Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy dwóch napędów firmy MSI
    

 

Testy dwóch napędów firmy MSI


 Autor: SebaSTS | Data: 27/02/03

Testy dwóch napędów firmy MSINapęd CD-ROM, czy też coraz częściej wybierany DVD-ROM jest nieodzowną częścią komputera. Wydawałoby się, że wszystkie tego typu części dostępne na rynku oferują podobne możliwości, więc podstawowym kryterium wyboru staje się zasobność portfela. Stając przed tego typu wyborem, osobiście kieruję się innymi cechami, a są nimi w kolejności od najważniejszej: cicha praca napędu (ewentualna możliwość jego spowolnienia), czas dostępu do danych podawany w tysięcznych częściach sekundy (ms), wydajność odczytu każdego rodzaju i pojemności dostępnych nośników wyrażona w krotności (x), obciążenie procesora podawana w %. Wszystkie zakupy tego typu urządzeń, poprzedziłem wnikliwym porównaniem testów, dostępnych w branżowych serwisach czy pismach komputerowych.

Już od pewnego czasu mamy zastój jeśli chodzi o premiery coraz to szybszych napędów CD-ROM & DVD-ROM. Dalsze zwiększanie prędkości odczytu z nośników danych, tak silnie promowany przez marketing jako czynnik sukcesu sprzedaży i tak już doprowadziło do sytuacji, kiedy to wgrywając jakąś aplikacje na twardy dysk, wychodzimy z pokoju. Rynek oferuje nam najczęściej CD-ROM'y o maksymalnej prędkości 52x, natomiast jeśli chodzi o DVD-ROM'y jest to odpowiednio 16x krotność 1350KB/s dla DVD i 48x krotność 150KB/s dla CD. Przejdźmy do rzeczy! Na warsztat trafiły dwa czytniki z firmy MSI-Polska tj. CD-ROM MS-8152 oraz DVD-ROM MS-8216 w wersjach BOX. Dla porównania dołączyłem wyniki swojego DVD-ROM'u LG o krotności 8x/40x.

Trochę historii

W 1985 roku powstał standard CD-ROM (Compact Disc – Read Only Memory). Była to rozszerzona o nowe możliwości i wzbogacona o korekcję błędów płyta CD, która dzięki dużo niższym kosztom, większej pojemności i szybkości dostępu do danych, stała się dominującym komputerowym medium. Z czasem nawet 870MB (99 minutowy) nośnik stał się za mały na umieszczenie filmu o zadowalającej jakości. W świecie komputerów jak w ewolucji, nic nie stoi w miejscu, zapomnijmy na chwilę o łączu szeregowym do drukarki oraz portach COM1, COM2 czy stacji FDD. A nawet jeśli porty te nadal są w naszych komputerach i trudno nam o chwilową amnezję, powiem krótko: każda „szanująca się” reguła ma swój wyjątek.

Wracając do ewolucji, producenci śladem natury przystosowali się do potrzeb rynku i tak powstał standard DVD-Video a później DVD-ROM. Standard ten umożliwia użycie płyt dwustronnych i dwuwarstwowych o łącznej pojemności ok. 17GB. Biorąc pod uwagę czasy, w których przeciętny dysk twardy w komputerze domowego użytkownika był niewiele większy od pojemności CD-ROM, te maksymalne do uzyskania 17GB nie jawi się jako imponująca pojemność, skoro dziś średnio w komputerach gości 80GB ... W tym miejscu wypadałoby jednak dodać, że jak to zazwyczaj w ewolucji bywa ... kolejny krok naprzód ... Uwaga! Już za rogiem czai się niebieski laser...

poprzednia strona (Trochę historii)    -   następna strona (Nasz pierwszy bohater: CD-ROM)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy dwóch napędów firmy MSI
 
 » Trochę historii
 » Nasz pierwszy bohater: CD-ROM
 » Nasz drugi bohater: DVD-ROM
 » Testy napędów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »