Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | DVD/DivX: Trzy tożsamości
    

 

DVD/DivX: Trzy tożsamości


 Autor: NimnuL | Data: 14/12/05

DVD/DivX: Trzy tożsamościSpotykamy się po raz kolejny, tym razem z okazji przybycia do testów trzech stacjonarnych odtwarzaczy szeroko pojętych multimediów. Dość regularnie obserwujemy pojawianie się kolejnych, nowych modeli odtwarzaczy DVD. Półki sklepowe uginają się od naporu zarówno produktów cenionych marek jak i tych bardziej egzotycznych. Co ciekawe, tanie egzotyki często oferują więcej pod względem wszechstronności niż markowe, drogie produkty, choć pod względem jakości są daleko w tyle.

Niestety pomimo nowych premier najczęściej nic nowego nie otrzymujemy pod względem funkcjonalności urządzeń. Czy historia powtórzy się tym razem? W niniejszym artykule spojrzymy prosto w oczy modelom: Hivision DVD-3178, Cyberhome CH-401 oraz Wiwa HD 138. Zapraszam.

Zapoznanie

Informacyjnie: zdjęcia prezentowane w szeregu należą odpowiednio od lewej do: Cyberhome, Hivision oraz Wiwy. Kolejność ta dotyczy całego artykułu.

Trzy modele. Trzy różne firmy. Ale ten sam segment urządzeń - tanie odtwarzacze stacjonarne DVD oraz ta sama grupa odbiorców. Jednocześnie wygląd tych urządzeń jest mocno zróżnicowany.


(kliknij, aby powiększyć)

Najmniejszy z nich - Cyberhome CH-401 mierzy zaledwie 226x232x50mm, Wiwa HD 138 ma obudowę o wymiarach 320x250x38mm, największy jest natomiast Hivision DVD-3178 - to pełno wymiarowy sprzęt HiFi o rozmiarze 430x260x38mm.


(kliknij, aby powiększyć)

Pudła w jakie zapakowano owe odtwarzacze również różnią się wymiarami, adekwatnie do wielkości odtwarzaczy.

     
Cyberhome, Hivision, Wiwa (kliknij, aby powiększyć)

Wyposażenie playerów również jest różne.

     
Cyberhome, Hivision, Wiwa (kliknij, aby powiększyć)

Najmniej otrzymujemy w komplecie z urządzeniem Cyberhome bo zaledwie pilot oraz instrukcję obsługi. Instrukcja jest co prawda obszerna i solidnie napisana, jednak brak przewodów sygnałowych mocno zubaża zestaw. Na szczęście w pozostałych dwóch odtwarzaczach przewód A/V był wliczony jako wyposażenie podstawowe. Choć osobiście chciałbym dodatkowo zobaczyć przewód SCART. Tak, wiem, cięcia kosztów. Oto czym będziemy się posługiwać do obsługi poszczególnych urządzeń.

     
Cyberhome, Hivision, Wiwa (kliknij, aby powiększyć)

Najprostszy pilot należy do Cyberhome, jest on niewielkich rozmiarów (grubość zaledwie kilka mm, zasilanie z baterii pastylkowej CR2032), jednak jest niestety dość niewygodny. O ile w dłoni nie leży źle to rozmieszczenie przycisków jest dość słabe, a intuicyjna obsługa jest praktycznie niemożliwa. Jakość wykonania pilota Cyberhome jest natomiast bardzo dobra, nie można mu nic zarzucić.

Pilot dołączony do Wiwy jest znany z wcześniejszych modeli tej firmy, a kształt odpowiada choćby tym z którymi mięliśmy do czynienia przy odtwarzaczach Manty. Krótko mówiąc - ergonomia i wykonanie na przeciętnym poziomie. Wydaje mi się, że już czas aby producent poczynił jakieś kroki w kierunku lepszego dopracowania pilota. Odtwarzacze zmieniają się jak w kalejdoskopie, a ten jakże istotny "manipulator" pozostaje nie ruszony.

Najlepszy pilot należy do Hivision. Jest on długi i wąski, ale bardzo dobrze leży w dłoni, dodatkowo przyciski podzielone na sekcje są przemyślnie rozłożone przez co obsługa odtwarzacza na podstawowym poziomie nawet po ciemku nie sprawia wielkich trudności. Jakość jego wykonania również nie budzi zastrzeżeń. Solidnej jakości tworzywa sprawiają pozytywne wrażenie.
Zasięg pilotów jest dobry, żadnym nie trzeba celować prosto w odtwarzacz.


(kliknij, aby powiększyć)

Dość rozdrabniania się, przejdźmy do istoty sprawy.



Cyberhome CH-401

  
(kliknij, aby powiększyć)

To nie tylko najmniejszy odtwarzacz stacjonarny z jakim się dotąd spotkałem, ale i najprostszy pod względem konstrukcji. Przedni panel pozbawiono wyświetlacza, a sporą jego powierzchnię zajmuje tacka na płyty.


(kliknij, aby powiększyć)

Jedyna informacja jaka płynie z przodu playera przekazywana jest za pomocą LEDów umieszczonych przy tacce.


(kliknij, aby powiększyć)

Kolor zielony oznacza, że odtwarzacz jest włączony, czerwień informuje o trybie stand-by. Cóż, lepsze to niż nic.
Przyciski sterujące umieszczone są z prawej strony i pozwalają na obsługę urządzenia w podstawowym zakresie czynności.


(kliknij, aby powiększyć)

Górna pokrywa zawiera otwory wentylacyjne oraz wygrawerowane logo producenta.


(kliknij, aby powiększyć)

Spód natomiast zawiera tradycyjnie cztery nóżki, tym razem wykonane z twardej gumy.


(kliknij, aby powiększyć)

Tył Cyberhome CH-401 jest bardzo ubogo wyposażony. Mamy tu do dyspozycji jedynie gniazdo SCART, analogowe wyjście stereo, gniazda cyfrowe koncentryczne oraz S-Video dla wizji, a także cyfrowe wyjście dla dźwięku. Odtwarzacz wyposażono jednak w wewnętrzny dekoder Dolby Digital 5.1.


(kliknij, aby powiększyć)

Tacka odtwarzacza przy niewielkich rozmiarach odtwarzacza sprawia wrażenie za dużej.


(kliknij, aby powiększyć)

Jest to masywna podstawka zakończona szerokim panelem. Sprawia bardzo dobre wrażenie solidności i trwałości. Pracując z tym odtwarzaczem przeszedł mi przez myśl jeden pomysł. Przy takich rozmiarach urządzenia warto byłoby gdyby producent przewidział także możliwość tego odtwarzacza w pionie. Odtwarzacz postawiony pionowo koło TV wyglądałby ciekawie i zajmowałby znacznie mniej miejsca.

Wykonanie Cyberhome CH-401 jest bardzo dobre. Metalowa obudowa i przedni panel z dobrej jakości tworzywa sztucznego oraz jak już wspomniałem, solidna tacka sprawiają pozytywne wrażenie.



Hivision DVD-3178


(kliknij, aby powiększyć)

Bardzo płaski odtwarzacz również nie ma przedniego panelu naszpikowanego bajerami.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Miejsca wystarczyło na cztery przyciski sterujące...


(kliknij, aby powiększyć)

...tackę oraz wyświetlacz.


(kliknij, aby powiększyć)

Tacka jest bardzo delikatna, wyprodukowana z przeźroczystego tworzywa coraz częściej stosowanego w różnej maści odtwarzaczach tej klasy.


(kliknij, aby powiększyć)

Spód Hivision zawiera cztery nóżki wykonane z twardej pianki.


(kliknij, aby powiększyć)

Na tylnej ściance zamontowano dość rozbudowany zestaw gniazd wyjściowych. Dla dźwięku: pięć analogowych wyjść (5.1) oraz dwa analogowe wyjścia stereo, optyczne oraz koncentryczne (cyfrowe).
Dla wizji: trzy wyjścia component, S-Video, composite oraz gniazdo SCART.
Zatem jest tu pełen komplet, niczego nie brakuje. Warto też wspomnieć o wbudowanych dekoderach Dolby Digital 5.1 oraz HDCD, a także procesorze Dolby Pro Logic II. Na deser dodam, że Hivision posiada też dwukanałowe 24. bitowe konwertery cyfrowo-analogowe. Posiadacze krążków DVD-Audio się ucieszą.


(kliknij, aby powiększyć)

Wcześniej wspomniałem, że na przednim panelu znalazło się miejsce dla wyświetlacza. Jest to bardzo małych rozmiarów cyferblat oparty na pomarańczowych LEDach.


(kliknij, aby powiększyć)

Podaje on podstawowe informacje w sposób bardzo nieczytelny. Choćby nr. rozdziału czy ścieżki nie jest wyróżniony w żaden sposób przez co zlewa się w całość tworząc tajemnicze szeregi liczb. Ogólnie wyświetlacz można potraktować bardziej jako efekt wizualny w nocy niż przydatny dodatek informacyjny.

Wykonanie odtwarzacza jest przeciętne. Pomimo swojej wagi (2,6kg) oraz metalowej obudowy nie budzi zaufania co do swojej konstrukcji. Główna wina leży po tandetnie wykonanym przednim panelu, a wrażenie to potęguje delikatna tacka.



Wiwa HD 138


(kliknij, aby powiększyć)

Nowy odtwarzacz Wiwy cechuje prosta i elegancka linia.


(kliknij, aby powiększyć)

Przedni panel jest niezwykle ubogi w przyciski. Po przeciwległych stronach umieszczono guzik włączający urządzenie oraz obsługujący tackę.


(kliknij, aby powiększyć)

Z lewej strony umieszczono tackę, jest ona równie delikatna i zbudowana analogicznie jak ta w modelu Hivision DVD-3178. Z prawej strony zainstalowano wyświetlacz LED podający podstawowe informacje w równie nieczytelny sposób jak opisany wyżej odtwarzacz Hivision.


(kliknij, aby powiększyć)

Tutaj jednak zastosowano kilka innych kolorów dla ozdoby oraz nieco większy rozmiar wyświetlacza, w nocy będzie się nieco efektowniej prezentował, choć jego wartość informacyjna jest równie marna.


(kliknij, aby powiększyć)

Spód Wiwy wygląda podobnie jak w innych odtwarzaczach, czyli nie znajdziemy tu nic poza czterema piankowymi nóżkami.


(kliknij, aby powiększyć)

Tył HD 138 nie imponuje rozbudowaniem. Znajdziemy tu gniazda wysyłające analogowy sygnał stereo, dwa cyfrowe gniazda: coaxial oraz optyczne, a także gniazda wysyłające wizję: S-Video, composite oraz SCART.

Wykonanie Wiwy jest bardzo dobre, nie mam zastrzeżeń co do jej konstrukcji, prócz delikatności samej tacki. Niemniej jednak warto pamiętać, że subtelny wygląd przeźroczystej tacki nie musi odzwierciedlać się w jej trwałości. Już wiele urządzeń od dawna korzysta z takiego rozwiązania i jak dotąd nie słyszałem by były jakiekolwiek problemy z tym elementem odtwarzacza.

To wszystko jeśli chodzi o zewnętrzne cechy omawianych odtwarzaczy. Czas podłączyć je i uruchomić.



Suwaki, pokrętła, guziczki

Po uruchomieniu poszczególne odtwarzacze wyświetlą następujące ekrany powitalne:


(kliknij, aby powiększyć)

Sprawdźmy jednak po kolei co takiego możemy namieszać w ustawieniach.

- Cyberhome CH-401


(kliknij, aby powiększyć)

Główne menu podzielone jest na 4 zakładki. To w nich dostosujemy do własnych preferencji opcje języka, wyświetlany obraz (proporcje ekranu, system obrazu, połączenie z TV), a także opcje dotyczące dźwięku (equalizer, symulację dźwięku przestrzennego) oraz hasło, ograniczenia rodzicielskie czy np. wygaszasz ekranu. Trzeba przyznać, że odtwarzacz nie grzeszy rozbudowaniem swojego softu, pomimo, że oferuje podstawy to jednak jest to za mało jak na nowoczesny player DVD.

- Hivision DVD-3178

Odtwarzacz Hivision oferuje znacznie więcej możliwości konfiguracyjnych.


(kliknij, aby powiększyć)

Główne ustawienia podzielono na 5 zakładek. To w nich dostosujemy proporcje obrazu, język, włączymy napisy w DivX, dostosujemy dźwięk (dużo ustawień o czym za chwilę), szczegółowo dostroimy obraz oraz dostosujemy język dla nośników DVD.

Jak już przed chwilą wspomniałem, sporo ustawień dotyczy samego dźwięku.


(kliknij, aby powiększyć)

Do dyspozycji jest 6 ustawień equalizera, możliwość podbicia tonów niskich lub wysokich, różne profile pogłosu oraz Dolby Pro Logic II symulujący dźwięk przestrzenny na podstawie dźwięku stereo. Przyznam, że jak dotąd nie spotkałem się z tak dużym wachlarzem opcji dotyczących dźwięku w tanim odtwarzaczu DVD.

- Wiwa HD 138

Menu główne Wiwy podzielono na cztery podstawowe zakładki.


(kliknij, aby powiększyć)

W ich pozycjach ustawimy takie parametry jak język, napisy dla DivX i DVD, opcje obrazu, dźwięku oraz sposób połączenia odtwarzacza z TV. To niezbyt rozbudowane opcje, jednak otrzymujemy bardzo dużo możliwości konfiguracji napisów DivX.


(kliknij, aby powiększyć)

Do dyspozycji są dwa rozmiary czcionki, a także kilka kolorów tła, konturów i wypełnienia napisów. Dodatkowo możemy wpłynąć na położenie napisów. W efekcie chyba każdy jest w stanie dostosować wyświetlane napisy do swoich potrzeb.



Rozruch

Sprawdźmy zatem jak sprawują się odtwarzacze w praktyce.

- Odtwarzacz DVD/VCD

Po włożeniu nośnika, film startuje automatycznie we wszystkich trzech odtwarzaczach. wyświetlając jej menu główne. Generalnie po menu i rozdziałach poruszamy się w taki sam sposób jak w każdych innych odtwarzaczach, czyli przy pomocy strzałek na pilocie. Do dyspozycji są też wszystkie standardowe funkcje dostępne dla nośników DVD (wybór kąta kamery, zmiana ścieżki dźwiękowej, napisów, zaznaczanie miejsca na płycie itd.).

Przewijanie filmu w obie strony odbywa się z prędkościami 2x, 4x, 6x oraz 8x. Podczas odtwarzania oraz pauzy obraz można powiększyć 1,5x; 2x lub 3x.

Funkcja PCB (Play Back Control) dostępna jest dla dysków VCD w wersji 2.0 i umożliwia wyświetlanie indywidualnego menu płyty. Obraz wyświetlany przez odtwarzacze jest porównywalny i nie można mu nic zarzucić. Ostry i dobrze nasycony kolorami. Również dźwięk odtwarzany jest czysto, brak szumów czy przebarwień. Warto jednak pamiętać o większych możliwościach ustawień dźwięku w Hivision.

- Odtwarzacz DivX/XviD

Po wsunięciu płyty do czytnika wyświetlają się następujące ekrany:


(kliknij, aby powiększyć)

W tym momencie możemy wybrać plik z filmem i wczytać napisy: W przypadku Hivision oraz Cyberhome plik z napisami musi mieć tą samą nazwę co odtwarzany film (napisy zostaną załadowane automatycznie). W Wiwie mamy natomiast możliwość ręcznego wskazania pliku z napisami. Obsługiwane formaty napisów dla wszystkich odtwarzaczy to: TMPlayer, mDVD, MPL 2, SRT, SUB, TXT.

Możliwości konfiguracji napisów w WIWA są spore o czym wspomniałem wcześniej. Oto próbka możliwości ustawień:


(kliknij, aby powiększyć)

Napisy w pozostałych dwóch odtwarzaczach wyświetlane są na stałej wysokości i o niezmiennej wielkości czcionki.


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety napisy w Cyberhome nie znikają po wypowiedzeniu kwestii przez bohaterów filmu. Pozostają na ekranie do momentu pojawienia się kolejnego dialogu co czasem sprawia, że możemy obserwować napisy przeterminowane już od kilku minut.

Podczas odtwarzania materiału video w odtwarzaczu Cyberhome mamy możliwość ustawienia jasności i ostrości obrazu z poziomu pilota.


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety możliwość manipulacji obrazem we wszystkich odtwarzaczach sprowadza się jedynie do jego skalowania. Obraz DivX można powiększyć co najmniej dwukrotnie. Nie ma pośrednich stopni skalowania, a szkoda. Doczekać się nie mogę możliwości choćby rozciągnięcia obrazu w pionie czy powiększenia klatki filmu o 1.

Szybkie przewijanie filmu może następować z prędkościami do 32x. DiviXy wczytują się dość szybko, nie występuje rwanie dźwięku, brak też błędów w obrazie.

Bez problemu odtwarzane były pliki DivX 3.11, 4.x oraz 5.x, a także XviD 0.x oraz 1.x. Wszystkie odtwarzacze odmówiły jednak przełknięcia filmów zakodowanych technologią GPEL i GMC.

- Odtwarzacz MP3

Wsunięcie płyty z plikami muzycznymi sprawi, że na ekranie pojawi się lista z zawartością krążka. Po katalogach poruszamy się przy pomocy strzałek na pilotach.


(kliknij, aby powiększyć)

Odgrywanie kawałków jest skromnie reprezentowane na ekranie. Jedynie licznik czasu który upłynął bądź pozostał do końca utworu informuje nas, że w ogóle odtwarzacz pracuje, a Hivision oferuje dodatkowo niewielki wizualizator na ekranie TV.

Utwory można odtwarzać w sposób ciągły, losowy, w obrębie katalogu bądź całej płyty. Można również sporządzić własną playlistę utworów. Pliki można także w dowolnym kierunku "przewijać" w przyspieszonym tempie do x8 (dla CD Audio do 16x).

Jakość odtwarzania MP3 nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jednak dzięki większej możliwości konfiguracji dźwięku lepsze rezultaty odsłuchowe uzyskuje się w odtwarzaczu Hivision.

Nie uświadczymy żadnych trzasków pomiędzy utworami, a przeskakiwanie na kolejne utwory jest niemal natychmiastowe. Dłużej należy odczekać gdy odtwarzacz przechodzi do kolejnego utworu w innym katalogu.

Wszystkie modele radzą sobie bardzo dobrze z odgrywaniem plików MP3 zakodowanych również z VBR począwszy od 64kbps, a na 320kbps skończywszy. AC3 5.1 oraz WMA 128kbps. Pliki OGG oraz AAC niestety nie są obsługiwane, a szkoda, bo ich popularność rośnie coraz szybciej.

- Przeglądarka zdjęć

Przyjemnym dodatkiem jest możliwość wyświetlania zdjęć w formacie JPG. Po włożeniu płyty wyświetlona zostanie struktura katalogów. Po folderach poruszamy się identycznie jak w wypadku MP3.


(kliknij, aby powiększyć)

Po wejściu do stosownego katalogu i "kliknięciu" na zdjęcie, zostanie ono wyświetlone pełnoekranowo.


Cyberhome (kliknij, aby powiększyć)


Hivision (kliknij, aby powiększyć)


Wiwa (kliknij, aby powiększyć)

Prócz pojedynczego wyświetlania zdjęć, można również wywołać serię dziewięciu miniatur, a pojedyncze zdjęcia można dowolnie obracać i stosować powiększenie/pomniejszenie.
Dodatkowo w odtwarzaczu Hivision można wyświetlić informacje opisujące funkcje poszczególnych klawiszy na pilocie.

Na koniec dodam, że okno listujące zawartość nośnika w Cyberhome jest bardzo nieczytelne. Wygląda spartańsko i pracuje się w nim wolno. Najlepiej pracowało mi się z Wiwą. Przeglądanie zawartości płyty przebiega w szybki sposób, a informacje płynące z ekranu są czytelne.



Postanowienia końcowe

Cóż, dobrnęliśmy do końca. Jakie odtwarzacze są, każdy widzi - chciałoby się powiedzieć. Przyznam, że Wiwa niczym mnie nie zaskoczyła. W działaniu to praktycznie bliźniaczy model do swojego większego odpowiednika HD 238 opisywanego wcześniej na łamach TwojePC. Od Wiwy dostaniemy bardzo duże możliwości konfiguracji napisów przy jednoczesnym bezproblemowym odtwarzaniu większości filmów. A to wszystko zapakowane jest w bardzo elegancką obudowę w cenie 200zł.

Miło zaskoczył mnie natomiast odtwarzacz marki Hivision. Głównym minusem tego odtwarzacza to przeciętne wykonanie oraz brak możliwości dostosowania napisów. Jednak zalet jest więcej. DVD-3178 oferuje bardzo dużo funkcji korekcji dźwięku, dysponuje systemem Dolby Pro Logic II oraz wbudowanymi dekoderami DD 5.1 oraz HDCD. Dodatkowo odtwarza większość mediów dostępnych w sieci co przy cenie około 210zł tworzy obraz ciekawej pozycji na rynku.

Cyberhome kosztujący najmniej, bo tylko 175zł, oferuje niewiele. Niewygodny pilot, niewygodne i nieczytelne poruszanie się po zawartości nośników, problemy z napisami i brak możliwości ich konfiguracji to podstawowe wady tego niewielkiego odtwarzacza. Owszem, całość zamknięta jest w zwartej i solidnej obudowie, a odtwarzacz nie sprawia problemów z odtwarzaniem większości mediów, jednak to za mało by móc uznać ten produkt za udany.