Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł
    

 

Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł


 Autor: Kris | Data: 05/11/03

Sterowniki

Do przeprowadzenia testów używam tego samego zestawu komputerowego, którego trzon stanowi P4 2.4/533, 512MB PC800, GA-8IHXP, Windows XP SP1. Karty ATI działały na sterownikach Catalyst 3.8. W przypadku nVidia były to Detonator 52.13 (Beta) oraz 52.16 (WHQL). Ustawienia sterowników domyślne + wyłączenie VSynch.

  

W stosunku do starszych driverów nVidia serii 4x.xx odnotowałem konkretne różnice. W kwestii funkcjonalnej zmienił się układ zakładek, wprowadzono profilowanie, w pełni zintegrowano z nView. Co do zmian wydajności to uczucia mam mieszane. Największym sukcesem jest niewątpliwie zwiększenie szybkości działania Pixel Shadera 2.0 o ok. 20%. Biorąc pod uwagę różnice w stosunku do nowych Radeonów nie jest to element, który może wpłynąć na zmianę mojej opinii w kwestii FX5600 ale jest to wyraźna poprawa. Oprócz tego sterowniki te wprowadzają szereg dedykowanych optymalizacji na poziomie konkretnych aplikacji wykorzystujących funkcjonalność Dx9 oraz poprawki kilku drobniejszych błędów czy niekompatybilności. W związku z tym, że jedynym uniwersalnym "pewniakiem" jest ta 20-procentowa globalna poprawa działania shaderów to niektórzy mogą czuć się zawiedzeni, bo oczekiwania były znacznie większe. Innym może się wydawać, że poprawa wydajności sięga znacznie wyżej w uwagi na to, że "trafia" w niektóre gry i programy, które zwykle wykorzystuje się do testów 3D. W kilku przypadkach odnotowałem również pewne różnice w obrazie. Niestety należy liczyć się z tym, że w przypadku każdej gry Dx9 potrzebne będzie indywidualne wsparcie sterownika z uwagi na odmienność schematu działania hardware w stosunku do API.

Jeśli chodzi o nowe sterowniki ATI to oprócz pewnych zmian funkcjonalnych najciekawszym dodatkiem wydaje się VPU Recover. Funkcja jest zgodna z nowym zaleceniem MS, które będzie obowiązywało w przyszłym systemie, polegająca na resetowaniu przez sterownik hardware, który przestaje odpowiadać na jego zapytania. Dzięki temu w przypadku Catalyst 3.8, w żadnej sytuacji nie następuje zawieszenie całego peceta z winy samej karty graficznej. W kwestii wydajności większych różnic nie odnotowałem. Oczywiście przy okazji nowego "numerka" wyeliminowano kilka mniejszych błędów i niekompatybilności z oprogramowaniem. Dla niektórych użytkowników zespolenie w jedną zakładkę ustawień 3D oraz wprowadzenie dodatkowego przycisku dla zaawansowanych parametrów wydaje się sprawiać więcej problemów, ale po przyzwyczajeniu się i dzięki wprowadzeniu profili ustawień poprawa ergonomii wydaje się namacalna.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł
 
 » Wstęp
 » Karty
 » Asus V9520 Magic/T
 » Gainward GF3 PowerPack! Ti/450 TV "GS"
 » HIS Radeon 9200 64MB VIVO
 » Hercules 3D Prophet 9000 Pro 128MB
 » Prolink PixelView GeForceFX 5200 128MB Ultimate
 » Prolink PixelView GeForceFX 5200 64MB
 » Sapphire Radeon 9000 64MB TV Bulk
 » Sterowniki
 » Testy cz. I - Serious Sam, CodeCreatures, Gun Metal 2
 » Testy cz. II - X2, Sprinter Cell, UT 2003
 » Testy cz. III - Moto GP2, Chameleon, AquaMark 3
 » Testy cz. IV - Final Fantasy, Halo, Tomb Raider, HL2
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »