Testy Pentium D 805 - budżetowe dwa rdzenie Autor: SebaSTS | Data: 13/04/06
| Od mniej więcej miesiąca w sklepach dostępny jest aktualnie najtańszy dwurdzeniowy procesor Intela z rodziny 8xx - mam tu na myśli kosztujący trochę powyżej 500zł procesor Pentium D "805" z zegarem 2,66 GHz. Także od pewnego czasu dostępny jest tani układ ATI Express 200 z wbudowaną grafiką, na której zbudowana jest płyta główna Intela o symbolu D101GGC. Jakie wyniki osiąga ten budżetowy tandem, o tym piszemy w niniejszym artykule, poddając testom Pentium D "805" oraz płytę główną Intel D101GGC. Zapraszam do krótkiej recenzji. |
|
Płyta główna Intel D101GGC
(kliknij, aby powiększyć)
Na początek opis zawartości pudełka. Standardowe kartonowe pudełko utrzymane w kolorystyce niebieskiej z powiększonym zdjęciem okolic socketu 775 skrywa w środku - poza płytą główną rev.1.02 - następujące komponenty:
- skróconą graficzną instrukcję
- nalepkę z opisem kluczowych elementów płyty głównej
- zaślepka portów I/O
- kable: 1xSATA, 1xIDE, 1xFDD
- CD ze sterownikami i dodatkowa płyta CD
(kliknij, aby powiększyć)
Płyta główna zbudowana jest na bazie zestawu układów sterujących ATI Radeon Xpress 200 (na nie składa się mostek północny ATI RC410 Integrated Graphics Processor oraz południowy ATI IXP450). Chipset ATI Xpress 200 dostępny jest zarówno pod procesory AMD jak i Intela. Wersja dla Intela obsługuje procesory Pentium 4 Extreme Edition, Pentium 4, Celeron a także Pentium D z gniazdem LGA775. Chipset ATI obsłuży także Hyper-Threading, technologię Enhanced Intel Speedstep Technology oraz pamięci DDR400 lub DDR2-667. Szczegółowa specyfikacja chipsetu Xpress 200 dostępna jest na stronie ATI.
ATI wypuściła ten chipset z zamierzeniem, aby za najniższą cenę sprostał on zadaniom multimedialnym (a więc filmy DVD, materiał HD, gry, rozrywka multimedialna), a także posłużył jako komponent do budowania tanich zestawów typu Media Center. W tym celu ma pomóc wbudowany układ graficzny ATI Radeon X300 ze wsparciem dla DirectX 9.0 i obsługą Vertex Shader v2.0 i Pixel Shader v2.0, konkurujący ze zintegrowanymi układami Intela G900 i G950. Sam Intel plasuje model D101GGC na najniższym stopniu swoich desktopowych płyt na LGA775. Sama płyta dostępna jest już w sprzedaży, a jej cena w wersji BOX wynosi około 285 zł (wersji bulk jeszcze 15 zł taniej). Za tą sumkę otrzymujemy płytę z wbudowaną grafiką ATI, mogącą "przyjąć" dwurdzeniowe Pentium D i z możliwością rozszerzenia o zewnętrzną grafikę. Przyjrzyjmy się bliżej samej płycie.
(kliknij, aby powiększyć)
Jej wymiary to 243,84mm na 218,44mm. Format micro ATX. Posiada dwa sloty PCI, jeden PCI-E x1, jeden PCI-E x16. Port graficzny koliduje z dwoma gniazdami pamięci. Możemy w nich obsadzić do 2GB pamięci DDR – niestety tylko w trybie jednokanałowym.
Panel I/O posiada następujące gniazda starszego typu: PS/2 dla klawiatury i myszy, szeregowy port COM i LPT, a z nowszych gniazd: cztery porty USB2.0, jedno gniazdo RJ-45 zintegrowanej karty sieciowej, trzy analogowe gniazdka typu mini jack.
(kliknij, aby powiększyć)
Przy lewej krawędzi znajdują się w kolejności:
- wyjścia pinów do standardowych diod LED i przycisków na obudowie ATX
- kość BIOSu
- brzęczyk
- dwa złącza dla portów USB 2.0
(kliknij, aby powiększyć)
Przy dolnej krawędzi mamy:
- cztery porty SATA 150 (raid 0,1,0+1)
- 3 pinowe gniazdo FAN
- dwa złącza IDE
- łącze FDD
- gniazdo zasilania 24 pinowe
- gniazdo dla czujnika otwarcia obudowy
- 4 pinowe gniazdo FAN dla procesora
(kliknij, aby powiększyć)
Pozostałee elementy PCB:
- 4 pinowe gniazdo 12V do zasilania procesora
- wyjścia pinów dla przedniego panelu Audio w obudowie
- dodatkowe 3 pinowe gniazdo FAN
Chipsety chłodzone są w sposób pasywny, mimo to nie nagrzewają się za bardzo. Zintegrowana karta sieciowa reprezentowana jest przez chip Realtek 8101L 10/100 Mbps. Nad stabilnością napięcia zasilającego procesor czuwa układ czterofazowy. Za dźwięk odpowiada zintegrowany układ Realtek ALC861 obsługujący do ośmiu kanałów, zgodny z High Definition Audio Interface.
Podsumowując, rozplanowanie elementów na powierzchni płyty jest poprawne, jak na jej mały rozmiar.
Płytę Intel D101GGC wyposażono w BIOS typu Award. Brak w nim jakichkolwiek opcji overclockerskich. Dostępne zakładki konfiguracyjne na zdjęciach poniżej:
(kliknij, aby powiększyć)
Podstawowa funkcja monitoringu tu obejmuje:
- temperaturę procesora
- 4 napięcia
- 3 prędkości wentylatorów
Tyle na temat płyty, teraz przejdźmy do "oględzin" procesora...
|