TwojePC.pl - twoje źródło informacji o sprzęcie BannerMania
TwojePC.pl - twoje źródło informacji o sprzęcie Reklama
M E N U
.
 | CIEMNE TPC
 | JASNE TPC
 | ARCHIWUM

 | SPRZĘT
 | TECHNIKA

 | DRIVERY
 | PLIKI
 | PATCHES
 | DEMA GIER
 | SCENA

 | BOARD
 | CHAT
 | SONDA
 | REJESTRACJA
 | STYLIZACJA

 | LINKI
 | REDAKCJA
 | KONTAKT     Kontakt do redakcji TwojePC

.
© 2001, TwojePC.pl
S P R Z Ę T
.

  IR Pilot: kontrola komputera z pilota
 Autor: Marecek
 Data: 18/07/01

IR Pilot: kontrola komputera z pilota Wyobraźcie sobie sytuację, w której chwytacie za pilota od telewizora znajdującego się w sąsiednim pokoju i odpalacie za jego pośrednictwem Winampa, Media Playera czy cokolwiek innego. Następnie siadacie wygodnie w fotelu naprzeciwko monitora i bez dotykania klawiatury, używając tylko tego "pożyczonego" pilota jesteście w stanie w pełni kontrolować odtwarzany film czy parametry dźwięku wydobywającego się z głośników waszego komputera. Do tej pory taki przywilej dostępny był jedynie dla posiadaczy specjalnych zestawów kina domowego (np. Creative-a) czy kart video (AverMedia), do których w zestawie dołączano specjalnego pilota umożliwiającego zdalne sterowanie naszym PeCetem.

Teraz również zwykły leniwy posiadacz komputera PC może zaopatrzyć się w takie wygody. Podwarszawska firma Magurex oferuje urządzenie o nazwie IR Pilot, stanowiące solidny interface dający możliwość zaadoptowania sobie do obsługi PC jednego z kurzących się na ławie pilotów od telewizora czy urządzeń AV.


IR Pilot w całej okazałości

Komplet składa się z długiego (1,2m) kabelka zakończonego z dwóch stron solidnie wykonanym portem szeregowym COM oraz odbiornikiem podczerwieni. Instalacja jest banalna i kompletnie nie wymaga od nas żadnych dodatkowych działań. Przy włączonym komputerze wtykamy wtyczkę do wolnego portu szeregowego i uruchamiamy program obsługujący IR Pilota (bez konieczności instalowania jakichkolwiek sterowników). Teraz możemy wziąć się do jego konfiguracji.


Kabel łączący urządzenie z PC

Do zestawu dołączona jest darmowa wersja programu Girder 3.0. Narzędzie to rozpoznaje sygnał emitowany przez pilota i jest w stanie przypisać mu wcześniej zaprogramowaną czynność. Przykładowo wraz z urządzeniem dostajemy w pełni skonfigurowany schemat obsługi dla programu Winamp (wystarczy jedynie "nauczyć" program współpracy z naszym pilotem). Girder 3.0 nie należy do zbyt prostych w obsłudze, jednak po kilku minutach szoku związanego z dostępem masy (w większości niewykorzystywanych) opcji da się zrobić nim bardzo dużo. Prócz takich opcji, jak np. uruchomienie konkretnego pliku czy wstawienie do danego programu sekwencji liter z klawiatury można też kontrolować klawiszami pilota ruch myszką, klikanie, double-click a nawet wheel-a. Dużo opcji oferuje też panel regulacji głośności, za pomocą którego można regulować natężenie jak i barwę dźwięku nie tylko wyjścia ale i poszczególnych źródeł składowych. Niestety polskie tłumaczenie Girdera 3.0 pozostawia wiele do życzenia, tak więc osobom, które pragnęłyby za jego pośrednictwem wykonywać pewne makropolecenia (np. uruchomienie piosenki przy konkretnym ustawieniu schematu environmetal audio) polecałbym przestawienie się na język angielski.


Girder 3.0


Girder 3.0

Wymagania sprzętowe IR Pilota są znikome. Choć producent wspomina o PII 300MHz, to mogę powiedzieć, że na moim K6/200 i Win2K wszystko chodziło prawie dobrze - odbiór sygnału powodował jedynie drobny, trwający ułamek sekundy trzask w trakcie odtwarzania piosenki, jednak w przypadku mojego sprzętu dzieje się tak za każdym razem, gdy system zostaje mocniej dociążony w trakcie odtwarzania MP3 (patrz inicjowanie modemu, przewijanie zawartości okna przeglądarki etc). Tymczasem pod Windows 98 wszystko działało bez zarzutu.

Zasięg takiego małego urządzenia determinuje głównie rodzaj wykorzystywanego pilota. Dla przykładu zwykły remote od wieży Technicsa wystarcza na około 15-20 metrów. W niewielkich rozmiarów zamkniętym pomieszczeniu odbiornik i nadajnik praktycznie nie muszą się widzieć by mogły poprawnie współpracować - jednym słowem jest tak, jakbyście z pilota obsługiwali telewizor czy wieżę stereo. Po części opiewającej zalety IR Pilota przejdę do jego wad. Powiem wprost - jest ich niewiele. Nie ma się o co przyczepić w konstrukcji samego interface-u, no chyba że 1,2 m kabla nie wystarczy komuś do wyprowadzenia końcówki urządzenia na widoczne miejsce np. na monitorze. Istotnym mankamentem jest chyba brak jakichkolwiek mocować, przez co odbiornik ma tendencję do zsuwania się. Zauważyłem też, że niektóre rodzaje pilotów wysyłają więcej niż jeden rodzaj sygnału do określenia danej czynności - tak było w przypadku przycisków od regulacji głośności w wykorzystywanym jednym z dwóch pilotów od wieży Technics, co czyni je w tym momencie niemożliwymi do obsługi przez Girdera 3.0, ale to już inna bajka. Bardziej istotne jest chyba to, że w domu zaczyna brakować pilotów...

Podsumowując - IR Pilot to bardzo małe i przydatne urządzenie dla tych, którzy potrzebują pewnego rozwiązania umożliwiającego kontrolę komputera za pośrednictwem dowolnego pilota. Jest stosunkowo prosty w obsłudze i bardzo użyteczny, choć jego funkcjonalność w większości przypadków ogranicza się do kontrolowania Winampem czy BestPlayerem. Cena urządzenia wynosi 40 złotych (brutto). Można je dostać za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej lub też zakupić bezpośrednio na Warszawskiej Giełdzie Komputerowej przy ul. Batorego.

  Sprzęt do testów dostarczyła firma:

MAGUREX       MAGUREX

.
All rights reserved ® Copyright and Design 2001, ILSoft