Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy Sapphire Atomic i ASUS 4870 X2 Tri-Fans - Egzotycznie
    

 

Testy Sapphire Atomic i ASUS 4870 X2 Tri-Fans - Egzotycznie


 Autor: KamilM | Data: 29/01/09

Sapphire Radeon 4870 X2 Atomic


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Podobnie, jak w każdym innym Radeonie z serii 4850/4870, główną siłą napędową są zunifikowane jednostki cieniowania, których w HD 4870 X2 jest w sumie 320 (160 na rdzeń), przy czym każda taka pojedyncza jednostka może wykonać do pięciu operacji na jeden cykl zegara. Jak widać na zamieszczonym schemacie GPU, rdzeń składa się z 10 bloków zawierających jednostki cieniowania (Simd Cores) oraz jednostkami teksturującymi. Każdy taki blok zawiera 80, 32 bitowych zunifikowanych shaderów oraz 4 moduły z jednostkami teksturującymi. Nad równomiernym obciążeniem jednostek cieniowania czuwa Ultra-Threaded Processor. Ponadto układ ma do dyspozycji 80 jednostek teksturujących (po 40 na GPU) oraz 32 RBE (po 16 na GPU). W dolnej części widać cztery kontrolery pamięci – układ ma do dyspozycji 256 bitowy interfejs pamięci.

Na pokładzie Radeona 4870 X2 znajduje się w sumie 2 GB (po 1 GB na GPU). Kości pamięci, to moduły GDDR5 taktowane rzeczywistym zegarem 900 MHz.

Podobnie jak pozostali bracia z rodziny Radeon 4000, karta wspiera Shader Model 4.1 wchodzący w skład pakietu DirectX 10.1 oraz OpenGL 2.1. Ponadto układ ma moduł UVD2 odpowiedzialny za dekodowanie materiału video w wysokiej rozdzielczości.

GPU-Z nie miał oporów z poprawnym wykryciem zastosowanego rdzenia graficznego na Sapphire Radeon 4870 X2 Atomic. Jak widać po powyższym zrzucie ekranu, R700 został wyprodukowany w procesie technologicznym 55 nm, każdy rdzeń składa się z 956 milionów tranzystorów i zajmuje powierzchnię 256 mm2. Firma Sapphire zastosowała fabryczny overclocking. Rdzeń graficzny taktowany jest z częstotliwością 800 MHz (standardowo – 750 MHz), zaś pamięć GDDR5 – 1000 MHz (efektywnie 4000 MHz). W trybie 2D, aby zaoczędzić pobór mocy, taktowanie karty automatycznie obniżane jest do wartości 507/500 MHz.

Karta kosztuje około 3000 zł. Gwarancja obejmuje okres 2 lat.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W przypadku kart graficznych nie często zdarza się, aby całość była elegancko zapakowana w dużą walizkę. A właśnie w takiej mieścił się Sapphire Radeon 4870 X2 Atomic wraz z całym dodatkowym ekwipunkiem. Po instalacji karty aluminiową walizkę zawsze można wykorzystać do innych celów, np. magazynowania starych czasopism czy nośników CD/DVD. Standardowy zestaw wyposażenia, jak na kartę graficzną jest dość okazały. Sapphire wraz z akceleratorem oferuje: dużą naklejkę z wojowniczą panią na okładce (o dość znacznie rozpiętej górnej części ubrania :-), nośnik ze sterownikami, pełne wersje programów Power DVD i DVD Suite, pełna wersja benchmarka 3DMark Vantage, instrukcja obsługi, naklejka z logiem firmy i numerem produkcji, przenośna pamięć - 2 GB, przewody zasilające kartę, przewód HDTV, mostek CrossFire, przejściówka DVI->D-Sub, przejściówka DVI->HDMI oraz koszyki i śruby do montażu bloku na CPU. Nieźle.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać karta graficzna nie jest osamotniona – towarzyszą jej chłodnica, pompka oraz blok przystosowany do chłodzenia procesora komputera. W montażu karty nieco przeszkadzają bardzo sztywne przewody. Sam układ graficzny zajmuje w komputerze tylko jeden slot. Na rewersie pozostała blacha służąca jako dodatkowy element schładzający kości pamięci oraz montażowy modułu chłodzącego. Producent pokrył akcelerator brązowym laminatem.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Na śledziu są dostępne dwa wyjścia DVI, jedno TVOut. Podobnie jak każdy inny Radeon 4870 X2, także i ten potrzebuje dodatkowego zasilania. Dostarczamy je poprzez wtyczki 6+8 pin. Jeśli nasz zasilacz nie ma odpowiednich przewodów, należy wykorzystać odpowiednie przelotki, które są dostępne wraz z kartą.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Układ chłodzący karty składa się z kilku podzespołów. Na awersie zamontowano duży blok, który odbiera ciepło nie tylko z dwóch rdzeni graficznych, ale również modułów pamięci, układu odpowiadającego za współpracę GPU (PEX 8647), sekcję zasilania oraz niektórych elementów elektronicznych, które emitują duże ilości energii cieplnej. Do bloku doprowadzone są rzecz jasna dwa węże: jeden doprowadzający schłodzoną ciecz, i jeden odprowadzający ją. Jak wspominaliśmy są one dość sztywne, co utrudnia ich odpowiednie ułożenie w obudowie komputera.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Chłodnica została wyposażona w 120 milimetrowy wentylator z niebieskimi diodami LED o wydajności 60 CFM. Całość trochę nieporęczna, ciężko znaleźć dla niej miejsce w obudowie komputera. Zwłaszcza jeśli nie jest ona znacznych rozmiarów. Blok służący do schładzania procesora wykonany został z miedzi i ma już nałożoną, fabryczną pastę termoprzewodzącą. Pompki podłączamy pod 3 pinowe wtyczki na płycie głównej lub jeśli ktoś dysponuje – panel.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy Sapphire Atomic i ASUS 4870 X2 Tri-Fans - Egzotycznie
 
 » Wprowadzenie
 » ASUS Radeon 4870 X2 Tri-Fans
 » Sapphire Radeon 4870 X2 Atomic
 » ASUS Radeon 4870 X2 TOP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Temperatury
 » Pobór mocy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »