Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Dawid kontra Goliat - testy dwurdzeniowca Pentium D 820 (2.8 GHz)
    

 

Dawid kontra Goliat - testy dwurdzeniowca Pentium D 820 (2.8 GHz)


 Autor: DragonGC | Data: 10/06/05

Intel D945GTPLR

Jak wspomniałem wcześniej, procesory z serii Pentium D nie będą współpracowały ze starszymi płytami. W tym celu Intel stworzył nowe chipsety: 945P, 945G oraz 955.

  
Schemat blokowy chipsetu 945P i 945G (źródło: Intel)


Zestawienie chipsetów Intela
(kliknij, aby powiększyć)

Po spojrzeniu na tabele zestawiającą najnowsze chipsety od razu widać, że zmiany, które są poczynione to tylko mała ewolucja. To co rzuca się od razu w oczy to: brak obsługi DDR I; oficjalne wsparcie dla FSB 1066; oficjalne wsparcie pamięci 667; dwa razy większa prędkość interfejsu SATA (tak naprawdę żaden dysk nie potrafi wykorzystać w pełni pierwszej wersji SATA); doszły dwa nowe typy macierzy raid - 5 i 10; karty sieciowe o prędkości 1 GBit nie mają już dedykowanej szyny, tylko są podłączone do PCI-E 1x; oraz najważniejsza rzecz - wsparcie dla procesorów dwurdzeniowych.

W chipsetach ze zintegrowaną grafiką też zaszły małe zmiany. Obecna wersja nazywa się Intel Graphics Media Accelerator 950. Wnosi on wsparcie dla DirectX9 oraz wyświetlaczy HD (High Definition - modne ostatnio określenie). Mamy także możliwość użycia oddzielnej karty, wkładanej w slot PCI-E 16X, na której znajdują się następująca złącza: dla dwóch ekranów, DVI, HDTV i Kompozytowe. W poprzednich wersjach - by mieć te wszystkie złącza, trzeba było zakupić nową kartę graficzną.

Oprócz wyżej wymienionych nowości, Intel dodał kilka ciekawych opcji sprzętowo-programowych:

Intel Active Management Technology (AMT) - chipsety wyposażone w tą technologie pozwolą specjalistom z branży IT na zdalne zarządzanie stacjami roboczymi, szybsze reagowanie w przypadku wystąpienia problemów technicznych, zarządzanie zasobami oraz przywracanie systemu ze zdalnych obrazów. Poza tym jest też możliwość zdalnej instalacji systemów operacyjnych (niektóre z tych opcji są dostępne przy pomocy oprogramowania firm trzecich).

Intel Virtualization Technology (IVT) - Technologia ta pozwala na uruchomienie kilku systemów operacyjnych na niezależnych dyskach. Systemy są odizolowane od siebie i jeden nie może wpływać na działanie drugiego.

No dobrze, a co w praktyce??


Płyta Intel Desktop D945GTP - układ wyprowadzeń na płycie
(kliknij, aby powiększyć)

Jak widzimy na zdjęciu, referencyjna płyta Intela ma format Micro-ATX. Posiada ona standardowy zestaw wyjść/wejść wewnętrznych: jedno złącze PCI-Express 16x, 2 PCI i jedno PCI-Express 1x; 4 porty dla dysków SATA oraz jeden kanał dla PATA; 4 sloty dla pamięci, każdy może mieć zainstalowany max 1GB kość; wyjście dla portów USB 2.0 na przednim panelu oraz możliwość podłączenia dodatkowego wentylatora.


Wyprowadzenia na panelu tylnym (kliknij, aby powiększyć)

Panel tylni też niczym nie odbiega od normy: 2xPS2; 1x LPT; COM; 4xUSB 2.0; FireWire; RJ45 (1GBit LAN) oraz wyjście karty graficznej dla monitora. Na samym końcu mamy zestaw we/wy mini-jack oraz TOS-Link zapewniających nam obsługę High-definition Audio. Do płyty głównej dołączony był CD ze sterownikami oraz DVD z oprogramowaniem multimedialnym i do zabezpieczenia komputera (Norton Internet Security2005, MusicMatch Jukebox, Intervideo Home Theater Silver, Norton Antivirus, oraz kilka innych).

Chciałbym napisać, że płyta nie sprawiała mi żadnych problemów, ale w tym momencie musiałbym skłamać.

Po pierwsze - tak źle rozmieszczonych złącz na płycie już dawno nie widziałem - karta graficzna uniemożliwiła łatwe wyjęcie pamięci, kondensatory w okolicy złącza PCI-E 16x z kolei uniemożliwiały łatwe wyjęcie karty graficznej (chodzi konkretnie o zabezpieczenie przed wysunięciem karty, do którego nie można się dostać po włożeniu grafiki w slot), duży radiator chipsetu nie pozwala na zamontowanie niektórych, niestandardowych zestawów do chłodzenia procesora, dodatkowe złącze zasilania (4pin) jest usytuowane w złym miejscu - robi się niepotrzebna plątanina kabli w pobliżu procesora.

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Standardowo, po złożeniu platformy uruchamiamy Memtest, w celu sprawdzenia czy nie ma żadnych problemów z pamięcią i stabilnością. Niestety, jakie było nasze zdziwienie (ja i DYD), kiedy okazało się, że Memtest wyrzucał seryjnie błędy. Nic nie pomagało (przekładanie, inne banki, itd.). Pamięci GeiL DDRII były sprawne i ustawione z bardzo neutralnymi timingami.

Po krótkiej naradzie stwierdziliśmy, że wina może leżeć po stronie Memtesta, który nie potrafi poprawnie obsłużyć nowego chipsetu. W czasie testów nie mieliśmy żadnych problemów ze stabilnością.

Druga sprawa tyczy się sterownika karty dźwiękowej. Podczas instalacji spowodowała on BSOD (blue screen of death). Nie wiem co było przyczyną - po od instalowaniu i ponownej instalacji nie sprawiał już problemów. Mam nadzieję, że przyczyną była wersja inżynieryjna płyty głównej.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Dawid kontra Goliat - testy dwurdzeniowca Pentium D 820 (2.8 GHz)
 
 » Wstęp
 » Pentium D 820
 » Intel D945GTPLR
 » Pentium 4 670 HT
 » Platforma testowa
 » Testy - część I
 » Testy - część II
 » Testy wielozadaniowe
 » Testy IGMA 950
 » Temperatury
 » Podkręcanie
 » Testy 64-Bitowe
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »