Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI
    

 

Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI


 Autor: DYD | Data: 20/07/06

Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLIW niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej karcie graficznej opartej na świeżym układzie ATI Radeon X1900 GT, w postaci modelu HIS Radeon X1900GT ICEQ3 wyposażonej w autorski system chłodzenia ICEQ oraz referencyjne zegary rdzenia i pamięci sugerowane przez ATI. Jako rywal wystąpił konkurencyjny układ będący dłużej na rynku od wyrobu kanadyjskiego producenta - NVidia GeForce 7900GT - dostarczony przez ASUS Polska. Karty były testowane na płycie ECS KN2 SLI Extreme jeszcze z podstawką S939, jednak z uwagi na ciekawy produkt i jemu poświęcę osoby rozdział. Zapraszam do recenzji.

ECS KN2 SLI Extreme

Produkty ECS kojarzą się nam z reguły z produktami mocno budżetowymi, z niskiej półki cenowej, kierowane na masowy rynek, gdzie istotną kwestią jest cena, zaś jakość wykonania, dodatkowe wyposażenie czy wydajność schodzi na dalszy plan. Trend ten się jednak zmienia, co można zauważyć obserwując wyroby wypuszczane przez tę firmę, a dobrym przykładem jest opisywany model ECS KN2 SLI Extreme. Model przykuwa uwagę wieloma rozwiązaniami mocno odbiegającymi od standardu, czy wszelkimi trafnymi, o tym w dalszej części opisu. Na początek przyjrzyjmy się samej płycie, jej budowie i wyposażeniu.

  
Pudełko (kliknij, aby powiększyć)

W efektowne, grube pudło oprócz głównej bohaterki upchnięto sporo różnego rodzaju dodatków. Najbardziej w oczy rzuca się dodatkowa karta DUO-N, do której jeszcze wrócę, liczny zestaw taśm i kabli (4 x SATA, 2 x IDE, 1 x FDD, kabel sieciowy Ethernet, kabel zasilający IDE-SATA), port LPT, dodatkowy panel z dwoma portami USB2.0 i 2 x FireWire, które można także zamontować od frontu obudowy. Oprócz tego mamy zewnętrzny jeden port SATA, mostek i stabilizator dla kart SLI, dodatkową kostkę BIOS, tylni panel wyjść i wejść oraz instrukcję obsługi i sterowniki na CD. Tak więc całkiem sporo, na uwagę zwłaszcza zasługuje pomysłowy przedni panel USB/FireWare.

  
Bogate wyposażanie (kliknij, aby powiększyć)

  
Nietypowa karta i slot S.D.G.E. (do połączenia dwóch 16-liniowych slotów PCI Express z pełną prędkością)
(kliknij, aby powiększyć)

Słów kilka należy się karcie DUO-N oraz specjalnemu slotowi dla niej przygotowanemu, nazwanego S.D.G.E. Ten wynalazek firmy ECS, niespotykany w żadnym innym produkcie, umożliwia połączenie dwóch 16-liniowych slotów PCI Express z pełną prędkością. Ta dość "przydługawa" karta steruje dwoma gniazdami PCI-E x16. Kartę nawet bez stosowania SLI, trzeba umieścić w slocie S.D.G.E., gdyż bez niej płyta nie wystartuje. Na karcie DUO-N znajduje się też bowiem m.in. chipset Nvidia SPP100 Northbridge oraz BIOS, który w razie kłopotów można zastąpić dodatkowym. W przypadku gdy standardowy BIOS nam padnie, nakładamy na niego zapasowy i w ten sposób uruchamiamy płytę, a zapasowy BIOS przywróci poprawną pracę uszkodzonego BIOSu (operacja ta nazywa się Top-Hat flash).

Pora na bliższe spojrzenie na płytę główną i rozkład elementów na płycie. Spójrzmy na fioletowy laminat KN2 SLI.

  
ECS KN2 (kliknij, aby powiększyć)

Model KN2 SLI przeznaczony jest dla wymagających graczy i wchodzi w skład rodziny Extreme, obejmującej zaawansowane autorskie rozwiązania. Płyta główna oparta jest na chipsecie NVIDIA nForce4 SLI X16, posiada podstawkę Socket 939 do procesorów AMD Athlon 64 X2 Dual-Core/ Athlon 64/ Athlon 64 FX. Na płycie można obsadzić maksymalnie 4 GB w trybie Dual-channel DDR 400/333/266 bez kontroli ECC. W kwestii ilości slotów mamy: 1 x S.D.G.E, 2 x gniazda PCI Express x16 (tryb SLI: 16x, 16x), 1 x gniazdo PCI Express x1, 2 x gniazda PCI. Przy slotach PCI umieszczono niebieskie diody, które migają jeśli slot jest nieobsadzony, bądź gdy karta jest źle włożona. Płyta poprzez chipset NVidii może obsłużyć 4 x urządzenia Ultra DMA 133/100/66, a także 4 x urządzenia Serial ATAII 3,0Gb/s z technologią NCQ. Możliwie są konfiguracje RAID0, RAID1, RAID0+1, RAID5. Z kolei poprzez układ SiI3132 można dodatkowo podpiąć 2 x urządzenia Serial ATAII 3,0Gb/s (obsługa RAID0, RAID1, PM i eSATA). Pozostała specyfikacja to:
  • 8-kanałowy kodek audio Realtek ALC850 (zgodność ze specyfikacją AC'97 2.3)
  • FireWare poprzez TI TSB43AB22A (obsługuje 2 x IEEE1394a)
  • DUAL LAN: Sterownik Realtek RTL8100C 10/100 LAN oraz Marvell 88E1115 Gigabit Fast Ethernet PHY
  • PANEL I/O: 1 x złącze PS/2 do klawiatury i 1 x złącze PS/2 do myszy, 4 x porty USB, 2 x złącza RJ45 LAN, 2 x cyfrowe wyjście SPDIF (optyczne i koncentryczne), 1 x port szeregowe (COM1) oraz 1 x złącze audio (wejście audio, 4 x wyjście audio, wejście mikrofonu).
Tyle specyfikacji, pora na garść informacji dodatkowych. Na początek kilka zdjęć.

  
Dwa wiatraczki zamieszczone na płycie (kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Elementy na płycie są w większości rozmieszczone rozsądnie. Laminat nie jest przeładowany, poza paroma rzeczami. Zastosowano dwa małe wiatraczki: jeden chłodzi główny chipset nForce SLI, drugi zaś ma wychładzać mosfety umiejscowione przy gnieździe procesora. Niestety obydwa dość mocno hałasują, więc w kwestii ciszy ten model płyty ECS-a plusów nie otrzyma. W dodatku "zielony" koszyk przy jednym z coolerów może blokować montaż dodatkowego wiatraka w obudowie. Widać to dobrze na poniższych zdjęciach - aby dobrze zamontować 12cm wiatrak, trzeba było zdjąć małego “zielonego”.

  
Cooler z zielonym "daszkiem" blokuje dostęp do zamontowania wiatraka w obudowie
(kliknij, aby powiększyć)

Jednak demontaż "zielonego" wiatraczka nie powoduje przegrzewania się mosfetów na płycie, więc przy dodatkowym chłodzeniu i odpowiedniej cyrkulacji powietrza można go śmiało zdemontować.

"Długaśny" slot S.D.G.E. także może sprawić trochę kłopotów. Po pierwsze może być problem przy poprawnym włożeniu karty, kiedy płyta jest oczywiście w obudowie. W testowej obudowie musiałem zdemontować tylny panel DUO-N, który na szczęście można odkręcić od karty. Po drugie sama karta DUO-N trochę psuje poprawną cyrkulację powietrzna w obudowie i blokuje odprowadzanie ciepła z karty graficznej. Na szczęścia karta DUO-N nie blokuje dostępu do pamięci DDR. Warto dodać, że przy slotach pamięci zamieszczono specjalną diodę, którą jeśli się świeci, ostrzega przed wyjmowaniem czy wkładaniem pamięci do slotów (AntiBurn Led).

Przejdźmy do zakładek BIOSu. Podczas bootowania ekran powitalny jest następujący:


Ekran powitalny płyty ECS (kliknij, aby powiększyć)

Po wejściu do BIOSu mamy następujące możliwości manewru: K8<->NB do poziomu x5, możliwość ustawiania mnożnika magistrali HyperTransport NB<->SB do x16, ustawienia timingów pamięci oraz napięcia pamięci z krokiem co 0,08V i maksymalnym VDimm 3.11V. W kwestii overclockingu CPU mamy możliwość podniesienia FSB do 400MHz z krokiem co 0,5 i 1MHz - synchronicznie przy podnoszeniu FSB rośnie też częstotliwość pamięci oraz magistrali HyperTransport, napięcie zasilające CPU maksymalnie można zwiększyć o 0,375V. FSB pamięci można zmniejszyć do poziomu 100, 133, 166 FSB, magistralę HyperTransport zmniejszamy mnożnikiem od x1 do x5. Mnożnik procesora można zmieniać w zakresie od x4 do x25.

     
Zakładki BIOS (kliknij, aby powiększyć)

     
Zakładki BIOS (kliknij, aby powiększyć)

     
Zakładki BIOS (kliknij, aby powiększyć)

Płyta podczas testów nie sprawiała żadnych przykrych niespodzianek. Próba instalacji systemu Microsoft Vista zarówno w wersji 32 jak i 64 bit działała poprawnie, jednak wydajność pozostawiała wiele do życzenia. System działał ociężale, zaś procesor był przez dłuższy czas mocno obciążany. To jednak można zrzucić na BETA wersję Visty i niedopracowaną obsługę chipsetu nVidia nForce SLI. W systemie XP stabilność była pełna.

W kwestii temperatur – pomiary były dokonywane podczas ostatnich upałów. Wedle pomiarów aplikacji nTune podczas dużego obciążenia temperatury wynosiły odpowiednio: chipset nForce SLI dochodził to temperatury 50 C°, zaś mostek północny nForce SPP 100 nagrzewał się aż do poziomu ponad 90 C°. Sam jego radiator miał temperaturę 85 C° przy pomiarze zewnętrznym miernikiem. Pomiary wykonane przy temperaturze zewnętrznej 30 C°. Przy okazji trzeba dodać, że brakuje w wyposażeniu ECS-a jakiejś autorskiej aplikacji, która prezentowała by pełny monitoring komponentów płyty, bardziej okazale niż czynił to nTune nVidii.

poprzednia strona (ECS KN2 SLI Extreme)    -   następna strona (HIS Radeon X1900GT ICEQ3)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI
 
 » ECS KN2 SLI Extreme
 » HIS Radeon X1900GT ICEQ3
 » Platforma testowa
 » Testy
 » Podkręcanie HIS X1900GT
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »