Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
    

 

Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 07/10/04

Podsumowanie

  • Wszystkie płyty w czasie testów sprawowały się poprawnie nie wykazując poważniejszych anomalii. Pewnie i stabilnie. Na początku trochę grymasił Albatron, ale zmiana BIOSu pozwoliła na bezkonfliktową współpracę z pamięciami OCZ.

  • W kategorii wydajności bezspornie wygrała płyta Abita AS8. Drugi model Abita i Gigabyte charakteryzowała podobna wydajność. Niestety gdzieś za peletonem dreptał Albatron. Nieco inaczej należy jednak traktować Abita AS8 w stosunku do pozostałych bohaterów. To w końcu model zbudowany na innym chipsecie, który korzysta ze starszej magistrali AGP.
    Jeśli mielibyśmy porównywać płyty i915P przy swych nominalnych ustawieniach, z pewnością Abit AG8 zdeklasowałby rywali. Działo by się to za sprawą 204MHz defaultowo taktowanego FSB. Zresztą to normalny krok, wiele płyt tego producenta charakteryzuje ten feler. Szukać nie trzeba daleko. To samo zjawisko występowało u Abita AS8. Gigabyte z 201MHz końcowo taktował procesor zegarem 3618MHz, co jest wartośćią bliską referencyjnej. Z kolei Albatron wręcz niedotaktowywał CPU, co mogło by mieć pewien minimalny wpływ na benchmarki. Jeśli porównywać w ten sposób skrajności, to za ewidentnego oszusta trzeba by było uznać Abita. Odchylenie taktowania CPU między płytami Abita i Albatronem wyniosło aż 81MHz!

  • Wszystkie płyty są przyjemne dla ucha. Co prawda Abit jako jedyny zastosował wentylator na chipsetach swych płyt, to jednak pracował on niemal bezgłośnie i pod względem komfortu użytkowania płycie nie jest daleko do chłodzonych pasywnie oponentów. Co prawda należy jeszcze wziąć pod uwagę jakość wentylatora. Z czasem łożyska mogą się zużyć, bądź zabrudzić powodując nieprzyjemne buczenie. Taka historia nie wydarzy się raczej ani u Albatrona, ani Gigabyte.
    Innowacyjne z kolei jest podejście do kwestii instalacji tego elementu chłodzącego mostki Abita. Ciąg powietrza wytwarzany przez nietypowo zainstalowany wentylator sięga nie tylko radiatora na mostku północnym, ale chłodzi także inne elementy. Aż dziwne, że nikt nie wpadł na ten pomysł wcześniej. Efekt jednak potrafi zepsuć niewystarczający przepływ powietrza. Bogate funkcje konfiguracyjne pozwalają też dokładniej niż konkurencji regulować hałas emitowany przez pozostałe wentylatory. Abit w swych płytach z technologią uGuru umożliwia bowiem dosyć płynną regulację obrotów trzech wentylatorów (Albatron 1, Gigabyte 0). W obliczu coraz powszechniejszej walki z hałasem jest więc w stanie zaoferować bogatsze funkcje które często są niedostępne u innych.

  • Laminat Gigabyte i Albatrona udostępnia największą ilość portów, pod które można podłączyć najróżniejsze napędy. Są to 4 porty SATA i 4 PATA, choć tylko Gigabyte udostępnia funkcje RAID dla wszystkich kanałów. Dwie płyty Abita ograniczają się do obsługi 2 kanałów IDE i 2 SATA dla AS8 oraz 1IDE i 4 SATA dla AG8.

  • Modele Abita i Gigabyte oferują złącza FireWire. Te trzy płyty posiadają po 3 porty tego standardu.

  • Gigabyte jako jedyna płyta pozwala wybrać typ zastosowanej pamięci. Użytkownik może ją obsadzić modułami DDR lub DDR2. Bezpieczeństwo w pewnych sytuacjach zapewnić też może podwójny BIOS. Żaden z konkurentów nie oferuje odpowiednika tych funkcji.

  • Płyty Gigabyte i Albatrona dysponują podobnej klasy układami dźwiękowymi opartymi o technologię High Definition Audio. Abit zastosował prostsze kodeki AC97. Co warte zauważenia, wszystkie płyty oferują komplet złącz audio.

  • Trzy płyty na chipach i915P integrują wysokiej jakości 1Gbit układ sieciowy, a dodatkowo w produkcie Gigabyte i Albatrona znalazł się drugi kontroler odpowiednio 1000 i 100Mbit. Płyta Abita AS8 korzysta ze starszego, ale jak się wydaje wystarczającego dla znacznej ilości użytkowników 100Mbit chipu Realteka.

  • W kwestii overclockingu zwycięstwo Abita. Multum opcji konfiguracyjnych, poziom dostępnych napięć, jak i konstrukcja płyt pozwoliła na bezkompromisowe podkręcanie. Albatron i Gigabyte wyglądają troszkę słabiej. Nawet opcje monitorujące zintegrowane wokół chipu uGuru są wiele bogatsze. Ciekawa jest też możliwość tworzenia profili różnych ustawień BIOSu. Pozwala to na łatwe wczytywanie zależnych od zapotrzebowań ustawień. Niestety nieprawidłowa konfiguracja BIOSu-np. zbyt ostro ustawione timingi pamięci w przypadku płyt Abita owocuje całkowitą blokadą płyty. Pozostaje tylko zworka czyszcząca. W przypadku pozostałych płyt wystarczyło odczekać kilka chwil by płyta wstała w trybie "awaryjnym".

  • Wyświetlacz LED i "trzecie oko" Abita są dobrym pomysłem i podnoszą bardzo funkcjonalność płyt. Ten pierwszy pomysł może przekazać wiele informacji o przyczynach ewentualnej awarii komputera, pozwalając łatwo zlokalizować źródło usterki. Niestety jego pozycja w modelu AS8 jest mocno kontrowersyjna i obniża funkcjonalność. Z kolei "3rd Eye" pozwala łatwo i w niemal każdych warunkach monitorować stan naszego peceta.

  • W kwestii dodatków przewaga Gigabyte. Duża ilość kabli ułatwia montaż wielu urządzeń. Abit i Albatron troszkę oszczędzili. Zarówno jednak Gigabyte jak i Albatron oferują funkcjonalne oprogramowanie, którego zabrakło u Abita.

  • Jeśli spojrzeć pod względem finansowym, najkorzystniej wyglądają propozycje Abita-AS8 i Albatrona. Obie kosztują w okolicach 100-110$. Wart wyróżnienia jest szczególnie Albatron, bowiem dwie pozostałe płyty na chipie Grantsdale są sporo droższe. Abit AG8 to wydatek 130$. Za to Gigabyte zdecydowanie się wyróżnia ceną - 170$ jakie żąda się za ten produkt, to kwota trochę zbyty wysoka.

    Jak widać nie ma produktów idealnych. Każdy ma swe pomniejsze wady, ale wszystkie płyty są na tyle wartymi zainteresowania wyrobami, że zasłużyły na nasze serwisowe wyróżnienia.


TwojePC - OK! TwojePC - WYRÓŻNIENIE! Abit AS8
+ udane połączenie nowej technologii ze sprawdzonymi komponentami
+ wysoka wydajność
+ bogate opcje overclockerskie i konfiguracyjne
+ technologia uGuru dająca wsparcie dla "3rd Eye"
+ przystępna cena
+ wsparcie dla standardu FireWire i SATA RAID
- brak wsparcia dla PCIe
                                                       - tylko 4 sloty PCI



TwojePC - OK! Abit AG8
+ wysoka wydajność w kategorii płyt na chipie i915P
+ bogate opcje overcockerskie i dobry wynik podkręcania
+ nowoczesne rozwiązania
+ technologia uGuru dająca wsparcie dla "3rd Eye"
+ wsparcie dla standardu FireWire i SATA RAID
- brak obsługi Intel High Definition Audio
- wydajność niższa niż i865PE
                                                       - tylko 1 kanał IDE



TwojePC - OK! Gigabyte GA-8I915P Duo Pro
+ wysoka wydajność w kategorii płyt na chipie i915P
+ możliwość użycia pamięci DDR i DDR2
+ podwójny kontroler sieciowy
+ DualBIOS
+ wsparcie dla dodatkowych portów IDE i standardu FireWire
+ gratisowa edycja programu Northon Internet Security
+ Intel High Definition Audio
                                                       - wydajność niższa niż i865PE
                                                       - wysoka cena
                                                       - przeciętne opcje konfiguracyjne
                                                       - przeciętny overclocking



TwojePC - OK! Albatron PX915P Pro
+ przystępna cena
+ podwójny kontroler sieciowy
+ wsparcie dla dodatkowych portów IDE
+ Intel High Definition Audio
- niższa wydajność
- przeciętne opcje konfiguracyjne
- przeciętny overclocking


poprzednia strona (Podkręcanie)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
 
 » Abit AG8
 » Albatron PX915P Pro
 » Gigabyte GA-8I915P Duo Pro
 » Abit AS8
 » Abit 3rd Eye
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

GIGABYTE Polska      GIGABYTE Polska

ABIT Polska      ABIT Polska

ALBATRON Technology Co      ALBATRON Technology Co