Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy Sapphire Atomic i ASUS 4870 X2 Tri-Fans - Egzotycznie
    

 

Testy Sapphire Atomic i ASUS 4870 X2 Tri-Fans - Egzotycznie


 Autor: KamilM | Data: 29/01/09

ASUS Radeon 4870 X2 Tri-Fans


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Podobnie, jak w każdym innym Radeonie z serii 4850/4870, główną siłą napędową są zunifikowane jednostki cieniowania, których w HD 4870 X2 jest w sumie 320 (160 na rdzeń), przy czym każda taka pojedyncza jednostka może wykonać do pięciu operacji na jeden cykl zegara. Jak widać na zamieszczonym schemacie GPU, rdzeń składa się z 10 bloków zawierających jednostki cieniowania (Simd Cores) oraz jednostkami teksturującymi. Każdy taki blok zawiera 80, 32 bitowych zunifikowanych shaderów oraz 4 moduły z jednostkami teksturującymi. Nad równomiernym obciążeniem jednostek cieniowania czuwa Ultra-Threaded Processor. Ponadto układ ma do dyspozycji 80 jednostek teksturujących (po 40 na GPU) oraz 32 RBE (po 16 na GPU). W dolnej części widać cztery kontrolery pamięci – układ ma do dyspozycji 256 bitowy interfejs pamięci.

Na pokładzie Radeona 4870 X2 znajduje się w sumie 2 GB (po 1 GB na GPU). Kości pamięci, to moduły GDDR5 taktowane rzeczywistym zegarem 900 MHz.

Podobnie jak pozostali bracia z rodziny Radeon HD 4000, karta wspiera Shader Model 4.1 wchodzący w skład pakietu DirectX 10.1 oraz OpenGL 2.1. Ponadto układ ma moduł UVD2 odpowiedzialny za dekodowanie materiału video w wysokiej rozdzielczości.

Rdzeń graficzny karty HD 4870 X2, to dobrze już znany R700 – a w zasadzie dwa RV770 znajdujące się na jednej płytce drukowanej. Zostały one wykonane w technologii 55 nm i każdy składa się z 956 milionów tranzystorów. ASUS Radeon 4870 X2 Tri-Fans cyka ze standardowymi dla tego układu zegarami taktowania, 750 MHz czyli rdzeń graficzny i 900 MHz (efektywnie 3600 MHz) pamięć operacyjna GDDR5. Aby układ graficzny pobierał jak najmniej prądu, w trybie 2D częstotliwość taktowania jest automatycznie obniżana do poziomu 507/500 MHz. Przydatne.

Karta kosztuje około 2000 zł. Gwarancja obejmuje okres 3 lat.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Karta znajdowała się w standardowym dla ASUS’a wielkości pudle o żółto-czarnej tonacji kolorystycznej. W środku oprócz układu graficznego, znajdowały się: instrukcja obsługi, nośnik z instrukcjami obsługi w formie elektronicznej (również w języku polskim), nośnik ze sterownikami, przewód HDTV, dwa przewody służące do zasilania karty (6+8 pin), mostek CrossFire, przejściówka DVI->HDMI, przejściówka DVI->D-Sub oraz etui na płyty CD/DVD – przydatne.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Już sam widok wyjętego z pudełka akceleratora budzi respekt. Na awersie trzy wielkie wentylatory dają do zrozumienia, że mamy do czynienia z potężnym układem graficznym. Pomimo sporych gabarytów, karta nie waży więcej niż standardowy Radeon 4870 X2, czy GeForce GTX 260. Na rewersie znalazła się blacha mająca na celu usztywnić kartę oraz dodatkowo odbierać ciepło z czterech modułów pamięci RAM. ASUS Radeon 4870 X2 Tri-Fans zajmuje na płycie głównej dwa sloty. Trzeba jednak do tego doliczyć jeszcze jedno miejsce tuż pod kartą. Jeśli będzie one zajęte przez jakąś kartę rozszerzeń, karta może osiągać dość wysokie temperatury, ze względu na pogorszenie dostępu do chłodnego powietrza. Śledź karty wyposażony został w dwa wyjścia DVI, jedno TVOut.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

ASUS na swym Radeonie 4870 X2 zastosował wentylatory, obracające się z prędkością około 1800 obrotów na minutę w stanie spoczynku karty i około 2100 pod jej obciążeniem. Producent zgrabnie je wkomponował w plastikową obudowę chłodzenia. Dwa z nich dmuchają na radiatory mające bezpośrednią styczność z rdzeniami graficznymi, natomiast jeden chłodzi sekcję zasilania. ASUS nieco przebudował płytkę drukowaną, jak i również miejsce podłączenia zasilania karty. Jak widać na powyższym zdjęciu, wtyczki znajdują się na krawędzi karty. Gniazda w referencyjnych HD 4870 X2 są skierowane do góry, co utrudnia podłączenie przewodów, gdy karta jest już zainstalowana w komputerze. Aby akcelerator poprawnie pracował, należy podłączyć dwie wtyczki zasilające: 6+8 pin, jeśli nasz zasilacz nie ma odpowiednich przewodów – nic straconego, albowiem producent dostarcza odpowiednie kable, o czym wspominaliśmy powyżej.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po zdjęciu wentylatorów oczom ukazują się dwa potężne radiatory z mnóstwem aluminiowych blaszek. Piękny widok :-). Radiatory chłodzą nie tylko rdzenie graficzne, ale również kości pamięci. Nie zapomniano o sekcji zasilania – w jej miejscu znajduje się „kolczasty”, czarny radiator, który podczas testów rozgrzewał się, aczkolwiek nie parzył. Nad odpowiednią temperaturą czuwa jeden, z trzech wentylatorów, które stale dmucha na radiator oraz znajdującą się obok elektronikę.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy Sapphire Atomic i ASUS 4870 X2 Tri-Fans - Egzotycznie
 
 » Wprowadzenie
 » ASUS Radeon 4870 X2 Tri-Fans
 » Sapphire Radeon 4870 X2 Atomic
 » ASUS Radeon 4870 X2 TOP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Temperatury
 » Pobór mocy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »