Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy notebooka LG XNote LM50a
    

 

Testy notebooka LG XNote LM50a


 Autor: DYD | Data: 25/06/04

Opis LG XNote LM50a c.d.

Procesor. Pentium M o częstotliwości zegara 1,60 GHz wykonany w technologii 0.13 mikrona posiada 1024 KB pamięci cache drugiego poziomu (L2). W rodzinie dostępnych procesorów Pentium M najwolniejsza wersja to 1,40 GHz, najszybsza to świeżo wprowadzona jednostka 2,00 GHz, wykorzystująca nowe jądro Dothan i technologię 90 nanometrów. Nadal posiada FSB 400MHz. Dothan posiada też niższe, zmienne napięcie zasilające (1.340 - 1.276V) i pobór mocy 21W. Banias charakteryzuje się napięciem wyższym 1.484V i poborem mocy 24.5W. Nasz testowany procesor oparty jest na jądrze Banias i jak wykażą testy, sprawuje on się całkiem dobrze, na poziomie mniej więcej stacjonarnego 2,50 GHz.

Procesor Pentium M wykorzystując swoje właściwości zmiany parametrów pracy oraz przy użyciu specjalnego oprogramowania dołączonego przez LG (o nazwie "Battery Miser") może pracować w różnych zakresach częstotliwości. Oczywiście im większa częstotliwość zegara, tym szybciej ubywają nam cenne minuty pracy na baterii. Przy ustawieniu maksymalnej wydajności procesor pracuje z nominalnym zegarem 1,60 GHz, zaś w trybie oszczędzania baterii częstotliwość obniża się do poziomu 600 MHz.


Zmienna częstotliwości pracy procesora: 600 MHz kontra 1600MHz (kliknij, aby powiększyć)

W BIOSie nie ma żadnych ustawień pracy procesora. Wszystko ustawiamy w programie "Battery Miser". Narzędzie to posiada sporo funkcji potrzebnych do oszczędzania energii (baterii) - automatyczne ściemnianie ekranu, usypianie dysku, zmniejszanie jasności świecenia matrycy (kilka poziomów ustawień), zmniejszanie wydajności procesora, wyłączanie dźwięku, przejście w stan hibernacji czy pełne wygaszenie monitora. Ustawień (dla dwóch profili - zasilanie z sieci / zasilanie z baterii) dokonuje się w intuicyjny sposób - regulujemy suwakiem wybrane funkcje, określając po jakim czasie ma uaktywnić się dany tryb. "Battery Miser" posiada także monitoring baterii w formie graficznej jak i tekstowej w czasie rzeczywistym, pokazującym m.in. stan naładowania baterii. Oczywiście jest możliwość definiowania poleceń alarmowych podczas zbliżającego się końca pracy na bateriach.


Narzędzie "Battery Miser" służy do zarządzania energią w notebooku

Jednak dziwna sytuacja pojawiła się podczas testów. Mimo ustawień w Battery Miser na maksymalną wydajność procesora, podczas testów wydajności np. w 3Dmark '04, po przejściu w tryb baterii wydajność od razu spadała. Przy zasilaniu z gniazdka nie było takich objawów. W systemie zainstalowany był SP1 i wszystkie łaty z Windows Update. Inaczej mówiąc, przy pracy na baterii, obojętnie od ustawień procesora wydajność była niższa niż przy zasilaniu z gniazdka. Jest jeszcze możliwość, że to nie procesor zwalnia, a układ graficzny wchodzi na niższe obroty. To jednak na razie pozostanie zagadką. Jeśli więc zależy nam na dużej wydajności, trzeba korzystać z zasilania sieciowego.

Szum wydobywający się z notebooka i chłodzenie to sprawy bardzo ważne. Jeśli chodzi o szum, to model LM50a jest praktycznie bezgłośny i to nie zależnie od poziomu nagrzania się. Czy chłodny, czy ciepły, notebook jest bardzo cichy, słyszalny praktycznie dopiero przy "przytknięciu" ucha do notebooka. W części bocznej wylotu ciepłego powietrza z notebooka umieściłem przyrząd do pomiaru temperatury. W trybie normalnej pracy, bez obciążenia temperatura wynosiła do 47 stopni. Podczas dużego obciążenia, maksymalnej wydajności procesora, temperatura rosła do 59 stopni. Także część dolna, środkowa, mocno nagrzewała się przy dużym obciążeniu. Jednak z góry nie było to odczuwalne i klawisze pozostawały chłodne.


Pomiar temperatury (kliknij, aby powiększyć)

Dźwięk. Aby nasz mały komputer wydobył z siebie jakieś dźwięki, wyposażono go w układ SoundMAX oraz dwa stereofoniczne, 1-watowe głośniki umieszczone z przodu notebooka. Dodać można od razu, że przód notebooka LM 50a nawiązuje designem do grilla przedniej maski z nowoczesnych samochodów. Wracajmy jednak do audio w LM50a. Aby uzyskać "lepszej" jakości dźwięk, LG zastosował głośniki z komorą rezonansową. Nie ma co się łudzić, dźwięk wydobywający się z tak małym głośniczków nie powali na kolana. Można o nim powiedzieć, że działa i coś słychać.


Głośniki wbudowane w przednią część notebooka

Jeśli chcemy podłączyć notebook do zewnętrznego systemu dźwiękowego, można skorzystać z wyjścia słuchawkowego. Dodatkowo jest cyfrowe gniazdo S/PDIF do podłączenia zestawu 5.1 i gniazdo mikrofonu.

Dysk twardy. W dobie, kiedy już za chwilę w notebookach będą montowane dyski 7200rpm, a standardem wydaje się być 5400rpm, zastosowanie w LG modelu o prędkości obrotowej 4200rpm może budzić niesmaczne zdziwienie. Jednak 2,5-calowy dysk Fujitsu o wielkości 60 GB, oznaczeniu MHT2060AT i wielkości pamięci cache 2MB w testach wypadł pozytywnie. W porównaniu z mocno już "zmęczoną" Barracudą V 60 GB 7200 rpm 2MB cache, "malec" nie ma się czego wstydzić. W przyszłości zobaczymy, jak Fujitsu MHT2060AT wypadnie z innymi dyskami w notebookach. Plus za pojemność i cichość pracy, dysk praktycznie jest niesłyszalny. Aby coś "wyłapać" uchem, należy je mocno zbliżyć do notebooka. Dysk nie miał także tendencji do wyczuwalnego nagrzewania się.

Porty, złącza, napęd, dodatkowe wyjścia, inne. 3 x USB 2.0, port podczerwieni IrDA, port drukarki LPT, jedno złącze FireWire, czytnik kart SD - to wszystko mamy w LM50a. Brakuje jednak technologii bezprzewodowej Bluetooth oraz czytnika kart Compact Flash. Jako napęd zastosowano produkt firmy Toshiba typu Combo DVD/CD-RW (SD-R9012) o parametrach 24/16/10/8. Testy napędu znajdziecie w dalszej części artykułu. Jako że testowany notebook to Centrino, nie zabrakło łączności bezprzewodowej. Notebook posiada wbudowaną, podwójną, czterozakresową antenę. Oprócz sieci bezprzewodowej jest także tradycyjny układ sieciowy FastEthernet 10/100 Mb/s firmy 3Com oraz zintegrowany modem 56Kbps V92MDC Agere Systems AC'97. Dodatkowe oprogramowanie LG IP Operator ułatwia ustawienie parametrów sieciowych.


Oprogramowanie LG IP Operator do zarządzania siecią

Klawiatura, układ sterujący. Na początek wspomnę, że klawisze są w kolorze czarnym a ich liczba wynosi 88 sztuk. Duży lewy i prawy Shift, Enter i Backspace sprawiają, że nie ma kłopotu z trafianiem w te ważne klawisze. Troszkę małe klawisze funkcyjne, włącznie z klawiszem Esc, umiejscowione przy górnej ramce nad klawiaturą powodują, że z trudem się w nie trafia, zwłaszcza męskimi palcami. Za plus należy uznać wydzielone klawisze sterujące (strzałki), mimo że małe, to wygodnie się nimi operuje.

Jako układ sterujący został tutaj wykorzystany często spotykany touchpad, w którym kursor prowadzony jest palcem. Dokładna nazwa tego układu to Synaptics TouchPad V5.8 (www.synaptics.com). Oprócz zwykłego sterowania kursorem, touchpad posiada sporo funkcji dodatkowych. Można m.in. przesuwać strony w górę i w dół suwając palcem przy prawej ściance touchpada; zaznaczać elementy i przemieszać je po ekranie oraz konfigurować wybrane przez elementy touchpada. Do konfiguracji służy specjalny software (patrz niżej). Dodatkowo są w nim dwa przyciski, jak w myszce, lewy i prawy. Obydwa działają z dość mocno wyczuwalnym klikiem - niezbędny nacisk, jak dla mnie, jest zbyt duży. Choć zamiast korzystania z przycisku lewego, można zastąpić go poprzez podwójne przyciśnięcie na polu touchpada.


Właściwości układu sterującego


Zaawansowane właściwości układu sterującego

Specjalny przycisk Fn umiejscowiony w lewym-dolnym rogu wykorzystywany jest wraz z kombinacją innych klawiszy do różnych operacji w systemie, jak np. regulacja jasności matrycy, dźwięku, włączenie hibernacji, czy włączenie/wyłączenie touchpada. Do konfiguracji przycisku funkcyjnego służy specjalne oprogramowanie "On Screen Display".


Oprogramowanie "On Screen Display"

W górnej, prawej części notebooka, nad klawiaturą znajdują się specjalne trzy przyciski. Pierwszy z lewej to przycisk Power, zaś dwa następne służą do regulacji głośności dźwięku, wykorzystując oprogramowanie w systemie Windows XP.

Pora "zarzucić" garść testów naszemu notebookowi.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy notebooka LG XNote LM50a
 
 » Kilka słów o technologii Centrino
 » Rodzina XNote LG Electronics
 » Opis LG XNote LM50a
 » Opis LG XNote LM50a c.d.
 » Testy wydajności, baterii, napędu i dysku
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »