Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
    

 

Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 07/10/04

Gigabyte GA-8I915P Duo Pro

Tym razem produkt Gigabyte, pochodzący z serii PE, czyli Performance eXtreme. Rodzina nowych płyt Gigabyte jest bardzo bogata. Producent stworzył tak dużą galerią nowych wyrobów, że ich wymienianie tu nie ma większego sensu. Zainteresowani mogą zajrzeć pod ten adres. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Płyta jak na Gigabyte przystało wykonana jest na ciemno niebieskim laminacie. Zbudowana oczywiści na układzie i915P, wspiera procesory na podstawkę LGA775. Pamięci PC2700/3200 można obsadzić w dwu pomarańczowych slotach, z moduły DDR2 PC4300 w kolejnych dwóch, tym razem w kolorze żółtym. Płyta obsługuje do 2 GB RAMu jednego ze standardów. Rozwiązanie takie znacznie podnosi elastyczność wyrobu pozwalając użytkownikowi przejść płynnie z jednego typu do drugiego. Nie można jednak używać pamięci jednego i drugiego modelu jednocześnie.


Wygląd płyty publikowany na stronie głównej producenta (kliknij, aby powiększyć)

Mostek południowy to układ ICH6R z funkcjami SATA RAID i wsparciem dla 4 urządzeń tego standardu i jednym kanałem PATA dla napędów ATA100. Ilość tradycyjnych gniazd PCI to 3, 1 port PCI Express 16x dla układu graficznego i 2 PCI Express 1x dla kart rozszerzeń.

Z uwagi na obsługę przez mostek południowy ledwie do dwóch urządzeń IDE producent zintegrował na laminacie dodatkowy zewnętrzny kontroler firmy VIA, model VT6410 oferując tym samym kolejne dwa porty PATA 133 RAID. Właściciele kamer video ze złączem FireWire będą mogli spożytkować obecny na płycie chip TSB43AB23, dzięki któremu uda się podłączyć do 3 różnych urządzeń - 2 wyprowadzenia znalazły się na śledziu. Niestety do jednego zabrakło stosownego kabla.

  
Widok na gniazda pamięci. Doskonale widoczna różnica między bankami dwu typów DDR. Na drugim zdjęciu wyraźnie widoczny blok zasilający wokół gniazda LGA775 (kliknij, aby powiększyć)

Podobnie jak Albatron, Gigabyte stosuje dwa kontrolery LAN. Są to dwa gigabitowe układy Broadcoma 5751 podpięte pod magistralę PCI-Express. Układ dźwiękowy obsługiwany przez kodek C-Media 9880 ze wsparciem dla wejść i wejść SPDIF i 8 kanałów audio. Komplet złącz elektrycznych znalazł się na panelu I/O płyty. Podsystem dźwiękowy oparty jest o standard Intel High Definition Audio.

Płyta łącznie obsługuje 8 portów USB 2.0. Nie zabrakło jednak leciwych, ale wciąż niezbędnych portów LPT i COM. Jak na topowy wyrób Gigabyte przystało, jest także zdublowany BIOS - czyli umieszczonych na laminacie dwóch kości EEPROM BIOS.

  
Dobrocie od Gigabyte. Widok na kontrolery różnych złącz. Widać 4 gniazdka SATA obsługiwane przez ICH6, dodatkowe kanały PATA i kotroler FireWire. Na prawym zdjęciu widać kodek audio i dwa sieciowe chipy Broadcoma (kliknij, aby powiększyć)

Płyta posiada końcówki do podpięcia 3 wentylatorków. Złącza zasilające płytę to wtyczki: 24pinowa ATX i linii 12V AUX, a napięcia zasilającego procesor dostarcza czterofazowy układ z łącznie 12 tranzystorami.

Gigabyte GA-8I915P Duo Pro to produkt bezgłośny, a to za sprawą obecności pasywnie chłodzonych radiatorów na mostkach północnym i południowym.


Obraz panelu złącz płyty. Zwracają uwagę złącza SPDIF i dwa gniazda RJ45 kart sieciowych (kliknij, aby powiększyć)

Większość płyt głównych ma tak rozmieszczone sloty pamięci, że długie karty graficzne kolidują i zasłaniają wszystkie zatrzaski. Nie inaczej niestety jest tu. Dłuższa karta graficzna w stylu choćby GeForce PCX 5900 po prostu uniemożliwia pełne otwarcie dolnych zaczepów. Za portami PCIe 1x na szczęście nie umieszczono żadnego wystającego elementu, więc problemu nie ma przy możliwej instalacji wyjątkowo długiej karty. Za to nierozważnie usadowiło się wyprowadzenie ze stareńkiego kontrolera FDD. Dolny prawy róg nie jest do tego najlepszym miejscem.

BIOS płyty posiada regulację FSB od 100 do 355MHz w krokach co 1MHz. Regulacja napięcia Vcore odbywa się w zakresie od 0,8375 do 1,6V. Istnieje możliwość podniesienia napięcia pamięci DDR do +0,3V ponad wartość znamionową. Napięcie portu PCIe można zwiększyć o dodatkowe 0,3V. Te, jakże podstawowe opcje overclockerskie ukrywają się pod nazwą MB Intelligent Tweaker.

Dla mniej doświadczonych overclockerów producent skierował opcję C.I.A.2 (CPU Intelligent Acelerator) pozwalającą automatycznie podkręcić system o wartości 3-7% (w zależności od obciążenia procesora) w trybie Cruise, o 5-9% Sports, 7-11% Racing, 13-17% Turbo i 15-19% Full Thrust.

Standardowo BIOS Gigabyte przed użytkownikami kilka zaawansowanych opcji regulacji kryje (np. zmiana timingów pamięci). Aby uzyskać dostęp do wszystkich okienek należy w menu konfiguracyjnym wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F1. Dziwną modą funkcja monitoringu w BIOSie, zamiast konkretnych wartości pokażą nam jedynie, że napięcia są "OK" albo "nieOK". Szczegółowe wartości możemy poznać jedynie korzystając z programów diagnostycznych działających pod kontrolą systemu operacyjnego.

  
Widok ogólny na pudełko z zawartością i testowany egzemplarz płyty głównej (kliknij, aby powiększyć)

Pudełko zawiera płytkę CD ze sterownikami, pakiet Norton Internet Security 2004, narzędzie do overclockingu EasyTune5. Dodatkowo znajdziemy kolorową ulotkę informującą o zasadach instalacji i konfiguracji płyty. Na dołączony komplet kabli składają się 2 taśmy ATA133, 1 FDD, wyprowadzenia dla 2 gniazd USB2.0 i drugi zespolony śledź z 2 USB i 2 FireWire. Całość uzupełniają 2 kabelki SATA, ale niestety bez przejściówek zasilających.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
 
 » Abit AG8
 » Albatron PX915P Pro
 » Gigabyte GA-8I915P Duo Pro
 » Abit AS8
 » Abit 3rd Eye
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »