Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy
    

 

Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy


 Autor: NimnuL | Data: 20/03/07

W praktyce

Na początek zacznijmy od spraw najistotniejszych.

Czas pracy na akumulatorze ma spore znaczenie w komputerze przenośnym. Niestety tutaj Tecra A8 mnie zawiodła. Producent deklaruje, że czas pracy na podstawowym ogniwie powinien wynieść około 4h. Niestety podczas edycji tekstu przy włączonym oszczędzaniu energii i jasności monitora ustawionej na 6/8 akumulator uległ całkowitemu wyczerpaniu już po 2h i 30 minutach. Odtwarzanie prezentacji multimedialnych skróci czas o ponad 20 minut. Natomiast pełne obciążenie procesora w połączeniu z jasnością monitora 7/8 oraz pracującym dyskiem twardym pozwoliło na pracę jedynie przez równą godzinę. To wynik bardzo kiepski szczególnie biorąc pod uwagę, że konfiguracja notebooka nie jest nazbyt bogata jak na dzisiejsze czasy.

Szeroko pojęta ergonomia jest aspektem, który jest nie mniej ważny, a nawet istotniejszy niż kwestia akumulatora. Niestety nie wygląda to zbyt różowo. Otóż klawiatura pracuje bardzo cicho, ale klawisze działają zbyt miękko bez dobrze wyczuwalnego skoku. Dodatkowo cała klawiatura umieszczona jest asymetrycznie - nieco przesunięta w prawo - przez co podczas pisania bardzo często z lewej strony na obudowie szukałem tabulatora, F1, Esc czy przycisku control. Na pewno do takiego położenia klawiatury można się przyzwyczaić, jednak mi przez ponad tydzień nie udało się tego z powodzeniem zaakceptować. Dodatkowo warto nadmienić pewien fakt. Otóż producent deklaruje, że klawiatura została uszczelniona i jest odporna na zalanie płynami. W praktyce oznacza to jednak tyle iż na skutek zalania dane nie zostaną utracone, a płyta główna i inne podzespoły nie ulegną uszkodzeniu. Sama klawiatura natomiast będzie do wymiany. Tego jednak nie testowałem, należy wierzyć na słowo :)

Touchpad jak już wcześniej nadmieniłem został umieszczony w zagłębieniu, poniżej linii obudowy. To zaleta, gdyż obrys płytki nie pozwoli przypadkowo wybiec poza aktywny obszar. Powierzchnia touchpada jest natomiast nieznacznie zmatowiona co zapewnia lepsze wyczucie podczas sterowania. Niestety precyzja działania tego urządzenia wskazującego pozostawia sporo do życzenia. Co więcej, dwa przyciski umieszczone pod touchpadem wymagają znacznej siły do naciśnięcia. Nie widzę zatem możliwości by nawet krótko móc pracować bez użycia myszki.

Zastosowany w Tecra A8 wyświetlacz ma tradycyjną, matową powierzchnię. Dzięki temu wyraźnie redukowana jest ilość odbić i refleksów w porównaniu do nowoczesnych, polerowanych powierzchni monitorów.


(kliknij, aby powiększyć)

Kąty widzenia w pionie nie oczarowują, jednak pozwalają na stosunkowo wygodną pracę. Nie zostaniemy zmuszeni do precyzyjnego ustawiania się względem monitora tak jak to ma często miejsce (choćby w poprzednio testowanych Toshibach M oraz L). Podświetlenie jest bardzo jasne i równomierne. Kolory są nieco wyblakłe, jednak do pracy biurowej w zupełności to wystarczy. Rozdzielczość 1280x800 zapewnia natomiast typowy obszar roboczy. Choć szczerze mówiąc rozdzielczość WSXGA byłaby w takiej maszynie jak najbardziej na miejscu.

Niestety lokalizacja portów nie przypadła mi do gustu, w szczególności umieszczenie gniazd USB wyłącznie na tylnej krawędzi. Znacznie utrudnia to podłączanie dodatkowych urządzeń. Wyobraźcie sobie ponadto sytuację, w której do portu z tyłu podłączony jest pendrive. A teraz w myślach podnieście przód notebooka tak jakbyście chcieli gdzieś komputer przenieść. Okrutny widoczek, prawda?

Podczas pracy w trybie "biorowym" Tecra jest niemal bezgłośna. Dysk pracuje idealnie cicho, a wentylatora niemal nie słychać. Dopiero pełne obciążenie systemu spowoduje więcej hałasu. Jednak szum wiatraków nadal jest bardzo nieznaczny. Jak natomiast kształtuje się temperatura podzespołów? Podczas pracy biurowej procesor nagrzewa się do około 40 stopni C, natomiast HDD do około 35st. Natomiast pełne obciążenie tych podzespołów spowoduje ich rozgrzanie do odpowiednio 63 oraz 44 stopni co jest wynikiem umiarkowanym. Warto w tym momencie dodać, że wierzchnia część obudowy notebooka niemal w ogóle się nie nagrzewa. Całe ciepło odprowadzane jest pod spód i na bok. Pomimo to bez żadnego uszczerbku na komforcie można pracować trzymając Tecrę A8 na kolanach.

Do jakości wykonania także nie mam zastrzeżeń. Rama, na której zbudowano Tecrę jest sztywna, przez co obudowa nie ugina się i nie skrzypi zarówno pod naciskiem jak i podczas podnoszenia za jeden z narożników. Zawiasy monitora wyglądają solidnie i stawiają odpowiedni opór. Użyte do budowy materiały sprawiają wrażenie wysokiej jakości. Plastik pod nadgarstkami jest nieco matowy co zwiększa komfort pracy.

Pozytywnie zaskoczyły mnie również wbudowane głośniki. Poziom głośności przez nie uzyskiwany jest wręcz imponujący, a przy tym dźwięk nie jest wyraźnie zniekształcony. Jak dotąd nie spotkałem tak głośnych "piszczałek" wbudowanych w notebooka.

Na koniec kilka słów o oprogramowaniu dołączony do zestawu. Po naciśnięciu dodatkowego przycisku z lewej strony klawiatury, zostanie uruchomiony Toshiba Assist.


(kliknij, aby powiększyć)

Tutaj w czterech zakładkach został zebrany zestaw programów konfiguracyjnych oraz ustawień komputera. To całkiem sensowne ułatwienie, bo w gruncie rzeczy mamy wszystko pod ręką.


(kliknij, aby powiększyć)

Toshiba Security Assist pozwoli natomiast zarządzać hasłami w komputerze.


(kliknij, aby powiększyć)

Nad ochroną dysku czuwa natomiast inny program. Umożliwia on jednak niewielkie możliwości konfiguracyjne. Właściwie prócz jego włączenia i ustawienia poziomu czułości nie ma tu nic więcej. Podobnie zresztą wygląda soft dołączony do niektórych notebooków IBM. W notebooku wbudowane są specjalne czujniki. W momencie wykrycia wstrząsów lub przechyłu komputera głowice dysku zostają zaparkowane. Taki zabieg bardzo skutecznie chroni dane oraz sam dysk przed fizycznym uszkodzeniem. System ochrony działa równie dobrze jak w notebookach IBM. Proces odczytu oraz zapisu danych zostaje tymczasowo i krótkotrwale zatrzymany. Po ustaniu wstrząsów komputer powraca do przerwanej czynności.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy
 
 » Dane techniczne
 » Design
 » W boju
 » W praktyce
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »