Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja dwóch obudów Lian Li PC-A6010B i PC-B25B
    

 

Recenzja dwóch obudów Lian Li PC-A6010B i PC-B25B


 Autor: Skipper | Data: 14/10/08

PC-A6010B wewnątrz

Płyta główna


(kliknij, aby powiększyć)

Montaż zaczynamy od zdjęcia bocznej ścianki obudowy. Wewnętrzna konstrukcja odbiega od standardu. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zabudowana przestrzeń łącząca wnękę pod zasilacz z zatokami 5,25’’. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie jej krawędzi delikatnymi, plastikowymi listewkami. Mała rzecz, a jakże zmniejsza ryzyko rozcięcia palców podczas prac montażowych. Kolejną różnicą jest obrócona o 90 stopni w stosunku do klasycznych rozwiązań przestrzeń na napędy 3,5’’, posiadająca specjalny system mocowania dysków. Jednak o „HDD Cage” (klatka na dyski twarde), bo tak producent nazywa to rozwiązanie, opowiemy później. Prawie wszystkie zewnętrzne śrubki są przystosowane do odkręcania ich bez użycia narzędzi, przyda się jednak jakikolwiek śrubokręt, gdyż fabrycznie są one dokręcone do oporu i szkoda zdzierać palce.

W środku do jednej ze ścianek przyklejone jest kartonowe pudełko, a w nim znajduje się zestaw śrubek, kołeczki do przykręcenia pod płytę główną, gumowe podkładki wyciszające pod napędy, zestaw klipsów i ściągaczy do utrzymania kabli w porządku, PC Speaker i kilka innych drobiazgów. Wszystko to jest niestety zapakowane w jednorazowe foliowe torebki, więc otwarcie ich jest równoznaczne z koniecznością zorganizowania miejsca na nieużywane elementy. Nie znajdziemy wśród dodatków zamykanego pudełeczka na drobiazgi, jak przy drugiej opisywanej obudowie.


(kliknij, aby powiększyć)

Wiele jest opinii na temat tego, od czego powinno się zacząć składać komputer. My zaczniemy od... przeczytania instrukcji obsługi. Jest to o tyle ważne, że większość czynności instalacyjnych można wykonać w zupełnie inny sposób niż w przypadku klasycznych midi-tower. Często zastosowanie się do przedstawionych zaleceń oszczędzi dużo czasu i nerwów. Na początek zajmiemy się umiejscowieniem wewnątrz płyty głównej wraz z procesorem i pamięcią RAM. Posiadając obudowę Lian Li PC-A6010B możemy sobie tę czynność uprościć do granic możliwości. Wszystko za sprawą wysuwanej tacki pod płytę, którą możemy wyciągnąć z obudowy wraz z większą częścią tylnej ścianki. Nie ma więc potrzeby sięgać głęboko rękami, by dokręcić śrubkę, która jak na złość stara się uciec od miejsca swojego przeznaczenia. W tym przypadku wydobytą na zewnątrz tacką można swobodnie operować, nawet przymocować do niej płytę główną na małym stoliku, czy na kolanach. Nie zgubimy żadnych śrubek, łatwo dostaniemy się do niedostępnych w innym przypadku miejsc i da nam to więcej satysfakcji. Oczywiście można wykonać tę czynność klasycznie, bez wysuwania tacki, pytanie tylko, czemu sobie nie ułatwić pracy, skoro do wyjęcia szufladki wystarczy odkręcić cztery śrubki (beznarzędziowe)?


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po wysunięciu tacki dalej postępujemy zgodnie z instrukcją montażu. W wybranych miejscach (charakterystycznych dla konkretnej płyty głównej) wkręcamy małe kołeczki dostarczone w foliowej torebce. Miłym zaskoczeniem jest dodanie do zestawu specjalnego klucza służącego do dokręcenia właśnie tych kołeczków pod płytę. Na przytwierdzonych palikach kładziemy płytę główną i dokręcamy ją śrubkami wyglądającymi jak te, narysowane w przewodniku.

Posiadając przykręconą na tacce płytę główną instalujemy w slocie PCI-E kartę graficzną. Najpierw odkręcamy śrubę trzymającą śledzia (tutaj również te same – beznarzędziowe), wpinamy kartę i dokręcamy tą samą śrubką. W tym momencie wysuwana tacka jest już „uzbrojona” i możemy wsadzić ją z powrotem do wnętrza obudowy. Przechodzimy do podłączania kabli i tutaj przeżywamy chwilę konsternacji. Wszystkie kable obudowy mają ładne końcówki, nie ma problemów z podłączeniem diodek, przewodów obsługujących przyciski, zewnętrznego USB, lecz nijak nie da się podłączyć kabli odpowiadających za działanie portów audio przedniego panelu. Mimo, że producent postarał się o załączenie dwóch końcówek, dla obsługi HD Audio i AC’97 (dotyczy obu modeli), to w naszym przypadku oba nie sięgają do miejsca, w którym należy je podłączyć na płycie głównej. Brakuje dosłownie 2-3 centymetrów.



Po długich kombinacjach niechętnie przyznajemy, że nie ma jak obejść tego problemu i audio na panelu po prostu nie zadziała. Można oczywiście poszukać w sklepach jakiegoś małego przedłużacza, lub zrobić go samemu, nie tego jednak oczekujemy po produkcie tej klasy.

Zasilacz


(kliknij, aby powiększyć)

Osadzenie zasilacza jest jeszcze prostsze niż płyty głównej. Polega na odkręceniu blaszki wspomnianej w poprzedniej części opisu, dokręcenie jej do tylnej ścianki zasilacza i wsunięciu całości z powrotem na miejsce tejże blaszki. Potem przykręcamy ją do obudowy i możemy się cieszyć poprawnie zainstalowanym zasilaniem.

Dysk twardy


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Instalację dysku twardego rozpocząć należy od wkręcenia w niego czterech specjalnych śrub wraz z gumowymi podkładkami pochłaniającymi wibracje. Dokładny opis znajduje się w instrukcji obsługi. Następnie „uzbrojony” w śruby i podkładki dysk wsuwamy po prowadnicach klatki montażowej w głąb obudowy. Na koniec wystarczy docisnąć go delikatnie do dołu i już jest na swoim docelowym miejscu. Gumowe podkładki utrzymują go w jednej pozycji i sprawiają, że nie wypadnie z prowadnic. Powinno to wystarczyć do bezpiecznego i bezgłośnego używania dysku, przewodnik mówi jednak, że dla większego bezpieczeństwa można jeszcze dokręcić dysk dwiema śrubkami, po jednej z każdej strony. Problemy może sprawić dokręcenie śrubki z prawej strony, gdyż znajduje się ona zaraz przy wentylatorze. By to zrobić musimy zdjąć przedni panel i wyciągnąć przedni wentylator z filtrem. W nagrodę za odrobinę trudu dostajemy stabilnie osadzonego w zatoce „twardziela”, z łatwym dostępem do jego gniazd i przyzwoicie wyciszonego.

Napędy

Napęd 3,5’’ instaluje się w identyczny sposób co w większości obudów, pominiemy więc opis tej czynności by zająć się czymś ciekawszym.

Aby zamontować napęd w zatoce 5,25’’ wystarczy wypchnąć od wewnątrz aluminiową zaślepkę (lub wyciągnąć po zdjęciu przedniego panelu) i na jej miejsce wstawić urządzenie. Drobnym mankamentem może być brak prowadnic wydzielających poszczególne zatoki, przez co tył wkładanego do środka napędu DVD opada na niższe piętra i podczas przykręcania śrubek (8 sztuk) może zabraknąć jednej ręki, by jednocześnie utrzymywać go w pionie, w poziomie i dobrze chwycić śrubokręt. Polecamy robić to po uprzednim przewróceniu obudowy na bok. Brak przegród jest zapewne celowym krokiem w celu ułatwienia montażu dodatkowego chłodzenia, takiego jak np. Scythe Kama Bay.


(kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja dwóch obudów Lian Li PC-A6010B i PC-B25B
 
 » Wstęp
 » PC-A6010B z zewnątrz
 » PC-A6010B wewnątrz
 » PC-A6010B wnioski
 » PC-B25B z zewnątrz
 » PC-B25B wewnątrz
 » PC-B25B wnioski
 » Testy
 » Podsumowanie całości
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »