Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test NVidia GTX 580: TOP-model nVidii
    

 

Test NVidia GTX 580: TOP-model nVidii


 Autor: DYD | Data: 17/11/10

Test NVidia GTX 580: TOP-model nVidiiNVidia kilka dnia temu wypuściła na rynek następcę swojego topowego modelu GTX 480. Nowość z obozu 'zielonych' staje się więc aktualnie najbardziej wydajnym układem w ofercie Nvidii. Ruch ten jest również przygotowaniem na nadchodzące jeszcze w tym roku Radeony HD 6900 z szeregu 'czerwonych'. Układ GeForce GTX 580 został lekko przeprojektowany względem GTX-a 480, co w założeniu miało się przełożyć na wyższą wydajność i mniejszy pobór mocy. Jaką wydajność przestawia obecnie najmocniejszy Fermi oraz ile potrzebuje mocy aby to osiągnąć, o tym w niniejszym artykule.

Nowości w GTX 580, opis i specyfikacja

9 listopada, NVidia po niecałych 7 miesiącach wprowadziła na rynek następcę modelu GTX 480 - nowy procesor graficzny GeForce GTX 580 - zbudowany w oparciu o dobrze już znaną architekturę Fermi. Nowy GPU ukazał się po to, aby zdobyć miano najszybszego układu jednoprocesorowego na rynku, tym samym zastąpić model GTX 480 oraz w niedalekiej przyszłości konkurować z układami Radeon HD6900 z AMD.

W porównaniu z poprzednikiem, procesor został lekko przeprojektowany, aby uzyskać wyższą wydajność przy jednoczesnym obniżeniu zapotrzebowania na energię elektryczną. W celu polepszenia stosunku wydajności względem mocy (performance/watt) GTX 580 został przeprojektowany na poziomie tranzystorów. Każdy blok GPU opracowano stosując tranzystory o mniejszej stratności na ścieżkach mniej krytycznych ze względu na czas przetwarzania a tranzystory szybkie na ścieżkach bardziej zależnych od prędkości przetwarzania.

W układzie został zmodyfikowany bardzo duży procent tranzystorów. Dzięki takiemu przeprojektowaniu inżynierowie z Nvidii uzyskali szybsze zegary przy mniejszym poborze mocy. W rezultacie GTX 580 względem poprzednika pracuje przy wyższych częstotliwościach taktowania, posiada 512 procesorów CUDA i 16 silników PM, jednocześnie generując mniej mocy niż GTX 480. Czy rzeczywiście wyraźnie ograniczono pobór mocy? O tym dowiemy się w kolejnym rozdziale..

W architekturze nowego GeForce wiele zmian względem 480-ki nie poczyniono. Wprowadzono jedynie dwie nowości w postaci szybszego filtrowania tekstur FP16 (poprawia wydajność w momencie obciążenia karty zaawansowanymi teksturami) oraz zastosowano bardziej efektywne renderowanie Z-cull. Układ o kodowej nazwie GF110 wyposażony jest 512 procesorów strumieniowych oraz 16 silników PolyMorph, a więc o jeden więcej niż u poprzednika (z kolei GTX 480 posiada 480 procesorów). Nowość wspiera wszystkie najnowsze technologie, jakie oferuje Nvidia w swoich wcześniejszych wyrobach, m.in. DirectX 11, PhysX, CUDA, 3D Vision, 3D Vision Surround. Układ obsługuje rozwiązania Multi-GPU zarówno w postaci 2-Way jak i 3-Way SLI.


Najważniejsze cechy specyfikacji GeForce GTX 580



 
Konstrukcja referencyjnej karty GeForce GTX 580 (kliknij, aby powiększyć)

Zwiększono zegary taktujące w nowym GeForce - częstotliwość taktowania układu graficznego wynosi 772 MHz (shaderów 1544MHz), natomiast pamięci 2004 MHz (efektywnie). GeForce GTX 580 wyposażono w 384-bitową magistralę pamięci GDDR5, a nie jak wcześniej informowano 512-bitową, która wedle doniesień zarezerwowana jest wyłącznie dla 28-nanometrowych układów graficznych z serii Kepler, które mają trafić na rynek pod koniec 2011 roku.

Przyjrzymy się teraz budowie samej karty. Pierwsze co rzuca się w oczy to jej długość (268 mm) i dość spora waga (885g), przez co ledwo się mieści w obudowie - widać to na zdjęciu, gdzie krawędź karty wystaje mocno poza obręb płyty głównej. Na śledziu umieszczono wyjścia obrazu w postaci dwóch DVI oraz mini-HDMI. Za zasilanie nowego Fermi odpowiedzialne jest złącze PCI-Express oraz dwa gniazda zasilania 6-pin, oraz 8-pin, a ciepło jest odprowadzane przez dwu-slotowy system chłodzenia, zbudowany z turbiny oraz aluminiowego radiatora połączonego z powierzchnią GPU przez 5 ciepłowodów. Nowością jest specjalny układ, który monitoruje obciążenie i poziom napięcia każdej z trzech linii 12V (8-pin, 6-pin, PCIE). Jego zadaniem jest dynamiczne zarządzanie wydajnością względem pobieranego poziomu mocy podczas wymagających aplikacji (typu Furmark czy OCCT).


Układ do monitoringu linii 12V


System działania komory chłodzącej

 

 

 

 

 
GeForce GTX 580 - wersja referencyjna, widać długość karty, która wychodzi poza krawędź płyty głównej (kliknij, aby powiększyć)

Na koniec tego rozdziału specyfikacja techniczna układu NVidia GeForce GTX 580.


Specyfikacja techniczna GeForce GTX 580 (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Nowości w GTX 580, opis i specyfikacja)    -   następna strona (Testy)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test NVidia GTX 580: TOP-model nVidii
 
 » Nowości w GTX 580, opis i specyfikacja
 » Testy
 » o/c, pobór mocy, temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »