Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie
    

 

GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie


 Autor: Lancer | Data: 01/03/07

ECS PN2 SLI2+

Płyta ECS, miała już zaszczyt brać udział w naszym wcześniejszym teście pamięci DDR2. Teraz występuje po raz kolejny. Nie ma jednak w niej nic odkrywczego. Jest to referencyjny model NVIDII z chipsetem nForce 680i. Mamy więc kolejny raz styczność z wyrobem jaki prezentowaliśmy przy okazji opisu płyty EVGA 122-CK-NF68. Jedyne różnice pomiędzy wyrobem prezentowanym wcześniej to: pudełko wraz z zawartością i... naklejka na płycie. Nawet BIOSy są zamienne.


Płyta ECS PN2 SLI2+ - czy my jej skądś nie znamy? (kliknij, aby powiększyć)


Wyróżnik płyty ECS (kliknij, aby powiększyć)


Gniazdo procesora wraz z sześciofazowym blokiem zasilającym. Zwracają uwagę radiatory na tranzystorach (kliknij, aby powiększyć)


Zbliżenie na konstrukcję układu chłodzącego mostek północny i południowy. Są one połączone rurką „heatpipe”. Wentylator na radiatorze mostka północnego można łatwo zdemontować. Nie zdecydowałbym się jednak na to. Przy FSB 266MHz temperatura MCP szybko przekracza 70 stopni. Po montażu wentylatora, przy obrotach ustawionych na 50% jest o 20 stopni chłodniej. Ciepło… radiator musi jednak rozproszyć ciepło produkowane przez oba mostki (kliknij, aby powiększyć)


Doskonały widok na dwa kontrolery sieciowe PHY Marvell i kodek dźwiękowy Realtek ALC885. Niestety gra on równie słabo jak ten z płyty EVGA (kliknij, aby powiększyć)


Panel wyjść płyty. 6 złącz USB 2.0, pojedyncze FireWire, 6 analogowych złącz audio obsłuży system 7.1. Nie zabrakło też cyfrowego TOSlinku. 2 obowiązkowe sieciowe gniazdka RJ45. Na drugim planie widać kondensator Rubycoon (kliknij, aby powiększyć)


Płyta posiada 3 sloty PCI Express 16x. Dwa czarne pracują z pełną prędkością. Środkowy to logicznie port 8x. Straszą jeszcze dwa pojedyncze złącza PCIe 1x. Mimo że standard PCI Express obecny jest na rynku już niemal 3 lata to kart rozszerzeń robiących użytek z tego złącza jest jak na lekarstwo. Stary PCI ciągle się trzyma... (kliknij, aby powiększyć)


4 sloty obsługują do 8GB pamięci DDR2. Choć oficjalna specyfikacja JEDEC kończy się przy 800MHz, płyta bez trudu radzi sobie z pamięciami pracującymi z zegarem 1200MHz. W oddali widać sposób łączenia rurki „heatpipe” ciągnącej się między mostkami północnym i południowym. Na pierwszym planie 24 pinowa wtyczka ATX, gniazdko PATA i 4 z 6 SATA II. Zwraca uwagę dodatkowa wtyczka zasilająca molex - przydatna gdy mamy podłączone karty graficzne SLI (kliknij, aby powiększyć)


Zastosowane pierwszy raz przez Abita kilka lat temu poziomo umieszczone złącza napędów. Cieszy rozpowszechnienie tego pomysłu (kliknij, aby powiększyć)


W dolnym rogu płyty zwraca na siebie uwagę wyświetlacz kodów POST. Bardzo mylne jest umieszczenie punktów służących do podłączenie panelu przedniego obudowy komputera. Wbrew pozorom nie są to oznaczone na żółto piny. Te prawidłowe umieszczono nietypowo - w okolicach wtyczki ATX. Recenzent nabrał się na dwa razy ;) (kliknij, aby powiększyć)


Zbliżenie na sekcję zasilającą procesora (kliknij, aby powiększyć)


Okablowanie dołączone do płyty. Cieszy dodatek w postaci złącza eSATA (kliknij, aby powiększyć)


Zawartość pudełka w produkcie rozprowadzanym przez ECS jest nieco inna niż u EVGA. Co prawda mamy też 6 kabli SATA (3 przejściówki zasilające tego standardu), pojedynczym FDD i PATA. Pojedynczy śledź z dwoma portami USB i jednym FireWire. Obowiązkowo znalazło się złącze komunikacyjne dla kart SLI i wentylatorek do samodzielnego montażu na mostku północnym. Przydatnym dodatkiem jest zatoka 3,5" umożliwiająca podłączenie napomnianych wcześniej portów USB i Fire Wire w przedniej części obudowy. Całość dopełnia kabel LAN i śledź z gniazdem eSATA. Dołączona płyta CD zawiera pakiet WinCinema: WinDVD, WinDVD Creator i WinRip (kliknij, aby powiększyć)

Jako że same możliwości płyty jako takiej już poznaliśmy jakiś czas temu, nie ma sensu powielać wszystkiego co było de facto już opisane. Nie zmarnowałem jednak czasu jaki minął od ostatniej prezentacji i postanowiłem sprawdzić, jak spędzają czas inżynierowie odpowiedzialni za swój wyrób po wypuszczeniu go na rynek. Słowem - jak ECS sprawuje się na najnowszych BIOSach.

Początkowo płyta NVIDII obarczona była kilkoma błędami. Zawodziły nieraz opcje overclockerskie, ujawniły się problemy z macierzą RAID 0.

Nie będzie wielką niespodzianką, jeśli napiszę iż oprogramowanie sterujące poprawiło się, choć same opcje konfiguracyjne pozostały takie same. Dla przypomnienia, regulować można:
  • zegar FSB: 400 do 2500MHz
  • zegar SPP <->MCP: 200-500MHz
  • zegar portów PCIe 16x: 100-200MHz
  • mnożnik procesora
  • mnożnik szyny HTT
  • mnożniki pamięci:
    • w trybie "linked" dla FSB 266MHz (QPB) jest to 533/667/711/800/853/1066
    • w trybie "unlinked" dla pamięci PC2-6400: 800/ 829/ 838/ 853/ 866/ 889/ 914/
      933 /948 /960 /978 /990 /1000 /1066 /1142 /1155 /1173 /1200 /1219 /1244 /1280 /1333 /1386
  • możliwość wyłączenia jąder dla procesorów wielordzeniowych
  • timingi pamięci: CAS/tRCD/tRP/Tras/CMD/tRRD/tRC/tWR/tWTR/Tref
  • napięcia:
    • Vcore 0,5-1,8V
    • Vfsb 1,2-1,5V
    • Vmem 1,8-2,5V
    • Vspr 1,2-1,55V
    • Vmcp 1,5-1,75V
    • Vhtt 1,2-1,55V

Testowany uprzednio egzemplarz referencyjnej płyty markowany przez EVGA, na swoim wczesnym BIOSie P20 umożliwił osiągnięcie FSB na poziomie 454MHz i zawierał kilka błędów.
Obecnie testów dokonywałem korzystając z BIOSów P24 i P25. Dzięki nim płyta ECS PN2 SLI2+ osiągnęła stabilne FSB na poziomie 486MHz po podbiciu napięcia zasilającego mostek północny do 1,55V. BIOS P20 pozwolił jedynie na 448MHz. Z wielką dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, ze płyta EVGA na nowym BIOSie również dostała by "kopa" i osiągnęła wynik lepszy niż ten uzyskany kilka miesięcy temu.

W nowych BIOSach zniknęła także „dziura w FSB” w przedziale 365-395MHz. Na wczesnych BIOSach płyta w tym przedziale częstotliwości nie wstawała. Teraz tego problemu już nie było. Cały zakres jest w pełni funkcjonalny.

Fluktuacje napięcia zasilającego procesor wypadały następująco. Vcore ustawione w BIOSie 1,45V. Napięcie w spoczynku 1,41V, w czasie obciążenia 1,39V. Na tym polu więc nic nie zrobiono i zakres wahań jest podobny dla dwu testowanych egzemplarzy. Jest to jednak problem samej konstrukcji bloku zasilającego, a nie programowy.

W początkowym okresie obecności płyty na rynku problematyczna okazywała się obsługa RAID 0. Systemy z postawioną macierzą były niestabilne, notując sporą ilość niebieskich ekranów (oczywiście w systemach firmy pana Billa G.), ale co gorsza macierz potrafiła gubić dane. Wreszcie cierpiała wydajność... Na szczęście, te najgorętsze problemy rozwiązano. W czasie pracy na płycie ECS z nowymi BIOSami i ze zaktualizowanymi sterownikami systemowymi nie przydarzyły mi się żadne niemiłe niespodzianki. Stabilność płyty na chipsecie nForce 680i nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Niestety sama wydajność macierzy RAID 0 jest ciągle wątpliwa. Nic w tej materii nie uległo poprawie w ostatnim czasie.

Sugerowana cena detaliczna płyty ECS PN2 SLI2+ to 1043PLN. Słono...







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie
 
 » Wstęp
 » Foxconn C51XEM2AA-8KRS2H
 » ECS PN2 SLI2+
 » Foxconn FV-N88XMAD2-OD
 » Procedura testowa
 » Benchmarki
 » Suma wszystkich wrażeń
Wyświetl komentarze do artykułu »