żaden z filmów z mojej kolekcji nie był odtwarzany przez ZEN-a. Odtwarzacz odmówił posłuszeństwa nawet tym filmom, które spełniały jego teoretyczne wymagania.

W efekcie tego każdy film jaki chciałem obejrzeć na ZENie musiałem dokonać konwersji w programie Creative. Ale też nie każdy film się temu podda. Program zaprotestuje przy filmach z kompresją GMC oraz QPEL. Rezultat tego jest taki, że próba oglądania filmu na ZENie to swoista rosyjska ruletka.

Gdy już jednak uda nam się film uruchomić na twarzy pojawi się uśmiech. Jakość wyświetlanego materiału jest faktycznie bardzo dobra. Filmy wyświetlane są bardzo płynnie, nawet tam gdzie dynamika sceny jest bardzo duża. Nie ma też istotnego efektu smużenia. Teraz nasuwa się pytanie. Czy oglądanie długiego filmu na ekranie o przekątnej 2,5'' może należeć do przyjemności? Cóż, mi osobiście nigdy taka rozrywka nie przypadła do gustu. Natomiast osoby, które są w stanie zaakceptować niewielkie wymiary wyświetlacza będą zadowolone z tej funkcji.

Video: Ocena ogólna: 3

- Radio


(kliknij, aby powiększyć)

Odbiornik radiowy korzysta z przewodu słuchawkowego, traktując go jako antenę. Eter można przeszukiwać używając automatycznego skanowania lub też zrobić to ręcznie. Każdej zapisanej w pamięci stacji można nadać własną nazwę nieprzekraczającą 9 znaków. Jak się okazuje, audycji nie można zapisywać w pamięci, co niektórzy mogą odebrać niezbyt optymistycznie.

Jakość odbioru jest dobra, nie wyróżniając się spośród większości odtwarzaczy przenośnych. Podczas poruszania się do audycji będą wkradały się zakłócenia i przerwy, natomiast gdy spoczniemy w miejscu można będzie znaleźć stację idealnie czysto odbieraną.

Radio: Ocena ogólna: 3

- Dyktafon


(kliknij, aby powiększyć)

Zaimplementowana w ZENie funkcja dyktafonu jest bardzo prosta. Nie mamy kontroli nad czułością mikrofonu czy też formatem zapisu. Dźwięk zrzucany jest do plików .wav.
Nie ma tu też funkcji VOR.
Taki stan rzeczy dziwi, bo dużo tańsze i prostsze odtwarzacze na tym polu pokonują ZEN-a w przedbiegach.

Przykład zapisu: Odległość 0,5m; Odległość 2m.

Jakość zapisu stoi na przeciętnym poziomie. Producent funkcję dyktafonu odfajkował, byle tylko była, za co dostaje dwóję.

Dyktafon: Ocena ogólna: 2-

- Przeglądarka zdjęć


(kliknij, aby powiększyć)

Przeglądarka zdjęć w wykonaniu Creative ZEN spisuje się bardzo dobrze. Obsługiwany jest tylko format JPG, jednak nie ma istotnych ograniczeń, co do rozmiaru obrazu. Zdjęcia ładują się niemal natychmiastowo, nawet te o rozdzielczości 2000x1500 pixeli. Podczas przeglądania obrazów można jednocześnie słuchać muzyki, co jest dodatkowym atutem.

Zdjęcia można obracać o 90 stopni i odtwarzać w automatycznym pokazie slajdów z interwałem dostosowywanym przez użytkownika (3, 5, 10, 15s). Jakość wyświetlanych zdjęć jest świetna. Nawet przeskalowane fotografie nie tracą na jakości. Kolory są żywe i naturalne.

Jednym słowem - nie ma się do czego przyczepić.

Przeglądarka zdjęć: Ocena ogólna: 6

- Pozostałe funkcje


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W ZENie zaimplementowano jeszcze kilka dodatkowych funkcji. Organizer edytujemy używając wyłącznie programu na komputerze. Można wyświetlić również duży zegar (analogowy lub cyfrowy) wraz z datą. Dodatkowo wybierając odpowiednią opcję otrzymujemy dostęp do karty pamięci SD. Organizer oraz zegar w niniejszym wydaniu to bardzo mało użyteczne funkcje. W nowoczesnym telefonie komórkowym mamy to samo, ale z możliwością wygodnej edycji.

W dodatkowych funkcjach brakuje mi przeglądarki plików TXT (jakże użytecznej jeśli działa poprawnie) oraz odtwarzacza animacji .swf. Te funkcje znacząco podniosłyby atrakcyjność sprzętu.

Inne funkcje: Ocena ogólna: 2







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Potęga wszechstronności? Test odtwarzacza Creative ZEN
 
 » Strona wizualna
 » Strona techniczna
 » Menu
 » Oprogramowanie
 » Ciemna strona mocy
 » Strona użytkowa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »