Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja skanera Plustek OpticFilm 7200
    

 

Recenzja skanera Plustek OpticFilm 7200


 Autor: NimnuL | Data: 16/07/04

Recenzja skanera Plustek OpticFilm 7200Skanery z biegiem czasu stają się coraz popularniejsze. Niegdyś skanery płaskie istniały jedynie w światku profesjonalnym, dzisiaj powszechnie spotykamy je w domu. Do niedawna skanery do negatywów także przechodziły tylko przez ręce profesjonalistów. Trudno dzisiaj jednak mówić o ich powszechności w domowych zaciszach, jednak cena wielu modeli staje się coraz bardziej przystępna dla przeciętnego użytkownika.

Dzięki uprzejmości firmy MMV mam okazję zaprezentować model OpticFilm 7200 firmy Plustek. Dzięki cenie wynoszącej 1200zł (w dalszej części okaże się czy jest to dobra cena) skaner ten ma szansę trafić do przeciętnego Kowalskiego, pasjonata tradycyjnej, analogowej fotografii.

Wprowadzenie

W jaki sposób działa skaner można poczytać we wcześniejszej recenzji. Tutaj zamiast szyby jest prowadnica do slajdów lub negatywów, pod którymi przesuwa się wózek z elementem światłoczułym. Drugą różnicą jest również fakt, że materiał skanowany jest oświetlony lampą z tyłu.

Trochę definicji do przyswojenia

Gęstość optyczna
Czasem wśród parametrów technicznych skanera pojawia się wartość gęstości optycznej, podawana liczbowo z sufiksem D, np. 3,2D. Producenci tańszych modeli zwykle wstydliwie pomijają ten parametr, tymczasem jest on bardzo ważny dla jakości skanu. Gęstość optyczna, czyli dynamika skanera, określa, jaką część pełnego zakresu od czerni do bieli "widzi" nasze urządzenie. Zakres ten został wyskalowany od 0 do 4 i takie są możliwe wartości dynamiki skanera. Jeśli gęstość optyczna wynosi np. 2,5, to skaner potrafi oddać 62,5% pełnego zakresu od czerni do bieli, przy czym nie wiemy, czy będzie to obszar od czerni do jasnej szarości, czy od ciemnej szarości do bieli. Dynamika określa rozpiętość możliwych tonów, a nie ich bezwzględne wartości.

Skaner o małej dynamice potraktuje część tonów jako zupełnie białe lub zupełnie czarne, choć dałoby się wśród nich wyłowić różnice w jasności. Najprościej przekłada się to na wzrost kontrastu skanu. Ważne jest więc, żeby nasze urządzenie miało możliwie dużą dynamikę, co pozwoli uratować sporo niedoświetlonych lub prześwietlonych zdjęć. (źródło: CHIP 03/2003).

Gęstość optyczna w wypadku Plustek OpticFilm 7200 wynosi według producenta 3,3D co oznacza, że skaner jest w stanie odwzorować 82,5% zakresu od czerni do bieli, przynajmniej w teorii.

Rozdzielczość optyczna
Mechanizm skanera składa się z umieszczonych na listwie elementów światłoczułych, które przesuwają się nad lub pod skanowaną ilustracją, bądź dokumentem tekstowym. Rozdzielczość optyczna określa gęstość elementów światłoczułych na listwie. Im jest ich więcej, tym więcej szczegółów jest w stanie wychwycić skaner. Wartość rozdzielczości urządzenia podaje się w dpi. *

Rozdzielczość skanera
Liczba podawana w dpi, która określa z jaką dokładnością (wiernością) może on wczytywać skanowane obrazy do pamięci komputera. Rozróżniamy rozdzielczość optyczną oraz rozdzielczość interpolowaną. *

Rozdzielczość interpolowana
Skanery potrafią sztucznie podwyższyć rozdzielczość skanowanego obrazu. Między dwa punkty obrazu wstawiane są kolejne, których jasność i kolor są wyliczane (interpolowane) na podstawie punktów sąsiednich. Otrzymaną tą metodą wyższą rozdzielczość nazywa się rozdzielczością interpolowaną. W taki sposób skaner mający rozdzielczość optyczną np. 300 dpi, może oferować nawet 15-krotnie wyższą rozdzielczość interpolowaną. Obrazy otrzymane tą metodą nie prezentują jednak wysokiej jakości. Proces interpolacji może być wykonany dwoma sposobami: już w trakcie skanowania, zanim obraz znajdzie się w pamięci komputera lub też później, jako operacja na pliku graficznym zapisanym w komputerze. W tym drugim wypadku mamy jednak do czynienia z oprogramowaniem dokonującym interpolacji. *

Głębia kolorów
Wartość głębi kolorów podaje nam informację za pomocą ilu bitów urządzenie opisuje kolor każdego piksela obrazu. Większa głębia kolorów wyrażana jest większą liczbą bitów, np. jednobitowa głębia kolorów odpowiada dwóm kolorom: czarnemu i białemu. Porównanie 8-bitowy kolor, 16-bitowy kolor, 24-bitowy kolor, 32-bitowy kolor. *

* na podstawie: Leksykon Komputer Świat

poprzednia strona (Wprowadzenie)    -   następna strona (Gwóźdź programu, a dokładnie Skaner)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja skanera Plustek OpticFilm 7200
 
 » Wprowadzenie
 » Gwóźdź programu, a dokładnie Skaner
 » Akcja - skanowanie
 » Zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »