Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja zestawu 5.1 Edifier S550: mocna dawka dźwięku
    

 

Recenzja zestawu 5.1 Edifier S550: mocna dawka dźwięku


 Autor: DYD | Data: 21/01/11

Recenzja zestawu 5.1 Edifier S550: mocna dawka dźwiękuEdifier to niezbyt znana marka na naszym rynku (zwłaszcza komputerowym 'dźwiękomaniakom'), w której portfolio znajdują się produkty z gatunku audio. Do redakcji trafił odświeżony model S550 (drugie wydanie) z zaawansowanej serii SIGNATURE skierowany głównie do użytkowników komputerowych wymagających nieco więcej mocy oraz odpowiedniej jakości dźwięku niż mogą zaoferować typowe zestawy audio z niższej półki. Czy kosztujący trochę poniżej 1500zł model Edifier S550 spełnia takie oczekiwania? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Wygląd S550 i dane techniczne

Opakowanie: Pierwsze co rzuca się w testowanych głośnikach to spore gabaryty i waga pudełek w jakie zostały zapakowane. W jednym pudle znajdziemy głośniki satelitarne, głośnik centralny i dodatkowe wyposażenie, zaś w drugim pudle potężny subwoofer. Producent zadbał o jakość opakowań: dwa podwójne kartonowe opakowania oraz odpowiednio wyprofilowany styropian sprawiają, że sprzęt podczas podróży powinien trafić do adresata w stanie nienaruszonym - to ważne, gdyż ciężar całości budzi wrażenie - ponad 37 kilogramów, z czego większość tej wagi stanowi masa subwoofera. Spójrzmy zatem, co potężne opakowania kryją wewnątrz siebie.

  
Dwa pudła z zestawem, na górze jako skala do porównania głośnik bluetoothowy Creative i komórka Blackberry (kliknij, aby powiększyć)

  
Pudło z subwooferem (kliknij, aby powiększyć)

  
Opakowanie z pozostałymi kolumnami (kliknij, aby powiększyć)

Jak przystało na standardowy zestaw typu 5.1 znajdziemy tutaj sześć elementów w postaci czterech jednakowej wielkości kolumn satelitarnych, jeden płaski głośnik centralny oraz kolumnę odpowiedzialną za dźwięki niskotonowe czyli subwoofer. Oprócz sześciu elementów głośnikowych, w zestawie odnajdziemy również przewodowy pilot sterujący z wyświetlaczem LCD, mały bezprzewodowy pilot, zestaw długich kabli do podłączenia poszczególnych głośników oraz okablowanie konieczne do podłączenia zestawu z komputerem lub zestawem stacjonarnym audio. Nie zabrakło również instrukcji obsługi z danymi technicznymi oraz podstawki pod przewodowy system sterujący zestawem. Pokrótce opiszemy teraz poszczególne elementy zestawu.

Głośniki satelitarne: cztery kolumny satelitarne odpowiadają za cztery kanały - lewy/prawy z przodu oraz lewy/prawy z tyłu. Ich budowa jest identyczna, wszystkie posiadają tą samą wagę (blisko 2kg bez 50g) oraz jednakowe wymiary. Kolumny nie są duże, choć mają dość sporą głębokość (160 mm) - szczegółowe wymiary zamieścimy przy danych technicznych, na końcu tego rozdziału. Obudowa w kolorze czarnym wykonana jest z drewna MDF oraz pokryta jest ze wszystkich stron lekko chropowatą fakturą, która zmniejsza widoczność osiadającego kurzu czy też innych zabrudzeń jak choćby od odcisków palców. Drewno MDF to specjalny wyrób płyt drewnopochodnych nowszej generacji, które produkowane są z włókien drzewnych klejonych w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu, co przekłada się na większą twardość i wytrzymałość. Obudowa nie posiada żadnych ostrych krawędzi, jest przyjemnie wyprofilowana we wszystkich miejscach gdzie znajdują się kąty proste. Na przodzie kolumny umieszczono cztery metalowe kołki, na których osadzona jest plastykowa zaślepka przykrytą siatką. Zabezpiecza ona głośniki przed zabrudzeniami, kurzem oraz niepotrzebnym kontaktem z delikatną membraną. Zaślepkę można łatwo zdjąć i założyć na kolumnę. Do spodu kolumny przyklejono cztery niewielkie gumowe nóżki, stabilnie utrzymujące kolumnę na gładkim podłożu.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Każda kolumna posiada moc 32W i wyposażona jest dwa głośniki: większy średniotonowy oraz mniejszy odpowiadający za wysokie tony (tzw. tweeter). Wszystkie głośniki są wyposażone są w magnetyczną tarczę, która pozwala na umiejscowienie głośników w pobliżu wszystkich typów urządzeń audio, video, czy też komputerów, bez obawy przed jakimikolwiek zakłóceniami dźwięku lub negatywnym wpływem na sprzęt. Głośnik średniotonowy posiada średnicę membrany 8,89 cm, zaś tweeter 25mm. Z tyłu kolumny umieszczono dwa gniazda do podłączenia głośnika z subwooferem standardowymi kablami audio oraz specjalny uchwyt, umożliwiający powieszenie kolumny na ścianie. Długość kabli jest dość spora, na tylne mamy do dyspozycji 8 metrów przewodów, zaś przednie i centralny mają długość po 5 metrów.

Głośnik centralny: wykonanie kolumny centralnej jest podobne do kolumn satelitarnych, jednak charakteryzują ją inny kształt. Pozioma kolumna ważąca około 3.2 kg, posiada prawię tą samą głębokość co kolumna satelitarna (157 mm), jednak jest od niej dużo bardziej szersza (316 mm). Taka sama jak w satelitarnych głośnikach jest też przednia pokrywa zabezpieczająca, w pełni magnetyczne ekranowanie oraz materiał i wykończenie obudowy. Na przodzie umieszczono dwa głośniki średniotonowe, po środku których znajduje się tweeter. Rozmiary, moc (32W) i ich rodzaj niczym nie różni się od wcześniej opisywanych kolumn. Z tyłu znajdują się gniazda do okablowania audio oraz po bokach dwa otwory umożliwiające zawieszenie kolumny na ścianie. Na spodzie kolumny znajdziemy cztery gumowe nóżki.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Subwoofer: pora na zawodnika klasy super ciężkiej w tym zestawie, a więc na głośnik niskotonowy. Ten istotny element zestawu ważący blisko 24kg, posiada potężną moc 120W. Wyposażony jest w duży, pełni magnetycznie ekranowany głośnik niskotonowy o przekątnej 25,4 centymetra oraz dodatkowo dla wzmocnienia niskotonowych dźwięków po bokach umieszczono dwie pasywne membrany o podobnej wielkości co głośnik. Z tyłu umieszczono radiator o dużej gęstości żeberek. Subwoofer budzi respekt swoimi gabarytami, może dodatkowo pełnić role stolika ;-) Drewniana obudowa ma inne wykończenie niż wcześniej opisywane kolumny, faktura jest mniej chropowata, zaś boczne elementy są ostre. Z przodu mamy jedną membranę przykrytą na sztywno stalowym obiciem, bez możliwości demontażu. Po dwóch bokach są odsłonięte kolejne dwa głośniki niskotonowe. Z tyłu oprócz wspomnianego masywnego radiatora, znajdują się wszelkie wyprowadzenia. Jest tam miejsce na podłączenie czterech kolumn satelitarnych, kolumny centralnej oraz przewodowego systemu sterującego. Oprócz tego znajdziemy tam dwa niezależne wyjścia do podłączenia dwóch źródeł dźwięku: 5.1 oraz 2.0. Dzięki temu można do zestawu podpiąć jednocześnie np. komputer stacjonarny posiadający sześciokanałowe wyjście oraz dla przykładu notebooka z wyjściem stereo. To tylko przykład konfiguracji, może być ona zupełnie inna w stylu amplituner 5.1 i odtwarzacz MP3 (stereo). Z tyłu umieszczono także włącznik zasilania oraz miejsce na kabel zasilający.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pozostałe elementy wyposażenia: po pierwsze w wyposażeniu znajduje się przewodowy wielofunkcyjny kontroler z 2,5-calowym wyświetlaczem, którym sterujemy całym zestawem. Oprócz wyświetlacza posiada on obrotową gałkę (pełni ona także rolę przycisku), dwa przyciski i boczne gniazdo słuchawkowe. Kontroler daje nam nadzór nad zmianą głośności, regulację niskich i wysokich tonów, poziom basów w subwooferze, funkcję ściszania (mute) oraz balans dźwięku na trzech kanałach (przód, tył, centralny). Funkcja 'Volume Booster' umożliwia wzmocnienie dźwięku o dodatkowe sześć stopni. Można też ustawić poziom jasności wyświetlacza LCD, włączenie z pełnym wyłączeniem podświetlania (podświetlane będzie aktywne tylko przez 5 sekund w momencie zmiany jakiegoś parametru). Te same funkcje możemy kontrolować poprzez niewielki bezprzewodowy pilot. Funkcje kontrolera i pilota można obejrzeć na poniższych filmach video - słyszalny szum pochodzi z otoczenia, nie z głośników ;-)



Oprócz dwużyłowych kabli audio do podłączenia pięciu kolumn, są też kable RCA (dwustronne typu chinch) do podłączenia zestawu z komputerem lub innym źródłem dźwięku (jak chociażby amplituner). Aby bezproblemowo podłączyć kable typu chinch do komputera w zestawie znajdują się trzy specjalne przejściówki z 'chinch' na 'jack', dzięki którym można podpiąć zestaw do karty dźwiękowej w komputerze, wyposażonej w trzy wyjścia audio. Kolorowe końcówki pomogą w lokalizacji odpowiednich kanałów. Aby dodatkowo podłączyć zestaw stereo trzeba skorzystać z własnego kabla.

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Na koniec tego rozdziału zamieszczamy tabelę specyfikacji technicznej zestawu Edifier S550.





Wrażenia słuchowe

Testy komputerowe odbywały się na karcie dźwiękowej Sound Blaster X-Fi Fatality Edition przy pełnym podłączeniu sześciokanałowym (5.1). Dodatkowo głośniki zostały sprawdzone na netbooku MSI Wind przy podłączeniu stereo z subwooferem. Wykorzystano odtwarzacze PowerDVD 10 Ultra, VLC Media player, Foobar. Do porównań dynamiki dźwięku przy utworach muzycznych wykorzystano segmentowy zestaw audio składający się ze wzmacniacza stereo Pioneer A-405R oraz dwóch kolumn TDL Electronics RTL2 (wysokie kolumny z mocą 20 - 80W na kanał).
  • Moc zestawu / szumy / rozkład
Moc zestawu licząca 280W przekłada się na odpowiednią siłę i głośność zestawu. Mimo dość dużej liczby, spora część rozkłada się w subwooferze (120W), na resztę kolumn przypada po 32W (czyli łącznie 180W). Przy ustawieniu poziomu dźwięku na maksimum w komputerze, zaś w kontrolerze głośność na 50 (wraz z Boost Voulme 6), czyli maksymalny poziom tego zestawu, dźwięk jest wciąż klarowany i czysty, nie słychać dławienia się sprzętu. W kwestii szumów zaczynają one być dopiero bardziej słyszalne przy głośności na poziomie 40, przy 50 są już dość wyraźne, kolejne poziomy Boost Volume jeszcze je powiększają. Trzeba dodać, że poziom 40 to już dość głośny dźwięk, z którego korzysta się w sytuacjach pokazu filmu, domowej imprezy lub dręczenia sąsiadów ;-) Przy głośnym odsłuchu wyraźnie odczujemy subwoofer, który mocnym dźwiękiem będzie emitował dolne rejestry. Mimo wybijającego się woofera, góra gra także względnie wyraźnie przy dużym poziomie głośności.

Istotne jest odpowiednie ułożenie zestawu w pokoju. Przy rozmieszczeniu ich na niewielkiej powierzchni możemy odczuć pewien dyskomfort, gdyż moc zestawu, a zwłaszcza subwoofera wymaga odpowiedniej przestrzeni. Rozkład "biurkowy" (czyli prostokąt 1m x 2m, frontowe ustawione na biurku, subwoofer umiejscowiony pod biurkiem, centralny ustawiony przed monitorem, tylne zawieszone z tyłu) spełni się jednak do pewnego stopnia głośności - przy większym poziomie, dźwięk będzie za bardzo się dusił, zwłaszcza w dolnych rejestrach, dlatego lepiej jest dać im trochę więcej przestrzeni. Przede wszystkim głośnik niskotonowy powinien nie stać pod biurkiem, lecz bardziej z boku, inaczej poczujemy silne basowe fale uderzeniowe na łydkach ;-)

Podczas bezczynności zestaw pobiera 27W, kiedy wyciszymy go poprzez przycisk mute poziom poboru mocy spada do 8W. Przy fragmencie z filmu Matrix Reloaded (Blu-ray) i głośności 30 (wartość typowa/optymalna dla tego zestawu) to pobór wynosi 30-33W, przy głośności 40 (głośno) pobór rośnie do przedziału 35-40W, zaś przy poziomie głośności 50 (bardzo głośno) dochodzi do 80W - pobór mocy rośnie głównie podczas bardziej nasilonych niskich tonów emitowanych z subwoofera.


(kliknij, aby powiększyć)

  • Filmy Blu-ray, wideo H.264 z True HD / DTS 5.1 / AC3
Testy wykonywane były na płytach Blu-ray z komputera oraz wysokiej jakości filmach H.264 z DTS5.1 (także z True HD), bez żadnych dźwiękowych ulepszaczy, ustawień EQ i pseudo 3D (typu X-Fi Crystalizer czy X-Fi CMSS-3D). Sprawdzono dźwięk m.in. w pozycjach: Matrix Reloaded (Dolby TrueHD 5.1 ~1.5Mb/s), Blade Runner (z klimatyczną oprawą dźwiękową i muzyką Vangelisa; A52/AC3 48.0 KHz, strumień 630Kbps), koncerty U2 360 at the Rose Bowl (DTS 5.1 48.0 KHz, strumień 1536Kb/s), This Is It (DTS 5.1, 48.0 KHz, strumień 1536Kb/s), Eric Clapton Crossroads Guitar Festival (DTS 5.1, 48.0 KHz, 1536 Kbps), Depeche Mode Tour of the Universe - Live in Barcelona (DTS 5.1, 48.0 KHz, 768Kb/s). Odsłuchy były też przeprowadzane na testowych plikach Dolby (train_long, orchestra, stomp).

W tej kategorii zestaw czuje się jak ryba w wodzie - sześciokanałowy system głośnikowy odpowiednio rozprowadza dźwięk na poszczególne kanały. Dialogi i vocal są wyraźne i odpowiednio wyodrębnione, więc tło i oprawa dźwiękowa nie zakłóci nam podstawowego przekazu. Wysokie i średnie rejestry są ostro słyszalne, więc nie ma problemu ze zgubieniem jakiegoś istotnego dźwięku z danej sceny. Dynamiczny i głęboki bas odpowiednio nastroi atmosferę, tak istotną przy oglądaniu filmów. Dźwięk przestrzenny jest dobrze ukierunkowany - tyle satelity są tej samej mocy co przednie, więc tył dźwiękowej sceny jest wyrazisty i prawidłowo wychwytywany. Koncerty zarówno rockowe, jak i te z muzyką elektroniczną brzmią poprawnie, instrumenty są dobrze odczuwalne, zwłaszcza gitarowe sesje dobrze się prezentują. Subwoofer dobrze znosi dolne rejestry, nie odczujemy tutaj efektu buczenia.
  • Muzyka stereo: rock, trance, pop, klasyka
Zapis muzyki wciąż odbywa się głównie w trybie stereo, więc podczas odsłuchu takich nagrań dźwięk działa w trybie 2.1, a centralny i tylne kolumny są nieaktywne. Zestaw nie posiada własnego systemu symulującego dźwięk przestrzenny, można go uzyskać korzystając z aplikacji typu: X-Fi CMSS 3D w karcie dźwiękowej Sound Blaster X-Fi. Jednak nagrań stereo lepiej słuchać na systemie 2.0 lub 2.1 niż sztucznie rozkładać dźwięk na wszystkie głośniki.

Dynamika dźwięku podczas odsłuchu stereo jest na mocnym poziomie w dolnych i wysokich rejestrach - średnie tony trochę są przytłumione, wielkość kolumn ma znaczenie. W porównaniu do 'oldschoolowego' zestawu stereo z dużymi kolumnami dobrej jakości czuć pewien niedostatek w scenie dźwiękowej kolumn Edifier. Dźwięk jest ostry, mocny, jednak wyczuwalne są pewne ograniczenia. Przy głośniejszym odsłuchu muzyki, lepiej zredukować poziom subwoofera, aby zbytnio nie epatował silnym basem - nie dotyczy fanów muzyki elektronicznej, test basów w Chemical Brothers przeszedł poprawnie z nawiązką.


(kliknij, aby powiększyć)

  • Gry: Just Cause II, Mafia II, Half-Life 2 EP2
W grach oferujących dźwięk przestrzenny będziemy w pełni usatysfakcjonowani. Przy poprawnym rozstawieniu zestawu bez trudu możemy odsłuchać, z którego kierunku dobiega dźwięk, w zależności od ustawienia bohatera. Źródło dźwięku płynnie przemieszcza się z przednich głośników do tylnych, kiedy zmieniamy pozycje. Nastrojowa muzyka płynąca w tle rozgrywki, jak i dźwięki otoczenia, dialogi brzmią poprawnie i dodają smaku grze. Dźwięk jest czysty i dobrze ulokowany w przestrzeni. Nie ma opóźnień w momencie przechodzenia dźwięku z poszczególnych kanałów. Moc zestawu i jakość dźwięku bez zarzutu.



Wnioski

Zestaw głośników sześciokanałowych Edifier S550 to ciekawa propozycja dla fanów dobrej jakości dźwięku oraz mocnego brzmienia. Przeznaczony jest zarówno dla posiadaczy sześciokanałowych amplitunerów z wyjściami RCA, komputerów wyposażonych w wielokanałowe układy dźwiękowe lub też urządzenia z pojedynczym wyjściem audio, takimi jak notebooki czy odtwarzacze MP3. Możliwość podpięcia jednocześnie dwóch źródeł dźwięku (5.1 i stereo) daje bardziej elastyczne wykorzystanie zestawu. Jakość dźwięku emitowanego ze zwykłego wbudowanego układu dźwiękowego w netbooku nie budzi zastrzeżeń. Do pełnego zadowolenia brakuje w zestawie wejścia optycznego, które w tej klasie cenowej sprzętu powinno być już dostępne. Mimo braku cyfrowego wejścia, zestaw nie emituje mocno słyszalnych szumów, dopiero przy dużym pogłośnieniu zaczynają być one wyczuwane.

Warto pochwalić model Edifier S550 za moc jaką oferuje - nawet przy maksymalnym podgłośnieniu nie odczujemy żadnego dławienia się dźwięku, co często zdarza się w tańszych systemach audio. Zestaw nie gra aż tak głośno, że popękają nam szyby lub bębenki, ale zupełnie wystarczająco aby doświadczyć zadowolenia z jakości dźwięku lub wizyty sąsiada z prośbą o ściszenie kilka tonów naszego zestawu ;-) Zestaw posiada tak zbalansowaną głośność do swojej mocy, że pracuje czysto przy głośności ustawionej na maksimum. Potężny subwoofer dobrze zbiera dolne rejestry emitując głęboki bas, bez negatywnych efektów w postaci buczenia.

Jakość wykonania wszystkich elementów zestawu jest bardzo dobra - zarówno materiał, jak i design kolumn oraz subwoofera świadczą o tym, że mamy do czynienia z wysokiej jakości sprzętem. Solidne, drewnienie obudowy kolumn sprawią, że nie będziemy musieli obawiać, że sprzęt po przypadkowym uderzeniu nam się rozleci lub po otarciu zacznie odchodzić okleina.


(kliknij, aby powiększyć)

Do obsługi zestawu przyda się zarówno kontroler z wyświetlaczem LCD, który można ustawić na biurku (w pobliżu samego zestawu) oraz bezprzewodowy pilot. Dobrze, że producent pomyślał o możliwości wyłączenia podświetlania LCD, inaczej bylibyśmy skazani na ciągłe niebieskie światło emitowane przez kontroler. Dzięki nim można w pełni kontrolować ustawienia głośników. Można by jednak pokusić się o dodanie profili do kontrolera, wówczas dałoby się przypisać kilka konfiguracji, które szybko można by zmieniać w różnych wariantach odsłuchu.

Zestaw głównie spełnia swoje oczekiwania przy filmach ze ścieżką 5.1, koncertach także przygotowanych pod dźwięk przestrzenny oraz w grach, w których dźwięk dobiega do nas z różnych kierunków. Przy tradycyjnej muzyce stereo jest poprawnie, ale szału nie będzie - tutaj cały czas duże, stacjonarne kolumny oddadzą lepszy efekt.




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sinus Sp. z o.o. (oficjalna i wyłączna dystrybucja firmy Edifier na Polskę)      Sinus Sp. z o.o. (oficjalna i wyłączna dystrybucja firmy Edifier na Polskę)