Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
    

 

Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone


 Autor: DYD | Data: 07/06/13

Noctua NH-L9i

Chłodzenie NH-L9i typu low-profile (niskroprofilowy) firmy Noctua przeznaczone jest do obudów typu SFF (Small Form Factor), płaskich Media-PlayerPC, Mini-PC czy HTPC. Noctua posiada dwie wersje tego chłodzenia: NH-L9i przeznaczoną tylko dla podstawek Intela z serii LGA115x oraz NH-L9a dla procesorów AMD z gniazdem AM2(+), AM3(+), FM1 oraz FM2. Producent nie zaleca stosować tego modelu w procesorach o większym poborze mocy niż 95W TDP (Thermal Design Power) i przy użyciu overclockingu, my sprawdzimy jak chłodzenie sobie poradzi z procesorem Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz, max. TDP 95W). Niewielkie chłodzenie powietrzne NH-L9i składa się z radiatora i wentylatora o kształcie kwadratu o wymiarach 95 x 95 mm, a wysokość chłodzenia wraz z wentylatorem to jedyne 37 mm. Zasilanie wentylatora i dobór obrotów pobierany jest z PWM.


Specyfikacja techniczna Noctua NH-L9i
  • Obsługa podstawek: Intel LGA1150, LGA1155, LGA1156 (wersja dla AMD to inny model NH-L9a)
  • Materiał: miedź (podstawa i ciepłowody "heat-pipe"), aluminium (listki radiatora), połączenia lutowane i niklowanie
  • Wentylator: NF-A9x14 PWM 92x92x14mm MTBF > 150.000 h, kompatybilny też z 92x92x25mm (śruby do wentylatora w zestawie)
  • Wymiary z chłodzeniem: 95 x 37 x 95 mm (szerokość x wysokość x długość)
  • Głośność: 23,6 dB(A); z L.N.A.: 14,8 dB(A)
  • Waga: 420 g (z wentylatorami) 345 g (bez)
  • Gwarancja: 6 lat producenta
  • Cena: 179 zł

Wyposażenie i budowa NH-L9i

W niewielkim, eleganckim opakowaniu znajdziemy wszystko co potrzebne do zamontowania chłodzenia na podstawce LGA115x. Wygląd wyposażenia ułożonego w pudełku robi wrażenie, widać że mamy do czynienia ze sprzętem wysokiej jakości. W zestawie wraz z chłodzeniem znajdziemy cztery elementy mocujące, pastę termoprzewodzącą NT-H1, reduktor zasilania wentylatora L.N.A. (Low-Noise Adaptor), metalową naklejkę producenta na obudowę oraz cztery śruby do opcjonalnego wentylatora o wysokości 25 mm. Nie zabrakło również papierowej instrukcji montażu chłodzenia.


Pudełko z NH-L9i (kliknij, aby powiększyć)


Elegancko upakowane elementy chłodzenia (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie NH-L9i (kliknij, aby powiększyć)


Prosty kształt niewielkiego chłodzenia, boki w formie kwadratu (kliknij, aby powiększyć)


Już widać, że chłodzenie jest bardzo płaskie (kliknij, aby powiększyć)


Spód NH-L9i (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Montaż NH-L9i

Startujemy z montażem NH-L9i na płycie Mini-ITX z gniazdem LGA1155. Proces ten będzie wyjątkowo łatwy i szybki. Po pierwsze musimy mieć dostęp do spodu płyty głównej. Jeśli wykonujemy czynność montażu samemu najprościej zrobić to w ten sposób. Kładziemy nasze chłodzenie na blacie, jednak wentylatorem do dołu, aby mieć na wierzchu spód radiatora. Nanosimy kilka kropelek pasty termoprzewodzącej na spód radiatora i następnie przykładamy płytę główną z procesorem do chłodzenia. Aby trafić w odpowiednie miejsce, patrzymy przez otwory w płycie głównej czy są spasowane z mocowaniem radiatora. Jak już nasza płyta główna osiądzie na radiatorze, skręcamy czterema śrubami chłodzenie z płytą główną, aż nie poczujemy oporu na śrubach, wówczas już więcej nie dokręcamy na siłę. To wszystko w kwestii montażu - wystarczą na to 3 minuty. Pozostaje podpięcie zasilania wentylatora pod 4-pinowe gniazdo, ewentualnie skorzystanie z reduktora L.N.A.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Patrząc na chłodzenie zamontowane na płycie Mini-ITX widać, że nie będzie problemu z włożeniem opcjonalnej karty graficznej, bowiem radiator nie nachodzi na slot PCI Express. Nie ma też problemu z dostępem do pamięci, moduły mogą mieć wysokie radiatory, nie będą kolidowały z chłodzeniem. Dokładny pomiar wysokości od poziomu laminatu płyty głównej do końca chłodzenia wyniósł 44 mm. Przy podłączeniu bez adaptera L.N.A. w idle wentylator jest niemal bezgłośny (generuje ~1170rpm), przy pełnym obciążeniu jest już spory hałas (obroty ~2450rpm). Przy odtwarzaniu video nie jest tak bezgłośny jak w idle, słychać delikatny szum (~1650rpm). Przy podłączeniu reduktora L.N.A. jest trochę ciszej, kosztem kilku stopni ciepła więcej. Testy głośności w formie video prezentujemy w dalszej części artykułu.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test chłodzenia do HTPC: Noctua, Scythe, SilverStone
 
 » Noctua NH-L12
 » Noctua NH-L9i
 » Scythe Big Shuriken 2 Rev. B
 » SilverStone NT06-PRO
 » Test głośności (wideo)
 » Test temperatur
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »