Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja dwóch obudów Lian Li PC-A6010B i PC-B25B
    

 

Recenzja dwóch obudów Lian Li PC-A6010B i PC-B25B


 Autor: Skipper | Data: 14/10/08

PC-B25B wewnątrz


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Przed przystąpieniem do instalacji podzespołów rozejrzyjmy się po wnętrzu odbudowy. Podobnie jak w drugim testowanym modelu, ten również posiada zabudowaną przestrzeń pomiędzy zatoką zasilacza, a zatokami na napędy 5,25’’. Poniżej zauważymy również HDD Cage położony obok dwóch małych wentylatorów wlotowych. Na tylnej ściance znalazł się duży wentylator wylotowy. Powyżej niego znajdują się widoczne na zdjęciach otwory na rurki chłodzenia wodnego, a nad nimi odkręcana blaszka ułatwiająca montaż zasilania. Centralną część zajmuje oczywiście tacka pod płytę główną.

Wewnątrz obudowy znajdziemy również kartonowe pudełko ze śrubkami i narzędziami, a wśród nich specjalne śruby do dysków, gumowe podkładki, plastikowe ściągacze do kabli, śrubokręt sześcienny i wiele innych dodatków. Bardzo praktyczne jest załączone plastikowe pudełko na drobiazgi, np. śrubki.

Płyta główna


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Zamontować płytę możemy na dwa sposoby. Albo zrobimy to tradycyjnie, wkładając ją w obudowę i przykręcając wewnątrz, albo zastosujemy się do porad w instrukcji obsługi. Drugi wariant jest o wiele wygodniejszy, gdyż wykorzysta on możliwość odłączenia tacki płyty głównej od reszty obudowy i instalację poza nią. Aby wyciągnąć tę tackę należy zdjąć lewą (patrząc od tyłu) boczną ściankę, czyli tą bliżej płyty głównej, po czym odkręcić dwie beznarzędziowe śrubki na tylnej ściance. Teraz wystarczy tackę posunąć nieco w kierunku przodu obudowy i pociągnąć. Mając ją samą w dłoni możemy zacząć przykręcać do niej kołeczki. Tutaj pomocny może okazać się mały śrubokręt dołączony do zestawu. Na kołeczkach kładziemy płytę główną i dokręcamy przeznaczonymi do tego śrubkami (patrz: instrukcja obsługi). Moglibyśmy już właściwie przykręcić tackę montażową z powrotem do reszty obudowy, warto jednak przed tą czynnością sprawdzić, czy zaślepka na porty płyty z tyłu będzie pasowała do instalowanego modelu płyty. Producent dołączył wprawdzie własną zaślepkę, jednak mało prawdopodobne, że będzie pasować, zważywszy na fakt, że każda płyta ma porty w nieco innych miejscach. Wyciągamy więc zaślepkę od Lian Li i wkładamy tę dostarczoną z płytą główną.

Po zainstalowaniu płyty możemy już dodać inne podzespoły, w tym kartę graficzną. Czynność ta jest prosta, odkręcamy śrubkę przytrzymującą śledzia, wyciągamy go, wkładamy kartę w port na płycie i dokręcamy wykręconą przed chwilą śrubą.

Tym razem długość wszystkich kabli była wystarczająca, by uruchomić pełne możliwości gniazd przedniego panelu, w tym audio (kabel posiada dwie końcówki, HD i AC’97).

Dyski twarde


(kliknij, aby powiększyć)

Montaż dysków twardych w HDD Cage przebiega według tego samego schematu co w modelu PC-A6010B, używa się dokładnie takich samych śrub i podkładek anty-wibracyjnych, oraz wprowadza urządzenie w takie same prowadnice. Dysk z wkręconymi śrubami i „uzbrojony” w gumowe podkładki wsuwamy w stelaż i lekko dociskamy do dołu. Dla pewności można każdy z dysków dodatkowo przykręcić na dwie śrubki.

Istotną różnicą jednak jest kierunek, w którym zwrócone będą dyski. W tym wypadku wsuwa się je w stelaż z lewej strony obudowy (patrząc od tyłu), tak by na lewą stronę wychodziły gniazda zasilania i kabla transferu danych. Wydawać by się to mogło bezsensownym rozwiązaniem i w każdej chwili można całe HDD Cage obrócić o 180 stopni, lecz jak się później okaże, takie położenie dysków znacznie ułatwia utrzymanie porządku wewnątrz obudowy. Ten aspekt zostanie dokładniej wyjaśniony w części opisującej instalację zasilacza i rozprowadzenia jego przewodów.

Napędy


(kliknij, aby powiększyć)

Bardzo wygodnie instaluje się wewnątrz obudowy napędy optyczne i inne urządzenia w zatokach 5,25’’. Pierwsze, co należy zrobić, to zdjąć przedni panel i wyciągnąć zaślepkę w wybranej zatoce. Można też spróbować to zrobić bez zdejmowania panelu, jednak czynność ta daje nam łatwy dostęp do zaczepów zaślepek i nie naraża palców na niebezpieczeństwo. Po wycięciu tego kawałka aluminium, możemy już założyć z powrotem przedni panel i w powstały otwór wsunąć napęd. Gdy wsunie się mniej więcej do połowy, należy pociągnąć widoczny na zdjęciu uchwyt, by można było dopchnąć go dalej. Jeśli jego ułożenie będzie już zadowalające wystarczy puścić uchwyt i urządzenie zostanie zablokowane w danym miejscu. Można jeszcze dla pewności dokręcić kilka śrubek. W tym wypadku producent postarał się o odgradzane segmenty w stelażu, więc montowany napęd nigdzie nam nie ucieknie.

Rozwiązanie to jest proste, szybkie i wygodne w użyciu.

Zasilacz


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Sama instalacja zasilacza przebiega dokładnie tak samo jak w modelu PC-A6010B. Odkręcamy blaszkę pod zasilacz, przykręcamy go do niej i całość wsuwamy na miejsce. Różnica dotyczy za to sposobu rozprowadzenia wszystkich przewodów wewnątrz obudowy. Kto uważnie przeglądał zdjęcia zauważył na pewno tajemnicze uchwyty na tylnej części tacki pod płytę główną. Służą one do wpięcia w nie kabli wychodzących od zasilacza, przez specjalny otwór w górnej części i następnie opadających aż do dysków twardych, wtyczek wentylatorów i innych urządzeń. Praktycznie wszystkie przewody prowadzone są za płytą główną, wliczając w to taśmy transferu danych i szereg drobnych kabelków, których nie sposób wymienić. Dlatego właśnie dyski twarde montowane są w opisany wcześniej sposób. Efekt? Brak natłoku różnokolorowych kabli wokół procesora, dysków i kart, co przekłada się na bardziej przejrzysty wygląd wnętrza, a na pewno nie pozostaje też bez wpływu na skuteczny obieg powietrza wewnątrz. Jak zresztą widać na zdjęciu – jest przestronnie i czysto. Aż prosi się o wymianę bocznej ścianki na przeszkloną, co jest możliwe, bo bez problemu można taką dokupić.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja dwóch obudów Lian Li PC-A6010B i PC-B25B
 
 » Wstęp
 » PC-A6010B z zewnątrz
 » PC-A6010B wewnątrz
 » PC-A6010B wnioski
 » PC-B25B z zewnątrz
 » PC-B25B wewnątrz
 » PC-B25B wnioski
 » Testy
 » Podsumowanie całości
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »