Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Podkręcanie chipsetu KT266/KT266A
 Autor: Lancer
 Data: 15/01/02


Około pół roku temu, udało mi się wygrzebać z otchłani Internetu mały program WCPREDIT. Ma on ciekawą możliwość odczytu rejestrów chipsetu płyty głównej i umożliwia edycję wpisów, jakich dokonuje BIOS. Dzięki odpowiednim plikom o rozszerzeniu *.pcr zawierającym opis poszczególnych komórek chipsetu, dokładnie wiemy do czego każda służy. W sobotę po zdobyciu odpowiednich plików .pcr do chipsetu KT266/KT266A zacząłem bawić się w podkręcanie mojej płyty. Znalazłem trzy ciekawe wpisy. Dwa pierwsze sprzętowo włączają tryb idle procesora obniżając temperaturę procesora, zaś kolejne pozwoliły mi podnieść nieco wydajność podsystemu pamięci. Wpis 92 zawiera opcję oznaczoną jako "Disc when STPGNT# Detect" standardowo nieaktywną. Jeśli uaktywnimy ją w połączeniu z kolumną 95 opcji oznaczonej "HALT Command Dtect" wówczas uruchomimy sprzętowy, wspomniany już tryb idle. W przypadku bezczynności, czy też minimalnego użycia procesora można obserwować spadek temperatury nawet do poziomu temperatury otoczenia! W moim przypadku w temperatura spadła z poziomu 40stopni do 28. Oczywiście w przypadku wysokiego obciążenia CPU temperatura szybko skoczy do "normalnego poziomu".

Po dłuższym posiedzeniu i obserwacji poszczególnych komórek zauważyłem opcje zawarte w kolumnie 58 i 59 o nazwie "Bank Command Rate". Standardowo mam ustawione FSB na poziomie 160MHz i pamięci skonfigurowane na najostrzejsze ustawienia, a opcja o podobnej nazwie znajduje się w BIOSie. Moje zdziwienie wywołał fakt, że powyższa opcja była ustawiona na 1T w BIOSie, tymczasem WPCREDIT twierdził, że jest to 2T. Długo się nie namyślając ustawiłem ją na 1T dla wszystkich ośmiu banków.

Sandra i Cachemem wykazały natychmiastowy wzrost wydajności pamięci.


Sandra (kliknij, aby powiększyć)


Cachemem (kliknij, aby powiększyć)

BIOS płyty powyżej określonej częstotliwości FSB, dla uzyskania wyższej stabilności automatycznie przestawia po prostu Command Rate właśnie na 2T. Zachowanie to zauważyłem już jakiś czas temu na płycie ENMIC TCX+, a obecnie identycznie zachowuje się TCX2+. Obserwacja innych parametrów i porównanie ich wyglądu przy częstotliwości 133 i 160MHz wykazała jeszcze kilka różnic, ale ręczna modyfikacja nie dała już takiego rezultatu jak ta powyższa.

Zabawa tym jakże prostym programem pozwala także na dokładne obserwowanie jakie timingi stosują producenci płyt głównych i jeśli nam cos nie odpowiada możemy parametry ręcznie sobie dostroić wyciskając wszystkie soki z mainboarda. Może się to wydać niebezpieczne, ale co najwyżej komputer się zawiesi, a po restarcie chipset i tak przywraca oryginalne timingi BIOSu płyty.

Ale co zrobić, aby nie wprowadzać ręcznie modyfikacji rejestrów za każdym razem po starcie systemu operacyjnego? Do tego już służy inny program. Mowa o WPCRSET.


WPCREDIT (kliknij, aby powiększyć)


WPCRSET

Odpalamy WPCREDITa i wczytujemy odpowiedni plik *.pcr, tłumaczący co oznacza dany rejestr. Jeśli pojawi się błąd przy wczytywaniu-ignorujemy go.

Przystępujemy do edycji. Najpierw WPCREDITem wprowadzamy stosowne zmiany. Przemieszczamy się między adresami i zmieniamy w ciągu "Bin" wartość danego rejestru wpisując 1 lub 0. Co oznacza 1, albo 0 dowiemy się z okna opisu rejestru z prawej strony. Nie zamykając WPCREDIT wywołujemy WPCRSETa.

Po wywołaniu opcji "Add" pojawia się okno. W kolumnie "Register" wpisujemy odczytany z kolumny WPCREDIT numer rejestru. Następnie w dziale "Data" wpisujemy nową wartość rejestru odczytaną z opcji "Hex" w WPCREDIT.


Edycja WPCREDIT (kliknij, aby powiększyć)

Kontynuujemy te czynności aż do wyczerpania ostatniego rejestru, jaki chcemy zmienić. Następnie zaznaczamy "Start", restartujemy komputer i voila - podkręciliśmy chipset :)


Podkręciliśmy chipset

To samo można zrobić w czasie pracy Windowsa, jeśli w WPCREDITa wciśniemy "Set"-wówczas w czasie rzeczywistym rejestr podlega edycji. Skutki można obserwować bez potrzeby restartu systemu.

Program jest na tyle sprytny, że nie rezyduje w Starcie cały czas. Uruchamia się on na krótko w czasie startu systemu, modyfikuje rejestry i się wyładowuje. W ten sposób nie zajmuje cennych zasobów systemowych. Jeśli ktoś chce się pobawić w podkręcanie chipsetu, a nie posiada płyty na chipie VIA KT266/KT266A może poszukać w internecie plików *pcr do swojego układu. Mi udało się znaleźć do AMD761, VIA KT133/KT133A i Intel 440BX, ale jest ich sporo więcej.

Na koniec mała solucja. Jeśli po uaktywnieniu "ukrytego w mostku północnym coolingu CPU" przy nagłym zwiększeniu obciążenia procesora komputer zawiesza się, sugeruje delikatnie podnieść napięcie zasilające jądro. Nie zawsze jest to niezbędne, ale czasami może się przydarzyć.

Download:
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Hmm Lancer pytanie ... (autor: Radek | NVIDIA.pl-brak rejestracji | data: 15/01/02 | godz.: 13:54)
    Czy nie zniszcze sobie MoBo bawiąc się tym rejestrem ? Wiem, że to lame pytanko ale zawsze lepiej wiedzieć co nie ? ;-)

  2. krecic i chlodzic kt266a (autor: sZiBis-brak rejestracji | data: 15/01/02 | godz.: 15:28)
    Ja o tym juz poczytalem chwile temu na tweak 3d i gdzies jeszcze juz ponad tydzien mam i nic sie nie dzieje od tygodnia ale za bardzo mi nie chlodzi poniewaz mam ud agenta w tle i niestety komendy halt nie dzialaja na non stop obciazonym procku ale jak wylaczylem ud to mi temperaturka z maks 47 stopni spadla na 30 jakbym poczekal moze ponizej 30 by spadlo :-) a tak wogole to posiadam athlona xp 1600+ i plyte epoxa 8kha+ wlasnie bede za niedlugo walczyl ze zbiciem temperatury na 40 przy full load :)

  3. krecic i chlodzic kt266a (autor: sZiBis-brak rejestracji | data: 15/01/02 | godz.: 15:39)
    A co do bank command rate to mialem standardowo na 1T bo ustawilem sobie tyle w BIOSie :) a tak sie spytam czy pamieci kingstona wytrzymaja mi na 145 mhz przy najszybszych ustawieniach jakie mozna miec bo na 133 mhz to mi dzialaja luks mam te wersje valueram 256 mega ddr266? bo wlasnie nie chce ich spalic bo teraz drogie ramy

  4. dziala super, ale uwazajmy... (autor: kaczy-brak rejestracji | data: 15/01/02 | godz.: 23:21)
    spadek temperatury jest naprawde niezly, az trudno uwierzyc mbprobe (jakis kant? z 51 do 36 stopni), ale uwazajmy ze zmianami 1T bez testowania wczesniej, gdyz potem moze byc za pozno i trzeba wyrzucic z ladowania vxd od wpcrset, ale i tak jest niezle

  5. Do Radka (autor: arbas-brak rejestracji | data: 15/01/02 | godz.: 23:27)
    Nie zniszczyszz:)) Uzywalem na Solteku KAV ustawiajac Najostrejsze ustawienia na Infineonach, wczesniej mialem jakis noname i komp tylko sie zawieszal. Potem ustawiasz na stale i juz- jak cos odpalasz winde w trybie awaryjnym i wywalasz z rejestru wpisy(nawet przez msconfig mozna wywalic:)) )

  6. KT 133 A (autor: Venom-brak rejestracji | data: 16/01/02 | godz.: 13:12)
    Czy ktos wie moze skad zassac pliki .pcr do KT 133 A? Nigdzie nie moge ich znalezc.

  7. PM133 (autor: Waldi-brak rejestracji | data: 16/01/02 | godz.: 15:06)
    Ja również chcę zassac pliki .pcr do PM 133. Nie moge ich znalezc. Proszę o pomoc. WB

  8. rejestr 92 (autor: deepblue-brak rejestracji | data: 16/01/02 | godz.: 22:13)
    Na mojej płycie GIGABYTE GA-7VTXH KT266A rejestr 92 był już włączony - czyli niektórzy producenci zmieniają ustawienia rejestrów KT266A...

  9. KT133->kt266 (autor: BusteR-brak rejestracji | data: 17/01/02 | godz.: 13:36)
    witam
    mam plyte k7vza 1.0 i wiem ze ten sam chipset znajduje sie na k7vza3.0 tylko ze ma jakos wlaczona obsluge magistrali 133mhz. da sie to jakos zdzialac moze tym programem, czy tez to nie prawda ze to ten sam chip?
    Prosilbym bardzo o odpowiedz na maila.


  10. Chipset KT133/KT133A (autor: Mustafa-brak rejestracji | data: 13/03/02 | godz.: 19:25)
    http://www.pcworld.pl/artykuly/19906_3.html
    Miłej zabawy !!!


  11. Chipset KT133E (autor: Lech-brak rejestracji | data: 18/03/02 | godz.: 11:01)
    Posiadam płyte Abit Kt7E czy za pomocą tego programu mógłbym włączyć obsługę magistrali 133Mhz która występuje w Abit KT7A i gdzie mógę znaleźć plik do KT 133A?

  12. Żadne nowości (autor: Dr.Frost-brak rejestracji | data: 15/05/02 | godz.: 23:54)
    Ja ten programik miałem już ponad półtora roku temu.
    Wtedy zmieniałem tryb pracy pamięci - płyta mi tego nie umożliwiała i procek w tryb idle.
    na KT133 i 133A rejestr 52 dana EB :)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL