Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test trzech pasywnych kart Asusa
    

 

Test trzech pasywnych kart Asusa


 Autor: DYD | Data: 30/08/06

Test trzech pasywnych kart AsusaCisza w komputerze to istotna cecha, która wpływa na komfort obcowania z komputerem. Po wiatraczku na procesorze, najczęściej nieprzyjemny hałas powoduje system chłodzenia montowany w karcie graficznej. Producenci starają się stosować różne rozwiązania, aby zwalczyć ten niemiły przypadek. W celu całkowitego wyeliminowania szumu docierającego z karty graficznej, producenci stosują pasywne rozwiązania. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej trzem kartom ze stajni Asusa: EAX1600XT Silent 256MB DDR3, EN 7600GT Silent 256MB DDR3 oraz EN 7600GS TOP Silent 512MB DDR2. Zapraszam.

Asus EAX1600XT Silent

Karta Asus EAX1600XT Silent oparta jest na układzie ATI Radeon X1600XT, prezentowanym u nas już kilkakrotnie. Dla przypomnienia, zamieszczam specyfikację tego układu.

Model ten wyposażony jest w 256MB pamięci typu DDR3 rozmieszczonych w czterech kościach Infineona (oznaczenie HYB18H512321AF-14 o częstotliwości 1.4ns). Zegary rdzenia i pamięci ustawione są typowo dla układu X1600XT, a więc odpowiednio 590/690 MHz. Karta posiada wyjścia DVI i VGA, a także wyjście telewizyjne oraz wejście Video. EAX1600XT Silent wykorzystuje technologię ASUS Splendid do poprawy kolorów i kontrastu przy odtwarzaniu video, o której szerzej już pisaliśmy.

W zestawie znajdziemy oprócz samej karty, instrukcję instalacji, skórzane etui na 16 płyt CD, kabelki video, przejściówkę DVI oraz oprogramowanie: sterowniki Catalyst, zestaw firmowy aplikacji Asusa (Video Security, GameFace Messenger, GameLiveShow), pełna wersja gry XPand Rally oraz trzy gry w Bonus Gamepacku - Savage, BillyBlade i Mashed. Szkoda, że nie dodano jakiegoś playera DVD.

Na czerwonym laminacie umieszczono spory aluminiowy radiator, który ściąga na siebie temperaturę z rdzenia karty. Radiator umieszczony jest z tyłu karty i połączony jest z małym radiatorem na rdzeniu poprzez dwie termoprzewodzące rurki typu heatpipe. Konstrukcja nie jest ciężka, całość waży około 280g. Podczas wytężonej pracy 3D, radiator dość mocno nagrzewa się, zwłaszcza gdy w obudowie nie ma dobrego przepływu powietrza. Dokładnej temperatury rdzenia nie sprawdziłem, gdyż ten układ nie posiada funkcji monitoringu temperatur.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Karta posiada 3 letnią gwarancję, jej sugerowana cena detaliczna wynosi 579 PLN.



Asus EN 7600GT Silent

Ten model zbudowano na popularnym układzie nVidia GeForce 7600GT. Jeśli jeszcze parametry nie wbiły się Czytelnikom w pamięć, krótkie przypomnienie specyfikacji:

Karta posiada 256MB pamięci typu DDR3, umieszczone w czterech kościach pamięci Samsunga (o czasie dostępu 1.4ns, seria K4J52324QC-BC14) ułożonych wokół rdzenia graficznego. W modelu EN 7600GT Silent częstotliwości odpowiednio kształtują się na poziomie 560/700 MHz (rdzeń/pamięci), a więc tyle samo co referencyjne ustawienia dla 7600GT. Karta nie wymaga dodatkowego zasilania PCI-Express. EN 7600GT Silent posiada dwa złącza DVI oraz wyjście telewizyjne i Composite ze wsparciem HDTV. Jest wsparcie dla technologii ASUS Splendid.

Pudełko oprócz samej karty, zawiera skróconą instrukcję (w tym w języku polskim). Oprócz tego znajdziemy dwie przejściówki DVI, kable do wyjścia TV. Z oprogramowania mamy sterowniki w wersji Asus ForceWare 83.91, zestaw firmowy aplikacji Asusa (SmartDoc do podkręcania karty, Video Security, GameFace Messenger, GameLiveShow) oraz pełną wersję KingKonga. Także za brakło jakiegoś playera DVD.

Ten model wyposażony został już w bardziej zaawansowany system pasywnego chłodzenia, oznaczony przez Asusa jako SilentCool 2. Składa się z kilku elementów. Mały radiator na rdzeniu połączony jest poprzez jedna rurkę termoprzewodzącą typu heatpipe z dużym radiatorem umieszczonym z tyłu karty. Z kolei druga rurka heatpipe łączy radiator na rdzeniu z ruchomym radiatorem umieszczonym na górze karty. Ten z kolei można przesunąć swobodnie o 90% w kierunku procesora. Całość wykonana jest z aluminium. System dobrze odprowadza temperaturę, nie nagrzewa się ekstremalnie, temperatury wahały się w przedziale od 55 stopni do 66 stopni przy dużym obciążeniu. Dzięki ruchomemu radiatorowi, można skierować go nad wiatrak procesora, który dzięki temu będzie "dmuchał" w jego stronę, tym samym częściowo go schładzając.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Karta posiada 3 letnią gwarancję, jej sugerowana cena detaliczna wynosi 739 PLN.



Asus EN 7600GS TOP Silent 512

Z procesorem graficznym NVidii 7600GS także już się poznaliśmy, ale w celu przypomnienia tradycyjnie specyfikacja techniczna:

Na uwagę zasługuję fabryczny, lekki overclocking karty Asus EN 7600GS TOP Silent. Wskazuje na to dodatek w nazwie TOP, który w produktach Asusa oznacza firmowe Turbo doładowanie. W tym modelu częstotliwości odpowiednio kształtują się na poziomie 550/475 MHz (rdzeń/pamięci), a wiec więcej niż w referencyjnym 7600GS. Karta posiada aż 512MB pamięci, jednak typu DDR2 z czasem dostępu 2.0ns, ułożonych wokół rdzenia graficznego, na tylnej części karty. Karta nie wymaga dodatkowego zasilania PCI-Express. EN 7600GS TOP Silent posiada złącze DVI i VGA, wyjście telewizyjne i Composite ze wsparciem HDTV. Także ta karta wspiera technologię ASUS Splendid.

W zestawie znajdziemy oprócz samej karty, instrukcję instalacji, kabelki video, przejściówkę DVI oraz oprogramowanie: sterowniki, zestaw firmowy aplikacji Asusa (SmartDoc do podkręcania karty, Video Security, GameFace Messenger, GameLiveShow) oraz trzy gry w Bonus Gamepacku - Savage, BillyBlade i Mashed. Także tradycyjnie brak playera DVD.

Model EN 7600GS TOP Silent 512MB DDR2 także posiada ciekawy system pasywnego chłodzenia. Trzeba dodać, że karta zbudowana jest w oparciu o technologię Asus ReverseCool. Polega ona na umieszczeniu procesora graficznego na tylnej stronie karty. Także pamięci są tam umieszczone i przykryte dużym aluminiowym radiatorem. Dodatkowo, duży radiator posiada odchylaną część aluminiowych żeberek, które pod odchyleniu będą chłodzone wiatraczkiem z procesora. Podobnie więc jak w poprzednim modelu system dobrze odprowadza temperaturę (wahała się ona w zakresie od 55 stopni do 65 stopni przy dużym obciążeniu), a dzięki ruchomemu radiatorowi wiatrak procesora częściowo schładza radiator karty.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Karta posiada 3 letnią gwarancję, jej sugerowana cena detaliczna wynosi 569 PLN.



Testy

Platforma testowa w jakiej testowane były karty to:
  • Procesor: AMD Athon 64 3800+
  • Pamięci: GeiL 2 x 512 MB CL2.5
  • Płyta główna: ECS nForce 4 SLI x16
  • Dysk twardy: Samsung SATA 80GB
  • Zasilacz: SilverStone 550W
Sterowniki dla kart GeForce to NVidia Forceware 91.31. Dla ATI wykorzystałem sterowniki Catalyst 6.8. Testowy system Windows XP SP2. Vsync domyślnie wyłączony. Ustawienia sterowników takie jak po ich zainstalowaniu.





Podsumowanie

Spójną cechą pozytywną trzech testowanych modeli jest cisza, dzięki wykorzystaniu sporych rozmiarów radiatorów i technologii heatpipe. Jeśli więc cisza jest priorytetem, a niekoniecznie super wydajność, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że w komputerze mieszczą się inne generatory hałasu oraz, że taki pasywny system w przypadku braku odpowiedniego przepływu powietrza zwiększa temperaturę znajdującą się w obudowie.

Wyniki testów wskazały, że model EAX1600XT Silent zbudowany na układzie Radeon X1600XT w cenie około 579 zł raczej nie będzie dobrym wyborem. Na plus tego modelu można jedynie uznać wejście Video, którego konkurencja nie posiada. Tańszy od niego model EN 7600GS TOP Silent wyposażony w 512MB pamięci i lekko firmowo podkręcone zegary bije go zdecydowanie w testach. Z kolei model EN 7600GT Silent 256MB, zwycięzca wszystkich testów, jest jednakże sporo droższy od pozostałych modeli. Aktualnie ceni się w okolicy 739 zł - sporo więcej, patrząc na różnice w wydajności. W kartach z układami NVidii na uwagę zasługują dobrze skonstruowane systemy chłodzenia. Ich temperatura nie budzi grozy a modyfikowany system radiatorów dodatkowo podnosi ich funkcjonalność.

TwojePC - OK!
ASUS EN 7600GS TOP Silent 512MB

Za dobrą wydajność, sprawny system pasywnego chłodzenia i atrakcyjną cenę przyznajemy oznaczenie TwojePC OK! produktowi EN 7600GS TOP Silent 512MB




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ASUS Polska      ASUS Polska