Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon 9800 Pro vs GeForceFX 5900
    

 

Radeon 9800 Pro vs GeForceFX 5900


 Autor: Kris | Data: 10/07/03

Bohater ATI

ATI Radeon 9800 Pro dotarł do mnie z firmy ABCData w opakowaniu SuperGrace'a. Jako, że dotychczas producent nie wyprodukował samodzielnie żadnej karty z układem R300, więc specjalnie się nie zdziwiłem, że pudełko zawierało przepakowaną, dostarczoną przez ATI kartę w postaci OEM. W związku z tym, że karty wyprodukowane przez ATI należą do najlepszych pod względem jakości to dla potencjalnego nabywcy jest to niewątpliwa zaleta.

W pudełku zgodnym wzorniczo z pozostałymi produktami SuperGrace oprócz samej karty znalazłem następujące elementy zestawu:
  • Kabel S-Video (miniDIN - miniDIN) do połączenia karty z telewizorem mającym wejście S-Video. Gruby, dobrze ekranowany, typowy dla kart ATI OEM. Bez zastrzeżeń.
  • Kabel Composite (miniDIN - Cinch) do połączenia karty z telewizorem sygnałem zespolonym. Osobiście wolałbym samą, krótka przejściówkę, bo kabelek nie należy do najlepszych i w zasadzie musi być zawsze używany. W związku z tym, że jest dosyć krótki prawdopodobnie nie ustrzeże nas przed stosowaniem dodatkowego przedłużacza. Wolałbym inne rozwiązanie.
  • Kabel rozgałęziający zasilanie. Przydatne przy braku wolnych wtyczek z zasilacza.
  • Przejściówka DVI -> VGA umożliwiająca dołączenie do karty drugiego monitora z wejściem analogowym. Brak uwag.
  • Płytka CD zawierająca sterowniki Catalyst 3.2. Można stosować, choć mają już kilka miesięcy. Ze strony ATI warto jednak ściągnąć nowsze.
  • Płytka CD zawierająca oprogramowanie CyberLink PowerDirector SE v2.1 wraz z PowerDVD XP 4.0. Szczególnie ważny jest odtwarzacz programowy płyt DVD.
  • Instrukcja obsługi karty z elementami konfiguracji sterownika. Obszerna i przydatna, ale tylko dla znających język angielski.
Zestaw jak dla mnie zupełnie minimalny, ale taka jest polityka producenta. Mało dodatków i jak najniższa cena. Przyjrzyjmy się samej karcie.


SuperGrace ATI Radeon 9800 Pro (kliknij, aby powiększyć)


SuperGrace ATI Radeon 9800 Pro (kliknij, aby powiększyć)

Na śledziu typowy dla kart ATI Radeon zestaw wyjść: VGA, DVI i TV (miniDIN 7-pinów). Czerwony laminat jest o ok. 1.5cm dłuższy od kart opartych na układzie R300. Pomimo tego jego wielkość wciąż można uznać za klasyczną i raczej nikt nie powinien mieć problemów z umieszczeniem karty w slocie. Po obu stronach płytki znajdziemy osiem modułów pamięci DDR 2.8ns w obudowie BGA produkcji Samsunga. Ciekawostką jest fakt użycia tych samych kości, w jakie zaopatrzono niżej taktowane karty R9700Pro. Układ graficzny przykrywa aluminiowy radiator o romboidalnym kształcie. Optycznie jest mniejszy od poprzedników, ale ma większą powierzchnię oddawania ciepła. Zmieniono również sam wentylator. Ma większą ilość, węższych łopatek. Podobnie jak w poprzednim modelu konieczne jest dostarczenie karcie energii bezpośrednio z zasilacza. Tym razem jest to gniazdko typowe dla HDD.

BIOS o numerze 8.004 taktuje kartę wartościami 380/340MHz (rdzeń/pamięć). Wentylator działa trochę głośniej niż w ATI R9700Pro, ale wciąż jest to moim zdaniem poziom akceptowalny dla większości użytkowników. Jakość obrazu na pulpicie Windows bez zarzutu. Śmiało można stosować kartę w połączeniu z topowymi monitorami analogowymi. W kwestii jakości drobne zastrzeżenia miałem jedynie do kabla miniDIN - Cinch służącego do przesyłania sygnału zespolonego do telewizora. Obraz był dobry, ale po zastosowaniu oryginalnej przejściówki od starszych kart ATI OEM jeszcze się polepszył. Do testów użyłem sterowników ATI Catalyst 3.4 oraz 3.5. Zmiany taktowania karty zapewnił program RadClocker.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon 9800 Pro vs GeForceFX 5900
 
 » Ewolucja
 » Bohater ATI
 » Bohater nVidia
 » Dylematy testującego
 » Klasyczne testy
 » Klasyczne testy (c.d.)
 » Shadery 2.0
 » FSAA i filtrowanie anizotropowe
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »