Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Soltek na układzie SiS Xabre 600
    

 

Soltek na układzie SiS Xabre 600


 Autor: Kris | Data: 10/03/03

Rozruch

Kartę testowałem na swoim podstawowym zestawie: P4 2.4/533, 512MB PC800, GA-8IHXP. Płytka ma standardową wielkość i nie powinna sprawić problemów instalacyjnych. Wentylator należy do "cichszych-średnich" (w skali 10-punktowej dałbym mu 4). W dobrze wyciszonym pececie oczywiście słychać go wyraźnie, ale na szczęście dźwięk należy do tych w miarę łatwo akceptowalnych (brak "piłowania"). Przed zainstalowaniem sterowników Xabre generuje dosyć dziwny "prążkowany" obraz, do którego już przywykłem przy poprzednich testach. Na płytce CD zamieszczono archaiczny sterownik v3.03 z czerwca 2002 więc pierwsze kroki należy skierować do oficjalnej strony Xabre w celu ściągnięcia aktualnej wersji (w teście użyłem v3.09.52). Kartą zarządza BIOS w wersji 1.07.01. Taktowanie 300/300MHz (rdzeń/pamięć). Jakość obrazu była bliźniacza do testowanej karty Soltek Xabre 400. Poziom "wyższy-średni" bez rzucania na kolana (proponuję zajrzeć do recenzji 400-tki). Dodatkowo muszę przyznać, że mnie osobiście nieco męczył po dłuższym użytkowaniu. Miałem też nieoczekiwane problemy z trybem 1152x864 w postaci ograniczenia odchylania do wartości 60 i 75Hz. Z oczywistych przyczyn nie zmienił się również obraz generowany na telewizorze. Było dobrze i jest dobrze. Konkurencja na układach ATI potrafi uzyskać lepszą jakość odtwarzanych filmów natomiast w kwestii stabilności obrazu, ostrości, kolorów czy możliwych ustawień poziom jest zbliżony.

Sterownik instaluje się bez kłopotów wraz z dodatkowym oprogramowaniem. W stosunku do wcześniej sprawdzanych wersji nie zaszły żadne "optyczne" zmiany. Między innymi mamy możliwość niezależnej korekcji obrazu nakładki (Overlay), wymuszenia trybów klonowania i dualnego dla wyjść (nadal wymagany jest restart) oraz parametryzacji wyjścia TV wraz z włączeniem overscan dla trybów do 800x600 włącznie.

Razem ze sterownikiem dostajemy również program 3DWizard składający się z modułu zmiany parametrów 3D, podkręcania karty, określenia trybów AGP oraz kilku mniejszych dodatków. Wciąż dziwi pomysł rozdzielenia zakładek dla Direct3D oraz OpenGL. Zmieniając suwakiem jakość jednego z API zmienia się również (niejawnie) i drugie. Widać to dobrze dopiero po ponownym uruchomieniu tego tweakera. Równie dziwacznie zachowuje się suwak antyaliasingu. Tryb 4x działa jedynie wtedy, kiedy ustawimy poziom "Quality", ale bez ponownego odpalenia programu żyjemy w błogiej nieświadomości, że jest on włączony.

Korzystając z okazji uzupełnię również informację o znaczeniu zakładki Xmart. Umożliwia ona włączenie dwóch, dosyć ciekawych funkcji o nazwach: XmartVision oraz XmartDrive. XmartVision umożliwia dynamiczną zmianę parametru gamma w aplikacjach 3D. Można sobie wyobrazić sytuację, że w czasie gry znajdziemy się nagle w przysłowiowych, egipskich ciemnościach a sterownik uratuje nas przed rozbiciem sobie nosa o ścianę. Sądzę, że ta funkcja może mieć znaczenie praktyczne głównie w sieciowych "mordobiciach" FPP. Po takim nagłym rozjaśnieniu obraz robi się obrzydliwy, ale w tym typie gry zwiększenie możliwości wypatrzenia przeciwnika może przynieść nieocenione korzyści taktyczne natomiast piękno grafiki ma w sumie drugorzędne znaczenie. XmartDrive daje nam funkcję automatycznej regulacji prędkości obrotowej wentylatora. Jeśli karta nie przetwarza grafiki trójwymiarowej to następuje zmniejszenie hałasu wywoływanego przez wiatrak dzięki spowolnieniu jego obrotów. Prawdopodobnie wiąże się to jednocześnie z obniżeniem taktowania rdzenia. Prawdą powiedziawszy różnica nie jest duża a i w trybie "głośnym" chłodzenie nie powoduje bólu uszu. Tym nie mniej jest to godne odnotowania.

W poprzedniej recenzji Xabre dużo miejsca poświęciłem kwestii zmiany ustawień 3D (łącznie z parametrami dostępnymi poprzez rejestr). W niniejszym "dodatku" ograniczę się jedynie niektórych możliwości ingerencji w jakość obrazu, którą daje 3DWizard. Dla przypomnienia dodam, że domyślnie po uruchomieniu sterownika suwak jakości ustawia się w położeniu środkowym (balanced) pomiędzy "Performance" a "Quality".







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Soltek na układzie SiS Xabre 600
 
 » Wstęp
 » Karta
 » Rozruch
 » Testy: Direct3D
 » Testy: OpenGL
 » Testy: FSAA
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »