Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Techinka: Konfiguracja systemu Vyatta w ćwiczeniach
    

 

Techinka: Konfiguracja systemu Vyatta w ćwiczeniach


 Autor: Łukasz Łaciak | Data: 09/06/11

Techinka: Konfiguracja systemu Vyatta w ćwiczeniachWiele osób pragnie rozwiązań dobrych i darmowych, ale rzadko kiedy jest to możliwe. Jednak sieciowy system operacyjny Vyatta (oparty na Linuksie) spełnia oba te warunki, jednocześnie stanowiąc niezłą alternatywę dla drogich routerów (i nie tylko). Choć jest to system dość prosty w konfiguracji, da się dzięki niemu wprowadzić w życie większość rozwiązań potrzebnych do administracji sieciami, nawet tymi sporymi. Zapraszam więc do utrzymanego w konwencji ćwiczeń artykułu, dzięki któremu odkryjesz możliwości oraz sposoby konfiguracji Vyatta w różnych przykładach. (Aktualizacja rozdziałów: 9 czerwca)

Wstęp

W dzisiejszych czasach ważnym elementem ułatwiającym wymianę informacji, w firmie, szkołach czy w domu, jest sieć, która łączy pojedyncze stanowiska robocze w większe segmenty. Sieć komputerowa jest to grupa komputerów połączonych wspólnym medium, często mających dostęp do Internetu, który jest globalną siecią. Są one budowane w celu udostępnienia innym użytkownikom zasobów oraz różnych usług: zaczynając od drukarki sieciowej, przez serwer poczty elektronicznej, usługi zarządzające pracą tych sieci; po specjalistyczne oprogramowanie pracujące na mocnym serwerze, które umożliwia obliczenia i inne funkcje niedostępne dla zwykłych komputerów w tej sieci.

Jednym z niezbędnych elementów koniecznych do funkcjonowania sieci są routery. Są to urządzenia, kierujące ruch do odpowiednich jej segmentów lub do poszczególnych komputerów. Czasem mają one "wiedzę" o tym jak wygląda cała sieć, chociaż często "wiedzą" tylko, gdzie mają kierować dane, aby osiągnęły konkretny cel. Routery zazwyczaj posiadają kilka interfejsów sieciowych, a ich zadaniem jest szybkie podjęcie decyzji, gdzie przekazać dane. Tańsze konstrukcje posiadają pewne ograniczenia, takie jak ilość interfejsów czy maksymalna przepustowość, a urządzenia profesjonalne, zawierające więcej portów i pozwalające na szybsze przesyłanie informacji są, niestety, bardzo drogie. Tu z pomocą przychodzi Vyatta; system, który może realizować te, a także różne inne zadania będąc zainstalowanym na niedrogim komputerze. Takie rozwiązanie zwie się routerem softwarowym (od software, co z języka angielskiego znaczy oprogramowanie).

Vyatta.

System Vyatta to otwarty, sieciowy system operacyjny, przeznaczony do zarządzania siecią, jej zasobami oraz dostarczający rozwiązań komunikacyjnych. Do głównych zadań tego systemu należy routing, zabezpieczenie sieci przed intruzami oraz zapewnienie ciągłości dostarczania usług, w tym wymagających dużych przepustowości.

Vyatta jest dystrybucją Linuksa opartą na Debianie. Systemy oparte na jądrze Linux są stabilne, jest pisane na nie wiele aplikacji umożliwiających zaawansowane zarządzanie nimi i zadaniami przez nie wykonywanymi, ale przez to są trudne w administrowaniu. Jednak Vyatta posiada konsolę konfiguracyjną podobną do rozwiązania znanego z routerów firmy Juniper (JUNOS), która ułatwia zarządzanie, sprowadzając je do wpisywania odpowiednich poleceń konfiguracyjnych, które budują hierarchiczne drzewo konfiguracji.

W wersji Core, na której będą przeprowadzane ćwiczenia, jest systemem całkowicie darmowym, jednak bez wsparcia technicznego, które zapewniają wersje Subscription Edition oraz Plus

Cel i zakres.

Artykuł ten jest pracą dyplomową autora, w stanie praktycznie oryginalnym. Oprócz zaliczenia studiów celem tej pracy było opracowanie zestawu ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu konfiguracji systemu Vyatta, tak, aby zainteresować Czytelnika możliwościami tego systemu poprzez ukazanie sposobów jego konfiguracji w przystępny sposób. Jako, że cel tekstu jest dydaktyczny, więc poszczególne działy będą nadal nazywane ćwiczeniami.

Zakres obejmuje podstawową oraz zaawansowaną obsługę systemu. W skład podstawowej obsługi wchodzi instalacja systemu, przygotowanie do pracy z Internetem, konfiguracja maskarady oraz serwera DHCP, a także wykonanie routingu statycznego. Część zaawansowana, która zostanie opublikowana w kolejnych dwóch częściach - jeśli ta się spodoba czytelnikom - zawiera konfigurację trzech protokołów routingu dynamicznego, tj. OSPF w wersji drugiej, RIP w wersji drugiej i BGP w wersji czwartej oraz konfigurację firewalla, systemu zapobiegania włamaniom (IPS), filtrowania ruchu webowego, QoS, a także rozwiązań zwiększających dostępność takich jak failover i load balancing.

Ćwiczenia.

Opracowane ćwiczenia są konfiguracją systemu Vyatta do wykonywania różnorodnych zadań, a także próbą wyjaśnienia działania przedstawionych rozwiązań i usług. Są one przeznaczone dla osób zainteresowanych tematyką sieci komputerowych, choć niekoniecznie planujących związać swoją przyszłość z zawodem administratora. Chociaż dla wielu osób przedstawione tu informacje są oczywiste, to ćwiczenia są tak napisane, aby każdy Czytelnik, nawet ten niemający zbyt wiele pojęcia o tematyce sieci, dał sobie radę.

Po ukończeniu tych ćwiczeń, Czytelnik będzie posiadał wiedzę wystarczającą do skonfigurowania przedstawionych usług oraz protokołów. Uzupełnieniem będą informacje zawarte w odnośnikach w bibliografii, z którą autor poleca się zapoznać w razie problemów ze zrozumieniem danego zagadnienia.

Autor zakłada przynajmniej podstawową znajomość języka angielskiego przez Czytelnika, gdyż każda osoba chcąca pracować z oprogramowaniem nastawionym na komunikację w tym języku powinna rozumieć komunikaty wyświetlane na ekranie.

Układ.

Przedstawione ćwiczenia podzielone są na kilka części. W każdym zadaniu znajduje się: opis teorii koniecznej do zrozumienia działania danej usługi; topologia sieci, na której będzie przedstawiane jej działanie; konfiguracja sieci wirtualnych, aby połączenia między wirtualnymi maszynami przebiegała prawidłowo; cel wykonywanego ćwiczenia oraz założenia autora w stosunku do Czytelnika; oraz konfiguracja danej usługi, często na kilka sposobów działania. W niektórych, bardziej rozwiniętych ćwiczeniach, dane części występują kilkakrotnie.

Od autora: jest to moja pierwsza praca na taką skalę, a przy tym nie mam zbyt wiele praktyki w administracji, więc proszę o trochę wyrozumiałości. Przy tworzeniu tego tekstu bazowałem na źródłach internetowych (w tym producenta) oraz na własnym rozumowaniu. Proszę także o zgłaszanie wszelkich błędów (rzeczowych, stylistycznych, w rozumowaniu, czy jakichkolwiek innych) do mnie - w miarę możliwości będą one poprawiane. Po trochę przydługim wstępie, zapraszam do lektury.

poprzednia strona ( Wstęp)    -   następna strona (1. Instalacja.)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Techinka: Konfiguracja systemu Vyatta w ćwiczeniach
 
 »  Wstęp
 » 1. Instalacja.
 » 2. Początkowa konfiguracja - omówienie.
 » 3. Maskarada.
 » 4. DHCP.
 » 5. Routing statyczny.
 » 6. OSPFv2.
 » 7. RIPv2.
 » 8. BGP-4.
 » 9. Firewall.
 » 10. IPS i filtrowanie ruchu webowego.
 » 11. Load Balancing i Failover.
 » 12. QoS.
 » Podsumowanie.
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »