Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4
    

 

Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4


 Autor: DYD | Data: 15/07/11

Recenzja i wideo-przegląd funkcji płyty Gigabyte GA-Z68XP-UD4W recenzji przyjrzymy się bliżej jednej z nowych propozycji Gigabyte, z rodziny płyt głównych opartych na chipsecie Z68 Intela. Mowa o modelu GA-Z68XP-UD4 obsługującym zintegrowany układ graficzny IGP z wyjściem HDMI oraz wyposażonym w technologię Intel Smart Response Technology do akceleracji tradycyjnych dysków talerzowych (HDD) poprzez flashowe (SDD). W artykule także przybliżymy najciekawsze aplikacje i technologie jakie oferuje nowość Gigabyte'a i sprawdzimy ich przydatność podczas pracy.

Chipset Intel Z68

12 maja Intel wprowadził na rynek swój najnowszy chipset Z68, dedykowany dla procesorów z architekturą Sandy Bridge i znaną już z wcześniejszych układów podstawką Socket LGA 1155. Nowy chipset w założeniu jest połączeniem zalet układów P67 i H67, umożliwiając jednoczesny overclocking oraz wykorzystanie zintegrowanego procesora graficznego, co w chipsetach P67 i H67 nie było możliwe. Oprócz tego, Z68 wprowadza technologię SRT (Smart Response Technology), zakładającą wykorzystanie dysków SSD do szybkiego wykonywania operacji zapisu i odczytu danych. Czym w teorii ta technologia się charakteryzuje?

Dyski SSD (Solid-State Drive), pomimo iż są znacznie szybsze od tradycyjnych "talerzowców", nie zdobyły na razie zbyt dużej popularności, czego bezpośrednim powodem jest wysoka cena pamięci NAND Flash i relatywnie mała pojemność dysków SSD (względem HDD). Intel postanowił więc wziąć z obu typów dysków to co najlepsze i połączyć ich siły w służbie użytkownika. W ten sposób powstała zaimplementowana w chipsecie Z68 technologia SRT, która z tradycyjnego dysku HDD buforuje najczęściej wykorzystywane pliki i do tego wykorzystuje flashowe dyski SSD. Dzięki takiej operacji dostęp do tych plików ma być znacznie jest szybszy.

Producent chwali się, że po zastosowaniu Smart Response Technology rozruch systemu Windows 7 trwa o 20% krócej, a wynik dysku osiągnięty w programie PCMark05 rośnie ponad czterokrotnie. Oczywiście nie we wszystkich programach różnica ta będzie aż tak imponująca.

Specjalnie z myślą o promowaniu nowej technologii Intel powiększył swoją ofertę dysków o serię SSD wchodzących w skład rodziny 311 o kodowej nazwie "Larsen Creek" o pojemności 20GB. Dostępne są także modele płyt głównych z chipsetem Z68 wyposażone od razu w dyski SSD o niedużej pojemności.

Nowy chipset obsługuje dwa złącza SATA 6.0 Gbps i cztery SATA 3.0 Gbps, 40 lini PCI-Express, złącza DVI, D-Sub, HDMI 1.4a i DisplayPort. Ponadto większość płyt z Z68 będzie wyposażona w najnowszy układ Lucid Virtu, który pozwala automatycznie przełączać się pomiędzy zintegrowanym rdzeniem graficznym procesora a zainstalowaną, dedykowaną kartą graficzną od Nvidii lub AMD.

Spójrzmy na diagram blokowy prezentujący budowę chipsetu Intel Z68 i jego specyfikację:





Gigabyte GA-Z68XP-UD4

Rodzina płyt Gigabyte skonstruowana na chipsecie Intel Z68 (LGA 1155) liczy obecnie około 20 modeli. Jednym z nowo wydanych propozycji z tej serii jest model Gigabyte GA-Z68XP-UD4 w rewizji 1.0, obfitujący w całkiem spory pakiet funkcji. Po pierwsze na płycie znajdziemy jedno wyjście video w postaci HDMI oraz obsługę zintegrowanego w procesor układu graficznego. Układ wspiera technologię Lucid Virtu, która może dynamicznie przełączać się pomiędzy grafiką zewnętrzną i zintegrowaną.


Gigabyte GA-Z68XP-UD4 w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

GA-Z68XP-UD4 posiada cały laminat jak i pozostałe elementy na płycie (radiatory, gniazda, sloty, etc) w kolorze czerni i przy obcowaniu z nią pierwszym raz sprawia wrażenie solidnej, ciężkiej i uporządkowanej. Płyta PCB typu "Ultra Durable 3" posiada wewnątrz podwójna ilość miedzi, co prowadzić ma do osiągania niższej temperatury pracy, poprawy efektywności energetycznej oraz większej stabilność podczas overclockingu. Uwaga zwraca przede wszystkim 16 fazowe zasilanie, starannie ułożone w postaci litery "L" i przykryte radiatorem. Płaski, ale masywny radiator przykrywa serce płyty głównej jakim jest chipset Z68.

W pudełku oprócz samej płyty głównej GA-Z68XP-UD4 znajdziemy także dysk ze sterownikami i aplikacjami Gigabyte, podręcznik użytkownika w języku angielskim, cztery kable SATA, tylną zaślepkę I/O oraz jeden mostek 2-Way SLI dla kart NVidii.


Pudełko i płyta Gigabyte GA-Z68XP-UD4 (kliknij, aby powiększyć)

Co znajdziemy na płycie? Konstrukcja Gigabyte GA-Z68XP-UD4 została wyposażone w dwa złącza PCI-E 2.0 x16 (pierwszy pracuję x16 a drugi x8), 2 złącza PCI Express x1 oraz 2 x PCI. Sloty graficzne wspierają technologię multiGPU w postaci AMD CrossFireX oraz NVIDIA SLI (w takich rozwiązaniu oba sloty pracują w trybie x8).

Portów SATA i eSATA jest łącznie 10 - chipset Intela posiada 4 złącza SATA 3Gb/s umożliwiające podłączenie do 4 urządzeń oraz 2 złącza SATA 6Gb/s umożliwiające podłączenie do 2 urządzeń tego typu. Wspomniane porty obsługują macierze RAID 0, RAID 1, RAID 5 oraz RAID 10. Kolejne porty obsługuje zewnętrzny kontroler Marvell 88SE9172 oferując 2 złącza SATA 6Gb/s umożliwiające podłączenie do 2 urządzeń oraz 2 porty eSATA 6Gb/s (w tym jeden w postaci eSATA/USB) ze wsparciem dla RAID 0 i RAID 1.

     

     

     
Gigabyte GA-Z68XP-UD4 w klilku rzutach (kliknij, aby powiększyć)

W kwestii USB, poprzez zewnętrzny układ Etron EJ168 mamy do 4 portów typu USB3.0 (kompatybilne w dół z USB2.0) włącznie z dwoma na tylnym panelu oraz dwoma wyprowadzonymi na laminacie płyty. Technologia Turbo USB3.0 umożliwia do 10% przyspieszenie transferu z USB3.0 poprzez wykorzystanie jednej linii PCIe bezpośrednio łączącej CPU i kontroler USB 3.0. Turbo USB3.0 korzysta ze slotu graficznego 8xPCIe, więc użycie tej opcji możliwe jest tylko przy pojedynczej karcie graficznej pracującej w trybie PCIe x8 lub podczas pracy na zintegrowanym układzie graficznym. Intelowski chipset wspiera do 14 portów USB 2.0/1.1 (8 z tyłu oraz 6 do wyprowadzenia z laminatu płyty na zewnątrz).

Za dźwięk odpowiada ośmio kanałowy układ audio ALC889 108dB (Signal-to-Noise) ze wsparciem dla wyjścia cyfrowego S/PDIF, obsługa Dolby Home Theater oraz High Definition Audio. Dźwięk z obsługą Dolby Digital może być przesyłany bezpośrednio pojedynczym kablem HDMI poprzez układ graficzny IGP wraz sygnałem wideo oferującym transfer rzędu 5Gb/s do jednoczesnego przesyłu obrazu i dźwięku.

Instalacja Gigabyte GA-Z68XP-UD4 w systemie Windows 7 Ultimate PL
Po świeżym zainstalowaniu systemu Windows 7 oraz pakietu SP1 (Service Pack), w menadżerze urządzeń odnajdziemy kilka nierozpoznanych sprzętów. Spójrzmy na grafikę:

Tradycyjnie, trzeba następnie zainstalować z płyty (będącej w zestawie) lub lepiej, pobrać najnowsze wersje sterowników ze strony WWW producenta:
  • Sterowniki do chipsetu Intela
  • Sterowniki do USB3.0 firmy Eltron
  • Sterowniki dla karty sieciowej Realtek
  • Sterowniki VGA i Audio do układu IGP Intela
  • Sterowniki Intel Management Engine Interface
  • Sterowniki Audio Realteka są już wykryte w systemie, ale można doinstalować świeży pakiet
Po tych instalacjach wszystko jest już w pełni wykryte i działa prawidłowo.



Na koniec zapraszam do obejrzenia prezentacji wideo testowanej płyty:





Video-przegląd funkcji i BIOSu

Gigabyte w testowanej płycie zawarł pakiet swoich aplikacji i technologii, których głównym zadaniem jest przyjemniejsze zarządzanie właściwościami płyty, łatwiejszy overclocking, mniejsze zużycie energii oraz bardziej intuicyjny BIOS. Na początek spójrzmy na listę tego, co ma do zaoferowania Gigabyte GA-Z68XP-UD4:
  • Obsługa TouchBIOS - za jej pośrednictwem użytkownik płyty głównej może dostać się do ustawień BIOSu z poziomu Windowsa
  • Obsługa Cloud OC - aplikacja do zdalnego podkręcania peceta poprzez przeglądarkę z poziomu smartfona, notebooka czy tabletu - poprzez wi-fi, Bluetooth lub LAN
  • Obsługa EasyTune6 - znana aplikacja Gigabyte do zarządzania parametrami płyty, podkręcania, monitoringu, stanu pracy wentylatorów, podawania informacji o sprzęcie
  • Obsługa ON/OFF Charge - szybsze (do 40%) ładowanie iPhone, iPad, iPod Touch przez USB
  • Obsługa eXtreme Hard Drive (X.H.D.) - przyspiesza wydajność dysków twardych, upraszcza tworzenie macierzy, tylko praca w RAID0
  • Obsługa Auto Green - technologia umożliwiająca zaawansowane oszczędzanie energii
  • Obsługa Smart 6 - zestaw narzędzi w skład których wchodzą Smart QuickBoot (przyspiesza ładowanie systemu), Smart DualBIOS, Smart QuickBoost (szybki overclocking), Smart Recorder (PC Watch Dog), Smart Recovery (odzyskiwanie danych), Smart TimeLock (kontroler czasu)
  • Obsługa Dynamic Energy Saver 2 - technologia zapewniająca większą wydajność energetyczną, oszczędność energii
  • Obsługa Xpress BIOS rescue i DUAL Bios - bezpieczeństwo BIOSu płyty głównej poprzez przechowywanie kopii BIOSu oraz sprzętowy podwójny BIOS
  • Obsługa 3TB+ Unlock - wykrywanie dysków o pojemności 3TB i większej
BIOS i TouchBIOS
Płyta Gigabyte GA-Z68XP-UD4 wyposażona jest w klasyczny BIOS Awarda, który oferuje szeroki wachlarz ustawień parametrów płyty głównej. Zwłaszcza obficie prezentują się możliwości zwiększania wydajności procesora, płyty głównej a także zintegrowanej karty graficznej. Zapoznanie się z dużą ilością zawiłych i skomplikowanych ustawień o/c wymaga sporej wiedzy, więc w celu szybkiego zwiększenia wydajności systemu lepiej skorzystać z aplikacji Gigabyte'a dołączonych do płyty. Na początek jednak spójrzmy, co otrzymują pasjonaci dłubania w parametrach płyty głównej:

Jeśli klasyczny BIOS Awarda będzie zbyt ciężko strawny, można skorzystać z aplikacji TouchBIOS - za jej pośrednictwem użytkownik płyty głównej może dostać się do ustawień BIOSu z poziomu Windowsa. W TouchBIOS poszczególne funkcje zostały zgrupowane pod kolorowymi ikonami, a wszystkie elementy zostały należycie opisane. Dzięki temu nawet mniej zorientowani użytkownicy w temacie powinni szybko znaleźć to, czego szukają. Dostępna jest także uproszczona funkcja szybkiego podkręcania (QuickBoost, znana z EasyTune6) oraz możliwość zrobienia zrzutu ekranu. Co ważne, aplikacja została stworzona w języku polskim, co dodatkowo zwiększa komfort obsługi tego programu. Aktualna wersja aplikacji została tak skonstruowana, by można ją było łatwo obsługiwać zarówno przez mysz jak i dotyk (do tej drugiej funkcji wymaga dotykowego ekranu). Operacje dokonane w TouchBIOS wymagają do działania restartu komputera. W chwili obecnej Gigabyte oferuje wsparcie TouchBIOS dla kilkunastu modeli płyt głównych z chipsetem Intel Z68, w tym w modelu Gigabyte GA-Z68XP-UD4. Poniżej wideo z działania TouchBIOS.

Cloud OC
Narzędzie Cloud OC umożliwia zdalne monitorowanie i częściową modyfikacje parametrów płyty za pośrednictwem każdego urządzenia z dostępem do Internetu lub przez sieć lokalną. Monitoring odbywa się w czasie rzeczywistym, jednak zmiana parametrów płyty wymaga restartu. Jak to działa? Na komputerze z płytą główną, na której jest uruchomiony Cloud OC, poprze aplikację automatycznie stawiany jest mini serwer webowy na porcie 80 i do niego łączymy się poprzez inne urządzenie typu notebook czy smarfton. Łączenie odbywa się przez sieć LAN, wi-fi lub Bluetooth. Funkcje Cloud OC są zebrane w trzech kategoriach: "Tuner", "System Info" oraz "Control". "Tuner" to zestaw opcji tweakingu CPU, pamięci, karty graficznej oraz częstotliwości pracy oraz napięcia PCI-E. "System Info" pozwala na monitorowanie w czasie rzeczywistym statusu PC (temperatura CPU, tryb pracy wentylatora). "Control" umożliwia kontrolowanie trybu pracy komputera (restart, power off oraz tryby uśpienia i hibernacji). Dzięki Cloud OC możliwe jest monitorowanie na bieżąco statusu PC także przy uruchomionym teście czy benchmarku. Przydała by się jeszcze informacja podająca stan aktualnego obciążenia procesora. Spójrzmy jak działa aplikacja na przykładzie smartfona LG Swift Black P970 (@Android).

EasyTune6
To już znana firmowa aplikacja Gigabyte do zarządzania parametrami płyty, podkręcania, monitoringu, stanu pracy wentylatorów czy też podawania informacji o sprzęcie. Intuicyjne narzędzie wyposażone jest w sześć zakładek: "CPU" (info o procesorze, coś w stylu aplikacji CPU-z), "Memory" (info o pamięciach, timingach, częstotliwościach), "Tuner" (aplikacja QuickBoost do szybkiego podkręcania oraz dodatkowe zakładki dla zaawansowanych overclockerów), "Graphics" (zwiększanie częstotliwości zegara wbudowanej karty graficznej), "Smart" (zmiana i monitoring parametrów pracy wentylatorów), "HW Info" (monitoring napięć i temperatur podstawowych komponentów). Aplikacja działa stabilnie i sprawdzimy na filmie poniżej jak zachowuje się po overclockingu (pod koniec wideo jest nieostre, lecz wynik widoczny jest 4.2GHz, pamięci 1866MHz, w takich ustawieniach płyta pracuje stabilnie przy ponad godzinnym obciążeniu, temperatury wynosiły dla CPU - 60 °C, dla płyty 40 °C).





Grafika Intela: IGP DT GT2 1.3GHz+

Układ graficzny wbudowany w chipset Z68 to znany już model, z którym mieliśmy do czynienia przy testach platformy Sandy Bridge przy okazji testów na płycie z chipsetem H67. Zintegrowana grafika HD Graphics 3000 (nawa kodowa Sandy Bridge-DT GT2) posiada 4 potoki pikseli, 48 jednostek cieniujących shader (w wersji 4.1) oraz sprzętową obsługę DirectX v10.1. Pamięć dla układu graficznego przydziela się dynamicznie korzystając z pamięci operacyjnego na płycie głównej, w BIOSie ustalamy jej wielkość w zakresie od 32MB do 480MB. Karta posiada jedno wyjście sygnału wideo w postaci HDMI, przez który może być także przesyłany dźwięk. Po podłączeniu do redakcyjnego monitora LG 27" obraz nieco wychodził poza ramki monitora, trzeba było skorzystać ze skalowania obrazu we właściwościach sterownika - widać to na filmie wideo poniżej. Maksymalna rozdzielczość jaką oferuje IGP Intela w tej wersji to 1920x1200 pikseli. Filmy Blu-ray oraz najwyższej jakości filmy wideo H264 1080p układ odtwarza bardzo dobrze (zużycie CPU wynosi wówczas od 2 do 5%), jest także wsparcie przy dekodowaniu materiału video w niektórych aplikacjach. Wydajność tego układu można przeanalizować w naszych poprzednich testach (H67+CPU Corei5 2500K) - na płycie Z68 i procesorze Corei7 2600K podkręconym do 4GHz wyszło kilka procent więcej z uwagi na szybszy CPU. Do grania układ IGP nadaje się w bardzo podstawowych i ubogich trybach, o natywnej rozdzielczości i wysokich detalach w średnio-nowych grach nie ma nowy. W tytułach sprzed kilku lat już będzie lepiej.

Jakość obrazu w 2D, np. podczas przeglądania internetu, nie jest tak wyrazista jak przy podłączeniu zewnętrznej karty oferującej obraz poprzez złącze DVI. Na układzie Intela obraz jest trochę mniej ostry, zaś zwiększony jest poziom intensywności kolorów. Bardziej pasuje takie rozwiązanie do oglądania filmów, zdjęć czy też podczas grania - jednak przy wczytywaniu się w literki już mniej.

 
 
Właściwości procesora graficznego:
Karta wideo  Intel Sandy Bridge-DT - IGP (DT GT2 1.3GHz+)
Wersja BIOSu  Build: 2111 PC 14.34 02/23/2011 17:43:49
Nazwa kodowa procesora graficznego  Sandy Bridge-DT GT2
Nazwa ogólna układu  Intel HD Graphics 3000
Technologia wykonania  32 nm
Typ magistrali  Zintegrowana
Częstotliwość taktowania układu graficznego  850 MHz
Częstotliwość taktowania układu graficznego (Turbo)  850 - 1350 MHz
Częstotliwość taktowania przetwornika RAMDAC  350 MHz
Pamięć przydzielana dynamicznie z RAM  od 32MB do 480MB
Liczba potoków pikseli  12
Wersja shaderów  4.1
Sprzętowa obsługa DirectX  DirectX v10.1
Pixel Fillrate  3400 MPikseli/sek
Texel Fillrate  3400 MTekseli/sek






Technologia SRT (Intel Smart Response Technology)

Nowy układ Z68 niesie ze sobą również nową wersję technologii Intel Rapid Storage v10.5, która wyróżnia się między innymi wsparciem dla SRT (Intel Smart Response Technology), czyli technologii, której zadaniem jest zapisywanie często otwieranych plików na dysku SSD. O samej technologii wspominałem już w rozdziale o chipsecie Z68, przyjrzyjmy się konfiguracji i pracy tej nowości.

Wedle instrukcji Gigabyte do skorzystania z tej technologii konieczna jest ustawienie w BIOSie w sekcji Integrated Peripherals opcji PCH SATA Control Mode jako RAID (XHD). W przypadku wcześniejszej instalacji systemu w trybie IDE, można skorzystać z aplikacji Gigabyte EZ Smart Response, która bez konieczności resinstalacji systemu spowoduje "migrację" do RAID (XHD). Wróćmy do wymagań stawiany przez SRT. Konieczne jest posiadanie jednego dysku HDD SATA oraz drugiego dysku SDD. Następnie instalujemy system na dysku HDD SATA (nie na SSD). Po wgraniu sterowników, należy koniecznie wgrać również aplikację Intel Rapid Storage Technology (IRST) w wersji minimum 10.5. Narzędzie IRST będzie uruchamiało się razem z systemem i w nim ustawia się akcelerację - prześledźmy krok po kroku ten proces.

1. Na początku mamy informację o dyskach w systemie: 1 dysk SATA HDD oraz 1 dysk SSD. Klikamy 'włącz przyspieszenie'.


(kliknij, aby powiększyć)

2. Pokaże nam się okienko, w którym wybieramy, który dysk SSD chcemy wykorzystać do akceleracji (jak mamy więcej niż jeden) oraz ile pojemności z niego wykorzystamy na przyspieszenie (minimalnie 18.6GB a maksymalnie 64GB) - reszta pojemności dysku SSD będzie wykorzystana jak zwykły magazyn danych. Następnie wybieramy dysk HDD, który będzie korzystał z akceleracji. Ostatni krok to wybór trybu przyspieszenia: tryb rozszerzony (bezpieczniejszy) lub tryb maksymalizacji (szybszy, ale bardziej podatny na utratę danych przy awariach).

3. Po tej czynności od razu system akceleracji jest gotowy do pracy. Możemy prześledzić efekt na poniższych screenach.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Założenie jest takie, aby SSD wziął na siebie ciężar pracy przy najczęściej wykorzystywanych plikach, zaś HDD będzie wykorzystywanie głównie jako magazyn danych. Nie w każdej konfiguracji taki tandem się sprawdzi. W naszych testowanych dyskach (HDD Seagate Barracuda 7200.10 SATAII 750GB oraz SSD Kingston SSDNow V+100 [MLC Nand] SATAII) nie było czuć akceleracji, system się długo bootował (widać to na wideo przy opisie aplikacji EasyTune6) i często ewidentnie dogrywał dane z HDD. W dodatku przy twardym resecie gubił dane i konieczne było odzyskiwanie sektorów. Dużo sprawnie działał system zainstalowany na dysku SSD, bez technologii IRST. System ładował się dużo szybciej, nie widać było mikrodoładowań. Do tego tematu szerzej jeszcze powrócimy w kolejnych artykułach, być może z innymi dyskami (np. Intela Larsen Creek) pójdzie sprawniej - na pewno nie w każdej konfiguracji dyskowej jest sens stosować tą technologię.



Wnioski

Chipset Z68 nie niesie ze sobą jakieś wielkiej rewolucji, jest raczej małą ewolucją układów P67 i H67 wyodrębniając z nich najistotniejsze cechy. Z H67 otrzymaliśmy możliwość skorzystania z wbudowanego układu graficznego w procesor, który wraz z technologią Lucid Virtu, pozwala dynamicznie przełączać się pomiędzy grafiką zewnętrzną i zintegrowaną, co przekłada się na mniejsze zużycie energii oraz dodaje kolejny wyświetlacz możliwy do połączenia poprzez port HDMI. Dzięki temu od razu po kupnie płyty głównej możemy skorzystać z wbudowanej grafiki, której wydajność mimo iż bardzo podstawowa, umożliwia wstępną rozrywkę w grach 3D, daje wsparcie przy dekodowaniu i odtwarzaniu materiałów filmowych wysokiej rozdzielczości. Z kolei z chipsetu P67 pozostała duża podatność na overclocking, wiele zaawansowanych ustawień oraz możliwość rozbudowy o wydajne karty graficzne. Nowością jest m.in. technologia Intel Smart Response Technology, jednak wymaga ona odpowiednich komponentów i nie na każdym zestawie HDD+SDD będzie miała realny wpływ na wydajność.

Płyta główna GA-Z68XP-UD4 podczas testów i pracy sprawiła dobre wrażenie. Nie napotkaliśmy na żadnym etapie jakichś niedoróbek czy też istotnych problemów. Płyta zwraca nie siebie uwagę poprzez starannie i solidnie przygotowany design, zaś laminat typu "Ultra Durable 3 z podwójną ilością miedzi" oraz wydajne odprowadzanie ciepła z krytycznych obszarów płyty głównej takich jak okolice CPU sprawiły, że temperatura płyty nawet po podkręceniu nie przekraczała 40 °C. Mnogość aplikacji Gigabyte'a sprawia, że każdy powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie. Z ciekawszych narzędzi warto wspomnieć o TouchBios, który umożliwia bardziej intuicyjną i przyjemniejszą dla oka zmianę ustawień parametrów w BIOSie. Standardowy BIOS Awarda z mnogością opcji pozostał dla fascynatów overclockingu. Dzięki CloudOC możemy zdalnie (także z poziome smartfona np. na Androidzie) zarządzań niektórymi ustawieniami płyty i komputera oraz monitorować temperatury pracy w czasie rzeczywistym. Znana aplikacja EasyTune6 ułatwi zagdanienia związane z O/C, a tym samym podkręcenie procesora z 3.4GHz do 4.2GHz odbędzie się przy pomocy jednego kliknięcia i co ważne, wszystko powinno działać stabilnie. Bardziej zaawansowani użytkownicy korzystając z dodatkowych opcji mogą z niej wycisnąć jeszcze więcej megaherców. Z kolei narzędzie EZ Smart Response ułatwi nam migracje z trybu IDE do RAID podczas uaktywniania akceleracji SSD (nie będzie wymaga dodatkowa reinstalacja systemu).

TwojePC - OK!

Gigabyte obecnie wycenia swoją płytę na około 690 zł (zależy od kursu złotego, który w ostatnich dniach szaleje...) i oferuje na nią 3 lata gwarancji.

· · · Sprawdź ceny płyt głównych w ofercie sklepu · · ·



  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

GIGABYTE Polska      GIGABYTE Polska

Intel Polska      Intel Polska