Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008
    

 

Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008


 Autor: NimnuL | Data: 11/08/04

Menu i możliwości

Również oprogramowanie w obu aparatach jest identyczne. Menu wyświetlane jest w wielu językach, w tym także po polsku i to w poprawnej polszczyźnie.


(kliknij, aby powiększyć)

Wyświetlacz LCD prócz pokazywania kadru, wyświetla także informacje o trybie pracy, włączeniu samowyzwalacza lub zdjęć seryjnych, trybie makro, balansie bieli (jeśli inny niż auto), trybie lampy błyskowej, korekcji ekspozycji/ostrości/nasycenia/ kontrastu (w zależności od ustawień) przysłonie, czasie ekspozycji, czułości matrycy (jeśli inna niż auto), rozdzielczości i jakości zdjęcia, dacie i godzinie, blokadzie AE lub AF (jeśli włączone), sposobie pomiaru oświetlenia, zoomie, ilości wolnego miejsca w pamięci oraz stanie baterii. Wszystkie te informacje wyświetlone są w sposób czytelny. Niemniej jednak mam kilka zastrzeżeń. Wskaźnik poziomu baterii nie jest wyświetlany cały czas, tylko pojawia się od czasu do czasu - nie zaobserwowałem jednak konkretnego schematu, kiedy się pojawia. Drugą uwagą jaką mam to brak informowania użytkownika o tym, jakie parametry zostają dobrane podczas robienia zdjęć w trybie automatycznym. Na pochwałę zasługuje jednak możliwość wyświetlenia histogramu w czasie rzeczywistym, podczas kadrowania.


(kliknij, aby powiększyć)

Także istnieje możliwość wyświetlenia "mocnych" punktów na LCD, umożliwia to prawidłowe wykadrowanie zdjęcia.


(kliknij, aby powiększyć)

Zdecydowanie brakuje mi pomocniczego wyświetlacza LCD umieszczonego gdzieś na górze obudowy.

Aparat oferuje sporą liczbę nastaw tematycznych. Po nastawieniu pokrętła trybów na tryb scena do dyspozycji otrzymamy: auto, sport, krajobraz, noc, portret, samowyzwalacz (portret własny), portret nocny, zachód słońca, plaża, pod światło, jesień, natura, niebo, party, tekst. W sumie 15 trybów tematycznych, które przynajmniej w teorii mogą pasować do większości sytuacji w których zechcemy robić zdjęcia.


(kliknij, aby powiększyć)

W sumie pokrętło oferuje 8 trybów pracy aparatu. Wspomniany już tryb sceny, program, preselekcja czasu i przysłony, manualny, odtwarzanie, audio/video oraz setup.


(kliknij, aby powiększyć)

Tryb Setup oferuje ustawienia główne aparatu, gdzie możemy ustawić takie parametry jak data/godzina, czas samowyzwalacza, głośność, czas pokazu slajdów, automatyczny obrót zdjęć, czas podglądu zdjęć, oszczędność energii, język, sygnał video, formatowanie pamięci, numeracja zdjęć oraz wybór tła.


(kliknij, aby powiększyć)

Tryb audio/video umożliwia nagranie sekwencji dźwiękowych lub filmowych. Ich długość ograniczona jest pojemnością pamięci. Filmy ASF w rozdzielczości 320x240 i płynności 30fps wyglądają tak: Filmik.asf (1.9 MB). W obu aparatach jakość rejestrowanych filmów jest taka sama. Dźwięki nagrywane są w trybie monofonicznym. Głośnik ma nieco zbyt mały poziom natężenia dźwięku.


(kliknij, aby powiększyć)

Odtwarzanie to tryb pracy aparatu, w którym możemy obejrzeć wykonane zdjęcia i filmy. Istnieje możliwość opatrzenia zdjęć ramką, podejrzenia histogramu, wyświetlenia 4 lub 9 miniatur zdjęć, ośmiokrotnego powiększenia zdjęć oraz wyświetlenia danych dot. parametrów zdjęcia. Z poziomu menu w tym trybie można zdjęcie wydrukować, uruchomić pokaz slajdów lub dodać notatkę głosową do zdjęcia (długość ograniczona pojemnością pamięci). Poza tym można wyświetlić pełne informacje o zdjęciu (przysłona, migawka, balans bieli, data, godzina, czułość, wielkość, jakość, numer zdjęcia i tryb w jakim znajdował się aparat podczas robienia fotografii). Dostęp do tego trybu jest jednak bardzo niewygodny, dużo wygodniejszy byłby dostęp przez naciśnięcie jednego przycisku, a nie każdorazowe okręcanie pokrętłem, gdy chce się obejrzeć zarejestrowany materiał.


(kliknij, aby powiększyć)

Tryb manualny umożliwia ręczne ustawienie czasu ekspozycji i przysłony. Brak jest możliwości ręcznego ustawienia ostrości. Bardzo przeszkadza ograniczenie ustawienia przysłony tylko do dwóch wartości (największa i najmniejsza dla danej ogniskowej). Ilość ustawień czasu ekspozycji również nie jest zbyt duża: 1/2000s, 1/1000s, 1/500s, 1/250s, 1/125s, 1/60s, 1/30s, 1/15s, 1/8s, 1/4s, 1/2s, 1s, 2s, 4s, 8s, 16s.

Zaznaczę jednak, że w oprogramowaniu jest błąd i liczba "16" się nie wyświetla, w zamian tego pojawia się dwukrotnie 8s. Podobnie dzieje się z czasem 1/4s, wyświetla się on przy wydłużaniu czasu, jednak przy zmniejszaniu wyświetla się dwa razy 1/2s.


(kliknij, aby powiększyć)

Priorytet przysłony to tryb pracy aparatu w którym można ustawić 1 z dwóch dostępnych (w zależności od ogniskowej) wartości przysłony i wymusić ją na aparacie, a czas ekspozycji samoczynnie zostanie dobrany.


(kliknij, aby powiększyć)

Priorytet czasu jest trybem, w którym decydujemy o czasie ekspozycji, wybierając jeden z dostępnych przedziałów czasowych podobnie jak ma to miejsce w trybie manualnym.

Program to pełen automat, nie mamy możliwości wpływać na parametry rejestracji zdjęcia.

Ustawieniami wspólnymi dla trybów: manualnego, priorytetu czasu, przysłony i programowego jest regulacja czułości matrycy w zakresie ISO50-400, sposób pomiaru światła, jakość i wielkość zdjęcia, filtry cyfrowe, balans bieli, obszar fokusa oraz ustawienia L/R.

Dodam jeszcze, że istnieje możliwość swobodnego przemieszczania ramki AF, dzięki czemu nie musimy przekadrowywać zdjęcia, by wyszło ostre to co sobie życzymy. Lampka wspomagająca AF świeci czerwonym kolorem. Jej skuteczność jest bardzo wysoka. Tylko w nielicznych wypadkach aparat nie był w stanie wyostrzyć zdjęcia. Zaznaczę jednak, że bywało i tak, że AF zgłaszał, że ostrość została nastawiona, w rzeczywistości jednak obiekty wciąż nie były ostre.

Miłymi dodatkami jest możliwość zablokowania AF lub parametrów ekspozycji dla zdjęcia. Samowyzwalacz jest standardem w dzisiejszych aparatach fotograficznych, dostępne wartości opóźnienia to 3 i 10s. Aparat ma możliwość wykonania zdjęć w trybie seryjnym. Krótko mówiąc, wykona 3 zdjęcia pod rząd z prędkością około 2 zdjęć/s.

Balans bieli można ustawić w 5 trybach: słońce, chmury, światło żarowe, światło jarzeniowe oraz tryb własny. Naturalnie jest też tryb automatyczny.

Dla Joysticka można przypisać jedną z 5 funkcji, które podczas wykonywania fotografii można wygodnie regulować przesuwając dźwigienkę w prawo lub lewo. Dostępne są następujące parametry: EV (od -2 do +2 co 1/3), ostrość (3 poziomy), nasycenie (od -5 do +5 co 1), kontrast (od -5 do +5 co 1), ręczny balans bieli (16 poziomów od czerni po niebieski).

Słów kilka o filtrach cyfrowych, które można włączyć z poziomu menu. Dostępnych jest ich aż 10 rodzajów. Prócz popularnych filtrów dających efekt zdjęć czarno-białych czy sepii, dostępne są również efektowne i przydatne fitlry kolorystyczne: różowy, purpurowy, niebieski, zielony, żółty, a także filtr rozświetlony (solarize) oraz negatywowy. Oto kilka przykładowych fotografii możliwości niektórych filtrów:

  
Filtr-Czerwony i Filtr-Negatyw (kliknij, aby powiększyć)

  
Filtr-Solaryzacja i Filtr-Zielony (kliknij, aby powiększyć)

Podczas testów zaobserwowałem również jedną niedogodność. Oba aparaty mi się wieszały. Najczęściej Praktica, czasem podczas przetwarzania zdjęcia, czasem po prostu "zamarzała". W sumie podczas trzydniowej zabawy z Prakticą, aparat przestał odpowiadać 6 razy. Pentagram również "zawisał", jednak tylko 2 razy się to przytrafiło. Jedynym wyjściem było otworzenie klapki na baterie.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008
 
 » Suche fakty
 » Bliskie spotkanie
 » Photon 484 vs. Luxmedia 4008
 » Menu i możliwości
 » Sesja fotograficzna
 » Numerologia
 » Oprogramowanie
 » Podsumowanie
 » Słowniczek
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »