Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Mobilna drobnica od Geniusa - głośniczki oraz myszka do notebooka
    

 

Mobilna drobnica od Geniusa - głośniczki oraz myszka do notebooka


 Autor: NimnuL | Data: 01/06/06

Co w trawie piszczy?

W niniejszym akapicie zajmę się dwoma modelami głośników przeznaczonych do współpracy z szeroko pojętym sprzętem przenośnym.


(kliknij, aby powiększyć)

Modele SP-i200 oraz SP-i200U widoczne powyżej to kompaktowe konstrukcje mające rozbudować możliwości zarówno notebooka jak i przenośnego odtwarzacza muzyki. Sprawdźmy zatem co te produkty są warte. Zacznę od mniejszego z nich.

- Genius SP-i200U

  
(kliknij, aby powiększyć)

Głośniczki wbudowywane w notebooki, szczególnie te z niższej półki cenowej są, delikatnie pisząc, co najmniej kiepskie. Grające cicho i niewyraźnie piszczałki nie radzą sobie nawet z powierzonymi im podstawowymi zadaniami. W związku z tym firma Genius postanowiła uczynić coś w kierunku uzdrowienia "wymowy" komputera. I tak oto powstały głośniki SP-i200U,


(kliknij, aby powiększyć)

...które w oczekiwaniu na klienta czekają zamknięte w przeźroczystym opakowaniu, na którym znajdziemy opis danych technicznych.


(kliknij, aby powiększyć)

Wyposażenie jakie znajdziemy w pudełku jest dosłownie podstawowe. Prócz samych głośników znajdziemy jeszcze pokrowiec/sakwę uszytą z materiału przypominającego agrowłókninę. Ponoć w zestawie powinna być jeszcze instrukcja obsługi, ale u mnie jej nie było. Moim zdaniem producent powinien załączyć jeszcze jakąś sztywną osłonę, która ochroniłaby odkryte membrany głośników podczas przenoszenia. Nietrudno przecież przez przypadek wepchnąć palec do głośnika.


(kliknij, aby powiększyć)

SP-i200U to kompaktowe głośniczki stereo zamknięte w jednej obudowie o wymiarach 210x46x30mm i wadze około 200g. Model ten występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz czarnej.


(kliknij, aby powiększyć)

Ich sercem są dwie membrany o średnicy 28mm napędzane magnesem neodymowym. Producent w specyfikacji podaje, że jego głośniki są w stanie wydzielić 2W rzeczywistej mocy muzycznej, a pasmo przenoszenia zawierać ma się w zakresie 20Hz-20kHz. O ile w moc jestem w stanie uwierzyć, to pasmo przenoszenia jest dla mnie czystą fikcją. Nie przy tych rozmiarach konstrukcji. Efektywność głośników według Geniusa wynosi aż 98dB, co jest wynikiem całkiem niezłym, przynajmniej w teorii.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Dużą zaletą tych głośników jest fakt, że mają wbudowany zasilacz, a jedynym przewodem jest sznur USB. To za jego pośrednictwem przesyłany jest dźwięk oraz zasilanie (5V, 500mA). Przewód gdy nie jest używany zwinięty jest na tyle obudowy. Niestety jego długość jest niewystarczająca - 35cm w połączeniu z dość dużą sztywnością kabla sprawia, że mamy bardzo ograniczone pole manewru w ustawieniach głośniczka.


(kliknij, aby powiększyć)

Klapka, pod którą kryje się wtyczka USB służy jednocześnie za podparcie dla SP-i200U, dzięki czemu głośniki są nieco odchylone do tyłu. Moim zdaniem w tym produkcie brakuje jednak zaczepu, który pozwoliłby zamocować je np. na ekranie monitora, podobnie jak to się robi z niektórymi kamerami internetowymi.


(kliknij, aby powiększyć)

Wzornictwo SP-i200U jest bardzo proste i eleganckie. Dwa niewielkie głośniki rozmieszczone są po bokach opływowej obudowy, która wykonana jest z polerowanego plastiku. Szkoda tylko, że pod obudową producent nie zamocował jakichś gumowych podkładek, które zwiększyłyby stabilność głośników.

Po podłączeniu "piszczałek" do portu USB system operacyjny powinien wykryć je automatycznie jako urządzenie audio USB. Jeśli system tego nie uczyni będziemy musieli zrobić to ręcznie w panelu sterowania (dźwięki i urządzenia audio).

A jak grają te maluchy? Zadziwiająco dobrze. Przyznam, że spodziewałem się po nich znacznie mniej niż w rzeczywistości otrzymałem. Oczywiście pasmo przenoszenia deklarowane przez producenta okazało się legendą. Ale tym zaskoczony nie byłem i liczę, że Wy również. Okazało się za to, że SP-i200U grają czysto i stosunkowo dynamicznie nawet przy dość dużym poziomie wysterowania. Dopiero przy natężeniu dźwięku powyżej 80% muzyka zaczyna być zniekształcona i przesterowana. W tym momencie dodam też, że głośnikom brakuje potencjometru, którym można byłoby sterować głośnością, bo przy obecnym stanie rzeczy pozostaje nam jedynie suwak w sterownikach karty dźwiękowej.

Dźwięk wydobywający się z dodatkowych głośniczków jest nieporównywalnie lepszej jakości i zacznie głośniejszy niż te, oferowane w typowych notebookach. W końcu możemy cieszyć się stosunkowo dobrym dźwiękiem będąc poza domem. Oczywiście nie można spodziewać się tu cudów, jednak uwierzcie mi, jest nieźle. Naturalnie trudno jest też uzyskać pożądaną stereofonię w momencie gdy rozstaw pomiędzy głośnikami jest tak mały, a całość stać będzie z jednej strony laptopa. Niemniej jednak, moim zdaniem, SP-i200U to udany produkt wart zainteresowania każdego posiadacza komputera przenośnego. Kwota jaką należy wydać na zestaw niniejszych głośniczków Geniusa wynosi niecałe 100zł, co wydaje się kwotą odpowiednią do możliwości i jakości tych głośników.



- Genius SP-i200

Model SP-i200 to większa i nieco bardziej zaawansowana wersja przenośnych głośników opisanych wyżej. Ich przeznaczenie nie ogranicza się jednak tylko do komputera przenośnego, lecz można je podłączyć do wszystkiego, co wydaje z siebie dźwięk.


(kliknij, aby powiększyć)

Głośniki zapakowano w duże kartonowe pudełko z okienkiem, przez które wygląda nowy produkt Geniusa.


(kliknij, aby powiększyć)

Standardowe wyposażenie obejmuje instrukcję obsługi, półmetrowy przewód audio, ortalionowy pokrowiec wyściełany miękkim materiałem oraz zasilacz sieciowy. Otrzymujemy więc wszystko co będzie nam potrzebne, choć przewód audio jest moim zdaniem zbyt krótki.


(kliknij, aby powiększyć)

SP-i200 podobnie jak wcześniej opisany model występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: białym i czarnym. Niniejsze głośniki kształtem są bardzo zbliżone do SP-i200U, jednak są od nich nieco większe. Mierzą 195x182x92mm i ważą blisko 240g bez baterii czy zasilacza. W centralnej części obłej obudowy umieszczono przycisk obsługujący zasilanie oraz dwa inne sterujące głośnością. Na środku znajdziemy także LED sygnalizacyjny, świecący kolorem zielonym gdy zasilanie jest włączone oraz czerwonym gdy baterie są na wyczerpaniu.


(kliknij, aby powiększyć)

Po bokach obudowy rozmieszczono 48mm membrany napędzane magnesem neodymowym. Z danych producenta wynika, iż głośniki te są w stanie wydzielić 6W mocy muzycznej, mają pasmo przenoszenia 20-20000Hz oraz skuteczność 90dB. I ponownie poddaję pod uzasadnioną wątpliwość zakres częstotliwości jakimi ma szczycić się ten zestaw.


(kliknij, aby powiększyć)

Centralna część jest odchylana w dwóch stopniach, dzięki czemu można ustawić głośniki pod kątem 45 lub 70 stopni.


(kliknij, aby powiększyć)

Z tyłu znajdują się trzy gniazda: wyjście słuchawkowe, wejście liniowe oraz gniazdo zasilania.


(kliknij, aby powiększyć)

Do zasilania głośników można użyć także czterech ogniw typu AAA. Trochę szkoda, że nie zastosowano tutaj ogniw AA, które są tańsze i pojemniejsze. Według producenta baterie powinny wystarczyć na około 10 godzin nieprzerwanego działania głośników. Z moich pomiarów przeprowadzonych na akumulatorkach 850mAh wynika, że czas ten jest gorszy o około 3 godziny. Po upływie niecałych 7 godzin nieprzerwanego odsłuchu przy średnim poziomie głośności można usłyszeć spadek dynamiki oraz niewielkie zniekształcenia. Z czasem wady te zaczynają się wyraźnie pogłębiać. Niemniej jednak około 7 godzin działania jest moim zdaniem wynikiem dość dobrym i w większości wypadków czas ten powinien być wystarczający.


(kliknij, aby powiększyć)

Wzornictwo SP-i200 jest bardzo eleganckie, a zwarta konstrukcja sprzyjać będzie przenoszeniu. Czarny, połyskliwy plastik, z którego wykonano obudowę jest masywny, ale łatwo się rysuje. Niestety podobnie jak w notebokowym modelu i tutaj producent nie postarał się o ochronę membran. Poza tym nie mam zastrzeżeń. Genius zadbał o gumowe nóżki pod głośnikami, dzięki czemu stoją one dość stabilnie na podłożu. Podobnie jak we wcześniej opisanym produkcie i tutaj brakuje mi jakiegoś uchwytu pozwalającego zamocować głośniki na monitorze. Choć w przypadku SP-i200 zaczep taki jest mniej istotny niż u poprzednika.

Jakość dźwięku podobnie jak w SP-i200 miło zaskakuje. Jest nawet lepiej niż w mniejszych głośniczkach, co nie powinno dziwić. Co prawda o głębokim basie mowy być nie może. Powiem więcej, niskich tonów nie usłyszymy w ogóle, jednak tony średnie i wysokie odgrywane są czysto i bez zniekształceń nawet przy wysterowaniu sięgającym blisko 90% głośności. Powyżej tego robi się już nieprzyjemnie, ale jest też na tyle głośno, że podczas normalnego użytkowania będziemy poruszać się mniej więcej w połowie skali. Głośniczki SP-i200 cechują się nieco wyższą dynamiką niż ich mniejsi bracia. Jakość i głośność wystarcza do spokojnego słuchania muzyki na otwartym powietrzu nawet w wietszny dzień. Nowy produkt firmy Genius kosztuje poniżej 90zł, co w świetle jego jakości i możliwości sprawia, że warto się nim zainteresować.


poprzednia strona (Myszka – miniaturka)    -   następna strona (Co w trawie piszczy?)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Mobilna drobnica od Geniusa - głośniczki oraz myszka do notebooka
 
 » Myszka – miniaturka
 » Co w trawie piszczy?
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »