Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test coolerów FreeZone NX - 6 wiatraków dla CPU
    

 

Test coolerów FreeZone NX - 6 wiatraków dla CPU


 Autor: SebaSTS | Data: 31/03/06

Test coolerów FreeZone NX - 6 wiatraków dla CPUPo niewątpliwym sukcesie pierwszych coolerów z serii FreeZone, firma Pentagram wprowadza do sprzedaży odświeżoną wersję swoich produktów. Ilość i rodzaj zauważonych zmian, w porównaniu ze starszymi braćmi, nie pozwala mi na użycie innego przymiotnika. W dzisiejszej recenzji opiszę cztery nowe modele FreeZone oznaczone skrótami: dwa w pełni miedziane NXC-100Cu i NXC-80Cu, mieszany NXC-100AlCu oraz aluminiowy NX-80 Al. Linię coolerów NXC porównam do gigantów FreeZone: QVC-120Cu+ i QVC-100Cu+. Zapraszam.

Zmiany ...

Porównując nowe modele z serią QVC, kontroler obrotów wreszcie doczekał się większego pokrętła, które działa teraz płynnie. Element usztywniający jest teraz plastikowy, ma większą powierzchnię wyprofilowaną pod wystające elementy płyty głównej. Systemy mocowania nie są kompatybilne z poprzednią wersją, brak jest możliwości instalacji na platformie SocketA.

Montaż na wszystkie dostępne gniazda obsługiwane przez FreeZone NX (Socket 478/LGA775, Socket 754/939/940) jest bardzo prosty, nie będę go opisywał, wszystko jest dokładnie wyjaśnione w instrukcji w kilku językach, w tym w języku polskim. Wspomnę tylko, iż w przypadku platformy Intel nie jest potrzebny demontaż płyty głównej.

Kształt samego coolera, szerszy u podstawy sprawia, że przy podobnej masie jest on mniejszy i niższy od swojego starszego odpowiednika. Ta sama konstrukcja - ściśnięte finy u podstawy, brak rurek cieplnych. Zapinka już się nie obraca, więc odwrócona nie pęknie podczas przykręcania do oporu. Kabelki od wiatraka są sklejone, sztywne, dzięki czemu łatwiej je poprowadzić w obudowie.

Spójrzmy na zdjęcia, jak najmocniejsze miedziane modele z rodziny NX wyglądają przy QVC-120 Cu+ i QVC-100 Cu+.


W opakowaniu: od lewej QVC-120 Cu+ , QVC-100 Cu+ oraz NXC-100Cu
(kliknij, aby powiększyć)


Widać jak się zmienia średnica: QVC-120 Cu+, QVC-100 Cu+, NXC-100Cu, NXC-80Cu
(kliknij, aby powiększyć)


NXC-100Cu, NXC-80Cu obniżyły się także...
(kliknij, aby powiększyć)


QVC-120 Cu+, QVC-100 Cu+, NXC-100Cu, NXC-80Cu
(kliknij, aby powiększyć)


... i choinka
(kliknij, aby powiększyć)





Freezone NXC-100Cu

Gotowy produkt został zapakowany w przezroczysty blister i utrzymany w tonacji srebrno-czerwonej. Oprócz coolera zawiera ukryte pod reklamowymi nadrukami: mocowania dla Socket 478, 775, 754/939/940, regulator obrotów, pastę silikonową, śrubki, przejrzystą instrukcję obsługi w kilku językach + polski.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Jest to największy i najcięższy z nowej linii coolerów, wykonany w całości z 58 blaszek miedzianych o karbowanej powierzchni. Waży 652g przy wymiarach 106 x 106 x 55mm.

Zastosowanie dwóch śrub ściskających finy u podstawy sprawia, że powierzchnia styku z procesorem jest idealnie płaska, została też dokładnie wyszlifowana. Zamontowany wiatrak ma około 85mm średnicy rozstawu łopatek, łożyskowanie podwójne kulkowe i kręci się według producenta z prędkością w przedziale 1700-3000RPM. Natężenie hałasu 19-27dB.



Freezone NXC-100 AlCu

Opakowanie tym razem w tonacji srebrno-zielonej. Od wyżej opisanego różni się tylko materiałem, z którego został wykonany. Dlatego też przy tych samych wymiarach waży jedynie 412g. Cooler składa się z 22 finów miedzianych i 36 aluminiowych.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Poza tym zawartość zestawu jest taka sama, jak w modelu NXC-100Cu.



Freezone NXC-80Cu

Opakowanie w tonacji srebrno-czerwonej. Cooler w porównaniu z poprzednikami jest nieznacznie mniejszy. Przy wymiarach 96x96x55mm waży 628g. Składa się z tej samej ilości miedzianych finów (58). Zamontowany wiatrak ma około 75mm średnicy rozstawu łopatek, łożyskowanie podwójne kulkowe i kręci się według producenta z prędkością w przedziale 1700-3000RPM. Natężenie hałasu 20-27dB.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Tu także pozostała zawartość zestawu jest ta sama.



Freezone NX-80 Al

W opakowanie w tonacji srebrno-niebieskiej znajduje się najsłabszy, najlżejszy i najubożej wyposażony cooler z nowej serii. Ma ten sam rozmiar, co powyżej opisany, a ponieważ jest w całości aluminiowy, waży tylko 258g. Zastosowany wiatrak ma około 75mm średnicy rozstawu łopatek, łożyskowanie ślizgowe i kręci się według producenta z prędkością 2800RPM. Natężenie hałasu 25dB. Takie rozwiązanie jest cichsze od swojego łożyskowego odpowiednika, lecz wymaga konserwacji. Bez niej staje się coraz głośniejsze, aż do momentu zatarcia i zatrzymania pracy.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

W zestawie brak kontrolera obrotów oraz mocowania dla platformy Intela - Socket 775.



Freezone QVC-100 Cu+

Od opisywanego już na naszych łamach modelu QVC-100Cu różni się ilością miedzianych listków w konstrukcji radiatora (ma ich 58), co przełożyło się na większą powierzchnię styku z procesorem. Cooler jest niższy o 1mm, ale za to cięższy - 692g. Ma też nową podkładkę usztywniającą i poprawiony regulator obrotów.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)





Freezone QVC-120 Cu+

Pomimo, że nie dostałem go do testów, postanowiłem go zamieścić w recenzji. Jego wymiary to 138x138x66mm przy wadze 733g. Bezapelacyjnie największy i najcięższy w tym gronie. Według danych producenta prędkość maksymalna wiatraka jest zwiększona o 200RPM od opisywanego modelu QVC-120Cu. Wyposażenie nie uległo zmianie.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)





Procedura i warunki testowe

Warunki testowe:
  • za oknem termometr wskazywał temperaturę od -3*C do -5*C
  • temperatura powietrza na parapecie okiennym: 19*C
  • temperatura powietrza przy wlocie powietrza do jednostki centralnej: 21*C.
Testy były przeprowadzone przy zamkniętej obudowie, która była dodatkowo chłodzona przez dwa wentylatory 92x92x25mm Zalman ZM-F2, działające przy minimalnej prędkości 1600 RPM.

Procesor wygrzewałem programem Prime95 v.24.14 uruchamiając funkcję "Torture Test" z opcją "Small FFTs".
Wszystkie testowane coolery były podłączone pod panel Zalmana ZM-MFC1 i na nim ustawiałem minimalne i maksymalne obroty, stąd większe różnice RPM niż wynikałoby ze specyfikacji producenta.

Odczyt przeprowadziłem skonfigurowanym odpowiednio programem SpeedFan v.4.28, z dokładnością do 0,5*C.





Wyniki testów

LEGENDA:
  • 1 - temperatura zarejestrowana 15 minut od uruchomienia komputera
  • 2 - godzinne wygrzewanie programem Prime95, zarejestrowana najwyższa temperatura
  • 3 - odczyt temperatury w minutę po zatrzymaniu wygrzewania procesora
  • 4 - odczyt temperatury w 2 minuty po zatrzymaniu wygrzewania procesora
  • 5 - odczyt temperatury w 5 minut po zatrzymaniu wygrzewania procesora

Na koniec subiektywna, oparta na moim zmyśle słuchu, ocena głośności testowanych "wiatraków" przy maksymalnych obrotach:

CICHO < QVC-120Cu+ < NX-80Al < NXC-100AlCu < NXC-100Cu < QVC100Cu=NXC-80Cu < GŁOŚNO



Podsumowanie

Patrząc na uzyskane maksymalne temperatury, nasuwa się pierwszy wniosek - linia procesorów AMD Athlon o kodowej nazwie Venice nie należy do "grzałek". Dlatego różnice w wynikach są niewielkie. Mimo wszystko najlepiej z całej stawki spisały się coolery starej daty: QVC-120Cu+ i QVC-100Cu+. Widać, że wielkość i rozmiar ma w modelach Freezone duże znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie na każdej płycie zmieści się prawie 14 centymetrowy model QVC-120 Cu+. Kolejne miejsce pod względem wydajności zajęły produkty z nowej linii, mające miedź w swoim składzie. Najsłabiej wypadł model NX-80Al, co raczej było oczywiste.

Odnoszę wrażenie, iż nowa linia coolerów FreeZone powstała z pobudek marketingowych. Odświeżenie linii produktów jest znanym i skutecznym sposobem zwiększenia sprzedaży. Niestety w tym wypadku nie idzie to w parze ze wzrostem wydajności. I choć platforma testowa nie stanowiła dla nich wyzwania, należy pamiętać, że nadchodzi era procesorów dwurdzeniowych, a w planach są już cztery rdzenie. Procesory Intel Pentium 4 nie należą do chłodnych, i jeśli połączymy wprowadzone obniżki cen na najwolniejszy model dwurdzeniowy mający potencjał overclockerski, z ceną rozwiązań systemów chłodzenia na heatpipe - może się okazać że seria FreeZone nie znajdzie nabywców w tym gronie użytkowników. To tyle słów krytyki.

Wprowadzone zmiany mają charakter funkcjonalny, są trafione i za to należą się brawa. Mamy wsparcie dla popularnych Socketów, jednak z pominięciem SocketA. Zmniejszenie rozmiarów serii 100, umożliwiło mi zamontowanie NXC-100Cu na płycie Asus K8S-MX w ciasnej obudowie mATX. Na oko wydawało się to niemożliwie, po zmontowaniu wszystko zmieściło się "na styk". Cała ta karkołomna operacja pozwoliła na cieszenie się temperaturą o jeden stopień niższą przy minimalnych obrotach rzędu 1500 RPM w porównaniu z referencyjnym coolerem od AMD. Po zaprzestaniu wygrzewania temperatura szybciej spadała na miedzianym odpowiedniku.
Brakuje mi tylko diody LED. Dziwne, że pomysł nie został skopiowany z coolera XC-80 AlCu przeznaczonego dla karty graficznej.


|~| Sprawdź ceny coolerów Pentagram Freezone w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision