Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja panelu wielofunkcyjnego Hardcano "13"
    

 

Recenzja panelu wielofunkcyjnego Hardcano "13"


 Autor: Vartan | Data: 09/12/04

Recenzja panelu wielofunkcyjnego Hardcano "13"Panele wielofunkcyjne są względnie nowym wynalazkiem, ale stają się coraz bardziej popularne wśród użytkowników komputerów, a w szczególności w gronie entuzjastów moddingu oraz overclockerów. Producenci pierwszych modeli paneli kontrolnych ograniczali się do montażu kilku pokręteł służących do regulacji obrotów wiatraków. Ewolucja w tej dziedzinie postępuje jednak w coraz szybszym tempie. Dostępnych obecnie na rynku urządzeń tego typu nie można określić już mianem paneli kontrolnych, gdyż przekształciły się w zaawansowane i rozbudowane urządzenia wielofunkcyjne. Spełniają one różnorodne funkcje, takie jak: kontrola wiatraków, monitoring temperatur, czytnik kart pamięci lub nawet zegar. Firma Thermaltake jako jedna z pierwszych wprowadziła do sprzedaży panele z serii Hardcano. W niedługim czasie po sukcesie HC, konkurenci tacy jak Coolermaster, Zalman oraz Enlight poszli w ślady TT. Mimo to, produkty tej firmy są jak do tej pory najbardziej zaawansowane technologicznie i są wyznacznikiem jakości dla podobnych konstrukcji tego typu.

Do naszego laboratorium trafił w ostatnim czasie najnowszy produkt z serii Hardcano oznaczony numerem '13'. Jest to panel, który całkiem niedawno pojawił na polskim rynku. Produkt ten jest dedykowany najbardziej wymagającym entuzjastom overclockingu.



Pierwsze wrażenie


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po wyjęciu z pudełka, Hardcano 13 sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Starannie wykonany, przypomina stylistyką nowoczesne, samochodowe odtwarzacze CD. Nie jest on jedynie przedłużeniem zaślepki 5,25 jak konkurencyjne modele, lecz posiada wymiary stacji CD-ROM.

Z tyłu urządzenia znajdują się po cztery gniazda do podłączenia kabli za pomocą których możliwa jest kontrola i monitoring obrotów wiatraków oraz gniazda do podłączenia diod termicznych. Urządzenie zasilane jest standardową wtyczką typu molex.

Przedni panel jest wykonany ciekawie i estetycznie. Wzrok przykuwa dość duży wyświetlacz zajmujący większość jego powierzchni. Po lewej stronie znajdują się przyciski kontrolne oraz sporej wielkości pokrętło.

Cechą, która wyróżnia HC 13 wśród konkurencji jest umieszczenie w przednim panelu poza standardowymi elementami, czytnika kart pamięci. W załączonym oprogramowaniu znajdują się sterowniki do wspomnianego czytnika.

Specyfikacja wg. producenta

Poziomy ustawień temperatury alarmowej: 40 °C, 50 °C, 60 °C, 70 °C (60 °C standard).
Panel współpracuje z systemami: Windows XP/NT/2000/ME/98 oraz Mac.
Wymiary: 148 x 40 x 168 mm (Zatoka 5.25")
Waga: 800 g

Instalacja

Producent wyposażył HardCano 13 w obszerną, kolorową instrukcję, w której procedura montażu została dokładnie opisana. Okablowanie dołączone przez producenta umożliwia podłączenie, monitorowanie i kontrolowanie czterech wiatraczków zasilanych poprzez złącze molex oraz standardowe. Do dyspozycji są również cztery diody termiczne, które zostały zamocowane na dość długich kablach, co umożliwia umiejscowienie ich w dowolnym miejscu wewnątrz obudowy za pomocą specjalnej taśmy samoprzylepnej. Czytnik kart pamięci łączymy kablem bezpośrednio do gniazda USB na płycie głównej. Czynność ta wymaga jednak zdjęcia górnej pokrywy urządzenia, ponieważ piny podłączeniowe umiejscowione są wewnątrz. Aby możliwy był pomiar kontroli wiatraków, muszą być one wyposażone w trójżyłowe kable. Niestety spora część 80 i 92 mm wiatraków mocowanych w obudowie posiada jedynie dwużyłowe kable. W takiej sytuacji możliwa jest jedynie kontrola obrotów, ale nie ich odczyt. W zestawie testowym panel zarządzał trzema wiatrakami zamontowanymi w ściankach obudowy oraz wiatrakiem umiejscowionym na radiatorze procesora. Diody termiczne zostały przymocowane do procesora, karty graficznej oraz pamięci. Ostatnia z nich służyła do pomiaru temperatury powietrza we wnętrzu obudowy.

Działanie

Po uruchomieniu systemu wzrok przykuwa jasno podświetlony wyświetlacz. Nowością jest możliwość wyboru jednego z ośmiu kolorów. Przyciśnięcie na cztery sekundy przycisku "Color", powoduje rotacyjną zmianę wyświetlanych barw. Cyfry pomiaru temperatury zostały umieszczone w centralnej części wyświetlacza.

Może być ona wyświetlana w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita. Po prawej znajdują się wskaźniki RPM wiatraczków oraz temperatur alarmowych, które można zdefiniować osobno dla każdej z czterech diod termicznych. Niestety HC 13 pozwala na przypisanie dla nich jedynie czterech konkretnych wartości (40, 50, 60, 70 stopni Celsjusza).

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Po przekroczeniu jednego z ustalonych progów, urządzenie zaczyna piszczeć i migać na czerwono. Regulacja obrotów wiatraków może być przeprowadzana na dwa sposoby: automatyczny oraz manualny. W trybie "ręcznym" dostosowujemy napięcia otrzymywane przez wiatrak za pomocą pokrętła. W trybie automatycznym regulacja odbywa się samoczynnie. Wpływ na to ma zdefiniowana uprzednio temperatura alarmowa. Przy jej 50% napięcie wiatraczka ustalane jest na 6V. Po przekroczeniu 50%, napięcie wzrasta wprost proporcjonalnie do wzrostu temperatury aż do osiągnięcia 12V (100%). Interesującą, ale mało praktyczną opcją, jest możliwość wciśnięcia i dłuższego przytrzymania pokrętła, co powoduje wzrost prędkości obrotów wiatraków do 100%. Po jego zwolnieniu przycisku, wiatraki wracają do swojego poprzedniego stanu. Producent wziął sobie do serca uwagi użytkowników poprzednich modeli HC, dodając w najnowszej wersji możliwość zapamiętywania ustawień. Dzięki pamięci EEPROM, zasilanej przez 3V bateryjkę, możliwe jest zachowanie ustawień po zresetowaniu komputera.

Wbudowany czytnik kart pamięci jest bezproblemowo wykrywany przez system operacyjny. Interfejs USB 2.0 zapewnia wysoką szybkość transferu pomiędzy kartami pamięci a komputerem. Czytnik obsługuje sześć popularnych standardów kart dostępnych obecnie na rynku: CompactFlash, Microdrive, Memory Stick, Memory Stick Pro, Secure Digital, MultiMedia Card oraz SmartMedia.

Kolejnym użytecznym dodatkiem jest zegarek. Format wyświetlanego czasu jest w systemie 24 godzinnym. Dzięki niemu w każdym momencie można dowiedzieć się, która jest godzina. :)

Podsumowanie

Można powiedzieć, iż Thermaltake Hardcano 13 jest najlepszym produktem w swojej klasie. W porównaniu do poprzednich modeli wprowadzono wiele poprawek oraz innowacji, dzięki czemu produkt w znacznym stopniu różni się od swoich poprzedników. Jedynym zauważonym mankamentem jest cena produktu, która oscyluje w granicach 350 PLN. Szybki dostęp do różnorodnych funkcji, dokładny pomiar temperatur, płynna i precyzyjna regulacja obrotów wiatraków oraz estetyczny wygląd to niewątpliwe zalety Hardcano 13. W perspektywie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, będzie on godnym polecenia prezentem dla wszystkich miłośników moddingu sprzętu komputerowego.

PLUSY:
    + wygląd
    + prosta obsługa
    + różnorodność dostępnych funkcji
    + czytnik kart
MINUSY:
    - cena







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja panelu wielofunkcyjnego Hardcano "13"
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

4MAX - wyłączny dystrybutor Thermaltake      4MAX - wyłączny dystrybutor Thermaltake
  • ul. Zagrody 22, 40-729 Katowice
  • Tel./Fax: +32 202-53-01 do 16:30
  • Mobile: 0 609-488-668 od 16:30
  • WWW: www.4max.pl
  • e-mail: 4max@4max.pl