Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Pentium4 3,06 GHz Hyper-Threading
    

 

Test Pentium4 3,06 GHz Hyper-Threading


 Autor: Lancer | Data: 03/12/02

Testy Wielowątkowości

Większość aplikacji nie potrafi pracować jako wielowątkowe. Wykonuje jedno zadanie jednocześnie i nie przyspiesza znacząco w przypadku trybu SMT. Skoro tak, to dlaczego nie uruchomić drugiego wątku niejako na siłę? Tak właśnie zrobiłem w testach poniżej. Uruchamiałem dwa osobne programy, które musiały miedzy siebie dzielić procesor. Oczywiście inaczej to wyglądało w trybie HT, a inaczej bez. W tym pierwszym system operacyjny musiał dzielić między siebie, a wykonywane zadania dwa procesory logiczne. Nie trzeba dodawać jak to wpływa na wydajność. Czas przełączania zadań spadł, a i obliczenia mogły być wykonywane równolegle. Po dezaktywacji HT role się odwróciły. System musiał tak rozdzielić zadania by chwilę czasu procesor mógł poświęcić dla niego samego ale i równie sprawnie działały uruchomione zadania. Co w przypadku wymuszonej wielowątkowości pokaże procesor Intela? Zobaczmy...

Uruchamiałem jednocześnie demo Quake3 w pętli (demoloop), ale przed tym (5s) startowałem program Adobe. Potrafi on sam nieźle całkiem poradzić sobie w trybie wielowątkowym, ale obciążenie koniecznością "grania w Q3" dodatkowo potęguje możliwość jaką daje HT. Uruchomiony tryb SMT skrócił czas obliczeń o 25%.

Teraz coś z innej beczki. W okienku uruchomiłem sobie film "Black Hawk Down" i uruchomiłem 3D studio. Program potrafi nieźle poradzić sobie samodzielnie pracując w trybie wieloprocesorowym i mocno obciąża system, ale dodatkowa konieczność dekompresji filmu skutecznie zapchała system. Niemniej różnica w liczeniu sceny z testów wcześniejszych (gdy 3D Studio pracowało samodzielnie) w trybie "z" a bez HT wyniosła 10%. Teraz gdy w tle odtwarzał się film, czas renderingu sceny z włączonym HT skrócił się o 12%.

Działające jednocześnie aplikacje to test PC Mark i arkusz kalkulacyjny Excela. Ten drugi miał wymiary 1000 x 2500 pozycji, a procesor musiał wysilić się liczeniem dosyć skomplikowanego wzoru (osobnego dla każdej kolumny). Trudno mi było liczyć czas działania samego Excela podałem więc jedynie wynik z PC Marka. Jak nie trudno się domyślić w związku z liczonym jednocześnie arkuszem cały procesor nie mógł być oddany do dyspozycji tylko tego benchmarku i musiał on dzielić się z programem Microsoftu. Wyniki spadły więc znacząco (grubo ponad 50%) w porównaniu z robionym w poprzedniej części testami. Mimo to widać wyraźną przewagę Hyper-Threading.

Quake ponownie (któż nie lubi tego testu? :) Tym razem w tle uruchomiłem program do obliczeń rozproszonych szukający kolejnych liczb pierwszych Marsennea. System korzystający z aktywnej współbieżności wielowątkowej znacząco szybciej grał i mocno przyspieszył. 41% różnica szybkości działania Quake robi wrażenie.

Kolejne "combo". Glmark uruchomiony w okienku, a obok kompresja plików. Rozdział zadań między dwa równoległe wątki wykazał ciekawą rzecz. O ile czas kompresji spadł zaledwie o 5% to test graficzny przyspieszył aż o 33%. Może to świadczyć o tym kto w pracy w trybie SMT zyskuje większy priorytet. Przydział mocy nie zawsze stoi na podobnym poziomie?!







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Pentium4 3,06 GHz Hyper-Threading
 
 » Hyper-Threading - z czym to się je?
 » Testy Pentium4 3,6 GHz
 » Testy Wielowątkowości
 » Garść wniosków na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »