Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pełna recenzja kart nowej generacji !
    

 

Pełna recenzja kart nowej generacji !


 Autor: Kris | Data: 09/08/04

Opis karty PoV GF6800

Karta Point of View GeForce 6800 dotarła do mnie dzięki uprzejmości sklepu internetowego Barwkomp.pl (specjalne podziękowania dla Mateusza). Warto zauważyć, że Point of View pierwszy rozpoczął sprzedaż tych kart w Europie i w śladowych ilościach pojawiły się również w Polsce. GeForce 6800 jest aktualnie najsłabszym przedstawicielem rodziny NV40. Wyróżnikiem jest 12-potokowa architektura (zablokowany jeden Quad), 128MB pamięci lokalnej, taktowanie 325/350MHz (rdzeń/pamięć) i oczywiście cena. Najniższa wśród kart nowej generacji.


PoV GF6800 (kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

Duże pudełko o kolorystyce raczej mało chwytliwej. Typowe azjatyckie jasne barwy. Do tego prościutki wizerunek kolorowego gada, który pewnie ma przedstawiać kameleona, maskotkę firmy. W sumie nic specjalnego. Natomiast to, co można znaleźć w środku, oprócz karty, już może, a nawet powinno, wzbudzić respekt:
  • Instrukcja instalacji karty w pięciu językach (bez polskiego, ok. 20 stron na język)
  • Płyta CD z odtwarzaczem CyberLink PowerDVD 5.0
  • Płyta CD ze sterownikami (Detonator v61.21)
  • Dwie płyty CD z pełną wersją gry Tomb Raider : The Angel of Darkness
  • Trzy płyty CD z pełną wersją gry Commandos 3 : Destination Berlin
  • Rozgałęźnik zasilania przydatny, gdy nie mamy wolnych gniazd Molex z zasilacza
  • Kabelek Composite do podłączenia telewizora (2x Cinch)
  • Przejściówka DVI->VGA do podłączenia drugiego monitora sygnałem analogowym
  • Przejściówka S-Video -> Composite (miniDIN->Cinch)
  • Gadżet, który po naciśnięciu przycisku zachęca kobiecym głosem do gry z Point of View
Jak widać, nie można powiedzieć, że producent ograniczył wyposażenie. Dwie "duże" gry, najnowsza wersja PowerDVD, kompletne okablowanie. Zestaw bez trudu wybija się ponad przeciętność.

Niebieski laminat o długości takiej samej, jak w przypadku pozostałych kart serii GeForce 6800. Podstawowe różnice to kwestia chłodzenia oraz blok zasilania. Zamiast potężnego radiatora z turbinowym wentylatorem, mamy aluminiową konstrukcję zbliżoną do "bocznowydmuchowców", które chłodziły np. GF4Ti 4200. Niewielki wentylator z dwupinowym podłączeniem. Żeberka radiatora kierują powietrze tak, aby jednocześnie odprowadzało ciepło z kości pamięci. Zamocowanie na dwóch bolcach. Brak stabilizującego "krzyżaka", który na rewersie mocował chłodzenie silniejszych odmian GF6800. 128MB pamięci w postaci ośmiu, łączonych parami, klasycznych kości BGA DDR Hynix 2.8 ns otacza rdzeń graficzny na awersie. Brak dodatkowych radiatorów.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Uproszczony stabilizator nie został wyposażony w dedykowany radiator układów mocy. Oczywiście, podobnie jak w przypadku modelu GT, jest tylko jedno gniazdo zasilania (Molex), a karta nie zajmuje dodatkowego slotu PCI. Nie zrezygnowano natomiast z alarmowego brzęczyka, który uaktywnia się przy braku podłączenia wtyczki z zasilacza. Na śledziu gniazda VGA, DVI oraz TV-Out (miniDIN 4-piny). Karta jest stosunkowo lekka: 240g. Nowością jest metalowa, usztywniająca konstrukcję "belka", która biegnie wzdłuż krawędzi laminatu.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Podobnie jak w innych kartach serii 6800 wentylator działa dwubiegowo. Do momentu zainstalowania i uruchomienia sterowników oraz przy ewentualnym przegrzaniu kręci się szybciej, natomiast w pozostałych przypadkach mamy do czynienia z mniejszymi obrotami. Na wyższych obrotach hałas jest dosyć duży, choć chyba nie większy niż w poprzednio testowanych kartach 6800 na niższym biegu. Po spowolnieniu obrotów, pomimo tego, że karta była u mnie bardzo dobrze słyszalna, to jednak nie denerwowała hałasem. Poziom, który mógłbym określić jako średnio-głośny. Akceptowalny, choć nie nadający się do konstrukcji cichych pecetów. Jakość obrazu bardzo dobra. Kolejna karta, do której nie można mieć zastrzeżeń w tej kwestii. W zasadzie, jak tak dalej pójdzie, to będę pisał o jakości obrazu tylko wtedy, gdy będzie wyraźnie słabsza od ogółu nowych kart, zarówno ze stajni nVidia, jak i ATI.

Próby podkręcania zakończyły się z zupełnie przyzwoitym rezultatem 400/410MHz (rdzeń/pamięć). W stosunku do domyślnych 325/350MHz jest to spora różnica. Pobór mocy z sieci energetycznej sięgał 65W.

W sklepie internetowym Barwkomp.pl karta dostępna jest w cenie 1448 zł. Gwarancja 3 lata.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pełna recenzja kart nowej generacji !
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Opis karty nVidia GF6800GT
 » Opis karty PoV GF6800
 » Opis karty Sapphire Radeon X800 XT PE
 » Opis Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Opis Gainward GeForce 6800 GT
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Jakość obrazu: Filtrowanie tekstur
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »