Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Patriot Box Office Player: HD w małej skrzynce
    

 

Recenzja Patriot Box Office Player: HD w małej skrzynce


 Autor: DYD | Data: 19/02/10

Recenzja Patriot Box Office Player: HD w małej skrzynceBox Office Media Player to już trzecie urządzenie typu NMT (Networked Media Tank) testowane na naszych łamach. Po playerach firm IcyBox i Asus przyszła kolej na model Patriota. Także kilka innych firm w swojej ofercie stara się mieć tego typu produkt, zdobywający coraz większe uznanie wśród użytkowników nowych multimediów. Box Office Media Player to pierwsze urządzenie NMT w ofercie znanego producenta pamięci RAM i flash. Niewielkie ''pudełko'' firmy Patriot należy do samodzielnych multimedialnych odtwarzaczy video, audio i zdjęć, ze wsparciem technologii Full HD 1080p, Dolby Digital AC3 i DTS. Jak wypadł odtwarzacz ''w praniu'' ? - o tym w niniejszym artykule.

Wstęp, specyfikacja i opis urządzenia

Czym są coraz popularniejsze "Media tanki" chyba nie trzeba już szczegółowo opisywać. Są to niewielkie urządzenia przypominające wielkością kieszeń na dysk twardy, posiadające szereg możliwości multimedialnych (odtwarzanie bardzo dużej ilości standardów video, audio czy przeglądanie zdjęć), a także w zależności od modelu zawierające zestaw dodatkowych funkcji. NMT mogą pełnić rolę serwera multimediów, czy również serwera Samby, NFS, FTP, usługi Torrent, korzystając z sieci przewodowej LAN lub Wi-Fi. Zobaczmy zatem jakie możliwości oferuje model Patriot Box Office Media Player przyglądając się specyfikacji technicznej.

Na początek specyfikacja sprzętowa i programowa playera Patriot:

Jak widać na powyższych obrazkach, Patriot oferuje szerokie wsparcie dla różnej maści plików video i audio. Warto wspomnieć o możliwości obsługi napisów w standardach SRT, MicroDVD SUB, SSA oraz SUB/IDX. Tradycyjnie w tego typu urządzeniach kłopot jest z napisami z końcówką .txt, stosowaną praktycznie tylko w naszym kraju. Stąd producenci częstokroć pomijają w swoich produktach wygodną dla nas obsługę takich napisów. Choć część z nich stara się tę 'dziurę' załatać.

W jaki sposób dostarczamy dane do naszego playera? Patriot Box Office to niewielkie gabarytowo urządzenie, które można wyposażyć w dysk twardy o wielkości 2.5" SATA - tradycyjny HDD lub SSD. Do niego możemy skopiować dane poprzez port USB2.0, sieć przewodową LAN lub opcjonalnie poprzez sieć bezprzewodową WiFi (oferowany jest przez producenta specjalny USB adapter dostępny w sprzedaży oddzielnie). Możemy także korzystać z urządzenia bez montowania dysku wewnątrz playera, wykorzystując w tym celu pamięci masowe na USB, lub sieci LAN czy WiFi.


instalacja dysku 2.5-cala w urządzeniu Patriot Box
(kliknij, aby powiększyć)





Wygląd Patriot Box Office Media Player


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W pudełku oprócz samego playera znajdziemy skróconą instrukcję obsługi (w języku angielskim), zasilacz sieciowy, kabel HDMI v1.3, pilot z bateriami, kable composite, kabel USB i płytkę CD z oprogramowaniem. Jest także zestaw śrubek do montażu dysku 2.5-cala. Producent oferuje także osobno specjalny USB WiFi Adapter umożliwiający bezprzewodową transmisję danych (w standardzie "G").


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Samo urządzenie jak już wspominałem jest niewielkich rozmiarów, z czarną obudową wykonaną z dobrej jakości materiałów (front i przód plastykowy, zaś reszta to szczotkowane aluminium). Aby dostać się do środka, należy odkręcić dwie śrubki. Wewnątrz urządzenia znajdziemy miejsce na 2.5-calowy dysk oraz mały wentylatorek, który jest praktycznie bezgłośny, wydziela ledwie słyszalny szum.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pilot wydaje się mieć za dużo przycisków, przez co z początku trzeba mu poświęcić nieco więcej uwagi. Większość przycisków będzie raczej rzadko używana, a użytkownik będzie korzystał głównie z podstawowej nawigacji. Na plus warto dodać, iż dodatkowe funkcje zostały na pilocie opisane poprawnie. Samo wykonanie pilota jest standardowe, a w kwestii czułości jego pracy, sterowanie nim wymaga skierowania pilota w kierunku urządzenia. Z poziomu pilota można zmieniać m.in. ścieżkę audio, wybór napisów lub też korzystać z funkcji Zoom. Dokładny opis funkcji pilota jest wyszczególniony na poniższym screenie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)





Uruchomienie i video-przegląd funkcji

Box Office posiada 180-centymetrowy kabel zasilania zakończony zasilaczem. Po podłączeniu zasilacza do gniazdka trzeba jeszcze przełączyć ręcznie przycisk znajdujący się z tyłu urządzenia - po tym działaniu dalsze zarządzanie playerem odbywać się może poprzez pilota. Zestaw diod z przodu odtwarzacza informuje o trybie działania urządzenia, łącznie jest ich cztery.
  • pierwsza dioda: kolor czerwony tryb stand by
  • pierwsza dioda: kolor zielony oznaczona tryb pracy urządzenia
  • druga dioda: kolor zielony informuje o pracy sieci LAN
  • trzecia dioda: kolor zielony informuje o pracy wewnętrznego dysku 2.5-cala
  • czwarta dioda: kolor zielony informuje o pracy urządzenia typu USB (np. dysk, pendrive)
Player jest gotowy do działania po około 5 sekundach od włączenia go z pilota. Na ekranie głównym znajduje się podział na trzy grupy: FileCopy, Browser i Setup. Oprócz odtwarzania video/audio/foto pozostałe funkcje Patriota to udostępnianie plików poprzez serwer SAMBA i BitTorrent (wymaga instalacji oprogramowania Transcode Server z płyty CD) oraz odtwarzanie streamingu przez urządzenia UPnP (jak np. Playstation czy Xbox).

Przejdźmy do ustawień playera (Setup) i przeglądu Menu. Na razie nie ma wersji polskiej oprogramowania, więc trzeba sobie radzić w innym, mniej lub bardziej nam znanym języku. System jaki znajduje się w urządzeniu oparty jest na Linuksie, funkcje ustawień oraz eksplorator plików (tutaj nazwany Browser) wyglądają podobnie jak w urządzeniu Asusa, czy innych tego typu media playerach - sam wygląd Menu jednak jest inny. Do urządzenia wgrany został aktualnie najnowszy firmware - to jest jedna z ważniejszych czynności, jakie należy wykonywać przy tego typu urządzeniach. Świeże oprogramowanie wprowadza liczne usprawnienia, eliminuje błędy i dodaje więcej funkcjonalności danemu urządzeniu. Ważne jest, aby producent wsłuchiwał się w uwagi użytkowników i systematycznie wprowadzał nowe, ulepszone oprogramowanie do swoich urządzeń. Na forum Patriota znajdziemy właśnie taki dział z 'listą życzeń' od użytkowników, czego oczekują w kolejnych odsłonach nowego oprogramowania.

Poniższe filmy video przedstawiają funkcje Menu playera, a także kopiowanie danych oraz ustawienia LAN i WiFi







Przeglądanie zdjęć i odtwarzanie audio

Patriot Box Office Media Player posiada proste możliwości odtwarzania plików audio oraz przeglądania zdjęć. Jeśli chodzi o muzykę, to player potrafi obsłużyć pliki zapisane w formatach WMA, MP3, Real Audio (RA), WAV, OGG, AAC oraz bezstratne pliki FLAC. Oprócz typowej nawigacji po plikach z funkcji dodatkowych posiada jedynie opcje shuflle. Można w tle puścić wybrany utwór i przejść do przeglądania zdjęć. Pokaz slajdów plików graficznych (JPG, BMP, PNG, TIFF, GIF) można ustawić w zakresie od 2, 5, 10 sekund, etc, a także zdefiniować rodzaj przejścia podczas pokazu zdjęć czy też ustawić tryb płynnego Zoomu. Możliwości audio/foto zaprezentowane zostały w poniższym pliku video.


Odtwarzanie DVD

Na początku kilka informacji ogólnych dotyczących Video. Płynne przewijanie odbywa się przy ustawieniach 1.5X, 2X, 4X, 8X, 16X oraz 32X. Przybliżenie obrazu, a więc Zoom oferowany jest z wartościami: 1X (standard), 2X, 3X, 4X, 8X oraz 0.9X - przy korzystaniu z opcji Zoom obraz powiększa się razem z napisami (DVD). Przejdźmy teraz do DVD - jeśli płyta z DVD zapisana jest w .iso wszystko działa poprawnie, jest dostęp do struktury Menu, można dowolnie zmieniać rozdziały, ustawiać napisy i wybierać dostępne ścieżki audio. Jeśli jednak mamy do czynienia ze zgrana płytą DVD (Video_TS), a więc dostęp do katalogu, wówczas pozostaje odtwarzanie pojedynczych plików .vob. Player także nie rozpoznaje rozszerzenia .img - obrazu płyty zapisanego z taką końcówką, aby go rozpoznał można ręcznie zmienić na .iso. Te dwie ostatnie kwestie przydałoby się usprawnić w kolejnych wersjach firmware.

Odtwarzanie MKV/DivX

Wszystkie testowane pliki zapisane w kontenerze MKV (kodek H264, 720p i 1080p, różne wersje MKV) były poprawnie odtwarzane przez player Patriota - płynność i jakość obrazu bez zarzutu. Jest możliwość zmiany ścieżki audio, widoczne są sceny filmu zapisane w plikach MKV (przycisk GoTo na pilocie umożliwia szybkie dotarcie do konkretnej sceny). Jeśli dany film posiada napisy wbudowane w plik MKV i dodatkowo posiada zewnętrzne napisy, można swobodnie wybierać te, które nas interesują. Nie było także problemu z odtwarzaniem starszych DivXów, plików rmvbm, mp4, mpg, WMV, mov Apple'a czy FLV (pliki z YouTube). Player czyta więc praktycznie wszystkie najpopularniejsze rodzaje plików video.

Było słodko, teraz łyżka dziegciu. Player nie rozpoznaje napisów w formie .txt, który jest popularny praktycznie tylko w naszym kraju. Producent powinien szybciutko zadbać o poprawne rozpoznawanie napisów z końcówką .txt (konkurencja np. Asus wypuścił już odpowiednie poprawki do swojego modelu, jednak i w playerze tego producenta obsługa .txt szwankuje). Jeśli więc mamy film z napisami w .txt, należy przekonwertować napisy do formatu srt, sub, smi, ssa lub zmienić końcówkę na rozpoznawalną przez player. Wielkość napisów, ich położenie i kolor możemy dowolnie definiować.

Odtwarzanie Blu-ray

Na koniec pozostawiłem materiał najwyższej jakości - czyli zrzucony obraz płyty Blu-ray do pliku .iso. Patriot Box Office Media Player potrafi odtworzyć zapisany obraz Blu-ray w .iso, a także pojedyncze pliki video .ts i .m2ts (także z kamer cyfrowych FullHD). W przypadku .iso rozpoznawane są napisy oraz ścieżki audio. Czasem jednak przy filmie mamy podaną informację o kilku ścieżkach audio i napisach, lecz brakuje informacji o rodzaju wersji językowej (są tylko oznaczenia liczbowe, nie ma słownych opisów: english, polski, etc). Nie działa jeszcze nawigacja po rozdziałach/scenach, każdy film posiada jedną ścieżkę - można oczywiście przewijać/cofać materiał video. Kwestie te powinny być szybko rozwiązane w kolejnym firmware.

Poniższy film przedstawia możliwości video odtwarzacza Patriot.

Jeszcze parę słów na koniec, ile odtwarzacz potrzebuje mocy do pracy. Rzeczywisty pobór mocy pobierany przez Box Office zmierzony odpowiednim miernikiem:
  • 0W - przełącznik tylny wyłączony
  • 0.1W - przełącznik tylny włączony, tryb stand by
  • 6.3W - gotowe do pracy urządzenie, włączone, widok Menu, bez żadnych podłączonych dodatkowych urządzeń
  • 8.1W - tak jak powyżej, z tym że włożony adapter Patriot WiFi do portu USB
  • 10.3W - tak jak powyżej, z tym że dodatkowo podłączony zewnętrzny dysk 2.5-cala 500GB USB
  • 11.1W - jak wyżej, tryb odtwarzania audio i przeglądanie zdjęć z dysku USB
  • ~10W - jak wyżej, tryb odtwarzania video DivX po LANie
  • ~12W - jak wyżej, odtwarzanie z dysku USB filmu Blu-ray (.iso) - przy przewijaniu może skoczyć do ~14W





Podsumowanie

Odtwarzacz Patriot Box Office Media Player dostępny jest na rynku polskim od około dwóch miesięcy i oferowany jest w cenie już za niecałe 400 zł. Z kolei za adapter WiFi firmy Patriot należy wyłożyć 69 zł. Za konkurencyjną cenę dostajemy bardzo funkcjonalny "media tank" wspierający całą paletę formatów video włącznie z kontenerem MKV FullHD czy obrazami .iso z filmów Blu-ray. Nie zabrakło bogatej obsługi plików audio, wygodnej przeglądarki zdjęć oraz funkcji udostępniania plików i usługi Torrent. Szeroka dostępność do zasobów multimedialnych poprzez urządzenia USB, sieć przewodową LAN, wewnętrzny dysk 2.5-cala czy opcjonalne Wi-Fi w połączeniu ze zgrabnymi wymiarami urządzenia, cichą pracą i niskim poborem mocy to zalety pierwszego odtwarzacza tego typu firmy Patriot.

Producent jednak powinien szybciej wsłuchać się w życzenia użytkowników ze swojego forum i wprowadzić nowy firmware z obsługą napisów .txt, odtwarzania DVD z katalogu oraz lepszym wsparciem dla obrazów .iso płyt Blu-ray. Przydałby się też dostęp online do serwisów internetowych typu YouTube czy Flickr. Wówczas pozostanie nam już tylko delektowanie się wysokiej jakości video, zdjęciami i audio płynących z małej skrzynki Patriot Box Office Media Player

TwojePC - OK!





  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

REACTOR - sklep internetowy      REACTOR - sklep internetowy