Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja playera MP3 - LG MF-FE422 256MB
    

 

Recenzja playera MP3 - LG MF-FE422 256MB


 Autor: Tytan | Data: 25/04/05

Recenzja playera MP3 - LG MF-FE422 256MBJeszcze kilka lat temu posiadanie odtwarzacza plików mp3 uchodziło za pewien rodzaj elektronicznego snobizmu. Nieporęczne i bajońsko drogie urządzenia stawały się symbolem dostatku i ekstrawagancji ich posiadaczy. W dobie panowania walkmanów i prostych discmanów, playery mp3 były w świecie elektroniki użytkowej tym, czym jeszcze kilka lat temu telefony komórkowe w polskim społeczeństwie. Na szczęście technika i czas idą naprzód i aktualnie widok przenośnego grajka w kieszeni pasażera zatłoczonego Ikarusa nie stanowi już żadnej atrakcji... Taka to już zapanowała na całym świecie tendencja - grające gadżety stały się nie tylko towarem modnym, ale też rzeczą, którą posiadać co najmniej wypada...

Wstęp

Obecna oferta odtwarzaczy mp3 potrafi jednak przyprawić o istny zawrót głowy. Większość producentów podążając za ogólnoświatowym trendem, stara się posiadać w swojej ofercie taki oto sprzęt. Efektem tego jest całkowita dezorientacja klienta chcącego zakupić tego typu urządzenie. Osoba taka zanim stanie się szczęśliwym posiadaczem nowego nabytku, musi podjąć wcześniej wiele trudnych wyborów. Podstawowym pytaniem jest jaki typ odtwarzacza potrzebuje. Wybierać może spomiędzy modeli wyposażonych w pamięć flash, przenośne dyski twarde oraz będących hybrydami discmanów modeli odtwarzających płyty CD. Następnie przychodzi decyzja jaką kwotą dysponuje oraz jaka pojemność pamięci jest mu potrzebna. I choć w tym momencie wydawałoby się, że pozostaje już nic innego jak tylko wyłożenie gotówki bądź plastikowej karty to byłoby to myślenie błędne. Niestety życie zawsze wszystko komplikuje i tyczy się to też przemysłu elektronicznego.

Pozornie zdecydowany nabywca musi jeszcze zdecydować się na jednego z wielu producentów oraz jeden z licznych modeli, jaki każdy z nich ma w swojej ofercie.

Sklepowe półki pełne są różnorodnych i często bliźniaczo podobnych modeli. Znalezienie tego jedynego jest więc sprawą bardzo trudną, wymagająca poważnych przemyśleń oraz często bezlitosnych kompromisów...

Sam jakiś czas temu stanąłem przed wyborem odtwarzacza mp3. Miał on być wygodny i intuicyjny w obsłudze, odporny na trudy treningów, spacerów oraz rowerowych eskapad, a ponadto (a raczej przede wszystkim) miał on generować dobrej jakości dźwięk oraz nie zrujnować mojego budżetu. Wybór nie był łatwy - nie pomagały lektura recenzji w Internecie, wycieczki po sklepach, znajomych; analizy danych technicznych oraz testy odsłuchowe. Kilkakrotnie zmieniałem swoje zamiary, lecz ostatecznie zdecydowałem się zakupić odtwarzacz LG MF-FE422. I to jemu chciałbym się przyjrzeć w dalszej części tekstu...



LG MF-FE422 - technikalia

  • Odtwarzane formaty: MP3/ WMA/ OGG
  • 256 MB wbudowanej pamięci typu Flash
  • Tuner radiowy FM
  • Zakres strojenia 87,5 - 108 MHz
  • 30 stacji w pamięci
  • Antena wbudowana w słuchawki
  • Dyktafon
  • Nagrywanie z radia
  • Funkcje Hold/ Pause/ Repeat/ Regulacja Kontrastu/ Podświetlania
  • SRS (unikatowa technologia) - 3 ustawienia dźwięku
  • 8 ustawień korektora dźwięku
  • Wyświetlacz LCD z opcją regulacji kontrastu
  • Komunikacja z komputerem poprzez USB 2.0
  • Wyjście Line-in
  • Zasilanie z baterii AAA
  • Maksymalny czas pracy ok 15h
  • Waga bez baterii 38 g
  • Wymiary S x W x G 30,8 x 68,2 x 22,2 mm




Opakowanie i wyposażenie

Producent dostarcza sprzęt zapakowany w średnich gabarytów pudełku. Srebrna kolorystyka opakowania (okraszona fotografiami urządzenia) raczej nie zachwyca, choć bynajmniej nie jest brzydka. LG postawiło tu raczej na prostotę i skromność, aniżeli szokujący i przykuwający wzrok potencjalnego nabywcy image.

Jak powiadają - nie szata zdobi człowieka, dlatego znacznie ciekawsza niż zewnętrzny wygląd jest zawartość opakowania w jakim LG dostarcza klientom swój produkt.

W pudełku znajdziemy, prócz samego odtwarzacza: słuchawki, kabel USB, kabel wej./wyj., smycz, futerał, a także mały alkaiczny paluszek typu AAA. Mamy tam też płytę z oprogramowaniem, oraz instrukcję obsługi. Wyposażeniu produktu nic więc nie można zarzucić - jest wszystko co niezbędne, a nawet więcej.

Na uwagę zasługuje tutaj bardzo dobra, polska instrukcja obsługi. W zasadzie opisuje ona wszystkie funkcje urządzenia i dostarczonego wraz z nim oprogramowania. LG na tym polu dystansuje wielu konkurentów, u których instrukcja jest raczej wymuszonym dodatkiem, aniżeli integralna częścią zestawu.

Jak już wspomniałem w opakowaniu znajdziemy również słuchawki. Niestety są to typowe "azjatyckie brzęczki". Wykonane w srebrnej kolorystyce, z wystarczająco długim kablem, który jest krótszy dla lewej słuchawki, a dłuższy dla prawej. Nie są one szczytem techniki audio, lecz na początek wystarczają. Dźwięk, choć czysty, pozbawiony jest w nich mocnego basu. To jednak typowa przypadłość nisko budżetowych słuchawek dostarczanych przez producentów przenośnych odtwarzaczy audio.

Nie dziwi, więc, ze spora rzesza użytkowników (w tym i ja) od razu zmienią je na coś lepszego...

Reszta dodatków jest raczej marginalna (jeżeli chodzi o podstawowy cel nabytku -odtwarzanie muzyki), choć nie powiem - cieszy. Smycz i futerał są moim zdaniem bardzo przydatnym rzeczami. Szczególnie, jeżeli sprzęt będzie miał za zadanie umilać nam wszelkiego rodzaju rekreacje aktywną. Futerał wykonany z trudnego do określenia, jasnego materiału doskonale chroni urządzenie, przy czym nie ujmuje mu wcale uroku. Smycz natomiast jest moim zdaniem lekko tandetna, ale to już jest sprawa gustu.

Na koniec opisu zawartości opakowania należy poświecić jeszcze parę zdań na temat dołączonej przez LG płyty z oprogramowaniem. Na malutkiej płytce znalazły się dwa programy służące do zarządzania plikami wgrywanymi na pamięć urządzenia. Ponadto zainstalować możemy z niej sterowniki do playera. Nie jest to jednak niezbędne, gdyż system sam wykrywa urządzenie jako dodatkowy dysk wymienny. Nie ma więc problemów z kopiowaniem plików z i do urządzenia. Magistrala USB 2.0 zapewnia również bardzo duża szybkość. Wgranie 256 megabajtów zajmuje więc dosłownie chwilę.

Dodać także trzeba, że produkt LG może przechowywać w pamięci wszelkiego rodzaju dane, nie tylko mp3. Może być więc on także przenośna "Dyskietką". W wykorzystaniu pamięci ogranicza więc nas tylko nasza wyobraźnia i bariera 256MB.



Wygląd

Wizualnie odtwarzacz LG prezentuje się naprawdę okazale. Zwarta, metaliczna obudowa wykończona delikatnymi chromami wzbudza zaufanie oraz sprawia wrażenie towaru z wyższej półki. Nie ma mowy o jakimkolwiek skrzypieniu czy niedbałym wykończeniu. I choć wygląd może być kwestią gustu, o tyle w mojej opinii jego najwięksi konkurenci - odtwarzacze ze stajni Creative'a pozostają o klasę w tyle jeżeli chodzi o wygląd i jakość wykonania.

Centralną cześć playera zajmuje monochromatyczny wyświetlacz LCD. Podświetlany w modnym, niebieskim kolorze prezentuje się dobrze. Pomimo fizycznie raczej małych rozmiarów, jest czytelny i prezentuje wszystkie potrzebne informacje. Możemy z niego odczytać nie tylko poziom naładowania baterii, głośności oraz nazwy i format aktualnie odtwarzanej ścieżki, ale także zadany tryb gry, ustawienia equalizer'a, SRS, sygnalizacje nagrywania, blokady klawiatury itp.

Dodatkowo istnieje możliwość regulacji kontrastu podświetlenia oraz jego automatycznego (czasowego) wyłączania.

Producent zastosował w swoim produkcie specjalne "pokrętło" służące do wygodnej obsługi playera (poręczne do bezwzrokowej obsługi). Wciskając je do środka możemy inicjować bądź pauzować odtwarzanie muzyki, zaś kręcenie nim w lewo bądź prawo zmienia/przewija ścieżki.

Dodatkowo na obudowie znaleźć możemy przycisk regulacji głośności (+/-), blokady klawiszy (hold) oraz 3 klawisze funkcyjne na "grzbiecie" urządzenia (rec, b-mark, menu).

Player wyposażony został w dwa wyjścia umieszczone tuż obok siebie. Jednym z nich jest standardowe (mini jack) wyjście słuchawkowe. Drugim zaś jest wyjście liniowe, pozwalające podpiąć grajka do innych źródeł dźwięku. Możliwe jest również nagrywanie za pomocą tego wyjścia.

Symetrycznie po drugie stronie urządzenia znajdują się wyjścia USB oraz slot na baterie AAA.

Jeżeli już jesteśmy przy zasilaniu to przyznać trzeba, że czas pracy playera na jednym małym paluszku jest naprawdę dobry. Sugerowane przez producenta 15 godzin w zasadzie nie mija się z prawdą. Jest to wynik b. dobry, plasujący go w czołówce.



Użytkowanie

Skoro wiemy już jak urządzenie się prezentuje, czas przejść do testów praktycznych.

Odtwarzacz uruchamia się w przeciągu 3-4sekund, po czym od razu oferuje nam kila trybów pracy. Pierwszym z nich (podstawowym) jest odtwarzanie plików mp3. Obsługa urządzenia jest w tym przypadku intuicyjna i nie powinna sprawić nikomu kłopotów. Dobry wyświetlacz w połączeniu z wygodnym w obsłudze menu (ikony +podpisy) oraz niewielką ilością przycisków sterujących sprawiają, że produkt LG jest urządzeniem intuicyjnym i miłym w użytkowaniu. Co prawda jego sprawna obsługa wymaga jednak pewnej praktyki, jednak jest to kwestia naprawdę krótkiego czasu.

Podczas odtwarzania muzyki wybrać możemy spośród kilku różnych trybów jej dalszej gry. Dostępne są takie opcje jak Random(one, all), repeat (one, all) czy zwyczajne "one by one". Dodatkowo regulować możemy głośność i barwę dźwięku. 8 predefiniowanych ustawień equalizer'a wzbogacić możemy dodatkowo o własne ustawienie. LG zastosowało tu także system poprawy jakości dźwięku -SRS, pozwalający w trybie rzeczywistym generować efekty dźwięku 3D czy podbicia basów.

Player wyposażony również został w stereofoniczne radio FM. Jest ono wygodne w obsłudze oraz dobrej jakości. We Wrocławiu nie miałem problemów z odsłuchem/strojeniem większości stacji radiowych. Oczywiście jakość działania tunera FM zależna jest od wielu czynników, dlatego trudno ją obiektywnie ocenić w praktyce. Urządzenie pozwala zapisać w pamięci 30 stacji. Dostrajanie może odbywać się automatycznie, bądź ręcznie w skokach co 50khz.

Ciekawym dodatkiem jest opcja nagrywania dźwięku/muzyki. Możemy tutaj wybierać spośród trzech różnych trybów. Pierwszym z nich jest użycie dyktafonu (wbudowany mikrofon), drugim radia, zaś trzecim posłużenie się wyjściem liniowym. We wszystkich przypadkach ustawić możemy jakość nagrywanego dźwięku. Zakres bitrate'u wacha się od 32 do 128kbps. Oczywiście im wyższy bitrate, tym więcej miejsca zajmuje wynikowy plik audio (mp3). Najwyższa jakość (128) stanowi jednak najlepszy moim zdaniem kompromis jakości do wielkości pliku (1min=1mb).

Poniżej zamieszczam dwie próbki (pliki mp3) nagrań zarejestrowanych przez tuner FM. Z dodatkowych opcji, jakie oferuje urządzenie LG warto wspomnieć o możliwości wyświetlania tekstu odgrywanego utworu. Do tego celu jednak posłużyć musimy się specjalnym oprogramowaniem (które producent dostarcza na płycie CD). Czyni to z produktu LG wymarzoną wręcz rzecz dla miłośników karaoke). Innymi "smaczkami" są możliwość wyboru czasu wyłączenie się podświetlenia ekranu, możliwość regulacji szybkości przewijania tekstu, informacje o statusie pamięci czy wreszcie zmiana języka menu (niestety na próżno szukać polskiego).

Bardzo miłym akcentem jest fakt, że odtwarzacz wyświetla polskie czcionki w nazwach plików. Nie ma więc tutaj spotykanego w większości produktów konkurencji problemu tzw. krzaczków.

Ogólnie ciężko zarzucić cokolwiek temu odtwarzaczowi. Menu jest proste i intuicyjne, przyciski sterujące wygodne w obsłudze, a wyświetlacz czytelny i praktyczny.

W zasadzie jedynym mankamentem jakiego się doszukałem jest brak trybu automatycznego wyłączania się urządzenia po zadanym przez użytkownika czasie. Także jeżeli ktoś lubuje się w zasypianiu ze słuchawkami na uszach może się zdziwić kiedy obudziwszy się rano odtwarzacz nadal będzie pracował (bądź nie - kiedy wyczerpie się źródło zasilania). Dla niektórych minusem może okazać się też brak wbudowanego zegarka i kalendarza. Choć przyznam osobiście iż uważam to już za pewien przerostu formy nad treścią.



Testy odsłuchowe

Testy odsłuchowe przeprowadzałem na dwóch różnych zestawach słuchawkowych. Pierwszym z nich były oryginalne słuchawki dostarczone przez producenta wraz z odtwarzaczem, drugim - stacjonarne słuchawki hi-fi - Sennheiser HD212pro.

Także warunki odsłuchowe starałem się jak najbardziej urozmaicić, by w możliwie życiowy" sposób opisać omawiane urządzenie. Pyzatym w ocenie dźwięku pomogło mi parę osób ;)

Jeżeli chodzi o jakość dźwięku generowanego przez maleństwo, to produkt LG naprawdę miło zaskakuje. Dźwięk jaki wydobywa się podczas odtwarzania zarówno plików mp3 jak i radia jest czysty i wyraźny. W moim subiektywnym odczuciu plasuje trochę ponad produktami Creative. Oczywiście jest to opinia w pełni subiektywna - każdy z nas inaczej odbiera dźwięk, niemniej jednak siląc się na pewien rodzaj obiektywizmu uważam, że jakość dźwięku (szczególnie na tle konkurencji) jest naprawdę dobra.

Również głośność (skala 30-stopniowa ze skokiem +/- 1) jest wystarczająca. Odtwarzacza używałem nie tylko w domu, ale również na rowerze, podczas spacerów, a także w zatłoczonym autobusie należącym do przedsiębiorstwa MPK - Wrocław. W każdym z tych środowisk głośność była wystarczająca by zagłuszyć odgłosy otoczenia. Także wstrząsy i intensywne drgania nie miały żadnego wpływu na pracę urządzenia.

Niestety dołączone standardowo słuchawki nie pozwalają mu w pełni rozwinąć skrzydeł. Dźwięk na nich jest trochę stłumiony. Przede wszystkim objawia się to brakiem mocnych niskich tonów oraz średnią dynamiką. Sytuacja ulega natomiast zmianie po podpięciu stacjonarnych Sennheiser'ów. Dźwięk na nich jest już bardzo dobry i w zasadzie w pełni zadowala (jak na standard mp3). Jedynym minusem może być trochę cichsze granie "dużych słuchawek", ale jest to spowodowane naturalną różnicą w impedancji obu urządzeń. Nie jest jednak na tyle cicho by nie móc delektować się muzyką.

Zapewnie niektórzy czytelnicy, lubujący się w dobrej jakości dźwięku tylko się uśmiechną czytając o "jakości" generowanego przez odtwarzacze mp3 dźwięku. Jednak należy zdać sobie sprawę z faktu, iż playery mp3 nie są urządzeniami stworzonymi do delektowania się jakością muzyki. Ich głównym zadaniem jest praca w "terenie", a wątpię by ktokolwiek podczas jazdy na rowerze czy tłoczenia się w przepełnionym autobusie myślał nad jakością muzyki płynącej z urządzenie niewiele większego od paczki zapałek. W zasadzie odbiegam niejako od głównego wątku brnąć niejako w filozofię, jednak pragnę zwrócić uwagę na omawiany problem. Nie chcę by ktokolwiek łudził się że za kilkaset złotych otrzyma sprzęt odtwarzający muzykę jakości drogiego, stacjonarnego sprzętu hi-fi. Oczywiście tak nie jest, niemniej jednak jakość jest wystarczająca i przynajmniej w mojej opini ciężko jest usłyszeć różnicę pomiędzy playerami mp3, a dobrymi nawet discmenami. Porównywałem jakość odtwarzania omawianego urządzenia LG z kilkuletnim discmenem Sony i prawdę mówiąc ciężko byłoby wyłonić zwycięzcę tego mini-pojedynku.

Reasumując, jakość muzyki jaką generuje produkt LG jest na naprawdę dobrym poziomie i śmiało można ją przeciwstawić produktom najbardziej popularnej obecnie konkurencji - serii Muvo Creative'a. Produkty producentów "noname" pozostają zaś w tyle.



Podsumowanie

Popularność odtwarzaczy mp3 w Polsce jak i na Świecie rośnie cały czas. Chcąc nie chcąc urządzenia te stają się coraz częstszym punktem zakupów wielu z nas. W zasadzie playery mp3 zdystansowały inne typy przenośnych odtwarzaczy muzyki. Epoka discmanów i minidisków (o walkmanach nie wspominając) przemija ustępując miejsca kompresji mp3 i urządzeniom przeznaczonym do jej odtwarzania.

Omawiany w teście produkt jest doskonałym przykładem nowoczesnego odtwarzacza muzycznego. Po kilkudniowym, dość intensywnym użytkowaniu trudno znaleźć mi jego słabe strony. Jest to produkt wykonany naprawdę solidnie, generujący dobrej jakości dźwięk oraz oferujący wiele możliwości. Oczywiście nie ma produktów bez wad. LG nie jest tutaj wyjątkiem. Raczej słabej (relatywnie) jakości słuchawki, tandetna smycz, przeciętne oprogramowanie są pewnymi wadami, jednak nie są one na tyle istotne, by wpłynąć negatywnie na ogólną ocenę urządzenia. Urządzenia, które z pewnością umili nam niejeden spacer, czy rowerową wycieczkę. Także w warunki ruchu (biegi, treningi na wolnym powietrzu) nie są dla niego wyzwaniem.

Jego funkcje - przypomnijmy - MP3 Player z duża liczbą opcji, radio FM, dyktafon i przenośna pamięć flash, sprawiają, że w połączeniu z solidnym wykonaniem i bogatym wyposażeniem otrzymujemy bardzo dobry towar. Oferowana jakość dźwięku jest na wysokim poziomie, a jego cena (299PLN - promocja pewnej sieci sklepów) jest przystępna. Za tak niską kwotę otrzymujemy urządzenie wielofunkcyjne, solidnie wykonane i ładnie wyglądające.

Dziwi niestety jakikolwiek brak reklamy tego produkty ze strony producenta. W Internecie ciężko znaleźć coś więcej na jego temat, oprócz danych ze strony producenta i sklepów internetowych. W pewnym sensie można nazwać go produktem widmo ;)

Reasumując, odtwarzacz LG MF-FE422 polecić mogę tym wszystkim, którzy szukają dobrego playera, za niewygórowane pieniądze. Doskonale wypełnia on lukę pomiędzy ekonomicznymi produktami Creative'a, a high-endowymi konstrukcjami Iriver.

PLUSY:
    + dobra jakość odsłuchiwanego dźwięku
    + mnogość opcji: mp3, radio, dyktafon, przenośna pamięć flash
    + solidne, dbałe wykonanie
    + atrakcyjny wygląd
    + intuicyjność obsługi
    + bogate wyposażenie
    + stosunek cena/jakość
MINUSY:
    - słabej jakości słuchawki
    - średniej jakości oprogramowanie
    - tandetna smycz