Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Co dwa obiektywy to nie jeden - test Kodaka V705
    

 

Co dwa obiektywy to nie jeden - test Kodaka V705


 Autor: NimnuL | Data: 26/10/06

Point and click

Kodak V705 to w pełni automatyczny aparacik, który od swojego "operatora" wymaga jedynie wykadrowania i naciśnięcie spustu. Wszystkie parametry ekspozycji zostaną dobrane automatycznie. Owszem, osoby lubiące dłubać w ustawieniach mogą sami zadecydować o czułości matrycy, kolorystyce zdjęć, ewentualnej kompensacji ekspozycji czy też balansie bieli. Niemniej jednak to nieco zbyt mało na to by fotografować w pełni kreatywnie.

Na początku przyjrzyjmy się jednak flagowej cesze Kodaka V705 czyli bardzo szerokiemu kątowi widzenia. Porównajmy zatem różne ogniskowe by zobrazować gdzie tkwią zalety.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Zielona ramka pokazuje kąt widzenia obiektywu 23mm zaszytego w Kodaku, czerwona ramka pokazuje jaki obszar mógłby być objęty typowym obiektywem 35mm. Różnica jest kolosalna i nabiera ogromnego znaczenia gdy chcemy wykonać zdjęcia wnętrz czy to w mieszkaniach czy też np. w kościołach, muzeach lub innych obiektach. Co więcej, tak szerokie pole widzenia pozwala na swobodne fotografowanie widoczków, miast, dużych budynków itd. Nieoceniona sprawa szczególnie na wycieczkach.


(kliknij, aby powiększyć)

Co więcej, sprawnie działająca funkcja składająca trzy zdjęcia poziome w panoramę w połączeniu z bardzo szerokim kątem widzenia pozwala na wykonanie ujęcia o 180st. w poziomie. Wynikowy obraz będzie miał rozdzielczość około 5500x1500pix.

Poniżej znajduje się szereg zdjęć wykonanych w różnych warunkach oświetleniowych i na różnych ustawieniach. Balans bieli dobierany był automatycznie, ustawienia kolorystyczne oraz ostrości były domyślne.

Aby ułatwić zrozumienie opisu zdjęć fotograficznym laikom (bo do takiej grupy odbiorców aparat ten jest kierowany) będę się posługiwał pojęciem "zoomu" a nie ogniskowej. I tak: "Zoom 0" oznaczać będzie obiektyw ultra szerokokątny czyli 23mm. "Zoom min" oznaczać będzie najszerszy kąt widzenia obiektywu zmienniogniskowego czyli odpowiednik 39mm. Natomiast "Zoom max" odnosić się będzie dla maksymalnej ogniskowej, a "średni zoom" oznacza okolice połowy ogniskowej.

Parametrów ekspozycji takich jak czas naświetlania oraz przysłona nie będę podawał bo są to informacje bez znaczenia dla czytelnika.


ISO 50; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom min (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 125; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 200; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 200; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 400; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 800; średni zoom (kliknij, aby powiększyć)


ISO 200; średni zoom (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 200; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 100; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; średni zoom (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; średni zoom (kliknij, aby powiększyć)


ISO 400; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 400; średni zoom (kliknij, aby powiększyć)


ISO 800; Zoom min (kliknij, aby powiększyć)


ISO 1000; średni zoom (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom max; tryb makro (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom min; tryb makro (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 50; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 100; średni zoom (kliknij, aby powiększyć)


ISO 200; Zoom max (kliknij, aby powiększyć)


ISO 200; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 400; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 400; Zoom 0 (kliknij, aby powiększyć)


ISO 200; Zoom min (kliknij, aby powiększyć)

Co można powiedzieć o możliwościach aparatu oraz jakości wykonywanych przez niego zdjęć? Niestety niewiele dobrego, a na uzyskanych wynikach mocno się rozczarowałem. Zawiodła matryca oraz optyka. Szczegółowość zdjęć jest kiepska za sprawą algorytmów wygładzających. Niestety upakowanie 7Mpix na powierzchni 1/2.5'' nie mogło skończyć się dobrze. Zdjęcia są znośne do czułości ISO 200 włącznie, powyżej tej wartości zaczynają się znaczące problemy w postaci wyraźnych rozmyć drobnych szczegółów jak trawa, włosy, liście czy faktura materiałów. Niestety jakość optyki także nie oczarowuje. Stałoogniskowy obiektyw szerokokątny sprawuje się jednak nieźle oferując ostrość na dobrym poziomie bez znaczących wad optyki. Niestety obiektyw typu zoom serwuje nam bardzo znaczące rozmycia na krawędziach kadru. Dodatkowo ostrość fotografii przedstawia się dość marnie, szczególnie gdy wartość czułości matrycy ustawiona będzie powyżej ISO 100. Odwzorowanie kolorów jest dobre i dość naturalne, a balans bieli odbierany jest dość trafnie.

A jak się pracuje z Kodakiem V705? Wbrew pozorom - wyśmienicie. Aparat sprawia wiele radości i ma "to coś" co sprawia, że miło się z nim pracuje. Oczywiście korpus nie leży w dłoni jak marzenie, ale te nikt się tego chyba po tym Kodaku nie spodziewał? Aparacik jest bardzo łatwy w obsłudze i oferuje sporą szybkość działania. Czas uruchomienia aparatu wynosi około 1 sekundę co jest niezłym wynikiem. Mechanizm zoomu jest praktycznie całkowicie bezgłośny i dość szybki, bo zmiana ogniskowej do skrajnych pozycji nie trwa dłużej jak 1,5s. Prędkość działania systemu AF stoi na dość typowym poziomie i wynosi od około 0,5 do 1,5s. Co ciekawe, gdy aktywny jest obiektyw stałoogniskowy, AF blokowany jest na odległość hiperfokalną, dzięki czemu zdjęcie można wykonać natychmiast. Dodatkowo aparat wyposażono w lampkę wspomagania AF, niestety pomimo to V705 bardzo kiepsko radzi sobie w słabym oświetleniu. Fotografowanie nocą staje się natomiast niemal niemożliwe.

Obudowa aparatu jest bardzo trwała, ale szkoda, że nie została w żaden sposób uszczelniona. Możliwość fotografowania np. w deszczu czy na spływie kajakowym byłaby dodatkową zaletą.

Cieszy fakt, że podczas rejestracji sekwencji wideo można swobodnie zmieniać ogniskową obiektywu. Wyeliminowano tu też niedogodność jaką zaobserwowałem w Kodaku Z612 czyli przerwa w zapisie dźwięku na czas zmiany ogniskowej. Dodatkowo już w aparacie można przyciąć materiał filmowy lub zrobić zrzut klatki.

Niestety bardzo słabo przedstawia się czas pracy aparatu na akumulatorze. Średnia ilość zdjęć jaką uzyskał kodak to około 100 zdjęć. To zdecydowanie zbyt mało by uwiecznić nawet jedno ciekawe wyjście z domu.

Kodak V705 do współpracy z komputerem wymaga systemu operacyjnego Windows XP lub nowszego (ewentualnie Mac OS X 10.3). Po podłączeniu aparat nie jest widoczny jako dysk wymienny, lecz jako urządzenie multimedialne. Szkoda, bo taki stan rzeczy mocno ogranicza pole zastosowania tego aparaciku.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Co dwa obiektywy to nie jeden - test Kodaka V705
 
 » Opis techniczny
 » Kosmetyka
 » Point and click
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »