Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
    

 

Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI


 Autor: Kris | Data: 17/01/06

Podkręcanie


Asus 7800 GTX (kliknij, aby powiększyć)

Najpierw kilka informacji wprowadzających. Zacznę od GTX'a. Konstrukcja układu umożliwia stosowanie kilku zegarów taktujących poszczególne części rdzenia. Podawane w specyfikacji taktowanie dotyczy bloku shaderów oraz modułów ROP, które z reguły mają ustaloną tą samą częstotliwość. Nie może ona przyjmować dowolnych wartości tylko zmieniać się o 27MHz (mnożniki zegara bazowego). Taktowanie referencyjne shaderów/ROP rdzenia wynosi 432MHz. Kolejne stopnie to 459, 486, 513, 540 itd. Testowany Asus ma domyślnie ustawione taktowanie o dwa "oczka" wyżej, czyli 486MHz. Za pomocą RivaTuner'a udało mi się je podnieść o kolejny stopień, czyli 513MHz. Natomiast blok geometrii może być taktowany dowolną częstotliwością choć typowo jest to ok. 50MHz więcej niż taktowanie pozostałych części rdzenia. Podniesienie podstawowego zegara z 486 na 513MHz zmieniło taktowanie tej części z 536 na 563MHz. Nie ma to specjalnego znaczenia skoro oprogramowanie (jak na razie) nie pozwala na niezależną zmianę taktowania różnych części układu, ale chciałem tą sprawę wyjaśnić. W minimalnym stopniu udało mi się również podkręcić pamięć.


Sapphire Radeon X1800XT (kliknij, aby powiększyć)

Z Radeonem X1800XT miałem nieco więcej problemów. Wprowadzono zewnętrzną różnicę na zegarach pomiędzy trybami 2D i 3D co rozkładało na łopatki aktualne wersje najczęściej stosowanego oprogramowania do podkręcania ATI. Prawidłowo zachowywały się jedynie programy WinClk w wersjach 3.7 oraz 3.8, z czego oczywiście skorzystałem. Wprawdzie w zakładce sterownika Catalyst pojawia się odpowiednia opcja, ale możliwości wzrostu taktowania są ograniczone do poziomu 690/800MHz. Oczywiście sama różnica taktowania to za mało, aby prawidłowo ocenić możliwości kart w tym zakresie. Trzeba wykonać testy i sprawdzić co nam to realnie daje w grach.

Wartości wzrostu framerate testowanych kart zdecydowanie nie rzucają na kolana. W zasadzie osobiście nie widzę większego sensu przeprowadzania na nich tego procederu. Jedynym konkretnym wnioskiem może być informacja, że nadtaktowanie dodatkowo zwiększyło niewielką przewagę jaką Radeon osiągnął nad konkurentem przy domyślnie ustawionych zegarach.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
 
 » Rys historyczny
 » Co w krzemie piszczy?
 » Kontroler pamięci
 » Przetwarzanie obrazu
 » Bajery technologiczne
 » AVIVO
 » Zawodnicy
 » Sapphire Radeon X1800 XT
 » Asus Extreme N7800GTX TOP
 » Pojedynek
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Przekodowanie filmów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »