Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Relacja z Intel Developer Forum 2004 w Barcelonie
    

 

Relacja z Intel Developer Forum 2004 w Barcelonie


 Autor: DYD | Data: 23/04/04

Relacja z Intel Developer Forum 2004 w BarcelonieW dniach 20 - 21 kwietnia, w słonecznej Hiszpanii, uściślając w Barcelonie, a jeszcze dokładniej w Pałacu Kongresowym, miało miejsce kolejne europejskie spotkanie technologiczne z cyklu Intel Developer Forum 2004. Podczas wielu seminariów i technicznych sesji na IDF, Intel wraz z licznymi partnerami stara się przekazać zaproszonej licznej grupie gości, do których zaliczają się developerzy, delegaci firm technologicznych, dziennikarze (nasz kraj reprezentowały dwie osoby, dziennikarz z Entera i moja persona) i specjaliści z wielu krajów, wizję dalszego rozwoju technologicznego i strategię działania na dziś i na jutro. Po raz drugi, dzięki uprzejmości firmy Intel, miałem przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zapraszam na krótkie sprawozdanie z Intel Developer Forum - Spring 2004 @ Barcelona.



IDF - czym to się je ?

Na początek krótkie wyjaśnienie, jak spędza się czas na IDF. Forum trwa dwa dni, od rana aż do godziny 18-stej pierwszego dnia, oraz do 17-stej drugiego dnia. Podczas każdego dnia z cyklu IDF, mają miejsce w dużej auli przede wszystkim kluczowe przemówienia (keynote) ważnych przedstawicieli Intela oraz firm współtowarzyszących w tej imprezie jako tzw. Gold Sponsors. W tej edycji IDF złotymi firmami były Microsoft, HP, SAP, Oracle, Telefonica, zaś do srebrnych zaliczyły się Sybase, Nvidia, BEA, Alcatel, PCI Express Technology, Cisco Systems i Fujitsu Siemens. Oprócz kluczowych przemówień, są organizowane mniejsze konferencje i sesje techniczne (track session), podzielone na odpowiednie kategorie i tematy, dzięki czemu osoby zainteresowane np. zagadnieniami mobilności w biznesie mogą wybrać właśnie ten interesujący ich temat. Dla prasy były także przygotowywane oddzielne prezentacje, w specjalnym pomieszczeniu. Pałac w którym odbywał się IDF był w zasięgu bezprzewodowej Sieci Wi-Fi z dostępem do Internetu, a dla prasy zorganizowany był specjalny pokój z laptopami i komputerami stacjonarnymi (z obudowami Thermaltake z klawiaturą dla graczy - strasznie ciężko się na nich pisało, napędzane procesorami Pentium 4 Extreme Edition 3.2 GHz). Można było także wypożyczyć notebooka Sony Vaio z Centrino i dostępem do sieci Internet. Na zaplecze techniczne nie można było więc narzekać.

Jednak IDF to nie tylko sesje techniczne, wykłady i przemówienia, ale także wystawa technologiczna partnerów uczestniczących w IDF. Lista wystawców tzw. Technology Showcase liczyła ponad 40 firm, te bardziej znane dla nas to Intel, Micro-Star, Motorola, Orange, HP, SAP Systems, SGI, Sony, Microsoft, Fujitsu-Siemens, Nvidia. Jeszcze do nich wrócimy, a teraz... przejdźmy do kluczowych not, czy prognoza Intela.




Tak prezentują się Keynotes (kliknij, aby powiększyć)

Gelsinger ma głos

Pierwszego dnia Forum, główny przedstawiciel do spraw technologii Intela pan Pat Gelsinger (wiceprezes i CTO Intela) oświadczył tytułem wstępu do Konferencji Rozwiązań poświęconych konceptom IDF, że "ponura zapaść" nie zawita już w szeregi Intela. "Przeszliśmy, bowiem burzę zamętów w taktyce innowacji, lecz szykuje się prężny, niczym niezmącony rozwój przemysłu komputerowego, gdzie Intel będzie miał wiele do powiedzenia".

Nowe horyzonty

Gelsinger zauważył, iż nieprzerwane inwestycje Intela w dziedzinie badań oraz rozwoju zaowocowały ukazaniem się nowych możliwości. Gelsinger dodał jeszcze, że technologie krzemowe ustanowiły solidne podstawy dla włączenia się Intela w program unowocześniania przemysłu komputerowego.

Pan Gelsinger powiedział, że "Prawdziwe wyzwanie drzemie w technice zintegrowania coraz większej ilości rozwiązań skomasowanych na pojedynczym chipie - mobilność, elementy odpowiedzialne za zabezpieczenia, technologię hyper-tradingu, poprawę połączeń, skalowalności, szybkość funkcjonowania oprogramowania i wiele, wiele innych."

Wyjaśnił jeszcze, iż liczne są oczywiście perspektywy zaadoptowania takich rozwiązań w dalszych dziedzinach życia. "Jeszcze parę lat temu nie śniło nam się o technice, o jakiej dziś mówimy otwarcie." Tymi nowymi dziedzinami stymulowanymi nadejściem technologii silikonowej mogą w niedalekiej przeszłości być: animacja cyfrowa, cybernetyczne domy (czyli słynne już koncepcje Digital Home), mobilność oraz nanotechnologia.


Cyfrowy Dom (kliknij, aby powiększyć)

Trochę statystyk...

Na kilku slajdach prezentacyjnych mieliśmy okazję poznać dane, jak wyceniany jest cały światowy rynek IT. Na początek jego ogólna wartość: 2.1 tryliona dolarów. Z czego sprzęt zajmuje 30%, rozwiązania telekomunikacyjne 39% zaś usługi i oprogramowanie 31%. Poniżej znajduje się ciekawy wykres przedstawiający procentowy dostęp do różnych technologii na świecie. I jeszcze jeden wykres kołowy z dynamiką rozwoju w 1999 i 2004 roku.

Co w sprzęcie?

64-bitowy procesor Intela Itanium 2 nie posiada najlepszej przepustowości w przeliczeniu na cenę. Przypadłość ta sprowokowała Intel do wdrożenia 32-bitowego "konia pociągowego" pracującego pod znaną nazwą Xeon. Procesor ten wyposażony został w 64-bitową szynę komunikacyjną pozwalając tym samym na obsługę przez ów procesor większej ilości pamięci bez konieczności rekompilacji otwartych aplikacji.

Intel kieruje dużą część swojej "pary" w kierunku rozwiązań bezprzewodowych - szczególnie zainspirowały inżynierów Intela możliwości Wi-Fi, gdzie przewidywany jest duży i szybki rozwój. Rosnąca popularność Centrino, pojawiające się nowe punkty dostępowe tzw. hot-spoty, są dobrymi znakami. Gelsinger przekonuje, że następnym krokiem będą wielkomiejskie sieci szerokopasmowe i WiMax. Nowy wdrażany standard Wireless USB będzie miał taką samą architekturę, jak "kablowy" USB. Grupa Wireless USB Promoter Group, której wiodącym członkiem jest Intel, definiuje specyfikację bezprzewodowego USB jako szybkie połączenie typu "host-to-device". Dzięki temu możliwa będzie łatwa implementacja dostępnych obecnie kablowych rozwiązań USB.

Intel wyraźnie zainteresował się techniką rozrywki i cyfrowymi urozmaiceniami domowego życia. Gelsinger powiedział , że pracują właśnie nad standardami normującymi współdziałanie pecetów i domowych urządzeń elektronicznych. Według Gelsingera funkcjonowanie "bezkablowe" UWB (Ultra Wide Band) oraz LCOS (Liquid Crystal on Silicon) to nowatorstwo stające się szansą rozwoju w domach rodzinnych.

UWB to energooszczędna, bezprzewodowa technologia szybkiej, radiowej transmisji danych pomiędzy sprzętem elektronicznym oraz urządzeniami mobilnymi i peryferiami PC na małym obszarze. Doskonale nadaje się do bezprzewodowej transmisji treści multimedialnych wysokiej jakości, na przykład przesyłania filmów z cyfrowego odtwarzacza wideo do nowoczesnego odbiornika telewizyjnego, czy też bezprzewodowego połączenia notebooka z projektorem w celu wyświetlenia prezentacji.

Technologia LCOS umożliwia tworzenie małych układów scalonych (nazywanych mikrowyświetlaczami), które tworzą obrazy wyświetlane na wielkoekranowych telewizorach projekcyjnych. LCOS polega na umieszczeniu warstwy ciekłych kryształów pomiędzy szklaną płytą i powierzchnią odbijającą światło, przypominającą lustro, która odwzorowuje piksele umieszczone na szczycie układu krzemowego. Warstwa tworzy tzw. mikrowyświetlacz, a obraz z niego może być wyświetlany na ekranie telewizora projekcyjnego. Technologia Intela Cayley LCOS, dzięki nowoczesnemu procesowi produkcji krzemu, umożliwia wytwarzanie wysokiej jakości powierzchni odbijającej światło, co z kolei zapewnia niezwykle jasny obraz.

Zaprezentowano także ciekawy system automatycznego usuwania tła dźwiękowego podczas nagrywania głosu w laptopie, maszynę wyposażoną w dwa procesory Xeon i technologię PCI Express na której prawie płynnie renderowany był model samolotu Boeing ze wszystkimi szczegółami.

   

   
Notebooki przyszłości, 12" (kliknij, aby powiększyć)

   

   
Notebooki przyszłości, 15" (kliknij, aby powiększyć)

   

   
Notebooki przyszłości, 17" (kliknij, aby powiększyć)

Intel zaprezentował również projekty koncepcyjne notebooków na rok 2005 (nazwa kodowa: Florence). 12-calowy model oferuje rozwiązanie EMA. Jest on jednocześnie tabletem PC, dlatego też spełnia wymagania stawiane zarówno przed urządzeniem biurowym, jak i mobilnym. Model z wyświetlaczem 15,4 cala został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu produktywności pracownika. Bezpieczeństwo zapewnia system rozpoznawania odcisków palców i karta smartcard. W komunikacji pomaga wbudowany mikrofon i kamera oraz EMA. Model 17-calowy to Mobile Entertainment PC. Duży wyświetlacz umożliwia doskonałą rozrywkę. Dodatkowe udogodnienia to: bezprzewodowa klawiatura Bluetooth, wbudowany zestaw słuchawkowy voice-over-IP oraz pilot zdalnego sterowania, zintegrowany mikrofon i kamera, a także Intel High Definition Audio.

Wszystkie dzieci nasze są...

To taki motyw z repertuaru Majki Jeżowskiej... Wróćmy jednak do Intela. Uznając się za ojca Intel Developer Forum Gelsinger utrzymywał, że to co wcześniej było tylko konceptem na forum inwestycyjnym, a mowa jest o IDF-ie staje się właśnie motorem działalności gospodarczej.

Zaprezentowano także materiał filmowy przedstawiający Stephena Hawkinga - poruszającego się na wózku inwalidzkim naukowca, który to udziela szeroko rozumianego wsparcia dla Intela. Hawking wykorzystuje rozwiązania Intelowskie zarówno w swojej pracy naukowej jak i w życiu.

Technology Showcase - wystawcy


Technology Showcase (kliknij, aby powiększyć)

Jak wspominałem na wstępie, w przerwach pomiędzy sesjami i przemówieniami, odbywały się w dużej hali technologiczne pokazy. Główne stoisko oczywiście należało do Intela. W trakcie przemieszania się, udało mi się spotkać z Pawłem Gepnerem, który jest numerem jeden w kwestii zagadnień technicznych dużych komputerów w polskim oddziale Intel. A Intel na swoim stoisku m.in. pokazał właśnie dwa duże komputery. W zasadzie jeden duży a drugi mały - choć ten mały był bardziej gorący lub jak to woli "sexy" - ale obydwa należały do maszyn typu rack.

Pierwsza maszyna typu rack zbudowana była w oparciu o technologię InfiniBand i PCI-X, czyli łączenie poszczególnych nodów z przepustowością 800 MB/s. Na jeden nod składały się dwa procesory Xeon 3.06 GHz z FSB 533 i 4 GB pamięci. A nodów w szafie było 128, co daje w sumie 256 procesorów Xeon. Sumaryczna moc obliczeniowa tej maszyny sięga ponad 1 Tflopa, (Teraflop = 1 bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dowiedziałem się, że gdański TASK ma plany rozbudowy swojego superklastra właśnie o InfiniBand z PCI-X, aby wewnętrzna komunikacja pomiędzy poszczególnymi nodami była na większym poziomie.




Rack 1. - 256 x Xeon, InfiniBand @ PCI-X (kliknij, aby powiększyć)

Druga maszyna, dużo mniejsza, ale ponoć bardziej "sexy", to zupełna nowość po raz pierwszy prezentowana przez Intela. Jest to prototypowa maszyna, w pełni działająca, zbudowana na nowych procesorach Xeon z rdzeniem Nocona taktowanym zegarem o częstotliwości 3,6 GHz. Użyto zupełnie nowegu chipsetu "Linderhurst". Procesor z FSB 800 MHz obsługiwał pamięć DDR2 400, PCI Express oraz 64-bitowe adresowanie pamięci. Pięć nodów po dwa procesory Xeon Nocona, co najważniejsze w tym racku, pracowały pod kontrolą technologii InfiniBand i PCI Express z lokalną przepustowością ponad 20GB/s. O mocy i wydajności tej maszynki na razie jednak nie wypowiadano się, można było nacieszyć się samym widoczkiem tego cacka. Kiedy robiłem zdjęcie tej maszynie, jedna osoba z Intela ze stoickim spokojem powiedziała mi do ucha: (Now I must shoot you). Jednak żyje...


Rack 2. (sexy) - 10 x Xeon Nocona, InfiniBand @ PCI Express (kliknij, aby powiększyć)

Schodząc z tematu maszyn serwerowych, Intel pokazywał także swoje prototypowe komputery wykonane w standardzie BTX (Balanced Technology Extended). BTX to nowe standardy płyt głównych oraz przede wszystkim nowy sposób chłodzenia. Jeden cooler, osadzony przy procesorze, wydmuchuje ciepłe powietrze z obudowy na zewnątrz. Specyfikacja BTX definiuje własne rozmiary i układy płyt głównych. Dostępne mają być zarówno wersje MicroBTX, MiniBTX jak i pełne BTX. Na zdjęciach dobrze widać konstrukcje radiatora, wiatrak w obudowie to ten niby głośnik. Polecam stronę formfactors.org, gdzie można szczegółowo poczytać o standardzie BTX.






BTX - 'Balanced Technology Extended' (kliknij, aby powiększyć)

Z innych ciekawostek, NVidia miała swoje stoisko, na którym prezentowano demo syrenki z układu GeForce 6800 Ultra. Karta była w komputerze, więc nie miałem możliwości pościskać jej w ręku. Na pytanie, kiedy - zgodnie z tradycją - zostanie wydany patch do odkrycia pełnych walorów syrenki, otrzymałem odpowiedź: when it's done :) Stoisko NVidii generalnie było bardzo biedne, po prostu biały stand, dwa komputery i to wszystko, żadnych dodatkowych materiałów ani samych produktów, więc dwaj panowie, z racji małego zainteresowania, umilali sobie czas pogrywaniem w Unreal Tournament 2004.

Podobnie mało ciekawie było na stoisku MSI, tutaj jedynie prezentowano nowe barebone SFF MEGA 865 i kilka produktów już znanych.

Firma SGI (Silicon Graphics znany z filmu Jurrasic Park), kojarzony głównie ze stacjami graficznymi dla profesjonalistów, tutaj przedstawiała inny produkt. Dwa duże serwery SGI Altix 3000 i SGI Altix 350. Info poniżej.



Ciekawą technologie zaprezentowała firma Bridgeco. Przedstawiała ona urządzenie Wireless Audio Adapter umożliwiające bezprzewodowy przekaz dźwięku z komputera do zestawu stereo znajdującego się w innym pokoju, w zasięgu sieci. Wykorzystując w tym celu bezprzewodową sieć WiFi (802.11) oraz specjalne punkty dostępowe firmy Bridgeco, można połączyć PC z zestawem stereo, otrzymując dostęp do plików MP3, internetowych stacji radiowych i cieszyć się dźwiękiem np. w sypialni bez konieczności przenoszenia całego komputera. Więcej o tym urządzeniu można poczytać na stronie producenta.

I jeszcze ciekawa klawiatura.


Guma (kliknij, aby powiększyć)

IDF 2004 Spring minął szybko, lecz "Show must go on" i kolejne seminaria technologiczne już w drodze. Następny przystanek w tym roku: Stany Zjednoczone, San Francisco, 7 - 9 września. Aby zakończyć dodatkowo miłym akcentem, trochę zdjęć poza technologicznych, głównie w nocnych przerwach pomiędzy pracowitymi dniami, ale nie tylko.


Kościół - Sagrada Familia - Antonio Gaudi (kliknij, aby powiększyć)




Park w Barcelonie (kliknij, aby powiększyć)




Kamieniczka by Antonio Gaudi (kliknij, aby powiększyć)


Widoczek z restauracji (kliknij, aby powiększyć)


Flamenco ? (kliknij, aby powiększyć)


Kamienica z termometrem (kliknij, aby powiększyć)


Prawdziwy Zieleniak! (kliknij, aby powiększyć)


Tramwaj w trawniku (kliknij, aby powiększyć)






Widok z samolotu (kliknij, aby powiększyć)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Relacja z Intel Developer Forum 2004 w Barcelonie
 
Wyświetl komentarze do artykułu »